Bebek Beslenmesi Zayıf çocuk annesi olmak...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Doktor ilk mama önerdiğinde verdim aslında. 4 aylıktı. Mama verdiğimiz 2 ayda da kilo alımı değişmedi. Kilo alımı değişmeyip, ek gıdaya geçecek olunca bıraktık mamayı. Bu arada da emzirme desteği alıp özellikle gece beslenmesini uzattık.
Bebeğini mama ile büyüten yada tercihi bu yönde olan annelere herhangi bir lafım yok.
Verdiğim tüm kararlarda da dr onayı ile hareket ettim.
İşte ek gıdayla mamanın bir bağlantısı yok, hele ki yeni ek gıdaya geçmiş bir bebek zaten ilk aylar sadece tadım yapıyor tabak tabak yemek yemiyor o yüzden kiloya bir katkısı olmayacağı için ek gıdaya geçti mama da zaten kilo aldırmıyor o zaman mamayı bırakalım demek hiç doğru bir yaklaşım olmamış. Kilo alımının neden olmadığı daha ileri tetkiklerle araştırılmalıydı. Mama değiştirilmeliydi. Başka başka doktorlar da görmeliydi endokrin gibi. Hala geç değil

Bir de şunu da yazmış olayım konuyu okuyanlar için, mamaya karşıyım deyip inek sütü keçi sütü içirenler var. Her hayvanın sütü kendi yavrusu için faydalıdır. Buzağı olmadıkları için inek sütü içmek faydadan çok zarar verir bebeklere. Formül sütler anne sütüne en yakın içerikte ve bebeklerin sindirebilecekleri şekilde laboratuvar ortamında testlerden geçerek üretilir. Anne sütü eksikliğinde bebeklere verilebilecek hiçbir gıda formül süt kadar bu eksikliği TAMAMLAYAMAZ.
Süt konusunda aslında ben de sizin gibi düşünüyorum. Bugün doktorumuza sordum, o da vermesen de bir şey kaybetmeyiz dedi.

İşte ek gıdayla mamanın bir bağlantısı yok, hele ki yeni ek gıdaya geçmiş bir bebek zaten ilk aylar sadece tadım yapıyor tabak tabak yemek yemiyor o yüzden kiloya bir katkısı olmayacağı için ek gıdaya geçti mama da zaten kilo aldırmıyor o zaman mamayı bırakalım demek hiç doğru bir yaklaşım olmamış. Kilo alımının neden olmadığı daha ileri tetkiklerle araştırılmalıydı. Mama değiştirilmeliydi. Başka başka doktorlar da görmeliydi endokrin gibi. Hala geç değil
Hem aile hekimimiz hem de çocuk doktorumuz motor gelişiminin normal olduğunu, prematüre bebeklerin yaşıtlarına erişmesinin 3 yılı bulabileceğini söylediler hep. Hatta bugün dr çocuk da sorun yok sadece biraz toparlayalım yeter endokrine gidersen tahlillerle bu çocuğuboşa yoracaksın dedi.

Merhaba üzülmeyin umarım kilosunu yakalar sevdiği şeyleri yapın makarna falan yiyebilir artık karbonhidrat içeren gıdalar daha çabuk kilo aldırıyor sanırım benim oğlumda 15 aylık sabah kahvaltısından sonra muz falan veriyorum bazen cici bebe bisküvisi veriyorum sık sık eline kuruyemiş türü gıdalar veriyorum benim oğlum çok su içiyor o yüzden metabolizması hızlı çalışıyor günde 2 3 kez kaka yapıyor yemesi güzel olduğu halde kilo almıyor bazen ne yaparsan yap

Hem aile hekimimiz hem de çocuk doktorumuz motor gelişiminin normal olduğunu, prematüre bebeklerin yaşıtlarına erişmesinin 3 yılı bulabileceğini söylediler hep. Hatta bugün dr çocuk da sorun yok sadece biraz toparlayalım yeter endokrine gidersen tahlillerle bu çocuğuboşa yoracaksın dedi.
Çocuk prematüre doğmuş ama doğum boyu kilosu haftasına göre iyiymiş aslında. Benimki 37 haftada 46 cm 2 buçuk kilo doğdu . İnşallah toparlanır mamayla sizinki de

Başka doktor görüşü alın.
Persentile göre boy nasıl?
Bizim doktor zayıflığı avantaj görüyor.
Ama sizinki %3ün altında, çok da direnmemek lazım doktor mama diyorsa.
Düzeltilmiş ayına göre de çok düşük mü peki kilo?

