12-13 yaşındaki çocukların sevgilisi mi olur

bence olamaz, abidik gubidik dizilerin etkisi altında kalıyorlar, bilinçli anne baba çocuğuna bu dizileri seyrettirmez kendi de seyretmez tabii ama nerdee....

Sevgilisi olabilir yani erkek arkadas babinda ama kayananam gorumcem jaynim terimlerinin diline girmesi hic normal degil. bu yasta bir cocuga arkadasinin hatunum demesi de normal degil. sozlenmeyi dusunmesi hic hic normal degil.
Uygun bir dille anlatim dicem ama ne deseniz sizi ask dusmani olarak gorucek kendince. o yuzden ailesiyle konusun tepki vermesinler ama tamamen de bos birakmasinlar.

gayet de olabilir ne var bunda.

düzgün çocuklarsa, uyuşturucu alkole bulaşmıyorlarsa o yaşta, yaşıtlarıyla sevgili olmalarından daha doğal ne var?

çocuk yaşta insanları baskılayıp, sonra 30 yaşında bebek bekliyorsunuz insanlardan. o çocuklar birbirini karşı cinsi tanımadan nasıl olgun bir kadın ve erkek olacaklar?

bir kadın ile erkeğin yakınlaşması sapıklık değildir artık çekin şu çocukların üzerinden baskıları. burada görücü usülü evlenip dayak yiyen kemikleri kırılan, karısı/kocası aldatan tiplerle dolu ortalık.

çocuğun geleceği ne olacak, okulunda ne kadar başarılı o tip şeylere kafa yorun kimle sevgili diye kafaya takmaktansa.
13 yaşındaki çocuk aşık olabilir çok normal,sevgilisi de olur ona da tamam ama görümce elti muhabbeti normal mi bu yaşta?
10 yıl sonra zaten yaşayacak bu saçmalıkları şimdiden ne gerek var.

Anne babalar doğru zamanda müdahele edip, çocukları bilgilendirmediği zaman neler olduğunu da görüyoruz. erken yaşanılan cinsellik, hamile miyim korkuları vs.

Bu çocuklar 18 yaşında olsa dedikleriniz çok doğru ama 13 yaşındaki bir çocuk deneme yanılma yöntemiyle karşı cins hakkında pek sağlıklı kararlar veremez.

Sevgilisi olabilir de hani o yastaki sevgiliyle napiliyor o onemli. Yanlis bir sey olmasin da. Anaokulundaki bebelerin de var ama sevimli birsey yani,ben bunla evlencem diye elinden tutup getiriyor arkadasini mesela. Ya da ogretmenim benle evlenin ben buyuyunce diyor :KK66: bana cok masum ve komik geliyor bu kadari.
Esas garip ve yanlis olan 16-17 yasindaki kizlarin kocaya kacmasi,okulu birakmasi vs.

O yaşta evlenemeyeceklerini bildigimiz için evcilik oyunları komik geliyor olabilir.
Ancak 16-17 yaşına geldiklerinde bu oyunun devamını getiriyorlar aslında.

Yani küçük yaşta evlenmenin normal oldugu mesajını veren yine ebeveynler oluyor o durumda.

Bir üye aynı yaş grubu içerisinde olanların iletişimiyle cinsel kimligi tanımak ve ön ergenlikten bahsetmiş, katılıyorum. Keza sizin de normallikten bahsederken aslında böyle birşeyi kastettiginizi düşünüyorum.

O yaşlarda sevmeleri belirli sınırlar icerisinde ailelerinin de bilgisi ile görüşmeleri normal ancak o yaşta ki bir kız kaynim görümcem diye başlayan cümleler kuruyorsa demek ki 16 yaşında da çocuk gelin olmanın sakıncalarını görmeden o hevesle saçma şeyler yapabilir.

Sevgili durumundan çok bu söylemler rahatsız edici.

bence sosyal paylaşım siteleri o erkek arkadaştan çok daha tehlikeli

13 yaşındaki çocuk aşık olabilir çok normal,sevgilisi de olur ona da tamam ama görümce elti muhabbeti normal mi bu yaşta?
10 yıl sonra zaten yaşayacak bu saçmalıkları şimdiden ne gerek var.

