Bebek Beslenmesi Zayıf çocuk annesi olmak...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Bu mama vermeme ısrarınız nereden kaynakladı size mama zararlı diyen mi oldu yani artık mamalar anne sütüne yakın yapılıyor hiç sütü olmayanlar veriyor bende hep mama vermek zorunda kaldım oğlum 13 aylık bir kere bile hasta olmadı ek gıdaya geçince azalttık çoğunluk ek gıda yiyor gündüz ve 11.300 kilo 79 cm doktor kaç.kere size önermiş inat etmişsiniz motor gelişimi ile fiziksel gelişimin ilgisi yok ciddi gelişim geriliği var ve bu aylarda mamaya alıştırmak zor keşke önyargılı olmasaydınız tavsiyem mama harici günde bir muz, pekmez, protein ağırlıklı yiyecekler özellikle çoğu yemeğe kıyma, sütlü tahıllı kaşık mamalar var onlardan besleyici tahıllı çorbalar meyveli muhallebi yapın

Benim kızim da cok zayıfti ben kendim gidip istedim doktordan.O da cocugun durumunu görunce rapor cikartti.Iyi ki vermisim diyorum.Toparladi cocugumu ,vermesem asil kendime kızacaktim.Sabir demisti bir de bana endokrin profesörü.Sabirli olun ama mamadan da kacmayin.Yorucu bir sürec kilo alamayan bir cocukla ugrasmak

Merhaba hanımlar,
14 aylık oğlum var. 35 haftalık doğdu, 23 gün kuvezde kaldı. 2.950 gr 45 cm doğdu. Şimdi 7.650 gr 72 cm.
Kilo alımı hep çok düşüktü. Anne sütü ile beslendi ek gıdaya kadar. Sadece çok kısa süre takviye mama verdim ama sonra mama vermek istemediğim için emzirme desteği ile mamayı bıraktım.
Ek gıdaya başladığımızda da kilo alımı yavaş olduğundan raporlu mama verdi dr. Kullanmak istemediğimi söyleyince (motor gelişimi iyi) takip edelim dedik ve mama vermedik dr da onayı ile.
Fakat gel gelelim kilo alımı ek gıdayla da düzelmedi. Sonra mama verelim dedik tekrar bu sefer denediğimiz bir kaç çeşit mamayı kabul etmedi.
Hala anne sütü de alıyor. Yemesi oldukça düzenli ve güzel yemek yiyor. Fakat 5 ayda 400 gr aldı.
Bir de ishal geçirdik kilo verdi.
Çocuğum sağlıklı olmasına rağmen dışarıdan gelen yorumlardan etkilenmiyor değilim.
Kemikleri sayılıyor. Hala geçen yılki bebeklik kıyafetlerini giyiyor.
Bugün dr kontrolümüz vardı. Dr bu sefer takviye gıdaya başlayalım dedive nestlenin raporlu resource mamasından numune verdi, eğer içerse rapor çıkartacak.
Mamaya karşı tutumum nedeniyle mi bebeğime zarar veriyorum; yoksa çevrenin etkisinde kalıp mamaya tutunmakla mı emin değilim.
Bu mamadan kullanan oldu mu fayda gördünüz mü?
Uzun vadede takviye mama vermemek mi çocuğuma zararlı yoksa vermek mi işin içinden çıkamadım.
Fikir almak istedim.
Hepinzie teşekkürler.
Benim kızımda 14 aylık. İlk 3 ay mama meme şeklinde gittim. Sütüm olmadı mama kullandım sma. Hala devam sütü olarak onu veriyorum boş kiloda yapmadı kızıma. Boyu 83cm kilosu 11. Biz anne baba olarak uzunuz boyu ondan öyle. Yemesinde de bi sorun yok ama bu aylarda çok hareketliler normal yesede kilo almıyolar. Doktorunuzu bu sefer dinleyin.

