Bebek Beslenmesi Zayıf çocuk annesi olmak...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
İki çocugumu da mamayla büyüttüm.
Evt kilo aliminda degisim olmadigi icin birakmissiniz anladim.iki cocugumda zayif alt sinirlardaydilar.yani sirf formul mama kullandim ama kilolu olmafilar.bazi bebeklere anne sutu cok kilo aldirirken bazi cocuklarada hazir mama kilo aldiriyor.ama hepsine degil.
Kucuk kizim inek sutune gecince kilo aldi mesela.ama uzuluyorum,cunku kilolu bebek saglikli demek değil.sadece bizlerin gozune guzel gorunuyor.
Troid ve kan degerleri nasil.cabuk hasta olmuyor demissiniz.onemli olan bu.
Zaten gelisimi dusuk olan bebeklerin 5-6 yaslarinda atak yaptigini duymustum.sağlik sorunu yoksa tabi.
ama belirli değerlerin altında seyreden bir yapısı var çocuğun. kan değerleri dışında bunlar da önemli parametreler.

bakın mama yöntemi sadece bebekte değil büyük insanlarda hatta halihazırda ciddi hastalıkları olan kişilerde de çeşitli nedenlerle kullanılır.
hastanın kilo kaybının devam etmesi kas sağlığını da etkileyeceğinden önlemek adına mama takviyesi olur. bunlar da marketlerden değil eczanelerden alınan sağlık ürünleridir.
inatla anlamak istemiyorsunuz ancak hatalısınız. doktorun gösterdiği yolu seçmezseniz size ısrar edemez. o karar doktorunuzla aldığınız bir karar değil yani.
Konumda yazdığım mamayı almamış değilim. Numune olarak verdiği ürünün diğer içeriklilerini de bugün alacağım. Eğer oğlum içerse rapor çıkacak. Fakat oğlum ilk denediğim vanilyalıyı da içmedi ne akşam ne sabah.

Konumda yazdığım mamayı almamış değilim. Numune olarak verdiği ürünün diğer içeriklilerini de bugün alacağım. Eğer oğlum içerse rapor çıkacak. Fakat oğlum ilk denediğim vanilyalıyı da içmedi ne akşam ne sabah.
içmemekten kastınız nedir ? bir yudum alıp mamayı itmesi mi ? içtikten sonra kusması mı ? içmesi için ısrarcı mısınız ? yoksa 1 kere itti, beğenmedi diyip vaz mı geçiyorsunuz ?

ama belirli değerlerin altında seyreden bir yapısı var çocuğun. kan değerleri dışında bunlar da önemli parametreler.
Benim anlamadığım nokta şu aslında. Bakın burda 100 civarı yorum var çoğunluğu benim hatalı olduğumu vurguluyor. Bu konuda görüşlere elbet saygılıyım.
Oğlum aile hekimine gidiyor, takipte olduğumuz doktorumuz var; bu süreçte bir kaç kez de farklı doktora gitme durumlarımı da oldu.
Her defasında gelişim öyküsü dinlenen ölçümleri alınan bebekle ilgili hiç bir basamakta yölnlendirme olmaması normal mi . Takdir edersiniz ki her kontrole mama vermiyoorum afişi ile girmiyorum.
Aslında biraz rahat olmam ondandı.

Mamayi suan biberonla mi vermeye calisiyosunuz? Biberonla icmezse alternatif deneyin. Bardak, pipet. Kefir iciyorsa kefir kutusuna koyup hazirmis gibi verebilirsiniz. İcine meyve katilabilir mi bilmiyorum belki tadini destekleyebilirsiniz. Benim kizimda zayif biraz ama sizin epey sınıra yakın gibi...

Mama kullanmak için geç kalmadınız mı? Mama hiç yemeyen yada hastalara verilmiyor mu? Bu saatten sonra çocuk mama yemez ki. Ek gıdaya geçilmiş. Ne bileyim daha besleyici gıdalar yedirin. Benim oğlum 4 aylıktı 7 kilo olduğunda. Bunu nispet yapmak için söylemiyorum daha erken başlamanız gerekirdi. Kaliteli bir markanın balık yağını öneririm iştah açıyor.

içmemekten kastınız nedir ? bir yudum alıp mamayı itmesi mi ? içtikten sonra kusması mı ? içmesi için ısrarcı mısınız ? yoksa 1 kere itti, beğenmedi diyip vaz mı geçiyorsunuz ?
Eliyle itip içmemesi ısrarcı olunca ağlaması. Evet dünden beri ısrar ediyorum. Uykuda da verdim tükürdü. Kusacak kadar içmedi yani.
Bununla birlikte 2 gündür denediğim bir yöntem var. Kaşık mama şeklindeki bir mamayı biberondan versiğimde (daha sulu kıvamda) içiyor. Yine biberon maması şeklinde olan başka vir mamayı yine içmiyor.

