10 Yaşımdaki kızımın takıntısı (OKB)

İlk defa duyuyorum. Beni muaf tutmadılar yani kimse böyle bir şey söylemedi. Ben hocamla konuşmuştum, "Tamam o zaman derslere girme" dedi, dini inancımı sordu. Sınav zamanı da bana dinimle ilgili ayrı bir soru kağıdı hazırlayıp vermişti. Şimdi belki başkaysa bilemiyorum tabi benim anlattığım en az bir 10 yıl kadar önce.
Artik farkli tabi
Siyaset yasak yorum yapmiyorum ancak su anda baya farkli
Ona bakarsan ben cocukken ilkokulda din dersi de yoktu

Öncelikle çok geçmiş olsun. Bir arkadaşın dediği gibi bir anda olmadı bir anda geçmeyecek. Çok sabırlı olmanız lazım. Bizim de ilkokulda bu tarz muhabbetler dönerdi. Onlar aklıma geldi. Çağırma falan. Ama ben anneme anlatırdım o da korkularımın yersiz olduğunu söylerdi kendince birşeyler anlatırdı bana. Faydası olurdu çok üzerinde durmazdım. O an korkarım ama sonra geçerdi. Malesef ki çocuklar bazen gerçekten çok acımasız olabiliyor.
İlave olarak da küçük çocuğunuz için de endişe duydum. Sizin için zor belki ama onu da ikinci plana atmamaya çalışın. Ablasının bu yaşadıklarında hiçbir suçu yok onun. Daha çok küçük bedel ödemek zorunda kalmasın.
Tekrardan çok geçmiş olsun.

biliyorum dedimde zaten içim başka bir acıyor
bide sevimliki kendi kendini sevdiriyor resmen
bir anda geçmeyecek
keşke sizin yaptığınız gibi banada anlataydı korkularını eminim bende merhem olurdum ona ama anlatmadı ve dediki arkadaşıma söz verdim ve bizim sırrımızdı
küçücük omuzda kocaman bir sıkıntı ile yaşamış benim kuzum
malesef benim farkedemem bilemem en büyük suç bilseydim evlerine gider yaptığının yanlış olduğunu anlatırdım

İşte altı doldırulamayan abuk sabuk bilgiler büyükler aracılığıyla çocuklara verimesi sonucu neler yaşanabiliyor
Sürekli bunların hayal olduğu gerçek olmadığı yönünde telkinlerde bulunurdum ben olsam heralde
Kolay gelsin geçmiş olsun
+1
Aynen katılıyorum, bunların hayal ürünü olduğunu insanların bazı şeyleri abarttığını anlatın, gerek dini konularda olsun çocukların bu tür konuları düşünmemesi gerektiğini söyleyin, siz etrafında sürekli “ay tövbe haşa,ay allah muhafaza,ay allah affetsin “ gibi cümleler kurarsanız gözünde içinde korkuyu büyütecek ve kaçmak için yine kendi içine dönecek ,sosyal olarak bozulmalar başlamış zaten, sürekli kendi hareket ve düşüncelerini sorguluyor yavrucak

İlk defa duyuyorum. Beni muaf tutmadılar yani kimse böyle bir şey söylemedi. Ben hocamla konuşmuştum, "Tamam o zaman derslere girme" dedi, dini inancımı sordu. Sınav zamanı da bana dinimle ilgili ayrı bir soru kağıdı hazırlayıp vermişti. Şimdi belki başkaysa bilemiyorum tabi benim anlattığım en az bir 10 yıl kadar önce.

kızım mesela din kültürü derslerinden etkileniyor.
bir kere cami kursuna gitti orada da bu konular konuşulmuş ve bana yine geçenlerde söyledi