🙏
Aslında kötülüğümden dem vurulmasından çok böyle yapıcı yorumlara ihtiyacım var.
İşin şakası elbette her görüşe saygım var ama biraz benzee hikayeleri duymak içime su serpecek istediğim bu.
Benim oğlum da çok hareketli o kadar ki uyurken falan zaptetmek mümkün değil uykusunda dahi hareketi devam ediyor.
Ben önceliği hep motor gelişimine, anlama tepki verme öğrenme yetisine verdim.
Hastalık anlamında da ciddi hiç bir şey yaşamadık. Tüm bu bileşenler aslında mama konusundaki kararımızı belirledi.

kötü birisiniz demek istemiyor kimse. olay sizin kendi kendinize karar vermeniz. sizin öncelik verdiğiniz şey yetersiz olmuş demek ki doktor kullanın mamayı demiş. ayrıca gördüğünüzü doğru yorumlamamış da olabilirsiniz.
neticede annesisiniz, hiçbir anne çocuğuna kötü bir şey kondurmak istemez.

bence benzer hikayelerle kendi içinizi rahatlatmak yerine başka doktorlara gidin ve olumsuz söylemleri "çok" ciddiye alın.

ayrıca eklemek isterim, yakın bir akrabamız zayıf olduğundan kilo aldırmak istediği bebeğine sürekli pilav, makarna, muz vererek bizzat elleri ile çocuğunu şeker hastası yaptı henüz 3 yaşındayken. ve uzun süre bebeğin şeker dengesizliği yaşadığı anlaşıldı. bir düşen bir yükselen şekeri beyin hücrelerine zarar vermiş olma ihtimali çok yüksek dediler. yüksek şeker kadar hatta daha çok düşük şeker tehlikelidir. ve karbonhidrat yüklenen bünyede, sağlıksız ve dengesiz beslenme ile bu durumlar oluşur.

Ya bu mama karsitligi nedir? Cocuk cok zayif ciddi manda zayif benim bebegim sizinkiyle ayni kilosunu soylemiyim simdi soka girersiniz. Bende mama kullanmadim ama kilo alimi cok iyiydi. Kilo almasaydi mama verirdim neden mamaya bukadar karsi bazi insanlar ben anlamiyorum iyimi yaptiniz mama vermeyerek cok sağlikli turp gibi cocugunuzmu oldu simdi?

6 yıl tıp okuyup uzmanlık alan ve 2 kez mama öneren doktoru es geçip benim tavsiyemi mi dinleyeceksiniz?
benim oğlumda 14 aylık 40 çıkana kadar mama verdim sonra doktor kontrolünde bıraktık
şu an 10.6 kg ve 82 cm boyu.
çocuk yetiştirirken bu kadar keskin sınırlara gerek yok.

%3 persentildeyken mamanın zararını nasıl düşünüyorsunuz?! Doğum kilosu haftasına göre gayet iyiymiş.
Sizin yerinizde olsam mamanın yanında çocuk neden gelişemiyor diye araştırmaya girmiştim.
Büyüme hormonuna baktırdınız mı?

Sağlığı, yemesi, uykusu, motor gelişimi iyiyse ben kilosunu dert etmezdim. Her bebek kilolu yada uzun boylu olacak değil. Nasıl yetişkinler de kısa uzun, şişman zayıf oluyorsa bebekler de böyledir.
Yukarda saydıklarım normalse dert etmeyin lütfen. Sırf kilo alsın diye de içinde bin türlü şey olan bir kimyasalı bebeğinize vermeyin.

Ben bebeğini, emmeyi red ettigi için mecburen 1 yıl mamayla besleyen bir anneyim. Çok istediğim, çok ozendigim halde emziremedim oğlumu. Sizin ne güzel sütünüz var ve bebeğiniz hemen her şeyi yiyecek kadar büyümüş. Bol bol emzirin, bebeğe en güzel gıda anne sütüdür.
Kilosunu değil sağlığını düşünün ki anladığım kadarıyla sağlıklı bir bebek. Takmayin etrafın dediklerini.

kizim sadece 6 ay emdi sonra bir meme reddiyle anne sutunu birakti 6 ayliktan beri mama veriyorum bir zarari olmadi henuz mamaya karsi neden bukadar negatifsiniz anlamadim hep soyluyorum sizede soyleyeyim annesi olen yada yetimhanelerde ki bebekler ne yapiyor???
kilolu cocukta her zaman iyi bisey degildir ancak persentilide yakalamak icin gerekli olani yapmalisiniz
dr gerek duyduysa cocugunuzun gelisimi ve durumu icin endise etmenize gerek yok bence

Ya bu mama karsitligi nedir? Cocuk cok zayif ciddi manda zayif benim bebegim sizinkiyle ayni kilosunu soylemiyim simdi soka girersiniz. Bende mama kullanmadim ama kilo alimi cok iyiydi. Kilo almasaydi mama verirdim neden mamaya bukadar karsi bazi insanlar ben anlamiyorum iyimi yaptiniz mama vermeyerek cok sağlikli turp gibi cocugunuzmu oldu simdi?
Oğlumun sağlığı ile ilgili hiç bir sorun yaşamadık çok şükür.

neden mamaya bu on yargi? neden hayatini bu meslege adamis doktor tavsiyesine direnc? lutfen kendi basiniza kararlar almayin. cocugunuzun gelisiminde daha bilgili birilerinin (doktor) sozunu dinleyiniz.