Anne babalar doğru zamanda müdahele edip, çocukları bilgilendirmediği zaman neler olduğunu da görüyoruz. erken yaşanılan cinsellik, hamile miyim korkuları vs.

Bu çocuklar 18 yaşında olsa dedikleriniz çok doğru ama 13 yaşındaki bir çocuk deneme yanılma yöntemiyle karşı cins hakkında pek sağlıklı kararlar veremez.

bu çocukla iletişime bağlı. eğer bir kız çocuğunu evlenme hayaliyle büyütmezseniz görümce elti muhabbeti de yapmaz. ben bu kelimeleri 25 yaşımda kk dan öğrendim.

aynı şekilde cinsellik konusunda da yaşına uygun davranır.

yani çocuğu baskılayarak olmaz bu iş. baskılayınca o çocuk gizli saklı ya çok erken cinsellik yaşar ya evlilik hayali kurar vs.

halbuki dediğiniz gibi yaşıtlarıyla görüşmesinin normal olduğunu bazı yaklaşmalarının doğal bir süreç olduğunu ailesi tarafından bu konuda baskılanmadığını hissederse o çocuk zaten aşırıya kaçmaz. zaten aşırıya kaçan çocuklar aksine ailesinde baskı görenler. ne kadar yasaksa bazı şeyler o kadar tatlı geliyor.

çocuk bile olsa ona güvenebilmek lazım. etrafındakilerden koruması gereken kendisi olacak. asıl yetişkinlerden korumak lazım çocukları işte o bizim işimiz.

7 sene öncesinde 14 yaşındaydım ilk sevgilim oldugunda,cok tuhaf olduğunu düşünmüyorum,gözlemlendikleri sürece sıkıntı yok.

12 - 13 yaşındayken benim de sevgilim olmuştu. Ha ben evlilik,görümce muhabbetine girmiyodum o ayrı. Ama illa ki geçip gidiyor o kafalar. Bence asıl garip olan 18 19 yaşındakilerin evlenmesi. Ergenlik döneminde çocuk bunlar elbette karşı cinse ilgi duyar normal yani. Anasını babasını uyarmak gerek o evlilik konusunda ama çok da baskıcı olmamak gerek iş inada biner.

Olamaz demiyorum çünkü ben de eşimle 14 yaşında tanıştım.
Tek fark sevgili gibi değildik.
Aşkımlar hatunumlar vs yoktu.
Anne babası bir şey demiyorsa sizin de yapabileceğiniz bir şey yok malesef.

bu çocukla iletişime bağlı. eğer bir kız çocuğunu evlenme hayaliyle büyütmezseniz görümce elti muhabbeti de yapmaz. ben bu kelimeleri 25 yaşımda kk dan öğrendim.

aynı şekilde cinsellik konusunda da yaşına uygun davranır.

yani çocuğu baskılayarak olmaz bu iş. baskılayınca o çocuk gizli saklı ya çok erken cinsellik yaşar ya evlilik hayali kurar vs.

halbuki dediğiniz gibi yaşıtlarıyla görüşmesinin normal olduğunu bazı yaklaşmalarının doğal bir süreç olduğunu ailesi tarafından bu konuda baskılanmadığını hissederse o çocuk zaten aşırıya kaçmaz. zaten aşırıya kaçan çocuklar aksine ailesinde baskı görenler. ne kadar yasaksa bazı şeyler o kadar tatlı geliyor.

çocuk bile olsa ona güvenebilmek lazım. etrafındakilerden koruması gereken kendisi olacak. asıl yetişkinlerden korumak lazım çocukları işte o bizim işimiz.
Tamam katılıyorum ama ailenin ufak müdahaleler yapması gerektiğini düşünüyorum. arkadaşlıklarını destekleyip baskı kurup, bunaltmadan izlemeleri gerekir.

O yaşta evlenemeyeceklerini bildigimiz için evcilik oyunları komik geliyor olabilir.
Ancak 16-17 yaşına geldiklerinde bu oyunun devamını getiriyorlar aslında.

Yani küçük yaşta evlenmenin normal oldugu mesajını veren yine ebeveynler oluyor o durumda.

