Anket bayan mı?kadın mı?

Bayan mı? Kadın mı?

• Ankete Katılan
    52
  • Anket Kapalı .
Bizim ülkedeki durum zaten içler acısı.
‘Bayan’ hakaret olarak kullanılıyor malum ‘ba-yan’ şeklinde.
Birinden bahsederken neden cinsiyetini belirtmek adına bayan seçilir ki, karşılığı yok çünkü!

Ayrıca evli mi bekar mı durumu var bir de, akıllara zarar.
Ergenliğe girmiş her kız çocuğunun artık cinsiyetinin ‘kadın’ olduğunu idrak edilemiyor.
25 yaşında bir erkeğe ‘oğlan’ demek hakaret ama ‘şş kız’ demek normal.
Kadınlığı ancak evlilikle elimize aldığımızdan tövbe estf ya yazmayayım daha asabım bozuldu😂😂
Bizim zamanımızda çok fenaydı, büyümüşüz koca insan olmuşuz cinsiyetimizden bahsederken kadın diyemiyorduk o derece utanılası ve ayıptı, evlendiğimde sen de kadın oldun dediler, evlilik öncesi ne'ydim diye sorguluyordunuz kendinizi.

Bizim zamanımızda çok fenaydı, büyümüşüz koca insan olmuşuz cinsiyetimizden bahsederken kadın diyemiyorduk o derece utanılası ve ayıptı, evlendiğimde sen de kadın oldun dediler, evlilik öncesi ne'ydim diye sorguluyordunuz kendinizi.
ben hiçbir zaman takılmadım.bugun googledan yenıden baktım bu tepkilerden sonra inanın farketmiyor.önemli olan duruş ve karşılığında gördüğünüz muamele,saygı.neyse kadın dicem burda artık hep😉

Ne fark eder ki sonuçta dişi kişilerden bahsediyruz:deli:😂 . Hitapta Ben ‘hanım(efendi)’ tercih ederim.

Hala bazı yerlerde öyle maalesef. Kendine kadın diyene, evli değilse, bakire değil demek ki düşüncesiyle bakılıyor. Bakirelik de hala çok önemli olduğu için evli olmayan kadının kendine kadın demesi çok ayıp karşılanıyor. Kadın denince insanların aklına sevişmiş insanın gelmesi asıl utanilasi durum oysa.

kadın olduğumu nasıl ispatlasam🙀m.mişlerimi göstersem yinede inanmıcak bazıları kameramı açsam acep☺️
Vücudunuzu göstermenize gerek yok, size özelden vereceğim site iletişimi arayıp Kullanıcı adınızı belirterek erkek olduğunuzdan şüphelenildiği için aradığınızı söylemeniz yeterli.

Vücudunuzu göstermenize gerek yok, size özelden vereceğim site iletişimi arayıp Kullanıcı adınızı belirterek erkek olduğunuzdan şüphelenildiği için aradığınızı söylemeniz yeterli.
yanlız ne hissettim biliyormusunuz?ilk gün bukadar çabuk öğrenmem biçok insanı rahatsız etti,çok üzücü.erkek olduğumu düşünme sebebpleri ne?bayan dememmi?yanlış anlaşılmak istemem ama çok önyargılı bir kitle sanki,bazıları son derece bilgili ve kibar evet ama neyse,tamam arıyayım kadın olduğum anlaşılsın

merhaba,bayan denmesinden rahatsız oluyormusunuz?kadınmı denmeli?yoksa farketmezmi?
aslında bu konunun bu kadar karmaşık hale getirilmesine şaşıyorum..

cinsiyet,yani bireyin kromozom yapısının fenotipe yansımasından bahsediyorsak kadın-erkek kullanırız.

ancak hitabet amacıyla,veya nezaket ve saygı kuralları çerçevesinde konuşmak istiyorsak bay-bayan kullanırız.

erkeğe erkek denilen yerde kadına da bayan değil,kadın denilmeli. tam tersi de geçerli.

aslında basit bir ayrım mevcut. ancak insanımız ''kadın'' kelimesini yeterince nazik ve yerinde bulmuyor ve hatta kadın kelimesini ayıp buluyor olacak ki erkeğe erkek,kadına bayan diyor ... :işsiz:

yanlız ne hissettim biliyormusunuz?ilk gün bukadar çabuk öğrenmem biçok insanı rahatsız etti,çok üzücü.erkek olduğumu düşünme sebebpleri ne?bayan dememmi?yanlış anlaşılmak istemem ama çok önyargılı bir kitle sanki,bazıları son derece bilgili ve kibar evet ama neyse,tamam arıyayım kadın olduğum anlaşılsın
bişey geldi aklıma?ben madem
aslında bu konunun bu kadar karmaşık hale getirilmesine şaşıyorum..

cinsiyet,yani bireyin kromozom yapısının fenotipe yansımasından bahsediyorsak kadın-erkek kullanırız.

ancak hitabet amacıyla,veya nezaket ve saygı kuralları çerçevesinde konuşmak istiyorsak bay-bayan kullanırız.

erkeğe erkek denilen yerde kadına da bayan değil,kadın denilmeli. tam tersi de geçerli.

aslında basit bir ayrım mevcut. ancak insanımız ''kadın'' kelimesini yeterince nazik ve yerinde bulmuyor ve hatta kadın kelimesini ayıp buluyor olacak ki erkeğe erkek,kadına bayan diyor ... :işsiz:
ne güzel yazmışsınız

Hala bazı yerlerde öyle maalesef. Kendine kadın diyene, evli değilse, bakire değil demek ki düşüncesiyle bakılıyor. Bakirelik de hala çok önemli olduğu için evli olmayan kadının kendine kadın demesi çok ayıp karşılanıyor. Kadın denince insanların aklına sevişmiş insanın gelmesi asıl utanilasi durum oysa.
Maalesef öyle, henüz tam olarak yıkamadık bazı düşünceleri.
Galiba biraz da bu yüzden aslında hitap olan kelimelere de kızar olduk, bayan bir hitaptır, bu kelimeyi hakaret gibi görmemiz de yanlış ama işte bize o kadar uzun süre bayan mıyız, kız mıyız, kadın mıyız karmaşası yaşattılar ki biri hitap etmek için bile söylese hakaret olarak algılıyoruz.

Eş anlamlı değil ki kibar olsun ya da tercihe girsin.
Kadın lügatta dişi insan demek işte.Bayan ise kadına hitap edilebilecek ünvan.Kadına kadınn diye hitap edilmez.Ortama slm vercen mesela, kanlar mrba mı dersin?Yoksa mrba bayanlar yada hanımlarmı dersin?

X