Merhaba üzülmeyin umarım kilosunu yakalar sevdiği şeyleri yapın makarna falan yiyebilir artık karbonhidrat içeren gıdalar daha çabuk kilo aldırıyor sanırım benim oğlumda 15 aylık sabah kahvaltısından sonra muz falan veriyorum bazen cici bebe bisküvisi veriyorum sık sık eline kuruyemiş türü gıdalar veriyorum benim oğlum çok su içiyor o yüzden metabolizması hızlı çalışıyor günde 2 3 kez kaka yapıyor yemesi güzel olduğu halde kilo almıyor bazen ne yaparsan yap
Makarnanın yaptığı kilodan ne olacak ki ama.
Ben de veriyorum da anca bağışıklığını düşürüyor bence.

Anne sütü varken mama vermek doğru değil evet bunu herkes kabul ediyor ama

Anne sütü azlığı /yokluğu durumunda formül mama vermek şart .Bu konuda neden bu kadar katı olduğunuzu anlamadim.Cocuk beslenemiyor ve mamada olan vitamin minerali dışarıdan gıda ile mümkün değil alamaz çocuk .Lütfen doktorunuzu dinleyin .

Ya evet sanırım öyle. Burada tüm ayrıntıları yazmak mümkün olmayınca kötü birisiymişim gibi görülüyor da; oğlum da günde 3 kez kaka yapar. Dr bunun da metobolizmasının iyi olduğunu gösterdiğini söyledi.
Erişteyi daha bugün yaptım swverek yiyor benim oğlum da. Her kahvaltısında ya yumurta ya avakado, kuruyemiş, pekmez+tahin muhakkak oluyor.
Çorbalarını koyu yaparız. Ekmek de çok seviyor. Yiyor.

Mama karsitliginizla bebrginize zarar vermissiniz. 14 aylikken 7 kilo cok cok az. Kilo persentiliniz yuzde 5i n altinda. Boy 3 ila 10 arasinda. Kafa gelisiminiz ne durumda kafa capi kac cm.? Cunku kafa gelisimide geri kaldi ise bu norolojik bir sorun olusturabilir.

Ayrica sakin ola ust mesajda ki hanimefendi gibi cocugunuza sirf karbonhidrat ve yuksek seker iceren cicibebeyi makarnayi yemek sonrasi meyvayi dayamayin kilo alsin diye. Kilosuna hanimefendininde dedigi gib8 bir faydasi olmaz. Sadece cocugunuzu potansiyel bir seker hastasi adayi yaparsiniz o kadar.

Ben de mama karşıtıydım. Emzirmek için elimden geleni yaptım. Ama doktorumu da dinledim. İçime sinmediği bir yorum olduğunda kafama göre red etmedim, başka bir doktora daha görüşünü sordum.
Benim oğlum gürbüz bir bebek, yüksek persantil buna rağmen demiri düşüktü. Doktor bir yaşında riski seviyede dedi mecbur kullandım. Hem de temiz içerikli şaseler bu noktada işe yaramaz dediği için gayet temiz içerik olmayan ilacı kullandım.
Bunu neden söylüyorum. Doktorunuz ısrarla mama diyorsa kullanmamak yerine başka doktorlara danışabilirsiiz. Doktorlar benzer görüştelerae direnmek manasız.
Evet her anne en iyisini iater evladına ama doktorlar da tecürveli bu işin eğitimini almış. Bizden daja obejektif bakıyorlar. Dinlemekte fayda var

Anne sütü varken mama vermek doğru değil evet bunu herkes kabul ediyor ama

Anne sütü azlığı /yokluğu durumunda formül mama vermek şart .Bu konuda neden bu kadar katı olduğunuzu anlamadim.Cocuk beslenemiyor ve mamada olan vitamin minerali dışarıdan gıda ile mümkün değil alamaz çocuk .Lütfen doktorunuzu dinleyin .