Öncelikle çok geçmiş olsun çok üzüldüm kuzu adına bu yaşlarda farklı şeylere merak olabiliyor ama o çocuklar bunları nasıl uydurabilmiş ya da nerden duymuşlar ben şok oldum.ben bu yaşta korkarım kızınızın korkması normal.psikiyatri inşallah fayda eder ama naçizane aklıma gelen mahalle imamı ya da din kültürü hocasına götürüp bu tarz şeylerin arkadaşlarının dediği gibi olmadığını anlatsalar hani tarz kişilerden duyunca daha inandırıcı olur belki daha ikna edici.allah yardımcını olsun her an yanlarında olamazsınız asla kendinizi suçlamayın

kızım mesela din kültürü derslerinden etkileniyor.
bir kere cami kursuna gitti orada da bu konular konuşulmuş ve bana yine geçenlerde söyledi

Götürdüğünüz terapisti en azından onay verene kadar ben din derslerine girmesini önermem. Doktorundan belki girmemesinin uygun olacağı bir rapor gibi bir şey düzenletebilirsiniz ya da Milana'nın söylediği gibi kimliğinden din hanesini sildirerek muaf tutulmasını sağlayabilirsiniz. Şu an duyduğu her şey daha da kafasını karıştıracaktır.

O zamandan bu zamana 1 cag geri gittik. Ben de farkli dinde olmamdan dolayi din derslerine girmezdim.

Henuz konusmadim , pazartesi gidip konusacagim mudur yardimcisi ile
Cocuklar uydurmuyor , ben ogluma daha sonra sordum , mufredatla alakali degil zaten , bir cocuk soru sormus din dersi islenirken , ogretmen de bunun uzerine uzun uzun anlatmis ancak anlatmamaliydi , cocuga tenefuste cevap verebilirdi vs vs
Bende zorunlu din dersine karsiyim , seneye derse sokmama karari aldik zaten , daha fazla ugrasmak istemiyorum cok yoruldum bu sene
Sanirim once o dersin ogretmeniyle konussaniz daha dogru olur. En azindan bu konunun anlatilip anlatilmadigini teyit ettirin. Ondan sonra mudur yardimcisiyla gorusursunuz yine ihtiyac duyarsaniz.
Ben bu konularda kizimin hassasiyetine cok guveniyorum. Neyin dogru neyin yanlis oldugunu cok iyi kavriyor. O yuzden ona "okulda ogretmenleri ya da arkadaslari tarafindan yanlis buldugu bir davranis gorurse, yanlis birsey duyarsa mutlaka gelip bana soylemesini" tembihledim. Ve bunun geri donusunu de aldim cok iyi.

Sanirim once o dersin ogretmeniyle konussaniz daha dogru olur. En azindan bu konunun anlatilip anlatilmadigini teyit ettirin. Ondan sonra mudur yardimcisiyla gorusursunuz yine ihtiyac duyarsaniz.
Ben bu konularda kizimin hassasiyetine cok guveniyorum. Neyin dogru neyin yanlis oldugunu cok iyi kavriyor. O yuzden ona "okulda ogretmenleri ya da arkadaslari tarafindan yanlis buldugu bir davranis gorurse, yanlis birsey duyarsa mutlaka gelip bana soylemesini" tembihledim. Ve bunun geri donusunu de aldim cok iyi.
Bizde oyleyiz , zaten oglum sayesinde 3 tane kendini bilmez ve yaptigi meslege yakismayan 3 ogretmen gonderildi okuldan , okul da bu durumu bildigi icin ben artik ogretmenlerle gorusmuyorum direk mudur yardimcisi ile gorusuyorum
Oglum cin olayini hic kaale bile almamis , neden anlatmadigini sordugumda boyle bir seye inanmadigi icin hic ustunde durmadigini unutup gittigini soyledi

Bana bir arkadaşım buna benzer biseyler anlatmıştı.yuzunu tavana dönerek yatma yan yat yoksa karabasan seni boğar tarzında biseyler.38 yaşına geldim sağıma yatmaktan bel fıtığı oldum.cocuklara bunları aileleri öğretiyor bence yoksa nereden duyacak sizin kıza anlatacak.cok üzüldün umarım atlatır yavrucugum

valla bende korkuyorum hiç sırt üstü yatmam

Ne uzucu. Icinizdeki aciyi anlayabiliyorum..bu konularda ne yapilir ne edilir bilmiyorum, ama ben her konuda sunu dusunuyorum; ne kadar cok ilgi verirseniz negatif bir duruma/konuya/hisse, okadar buyur, buyur ve buyur. Yani normal yasantiniza geri donmeye calisin. Zihnini bambaska seylerle mesgul etmeye calisin, tatile cikin, gezmelere gidin, lunaparklara, kutuphanelere, eglenceli zaman gecirmesini saglayin. Ailece o konu yokmus gibi davranmaya calisin, ama gormezden gelerek degil, sadece 'hayata eglenceli bir sekilde devam ederek'. Cocugunuza endiseyle bakmayin, mutlulukla sevgiyle bakin.