Benim anlamadığım nokta şu aslında. Bakın burda 100 civarı yorum var çoğunluğu benim hatalı olduğumu vurguluyor. Bu konuda görüşlere elbet saygılıyım.
Oğlum aile hekimine gidiyor, takipte olduğumuz doktorumuz var; bu süreçte bir kaç kez de farklı doktora gitme durumlarımı da oldu.
Her defasında gelişim öyküsü dinlenen ölçümleri alınan bebekle ilgili hiç bir basamakta yölnlendirme olmaması normal mi . Takdir edersiniz ki her kontrole mama vermiyoorum afişi ile girmiyorum.
Aslında biraz rahat olmam ondandı.
ben mi yanlış okudum acaba ? doktorunuz mama gerekli demiş, istememişsiniz ve o da ısrar etmemiş:

Ek gıdaya başladığımızda da kilo alımı yavaş olduğundan raporlu mama verdi dr. Kullanmak istemediğimi söyleyince (motor gelişimi iyi) takip edelim dedik ve mama vermedik dr da onayı ile.

sizce doktor gelişimi iyi gidiyor, ölçümler ve değerler normal ama biz raporlu mama verelim yine de mi demek istedi ? motor gelişimi iyi diyerek sizin mama kullanmak istemediğiniz anlaşılıyor bu yazınızdan. algımda mı sorun var, anlamak için soruyorum..

Mama kullanmak için geç kalmadınız mı? Mama hiç yemeyen yada hastalara verilmiyor mu? Bu saatten sonra çocuk mama yemez ki. Ek gıdaya geçilmiş. Ne bileyim daha besleyici gıdalar yedirin. Benim oğlum 4 aylıktı 7 kilo olduğunda. Bunu nispet yapmak için söylemiyorum daha erken başlamanız gerekirdi. Kaliteli bir markanın balık yağını öneririm iştah açıyor.
Daha önceden mama almıştı bi 6 kutu kadar mama bitirdik aslında. Sonraki süreçte kendisi de mama ile beslenmek istemedi. Bu tepkinin aynısını sağılmış sütüm için de yaptı. 7. Aydan sonra hiç vir şekilde sağılmış sütü örneğin

çiğneme ve yutkunma kabiliyeti olan ancak başka rahatsızlıkları nedeniyle güç ve kilo kaybı yaşayan kişilere de verilebiliyor. hastalık döneminde yeme kabiliyeti olduğu halde vitamin, mineral dengesini ve kas oranını korumak adına annem kullanmıştı.

ben mi yanlış okudum acaba ? doktorunuz mama gerekli demiş, istememişsiniz ve o da ısrar etmemiş:

Ek gıdaya başladığımızda da kilo alımı yavaş olduğundan raporlu mama verdi dr. Kullanmak istemediğimi söyleyince (motor gelişimi iyi) takip edelim dedik ve mama vermedik dr da onayı ile.

sizce doktor gelişimi iyi gidiyor, ölçümler ve değerler normal ama biz raporlu mama verelim yine de mi demek istedi ? motor gelişimi iyi diyerek sizin mama kullanmak istemediğiniz anlaşılıyor bu yazınızdan. algımda mı sorun var, anlamak için soruyorum..
Evet algınızda sorun yok. Ben "gelişimi iyi ise" "mama vermek istemedim". Bana da her aşamada " gelişimi iyi anne baba minyon çocuk sağlıklı" dedi doktorumuz.
Yoksa çocuğun gelişimi iyi değil mama olmazsa olmazımız dendiği noltada neden karşı durayım ki.

çiğneme ve yutkunma kabiliyeti olan ancak başka rahatsızlıkları nedeniyle güç ve kilo kaybı yaşayan kişilere de verilebiliyor. hastalık döneminde yeme kabiliyeti olduğu halde vitamin, mineral dengesini ve kas oranını korumak adına annem kullanmıştı.
Bizim bugün tekrar mamayı gündemimze alma nedenimşz ishal da kilo kaybı yaşaması oldu dediğiniz gibi.

Çok haklisiniz.ama bu sinirlarin altinda kalmasinin nedeni arastirilmis mi.uygulanan bir tedavi varmi.fazla antibiyotik kullanimina maruz kalmismi.bunlari bilmiyorum yorumumu ona gore yaptim.alerjik bunyesi varmi bilmiyorum.
Formul mama normalde kilo aldirmiyor.sirf kilo icinse kullanimi gerek yokmus,ise yaramadi diye.
Zaten formul mama normal hazirlanirsa kilo aldirmiyor.
Hastanede emzirme odasinda bir anne biberona termostan suyu doldurdu,mama kutusunu cikaripkasigi doldurup sayisi neyse o kadar döktü ve çalkalayip bebege verdi.içim sizladi.
Ben mamasini hazirlarken laborant moduna geciyordum.once birkac farkli biberonla gercek olceklibiberonu buluyordum.malum hepsinki farkli oluyor.hazirlanmis uygun suyu biberona göz hizasinda ayarliyordum goz hizasinin alti yada ustu suyun miktarini yanliş gosterirya.sonra toz mamayi olceğine doldurunca olceğin agzini uygun şeyle kesiyordum.sonra hafifce(fazla vurulursa toz sıkışır yine yanliş olur diye) tindiriyordum.hava boslugu olup yanlis olmasin diye.genelde çok çöker toz mama.boşluk kaldiği icin.ve karişim tam çözünmeden bebege vermiyordum.
Buna dikkat etmeden hazirlanan mamalar genelde ya kilo kaybina yada asiri kiloya sebep olabiliyor.