Aslında bu konuda katı değilim.

İlk seferde kilo alımı değişmediği için çocuğun metobolizması bu demek minyon bir bebek olacaktır diyerek mamayı bırakma kararı aldık dr ile.

Mama karsitliginizla bebrginize zarar vermissiniz. 14 aylikken 7 kilo cok cok az. Kilo persentiliniz yuzde 5i n altinda. Boy 3 ila 10 arasinda. Kafa gelisiminiz ne durumda kafa capi kac cm.? Cunku kafa gelisimide geri kaldi ise bu norolojik bir sorun olusturabilir.

Kafa 45 cm. Kafa gelişimi normal boyu da kabul edilebilir sınırda diye söyledi

Oğlum çok iştahlı ve çok da hareketli bir bebekti.
14.a yda aynı bebeğiniz kadardı, hareketli bebekse yakıyordur.
Sağlığı yerindeyse kilonun bir gerekliliği yok ☺️
🙏
Aslında kötülüğümden dem vurulmasından çok böyle yapıcı yorumlara ihtiyacım var.
İşin şakası elbette her görüşe saygım var ama biraz benzee hikayeleri duymak içime su serpecek istediğim bu.
Benim oğlum da çok hareketli o kadar ki uyurken falan zaptetmek mümkün değil uykusunda dahi hareketi devam ediyor.
Ben önceliği hep motor gelişimine, anlama tepki verme öğrenme yetisine verdim.
Hastalık anlamında da ciddi hiç bir şey yaşamadık. Tüm bu bileşenler aslında mama konusundaki kararımızı belirledi.

doktorun defalarca önerdiği şeyi ay yok ben mama istemiyorum diye reddetmeniz yüzünden çocuk eski kıyafetlerini giyiyor tabi.artık bugün öyle mamalar üretiyorlar ki anne sütünden daha sağlıklı ve besleyici.ben de hiç anne sütü almayıp (o zamanlar türkiyede olmadığı için) avrupadan getirtilen mamalarla büyüdüm.öcü değil bu kadar boş yere burnunuzun dikine gitmeye gerek yok.

Kafa 45 cm. Kafa gelişimi normal boyu da kabul edilebilir sınırda diye söyledi
Persentil kavramini biliyormusunuz bilmiyorum ama soyle aciklayayim. Sizin kilo ve bas cevresi persentiliniz yuzde 5 alti. Boy ise yuzde 3 10 arasi. Yani her 100 cocuktan 95 inden daha zayif kafasi daha kucuk. Ve her yuz cocuktan yaklasik 90 indan daha kisa cocugunuz.

14 aylik bebekte sadece motor gelisimi yerinde diye norolojiye yonlendirmeden gecen bir doktora daha fazla devam etmeyin en basta. Kizim 45 cm kafa capina 12 aylikken sahipti. 9 aylikken 43 civariydi bu yuzden 9 ayliktan beri kafa capi takibindeydik. Suan 20 aylik kafa capi 49 oldu. Takipten ciktik ama bu zamana kadar kafa capi geriligi gelisim geriligine sebep oluyor mu diye her 3 ayda bir denver testine girdi. Gelisim testinde 9 aylikken girdigi teste 14 aylik gelisime sahip cikmasina ragmen bu testler 18 aylik olana kadar her 3 ayda bir yapildi.
Bahsettiğiniz rakamlar tehlike sinirinda. Olay aman benim cocuk cok zayif boyutunda degil sizin icin. Mutlaka iyi bir pediyatriste danisin.
Bunlari soylerkende gozunuzu korkutmak gibi olsun diye söylemedim. Kafa capi konusunda cok ugrastik biz. Hersey sorunsuz bitti. Dolayisi ile.illaki bir sorun olacagi anlaminada gelmiyor sizin icin. Ama bisey olmaz rahatligida dogru degil. Doktorunuzun sizi daha iyi yonlendirmesi gerekirdi. Size durumun ciddiyetini aciklayamamis.

Doktor onerdiyse kullanin ben oglumu mama ile buyuttum mama ya karsi onyargi cok sacma gerekliyse tabiki vermelisiniz kilosu normal sinirin altinda

X