aslında öyle yapıyordum
ama son günlerde sürekli konuşmak anlatmak istiyor yada ağlıyor

Evt yaşadım kızımın arkadaşı hemen hemen böyle şeylerle kızımı korkutmaya başlamıştı karanlıkta tek başına oturabilen çocuğum ışıkta odadan odaya geçemez olmuştu
Bir dönem hepimize oluyor böyle şeyler genel olarak...ardından yaradilisi varoluşu yaraticiyi düşünüp sorgulamaya başlıyoruz zaman zaman farklı düşünceler yaşıyoruz neticesinde inanç inancsizlik v.s bireysel gelisimimize ekleniyor
Ben çareyi kendi inancima göre bildiğim üzerinden gerçekçi yaklaşımla ama daha sakin anlatmakda buldum

Once kendi korkularinizi da yok edin. Cocukllar anne babayin ornek alir.

korkunç derecede katılıyorum :) en basitinden benimkilerde deprem korkusu yok, kaç kere deprem oldu ama hiç paniklemediğimiz için hiç korkuları yok..

konu sahibi, aynı durumu büyük oğlum 4. sınıftayken yaşadık.. ama benimkiler biraz konuşmayı sevdiklerinden eve gelip anlattılar.. arkadaşları cin çağırıyormuş da geliyormuş da.. evcil çağırır gibi adını söyleyince geleceğine inanıp tuvalete bile gidemeyen çocuklar olmuş sınıfta.. tabi bunu duyan anneler okulun altını üstüne getirdiler, din öğretmeni açıklama yapmak zorunda kaldı ama öncesinde ben ikisine de açıkladım.. hatta neyin ne olduğunu, öyle çağırılınca gelmeyeceğini, bakterileri de göremediğimizi ama onların da çağırınca gelmeyeceklerini anlattım.. nelerden uzak durmaları gerektiğini, onları da allahın yarattığını ve allahın izni olmadan hiçbir şey yapamayacaklarını da anlattım.. kısaca bir gün öğleden sonramı alacak şekilde anlattım da anlattım.. şu an korktukları tek şey zombi, o da twd çizgi romanları sağolsun :)

demek istediğim kızınızla konuşun.. içinden geçen küfür, beddua'nın bir önemi olmadığını, umursamaması gerektiğini söyleyin.. aklına kötü şeyler geldiğinde bir şarkı eşliğinde hayal kurmasını söyleyin, geleceğini düşünsün, okulunu düşünsün.. eve bir evcil hayvan alın, sorumluluğu ona verin.. şimdiden anne olmayı düşünmesin ama, okuyup bir Canan Dağdeviren olduğunu düşünsün, bulduğu yöntemle insanlara yardım ettiğini düşünsün.. mesela ben çocukları yazılıma yönlendirdim bir nevi böcek ilacı gibi zararlı şeyleri temizliyor kafadan :)

Bende çocukken çok inandırdım arkadaşlar arasında bir cin birde cinsellik konuşurduk
Hatta düşünmekten psikolojimi öyle etkilemiştim ki iki defa cin gördüğümü düşünüyordum 20li yaslarıma kadar.
Evde tek kalamazdım banyoya girerken ödüm patlardı, vs. Hala tam anlamıyla yenmiş sayılmam korku filmi izleyemem mesela ama çok ilerleme kaydettim. Kızınızın bu konuda fazla üstüne düşmeyin konuştukça dahada korkucak o yaslarda.