Ben bu durumu anlayamıyorum kusura bakmayın. Benim bebeklerim beni emmediler ve sağarak sütümü vermeye çalıştım. Bu arada yetmediği için zaten en baştan itibaren mama kullandık. Hala ana öğünümüz mama.

Mama zehir değildir. Anne sütü olmadığı ve yetmediği durumda bebeğin hem fiziksel hem mental hemde bütün biyolojik gelişimini karşılamak için üretilen anne sütüne en yakın şekilde üretilen formüldür. Zararlı ve kullanılmayan birşey olsa bu kadar mama markası olmaz. MAMA ZARARLI DEĞİL ANNE SÜTÜ DAHA SAĞLIKLIDIR.

Bunun eğitimini alan uzmanı olan drunuzun demesine rağmen diretmeniz çok hoş olmamış. İnşallah bebeğiniz yeni mamayı severek içer ve yaşıtlarını yakalar.
Bu sadece şimdi değil ilerisi için de çok önemli. Hem fiziksel hem biyolojik açıdan ve gelişimi için çok çok önemli.

Evet algınızda sorun yok. Ben "gelişimi iyi ise" "mama vermek istemedim". Bana da her aşamada " gelişimi iyi anne baba minyon çocuk sağlıklı" dedi doktorumuz.
Yoksa çocuğun gelişimi iyi değil mama olmazsa olmazımız dendiği noltada neden karşı durayım ki.
anlamadığım şu bildiğim kadarıyla motor gelişimi becerilerle alakalı. oysa boy ve kilo sınırın altında.
bi de bu devirde bir doktorun "anna baba minyon, çocukta ufak tefek olabilir"e sığınması tuhaf geliyor.
kuzenimin bebeğinde anne karnında farkettiler ayından geride olduğunu ve cücelik olabilir mi diye bir sürü test yapıldı.
çocuk 1 yaşına gelmiş, olması gereken değerlerin çok altında ve hala anne baba minyon deniyor.
enteresan.

Çok haklisiniz.ama bu sinirlarin altinda kalmasinin nedeni arastirilmis mi.uygulanan bir tedavi varmi.fazla antibiyotik kullanimina maruz kalmismi.bunlari bilmiyorum yorumumu ona gore yaptim.alerjik bunyesi varmi bilmiyorum.
Formul mama normalde kilo aldirmiyor.sirf kilo icinse kullanimi gerek yokmus,ise yaramadi diye.
Zaten formul mama normal hazirlanirsa kilo aldirmiyor.
Hastanede emzirme odasinda bir anne biberona termostan suyu doldurdu,mama kutusunu cikaripkasigi doldurup sayisi neyse o kadar döktü ve çalkalayip bebege verdi.içim sizladi.
Ben mamasini hazirlarken laborant moduna geciyordum.once birkac farkli biberonla gercek olceklibiberonu buluyordum.malum hepsinki farkli oluyor.hazirlanmis uygun suyu biberona göz hizasinda ayarliyordum goz hizasinin alti yada ustu suyun miktarini yanliş gosterirya.sonra toz mamayi olceğine doldurunca olceğin agzini uygun şeyle kesiyordum.sonra hafifce(fazla vurulursa toz sıkışır yine yanliş olur diye) tindiriyordum.hava boslugu olup yanlis olmasin diye.genelde çok çöker toz mama.boşluk kaldiği icin.ve karişim tam çözünmeden bebege vermiyordum.
Buna dikkat etmeden hazirlanan mamalar genelde ya kilo kaybina yada asiri kiloya sebep olabiliyor.
işte demek istediğim o. anna baba minyon denilip normal karşılandı diyor şimdide konu sahibi. bu kadar olmaması gereken değerler için bu kadar sığ yorumu doktor olmadığım halde ben bile yapmam. o yüzden neden boy ve kilo böyle asıl bu düşünülsün anlamında yazmıştım.

14 aylıkken oğlum tahmini 8 kilo civarı idi zamanında dogdu 1 yaşına kadar hep alt sınırdaydı şimdi de öyle doktor ek bişiler tavsiye ediyorsa oncelikle prof görmeli sıradan bir doktor çocuk doktoru değil eğer ıyı bır prof mama onerıyorsa sorun yok kullanmalısın mama öcü değil fazlası zarar sadece...

X