Bebek Beslenmesi Zayıf çocuk annesi olmak...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
İlk doğurdugum zamanlar bende mama verelim dediklerinde karşı çıkıyordum ama çocugum doymadığından anne sütüyle takviyeli kullandım mamayı.Daha 9 aylıkken 11 kiloydu.Şuan zaten bebekler kilo almıyorlar tam hareketlenme dönemleri.Benim kzıım nekadar ek gıda yerse yesin illa mama içmek istiyordu.Mama vermeyerek çok yanlış yapmışsınız böylede üzülürsünüz sonra

yahu mama zarar verse doktor verır mı ? :)
benım kızım dogdugunda hem reflu hem kolıkdı . sureklı kustugu ıcın kılo alamıyordu sonra vucut dırencı dustu gobek fıtıgı oldu agrıdan aglamaktan . sonra dızanterı oldu derken doktor ozel mama verdı

allah razı olsun o mamaları yapandan kızım ıctıgı andan ıtıbaren cok cıddı anlamda duzeldı duzenlı zaten emzırıyordum ama bu mama cıdden tedavı ettı.

hem anne sutu olmayan mamayla buyuyen okadar cok cocuk var hıc bırısıne bırsey olmadı. mama kotu bırsey degıl ıcınız rahat olsun bebek ac kalmayacagına gore ?

uzulmeyın duzelır hep oyle kalacak degıl bu bır surec sız doktor ne derse onu yapın

Benim kızımda 6.ayindan sonra kilo alımı çok yavaslamisti.hep alt sinirdaydik.9yasinda hala alt sinirdayiz kilodan.boydan bu sene biraz yükseldik çok sukur.tum değerleri hep normaldi.farkli dönemlerde (2yas ve 5 yaş civarı)nestlenin dediğiniz mamasını kullandık.yemekler yenecek üstüne o takviye icilecekti ancak yoğun mama olduğu için zor bitiriyorduk.bir yılda gozle görülür bir sonuç alamadık.duzgun kullanabilirsiniz sonuç alabilirsiniz.kakaolu çilekli vanilyalı çeşitleri vardı.

Ya hu ben anlamıyorum mama zehir mi?Hic anne sütüyle besleyemeyen anneler var onlar ne yapsın.Verilmesi gerekiyorsa verilmeli tabikide.ilk kizim anne sutu almadi hep mamayla beslendi şükürler olsun şuan 10 yadinda.ikinci kızım anne sütüyle besleniyor.sizin çocuğunuza doktor verilmeli dendiği halde vermemişsiniz sizin mamaya karşı olan tutumunuzdan dolayı çocuğunuz zayıf kalmış.Neden ısrarla vermek istemediniz?

doktor musunuz diye merak ettim
yada mama fabrikanız var ve içine ne zararlı maddeler katıldıgını biliyorsunuz onun için mama yedirmiyorsunuz
sanırım ,

teee allahhımmmm

Bizde karsiydikta mamaya,ne yapalim? Sadece un muhallebesiyle mi besleseydik?

Buarada zararli diye yemeyecek olsak inan ac gezmemiz gerekir aslinda. Bizlerin yedigi sebze meyve bakliyat herseyde biseyler var. Hic birsey yoksa koruyucu renklendirici var. O zamanda sende birsey yeme? Ayrica yedigin su hormonlu yiyeceklerden olusan anne sutun cok mu yararli tartisilir tabii.

Avrupa ulkelerinden birinde kucuk bir cocuga zararli diyerek nerdeyse birsey vermemis ailesi ve cocuk aclıktan ölmüş, dusunun.

Suan tam buyume cagi yemesi icmesi lazim

Çocuk zaten biryaş iki aylık nasıl biryıl önceki kıyafetlerini giyer
Vegan bir aile vardı yurtdışında polis götürüyordu o geldi aklıma.
Ay burda biraz abartmışım aslında kastım mevsimdi. Geçen yıl kış sonu aldığım kıyafetleri yani 9-12 aylık kıyafetlerini düşünerek yazdım. Böyle okuyunca kötü görünüyor evet

Prematüre doğduğu için ilk 3 ay zaten yoğun bir kontrol süreci yaşadık.
Hem emzirme desteği aldım emzirme sürecinde hem de ek gıda geçişinde sağlıklı ve besleyici olması için yediklerinin çok gayret gösterdim. Hazır ve paketli gıdaya karşı olmakla birlikte mecbur kaldığım noktalarda bende kullandım.
Oğlum ek gıdaya geçişle birlikte sağılmış süt içmeyi de bıraktı örneğin. Mamaya karşı benim haricimde kendi de duruş sergiledi.
Bu arada doktorun verdiği mamayı içmedi yine.
Hero babynin bir kaşık maması var. 2 gündür onu biberonla veriyorum onu sevdi. Bakalım onunla ilerleyecek gibiyim

Allahım tam benim oğlum. Önceden çok kirleniyor falan diyordum ama şimdi o kadar güzel yiyor ki çok müdahale etmiyorum. Sabahları annem bakıyor onlarla da bizimle de birlikteyken hep sofradayız. Uzun uzadıya döke saça kendi de ellerini kullanarak yemek yiyoruz. Bizim de aynı daha yemeğin ortasında tuvaletini yapıyor. Maşallah o kadar programlı ki sabah öğlen akşam hepsi de daha mama sandalyesinde başlıyor.