Bende kucukken boyle birseyler yasamistim sonra kiziniz gibi sorgulamaya basladim sonra da buyudukce ateist olmaya karar verdim (banlanabilirim) ama kimsenin inancini sorgulamam ben kendi beynimde sorguladim arastirdim ve boyle bir karar aldim

Son düzenleme:
Ben yedim :KK70:
Yazını gördüm, konu da benzer olunca kendimden yazmak istedim.
Dini eğitime erken bir yaşta başladığımı söyleyebilirim, annem ve babam tabi kontrollüydü sadece ezberden tekerleme gibi sureler vb. şeylerden ibaretti belli bir yaşa kadar bildiklerim ve fakat dini daha çok merak edip ısrar edince yatılı kursa göndermişlerdi. O kursta öğrendiklerim-anlatılanlar ve daha neler... Çok sorduğum, sorguladığım ve itiraz ettiğim için de sevilmezdim, mimlenmiştim. Bilmiyorum belki susturmak için yaptılar, uyum sağlamam için; baktılar bu kız çok deşiyor, korkutma yoluna baş vurdular. Öyle hikayeler dinledim, öyle şeyler hep bir ağızdan şahitli bilmem neli anlatıldı ki (ortaokul zamanı olması lazım) karanlık odalarda otursam zerre ürpermeyen ben, ışığı kapatıp uyuyamaz hale geldim.
Annem fark etti vb. ama düşünce geçişleri, doluya almama-boşu doldurmama, sürekli bir "Varlık,neden, niçin, nasıl" sorgusu vardı.

Onu nasıl aştım, yok sayarak tıpkı senin gibi. Reset attım inanç kısmıma komple.
Uzunca bir süre ateisttim, oradan agnostik kısma kaydım. Oradan deist. Şimdi elhamdülillah geri döndüm diyeyim ama inancımı yeniden yapılandırıp, daha ayrıntı öğrenip-araştırıp, nelerin hurafe nelerin insanı "Günah" denilenden/uydurma günahlardan uzak tutmak adına milletin bire bin katması olduğunu idrak ederek. :)) Mesela bu yukarıda anlattığın şey pelin, ergenlikte verilmeye başlanan bir hurafe bilgiden ibaret, sebebi de mastürbasyondan uzak tutmak. Sonra gusül hikayeleri var insanı obsesif eden, küpe deliklerini üç kere suda şöyle yapmazsan abdest olmaz, eteğinin altına şu uzunlukta tayt giymezsen namazda eteğin açılması riskini bile bile göze almış olursun ve namazın olmaz vb. Bu obsesyon işte...Böyle saçmalıklar silsilesi yüzünden, insanların kafaları gidiyor. Ha kimi inanıyor da buna zehir gibi diğerine bulaştırmaya devam ediyor.

İsteyen, merak eden çocuğa, yaşını gözeterek, her inanıştan azar azar anlatsak, gelmiş geçmiş tüm inançlarla birlikte dinden önce insanın "İnanma ihtiyacı"nı irdeleyebileceği bir algıya kavuştursak ne güzel olur. İşte o zaman seçim gibi seçim olur. Diğerleri ezber, kopya, korku filmi...

Konu sahibi, illaki aşılır bir problem bu, biraz zaman alır ama yaşamamış gibi olursunuz.Çabuk atlatmanızı diliyorum.

tabi canım daha neler neler, özet geçtim.
yalan söylersen cehennemde dilinden asarlar, annene karşı gelirsen yanarsın vs vs
küçücük çocuksun ve seni sürekli cezalarla tehdit eden bir güce tapınmanı istiyorlar.
ya düşünmeden kabul edecek ya reddedecek ya da kafayı hafiften çizeceksin :KK70:
din büyükler için tercih, ama çocuklar için asla zorlama olmamalı.

valla bende korkuyorum hiç sırt üstü yatmam
Bu tür insanlar yüzünden millet ya agnostik yada deist oluyor..insanlari bilinmeyen varlığı kanıtlanmamış bir takım olgularla korkutup hayat boyu tanrıdan korkmalarını sağlıyorlar yada mecburen ona yalvarmayi. Benim iki çocuğum var hala korkuyorum geceleri yalnızken.esim iki gece nöbetçi haftada iki gün sıfır uyku

X