Bir üye aynı yaş grubu içerisinde olanların iletişimiyle cinsel kimligi tanımak ve ön ergenlikten bahsetmiş, katılıyorum. Keza sizin de normallikten bahsederken aslında böyle birşeyi kastettiginizi düşünüyorum.
Yani ebeveynlerin durusu cok onemli bu noktada. Cocuga dogru mesaji verebilmek lazim. 4 yasindaki erkek cocugu yanina kresteki arkadasini alip ben bunla evlencem ogretmenim diye geldiginde mesela ogretmen ne diyor,veya ebeveyn ne diyor? Aferin oglum pasa oglum benim derse olmaz o is. Evet oglum ikiniz de buyuyeceksiniz,okulunuz bitecek ise gideceksiniz o zaman evlenin diye bir hikaye yollu guzel cevap verebilirler mesela. Iste o zaman sen baba olacaksin, x anne olacak denilmeli. Bu sekilde dogru mesaj cocugun hafizaya yerlesir zaten ve o cocuk 16-17 yasinda kalkip da kiz kacircam ven veya kocaya kacicam ben demez diye dusunuyorum

12 13 yaşındaki çocukların birak sevgilisinin olmasini, facebook ve turevi hesaplarinin olmasi bile hata. Yani bana gore oyle..Bizler cocukken yoktu boyle seyler. Ha sinifta hoslanmalar olurdu ama sevgili olmakmis, hemen kari koca gibi davranmakmis, bunu dunya alemle facebooklar da paylasmakmis cok yanlis seyler bunlar.

O yastaki cocuklarin derslerine onem göstermesi lazim. Dogrusu sonrasinda önünün alinamaz hale gelecegini dusunuyorum. Facelerde cocuklari kandirip kaciran insanlar var o kadar. Tehlikeli durumlar bunlar. Eskiden olsa tatli heyecanlar derdik simdi endiseleniyoruz. Cocuk cocuk olmali, cocuklugunu yasamali. Ama zor soylemesi kolay. Evli degilim ama cocugum olsa simdiden bu durumda ne yaparim diye dusuncelere gark oluyorum.

Oğlum 5 yaşında iken

Eğer yetişkin olup üniversiteyi bitirince hala x ile görüşüyor olursa onunla evlenebileceğini söylüyordu

Sitede peşinden biz seninle evleneceğiz diye koşan kızlardan da eve kaçıyordu

Bu şekilde kodlanan bir çocuğun 12-13 yaşında evlenmeyeceği ama sevgilisi olabileceği açık sanki

gayet de olabilir ne var bunda.

düzgün çocuklarsa, uyuşturucu alkole bulaşmıyorlarsa o yaşta, yaşıtlarıyla sevgili olmalarından daha doğal ne var?

çocuk yaşta insanları baskılayıp, sonra 30 yaşında bebek bekliyorsunuz insanlardan. o çocuklar birbirini karşı cinsi tanımadan nasıl olgun bir kadın ve erkek olacaklar?

bir kadın ile erkeğin yakınlaşması sapıklık değildir artık çekin şu çocukların üzerinden baskıları. burada görücü usülü evlenip dayak yiyen kemikleri kırılan, karısı/kocası aldatan tiplerle dolu ortalık.

çocuğun geleceği ne olacak, okulunda ne kadar başarılı o tip şeylere kafa yorun kimle sevgili diye kafaya takmaktansa.
Cocugunuz varmi? O yasta sevgili olayini bu kadar aleni yasamasi kimseden cekinmedigini gosterir. Kimseden cekinmemesi de bir sonraki asamaya kolayca gecebilecegini. Burada ince bir sinir var aslinda. Hoslanti olabilir. Bunu yasayabilir. Ama bu tur terimleri kullnirken ailesinden uyari almayan cocuk sinirin nerede baslayip nerede bittigini bilemez. lutfen bazi seyleri normallestirmeyelim.

Malesef artık ilkokuldâkilerin bile sevgilisi var.tv etkili diye dusunuyorum.cocuklarin bile sevgilisi oluyor tv dizilerinde cizgilfilmlerde.gecen kızım bir çizgi film izliyor kız diyor ki o benim kimse onu benden alamaz bir erkek için diyor bunu.bir daha izlemesin diye o çizgi film kanalını sildim.ayni çizgi film kanalında bir kere de kızlar hadi cilginlar gibi alışveriş yapalım diyorlardi.su saçmalığa bak cocuklara neler öğretiyorlar

X