Dün vanilyalısını denedik içmedi maalesef

Kızım zamanında doğdu 11 aylık 7100 gram 69 cm
Sanırım 3 ay sonra ancak sizinki kadar olur
Erkek olduğu için biraz daha büyük olmasını bEkliyorlardır doğal olarak.
Mama ben 5 aydan sonra verdim kilosuna bi yardımı olmadı henüz. Ama bahsi geçen mamaları bilmiyorum benimki günde 1-2 kere sma içiyor.

Doğum kilosu da 3250 boyu 51 cm di
Bence sizin bebek daha iyi bile kilo almış sağlığında değerlerinde sorun yoksa ben takmıyorum artık

Benim konum sütü olmayan yada bebeğini mama ile besleyen anneler değil. Mama asla anne sütünün alternatifi değildir. Anne sütünün yokluğu kısmında durmuyorum bakın bu ayrı bir konu.
Israrla mama vermemişim kısmını ısrarla vurguladım ama dikkkatten kaçmış sanırım birinde kilo alımına faydası olmadığı için mamayı bıraktık, birinde ek gıdaya başlayacak olması nedeniyle ek gıda dönemini görmek istedik. Bu kararların hepsini doktorumla aldık.
Bebeğim erken doğduğundan sütüm gelmedi. Bizde bebeğimin ilk günlerinde mama verdik.

3% mu? 3% ne demek biliyormusunuz??
100 cocuk varsa 97 si sizin cocugunuzdan daha kilolu, sizin cocugunuz ise o 100 kisiden 3 cocuk arasinda.
Hanfendi bu normal degil hic.
Diyetisyen olarak cocuklarida tedavi ediyoruz biz ama boyle bi cocuk gorsem acilen hastaneye yonlendirirdim durumun vahimliginden ve baska saglik sebebleri var mi diye arastirilsin istedigmden.
Mamanin zarari neymis ki? Doktorunuz anlasilan size olayin ciddiyetni pek aktarmadi.

Aynı aşamalardan geçmişiz sizinle. Benim bebeğim de çok zayıf ve bi ara mama verdik yine de kilo almadı. Biz de vermeyi kestik. Çünkü bizim doktorumuz da mamada çok fazla katkı maddesi olduğunu, mama vermektense makarna, tuz, şeker yemesinin daha iyi olduğunu söyledi. Sütünüz olmaz o ayrı tabi ama sırf kilo aldırmak için mama vermek doğru değil. protein ağırlıklı beslenecek yanında da karbonhidrat alacak. Bebeğimin kilosu baya düşük ama boyu ortalama. Bu sebeple test yaptırmadık. Bence siz de çölyak, hormon vs testlerinizi yaptırın. Bir şey çıkmazsa genetiktir yapacak bir şey yok.
Ben de küçükken çok zayıfmışım annem çok uğraşmış. Ama şimdi 172 cm boyum

İnattan vazgecinde mamayi verin cocuga yazik gercekten doguk kilsou iyiymis ama sirf sizin tutumunuzdan cocugun gelisimi geride kalmis mama kotu birsey degil bizde veriyoruz.buyudukce hicte bisey yediremezsiniz damak tadi olusmaz.inat etmeyin. Herseyden tatsin

Ben çok doğru bakış açısına sahibbim demiyorum ama sizin bakış açınızda çok doğru değil galiba.
Bizler iyi doğru kötü yanlış ayrımına vakıf olabilen insanlarız. Muhakeme gücümüz var. Evet kendimizi koruyamıyor olabiliriz bir çok zararlı içerikten. Fakat bu bebeklerimiz için de geçerli olacak diye bir şey yok. Vücuda giren zararlı bir içeriğin kendisini göstermesi bile yıllar alabiliyor biliyorsunuz.
Obezite riski, diabet riski, kanser riski ve daha sayamayacağımız bir çok risk ile karşı karşıya artık yeni nesil.
Siz kaç yaşındasınız bilmiyorum ama ben 40 yaşındayım. Bizim zamanımızda yiyecek içecek bu kadar pakete girmiş değildi. Bizler bugün görece sağlıklıysak aslında bebekliğimizden çocukluğumuzdan gelen temellerin görece daha sağlıklı olmasından geliyor diye düşünüyorum.
Mama tercih etmemek ehveni şerdi benim için.

Mamayla damak tadı oluşmamasının bağlantısı ne ola ki? Herşeyden tatsın derken ki önerinizin mama ile bağı ne. Oğlum yemek yemiyor değil ki.

Persentilde bu kadar geride olduğu halde çocuğum, doktor mama vermemekten bahsediyorsa ben olsam o doktoru değiştirirdim hanımefendi.
Ben bebeğime en başta arada bir mama vermediğim için çok pişmanım mesela, kilo alımı normaldi şu an zayıf ama ayına uygun, dert etmiyorum.
Ama 6.aydan sonra ek gıdaya başlandığında neredeyse 2 ay tadım zamanı zaten, doyacak kadar yemez bebekler pirinç unlu mamaları dayamazsanız.
Ve zaman geçtikçe biberona, mamaya daha zor alışıyor bebekler. Sizin çocuğunuz da baya büyümüş bu aydan sonra mamaya alışması o yüzden zor oluyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…