Mamanın ne zararı olsun kı yengemde bebek dodgar dogmaz yengemde sut oldıgu halde naptıysa bebege memeyı kabul ettıremedıler agzından cıkarıyor emmıyor mamaya basladılar. Bu arada benım bır kuzen var ona demıstım kı hıc ıstahım yok oda kendı gelınlerınddn bahsedıyordu işte bol bok ye bebegi besleyecek seyler ye bızım gelının cocugu 3 kg dogdu dedı ee normal deglmı dddm yoo nerde zayıf dogdu dedı ala ala sızın gelının massalahı var ama dedım gelın boyle gorsenız balık etlı kalcalar basenler kollar masallah etlı butlu ve bayagı dolgun bıde gebelıkte asorı kılo almıstı oyle bır kzın nasıl zayıf cocugu olurkı. Oda dedı kendını beslemıs cocugu beslememıs🙄🙄 smdı bende gebeyım bebegn beslenip beslenmedıgnı nasıl anlarımkı herseydende tıksınyorum sut urunlerını ogur ogure tuketıyorm anca tuzlu eksı seylerle hem bulantımı dındıryorum hemde bırz olsn aclıgımı gıderıyorum smdı cocuk beslenmıyormu😥

neden mamaya bu on yargi? neden hayatini bu meslege adamis doktor tavsiyesine direnc? lutfen kendi basiniza kararlar almayin. cocugunuzun gelisiminde daha bilgili birilerinin (doktor) sozunu dinleyiniz.
Soran yada sizin gibi yorum yapan çok olmuş. Tüm görüşler elbette değerli. Herkesi geri dönü yanıtlayamıyorum fakat sizin vesilenizle bir kez daha cevap vereyim.
Mamaya başlama yada bırakma kararını hiç bir zaman kendim almadım. Takipteki doktorumuza her defasında nedenlerimi anlattım o da bana aynı şekilde yaklaştı ve karar aldık.
Mamaya ön yargı ise asla anne sütünün yerini tutamayacak olması. Elbette burada kastım mama kötüdür mama veren anne kötüdür değil. Benim sütüm vardı, bebek doyma kriterlerini karşılıyordu, tahlilleri normal sağlığı yerindeydi.
Tabi burda aile öyküsü de önemli ama konuyu açarken bunlardan bahsetmedim. Ben 153 cm boyundayım, eşim 175 cm.
Yürümeye başlayacak olması, hareketinin çok artması, ağır bir ishal geçirmiş olması aslında tekrar bu noktaya gelmemize neden oldu.

🙏
Aslında kötülüğümden dem vurulmasından çok böyle yapıcı yorumlara ihtiyacım var.
İşin şakası elbette her görüşe saygım var ama biraz benzee hikayeleri duymak içime su serpecek istediğim bu.
Benim oğlum da çok hareketli o kadar ki uyurken falan zaptetmek mümkün değil uykusunda dahi hareketi devam ediyor.
Ben önceliği hep motor gelişimine, anlama tepki verme öğrenme yetisine verdim.
Hastalık anlamında da ciddi hiç bir şey yaşamadık. Tüm bu bileşenler aslında mama konusundaki kararımızı belirledi.
Bize de bir kere verin diyen Dr oldu, kararsız kalan oldu.
Biz emdiği ve gerçekten çok iştahli ama aşırı da hareketli olduğu için vermeme kararı aldık.
Yediklerini saysam inanmazsınız.
Hala daha dolabı açıp ne yesem ne yeseeemm diye bakinan bir çocuk 😂😂
Şu an 40 aylık, 15.50 kilo 110 cm.
Sağlıklı, hareketli, iştahlı, ve zihinsel gelisimi önde giden bir çocuk.
Takdir sizin, sağlıkla büyütün 💕💕

Küçük kardeşim de çok zayıftı, insanlar sürekli niye zayıf diye sorular sorarlardı, annem de çok üzülür, ağlardı, doktora gittiğimizde de çok sağlıklı bi çocuk derdi ama madem kilo almasını istiyorsun bol bol tereyağlı yumurta yedir demişti, o gün bu gündür tosun paşa gibi maşallah 🤣

Persentil kavramini biliyormusunuz bilmiyorum ama soyle aciklayayim. Sizin kilo ve bas cevresi persentiliniz yuzde 5 alti. Boy ise yuzde 3 10 arasi. Yani her 100 cocuktan 95 inden daha zayif kafasi daha kucuk. Ve her yuz cocuktan yaklasik 90 indan daha kisa cocugunuz.

