Anket bayan mı?kadın mı?

Bayan mı? Kadın mı?

• Ankete Katılan
    52
  • Anket Kapalı .
Bizim zamanımızda çok fenaydı, büyümüşüz koca insan olmuşuz cinsiyetimizden bahsederken kadın diyemiyorduk o derece utanılası ve ayıptı, evlendiğimde sen de kadın oldun dediler, evlilik öncesi ne'ydim diye sorguluyordunuz kendinizi.
Pembe nüfus kağıdı bile aslında yeterli her şeyi özetlemeye.
Daha doğduğumuzda kodlanıyorduk.
Ben babamdan mesela bir kere bile ‘bayan’ kelimesi duymadım, anneme çok kızınca bile ‘kaadınn bak şimdi attı tepem’ derdi.
Kadın, hep vardı evimizde, diğer kadınlara ise ya hanımefendi ya da yenge derdi😂

Hiç duymadığım için biri bana bayan dese ‘o senin babandır’ diye höyküresim geliyor ve muhattap olmayı kesiyorum.
Evlenince öğrendim ‘kız’ların kadın diye çağrıldığını, meğer öyleymiş toplumda.
Evde duymadığımdan kültür şoku yaşamıştım.

Bu kadar kadina siddetin ve tacizin oldugu bir toplumda hiiicc farketmez isterse emmioglu desin ne farkediyor

Ben babamdan mesela bir kere bile ‘bayan’ kelimesi duymadım, anneme çok kızınca bile ‘kaadınn bak şimdi attı tepem’ derdi.
Kadın, hep vardı evimizde, diğer kadınlara ise ya hanımefendi ya da yenge derdi😂

Hiç duymadığım için biri bana bayan dese ‘o senin babandır’ diye höyküresim geliyor ve muhattap olmayı kesiyorum.
☺️çok güzel yazmışsınız👍

Kadın lügatta dişi insan demek işte.Bayan ise kadına hitap edilebilecek ünvan.Kadına kadınn diye hitap edilmez.Ortama slm vercen mesela, kanlar mrba mı dersin?Yoksa mrba bayanlar yada hanımlarmı dersin?
Hanımlar derim:)
Sizin dediğiniz gibi orada ‘kadınlar’ kullanılmaz çünkü hitaptır.
Ama ‘ben bir bayanım, bayan geldi, bayan arkadaşım’ da denilmez, bayan cinsiyet belirtmez.
Kadına kadın demek zorunuza gitmemeli, kabalık olarak neden görüyorsunuz ki sahip olduğunuz cinsiyeti?

Kadın denilmeli. Ama niyeti de göz önünde bulunduruyorum ben. Babam yaklaşık 70 yaşında ve bayanın daha kibar olduğunu düşündüğü için kullanıyor mesela. Tam anlamlarını bilmiyor. Dışarıda biri onu bunun için azarlasa çok üzülürüm mesela.

Bayan bana her zaman daha kibar gelmişdir.Ancak @Bidar Sultan ın dediği gibi birazda kullanılış yerine göre değişiyor
Kadınlar kulübüne kadın denmesi burda bizbizeyiz diye.Karma olsaydı baybayan kulübü denirdi.erker kadın kulübüde denirdi belki bilemicem ama ben kursaydım kibarlık olsun diye öyle yapardım 😅

Yaşadığınız çevrenin, içinde yetiştiğiniz komşusundan arkadaşına birçok insanı barındıran toplumun etkisi oluyor filmdelisi.
Benim babam da kadınlara bayan demezdi ama annemin arkadaşları kendi aralarında bile çocuklarının cinsiyetinden bahsederken bizden kız diye bahsederlerdi, anneme kadın demek normal gelse de içinde bulunduğu toplulukta ayıplanmamak için söyleyemezdi, şimdilerde de şikayetçi olduğumuz toplum baskısı eskiden kendini daha fazla gösteriyordu, işin fenası bu baskıların çıkış noktası genelde kadınların kendisi.

Sen o topluluğun içinde kral çıplak deyince afaroz ediliyorsun, kabul görmeyen çirkin ördek yavrusuna dönmüştüm🤣

Hanımlar derim:)
Sizin dediğiniz gibi orada ‘kadınlar’ kullanılmaz çünkü hitaptır.
Ama ‘ben bir bayanım, bayan geldi, bayan arkadaşım’ da denilmez, bayan cinsiyet belirtmez.
Kadına kadın demek zorunuza gitmemeli, kabalık olarak neden görüyorsunuz ki sahip olduğunuz cinsiyeti?
Daha öncede belirttiğim gibi ben bayan denmesinin daha kibar ve daha doğru olacağını düşünüyorum 🙏

Daha öncede belirttiğim gibi ben bayan denmesinin daha kibar ve daha doğru olacağını düşünüyorum 🙏
Kadının kibarlaştırılacak bir tarafı yok.
Kadın zaten cinsiyetinin fizyolojik getirilileri ile son derece zarif, estetik, güzel, sevgi dolu ve kucaklayıcıdır.
Kadın, içinde tüm duygu ve güzellikleri barındıran bir kelimedir.
Kendi cinsiyetinizi bile kibarlaştırmaya layık gördüğünüz için daha fazla bir şey yazmak anlamsız.