14 aylik bebekte sadece motor gelisimi yerinde diye norolojiye yonlendirmeden gecen bir doktora daha fazla devam etmeyin en basta. Kizim 45 cm kafa capina 12 aylikken sahipti. 9 aylikken 43 civariydi bu yuzden 9 ayliktan beri kafa capi takibindeydik. Suan 20 aylik kafa capi 49 oldu. Takipten ciktik ama bu zamana kadar kafa capi geriligi gelisim geriligine sebep oluyor mu diye her 3 ayda bir denver testine girdi. Gelisim testinde 9 aylikken girdigi teste 14 aylik gelisime sahip cikmasina ragmen bu testler 18 aylik olana kadar her 3 ayda bir yapildi.
Bahsettiğiniz rakamlar tehlike sinirinda. Olay aman benim cocuk cok zayif boyutunda degil sizin icin. Mutlaka iyi bir pediyatriste danisin.
Bunlari soylerkende gozunuzu korkutmak gibi olsun diye söylemedim. Kafa capi konusunda cok ugrastik biz. Hersey sorunsuz bitti. Dolayisi ile.illaki bir sorun olacagi anlaminada gelmiyor sizin icin. Ama bisey olmaz rahatligida dogru degil. Doktorunuzun sizi daha iyi yonlendirmesi gerekirdi. Size durumun ciddiyetini aciklayamamis.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, persentil kavramını evet biliyorum.
Oğlumun farklı bir durumdan nörolojik muayenesi de yapıldı. 7. Ayında denver testi de aldık.
Bulguları doğum yaşı ile değil düzeltilmiş yaşı ile uyumlu.

Yemesi güzel , emziriyorsunuz ve sağlıklı bir yapısı var , sadece kilo alması için mama verecekseniz yalnız yaparsınız bana göre.

Kilolu çocuk sağlıklı, zayıf çocuk sağlıksız demek değildir. Yapısı bu demek ki.

Kilo aldırıcı mamalardan çok kalorili sanırım. 6 yaşında bir oğlum var. 34 haftalık doğdu. Hep kilosu düşüktü. Şuan 18 kilo %3 persentilde sanırım . Kilo aldırıcı mamalardan vermeye çalıştık .Mamayı içince inanılmaz bir enerji düz duvara tırmanacak derecede oluyordu. Mamayı yerse yemek yemiyordu. Hiçbir işe yaramadı anlıyacağın . Eşin ve senin kilon nasıl zayıf mısınız ? Eşim zayıf bir adam. 65 kilo boyu uzun. Oğlumun da boy uzun kilo az .Artık genetik olduğunu düşünüyorum. Takviye vitamin kullanıyorum kilo alsın diye uğraşmayı bıraktım .

Mamanın ne zararı olsun kı yengemde bebek dodgar dogmaz yengemde sut oldıgu halde naptıysa bebege memeyı kabul ettıremedıler agzından cıkarıyor emmıyor mamaya basladılar. Bu arada benım bır kuzen var ona demıstım kı hıc ıstahım yok oda kendı gelınlerınddn bahsedıyordu işte bol bok ye bebegi besleyecek seyler ye bızım gelının cocugu 3 kg dogdu dedı ee normal deglmı dddm yoo nerde zayıf dogdu dedı ala ala sızın gelının massalahı var ama dedım gelın boyle gorsenız balık etlı kalcalar basenler kollar masallah etlı butlu ve bayagı dolgun bıde gebelıkte asorı kılo almıstı oyle bır kzın nasıl zayıf cocugu olurkı. Oda dedı kendını beslemıs cocugu beslememıs🙄🙄 smdı bende gebeyım bebegn beslenip beslenmedıgnı nasıl anlarımkı herseydende tıksınyorum sut urunlerını ogur ogure tuketıyorm anca tuzlu eksı seylerle hem bulantımı dındıryorum hemde bırz olsn aclıgımı gıderıyorum smdı cocuk beslenmıyormu😥

ya kusura bakma istemeden güldüm... bol bok ye ksknxnsna

X