Erkek kelimesini kibarlaştıralım lütfen, malum hanzo, yıkıcı, savaşçı, kaba kuvvet sahibi olanlar onlar.

bulsunlar,ama benim bayan olduğum ve bugün üye olduğum anlaşıldığında sizler napıcaksınız?benim için çok önemli değil ama bukadar önyargı iyi değil🙀✌️

Kadının kibarlaştırılacak bir tarafı yok.
Kadın zaten cinsiyetinin fizyolojik getirilileri ile son derece zarif, estetik, güzel, sevgi dolu ve kucaklayıcıdır.
Kadın, içinde tüm duygu ve güzellikleri barındıran bir kelimedir.
Kendi cinsiyetinizi bile kibarlaştırmaya layık gördüğünüz için daha fazla bir şey yazmak anlamsız.

Erkek kelimesini kibarlaştıralım lütfen, malum hanzo, yıkıcı, savaşçı, kaba kuvvet sahibi olanlar onlar.
okadar güzel yazmışsınız ki keşke herkes okuyabilse ☺️

Yaşadığınız çevrenin, içinde yetiştiğiniz komşusundan arkadaşına birçok insanı barındıran toplumun etkisi oluyor filmdelisi.
Benim babam da kadınlara bayan demezdi ama annemin arkadaşları kendi aralarında bile çocuklarının cinsiyetinden bahsederken bizden kız diye bahsederlerdi, anneme kadın demek normal gelse de içinde bulunduğu toplulukta ayıplanmamak için söyleyemezdi, şimdilerde de şikayetçi olduğumuz toplum baskısı eskiden kendini daha fazla gösteriyordu, işin fenası bu baskıların çıkış noktası genelde kadınların kendisi.

Sen o topluluğun içinde kral çıplak deyince afaroz ediliyorsun, kabul görmeyen çirkin ördek yavrusuna dönmüştüm🤣
Eskiyi tahayyül edemiyorum bile ama şuan 2021 yılında, her şey global olmuşken hala ‘kadın’ kelimesinin neden rahatsızlık verici olduğunu, kibarlaştırmaya maruz kaldığını anlamaya çalışmak acı verici benim için.

Herhalde bir 10 15 yaş büyük olsaydım, cadı diye yakılırdım diye düşünüyorum, aforozla kalmazdı o.

Kadın cinsiyettir, bayan hitap şeklidir. Bayan denmesinden haz etmiyorum bir yerde çalışırken Ayşe Bayan denmiyor Ayşe Hanım deniyor hitap şekli için kesinlikle hanım veya hanımefendi olarak seslenilmesi gerekir.

bulsunlar,ama benim bayan olduğum ve bugün üye olduğum anlaşıldığında sizler napıcaksınız?benim için çok önemli değil ama bukadar önyargı iyi değil🙀✌️
Daha önce siteye üye olup bugün tekrar olabilirsiniz, burada olmamış bir durum değil bu. Bugün üye olduğunuz zaten görünüyor bu hiç bir şeyi ispatlamaz.
Şahsım adına erkek üye olduğunuzu düşünmüyorum önceden buraya üye olan biri olduğunuzu düşünüyorum. Bunu da bildirdim yönetime.

Eskiyi tahayyül edemiyorum bile ama şuan 2021 yılında, her şey global olmuşken hala ‘kadın’ kelimesinin neden rahatsızlık verici olduğunu, kibarlaştırmaya maruz kaldığını anlamaya çalışmak acı verici benim için.

Herhalde bir 10 15 yaş büyük olsaydım, cadı diye yakılırdım diye düşünüyorum, aforozla kalmazdı o.
Maalesef bazı topluluklar hala eskiyi yaşıyor, ne yaparsanız yapın fikirlerini değiştiremiyorsunuz haliyle onların yetiştirdiği nesilde aynı düşünceyi savunmaya devam ediyor, belki düşünceyi doğru bulmuyorlar ama öyle bir baskı oluyor ki dışlanmamak için doğrularını savunmaya çekiniyorlar, genelde bu gibi şeyler küçük ve daha kapalı devre yaşayan yerlerde oluyor, çoğunluk olmalarının gücüyle her şeyi dikte etmeyi kendilerine hak görüyorlar, kabul etmiyorsan aykırı görülüyorsun, böyle küçük yerlerin söz sahibi genelde yaşlıları oluyor, ihtiyar heyeti toplanır ve kim kabul görecek kim görmeyecek, orada yaşıyorsan nasıl davranacaksın onun kararını veriyorlar.

Yıllarca böyle bir toplulukta yaşadığımdan kurdukları düzeni biliyorum, 2021 diyorsunuz ya bugün aynı topluma gideyim düşüncemi söyleyeyim kovulurum🤣🤣 kafalar değişmiyor çünkü.

Daha önce siteye üye olup bugün tekrar olabilirsiniz, burada olmamış bir durum değil bu. Bugün üye olduğunuz zaten görünüyor bu hiç bir şeyi ispatlamaz.
Şahsım adına erkek üye olduğunuzu düşünmüyorum önceden buraya üye olan biri olduğunuzu düşünüyorum. Bunu da bildirdim yönetime.
iyi yaptın👍

Yok ablacım, bayan değil kadındır o.
Güzel yazdınız falan diyorsun da boşa yazmışız yine, cinsiyetin koca koca dolu dolu KADIN.:kızgın:
evet kadın .yıllarca bayan kelimesini kullanıp bugun kadın dememin kadınların hoşuna gittiğini öğrendim ve dikkat ederim dedim.ama bir anda değiştiremiyoruz ne yazıklı ablacım☺️teşekkür ederim uyarın için.

X