Bebek Beslenmesi Zayıf çocuk annesi olmak...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Benimde bebeğim 32 haftalık doğdu.1 ay küvezde kaldı. Sürekli memede olmasına rağmen doymuyor çok ağlıyordu. Dra götürdüm Dr aç bu çocuk dedi mama verdi

Suan hem meme hem mama kullanıyorum. Mamadan sonra kendine geldi şükür. Mamaya o kadar karşınıza ki raporlu mama verilmesine rağmen içinize sinmiyor. Rahat olun de verdiyse vardır bildiği. Sizi yargılamak için, yada kınamak için söylemiyorum ama çocuk bakımında oluşan bazı takıntılar yine çocuğa zarar verir

Merhaba hanımlar,
14 aylık oğlum var. 35 haftalık doğdu, 23 gün kuvezde kaldı. 2.950 gr 45 cm doğdu. Şimdi 7.650 gr 72 cm.
Kilo alımı hep çok düşüktü. Anne sütü ile beslendi ek gıdaya kadar. Sadece çok kısa süre takviye mama verdim ama sonra mama vermek istemediğim için emzirme desteği ile mamayı bıraktım.
Ek gıdaya başladığımızda da kilo alımı yavaş olduğundan raporlu mama verdi dr. Kullanmak istemediğimi söyleyince (motor gelişimi iyi) takip edelim dedik ve mama vermedik dr da onayı ile.
Fakat gel gelelim kilo alımı ek gıdayla da düzelmedi. Sonra mama verelim dedik tekrar bu sefer denediğimiz bir kaç çeşit mamayı kabul etmedi.
Hala anne sütü de alıyor. Yemesi oldukça düzenli ve güzel yemek yiyor. Fakat 5 ayda 400 gr aldı.
Bir de ishal geçirdik kilo verdi.
Çocuğum sağlıklı olmasına rağmen dışarıdan gelen yorumlardan etkilenmiyor değilim.
Kemikleri sayılıyor. Hala geçen yılki bebeklik kıyafetlerini giyiyor.
Bugün dr kontrolümüz vardı. Dr bu sefer takviye gıdaya başlayalım dedive nestlenin raporlu resource mamasından numune verdi, eğer içerse rapor çıkartacak.
Mamaya karşı tutumum nedeniyle mi bebeğime zarar veriyorum; yoksa çevrenin etkisinde kalıp mamaya tutunmakla mı emin değilim.
Bu mamadan kullanan oldu mu fayda gördünüz mü?
Uzun vadede takviye mama vermemek mi çocuğuma zararlı yoksa vermek mi işin içinden çıkamadım.
Fikir almak istedim.
Hepinzie teşekkürler.
Sizinkiyle yaşıt bebegim 6 ay emdi sadece o da tatlı niyetine sütüm çok azdı bu sebeple devam sütü kullandık hep bı sıkıntı olmadı çok şükür. Ben yıllar önce çok zayıftm ve eczacımın tavsiyesiyle Ensure 2 cal kullandım 3 ay falan (eczane de çalışıyordum ). Hem tadı çok güzel muzlu süt gibi hem de sağlıklı kilo alnama Sebep oldu. 3 ayda 45ten 56 ya çıktım.

Benim oğlum 34 haftalık doğdu.
Evet zayıf. Kemikleri sayılıyor.
Sadece şaşırdığım insanların söylemlerine kafayı takıp,doktorun mama tavsiyesine karşı durmanız.
2 bebeğimde 5 ay anne sütü aldı.
Sonrası hep mama.

Mamaya karşı ilginç bir önyargınız var.
Siz birazda doktorun dediklerine uyun bence.
Mama bir ilaç değildir.

Canım neler hissettiğini öyle iyi anlıyorum ki. Oğlumda dil dudak bağı vardı ve ilk 4-5 ay doğru düzgün beslenemedi. Sütüm çoktu ama oğlum ememiyordu. Dil dudak bağının farkedilmesi ise baya geç oldu. Bir sürü uzmanın peşinden koştuktan sonra doğru drlara ulaşıp doğru teşhisi koydurmak o kadar zamanımızı aldı ki en hızlı kilo alacağı çağlar kaçıp gitti.

Ben de mama karşıtı biriyim ve ben de sütüm bu kadar çokken mama vermeye karşı çıktım. Bu sayede doğru teşhisi koydurup oğlumun anne sütünden mahrum kalmasını engellemiş oldum ve ilerde olası konuşma bozukluğunun da önüne geçmiş oldum. Tabii yine de endişelerim bitmedi. Çünkü oğlumun persentil verileri %10larda geziyordu. Sürekli emzirdim ve ek gıda döneminde iyi beslenmesini sağladım. Güzel havalarda güneş görmesini, kötü havalarda takviyeyle d vitamini almasını sağladım. D vitamini çok önemli. Tabii diğer vitaminler de öyle. Zamanla %25lere, derken %50lere ulaştı persentil değerleri. Şimdi 21 aylık ve boyu da kilosu da %50-%75lerde. Son 3 ayda 5 cm uzamış mesela. Yani hala geç kalmış değilsin. Evet ilk 3 ay çok önemli. Ama sonrasında da açığı telafi etmek mümkün. Asla pes etme🙏🏻

Benimde büyük oğlum öyleydi herkes bu çocuk aç geziyo hastalanip ölür,vitamsiz diyorlardi. 8 yaşına kadar burnumdan geldi hep testleri güzel çıkıyordu. En sonunda bir çocuk doktoru endokrinoloji bölümüne yolladi röntgen çekildi meğersem 2 yaş geriden geliyomus. Şuan 10 yasinda kimse inanmıyor 7 8 yaşında saniyor. Minyon tipli olacak dedi doktor. Sende oraya götür istersen arastirma hastanelerinde oluyor. Ben Ankara keçiören araştırmaya götürmüştüm

o mamalardan bizde kullandik benim oglum suan 4 yasina girecek yasitlarinin gerisinde fizik olarak konusma olarak ama zeka olarak bir sorunu yok
1 yasinda 7 kiloydi cm olarak hatirlamiyorum ama oyle yurumesi falan yoktu bebek gibiydi
mama aldim ama hic icemezdi yarisi cope giderdi
hala dedigim gibi zayif ama kendi icinde gelisiyor konusmasi da ilerliyor
bilemiyorum icseydi veriyordum ayni mamadan ama o kabul edemedi maalesef

Sizi o kadar iyi anlıyorum ki benimde oğlum 16 aylık 78.5 cm 9.5 kg insanların sürekli eleştirmesinden kusucam artık tüm yorumları okudum mama vermeme kararınızı da doktorla birlikte almışsınız bunu daha vurgulayarak belirtirseniz sürekli mama soruları son bulur diye düşünüyorum.

Benim oğlumun da zihinsel gelişimi, motor becerileri gayet iyi 10 dan fazla kelime haznesi var anne sütü alıyor yemekte yiyor ama günde 4 kere kakasını yapıyor 🤷🏻‍♀️ Bende gürbüz bir çocuk olmasını istiyorum 13 aylıkken 8.800 grdı rota virüsü aşısı olmamıza rağmen rota virüsüne yakalandı tam 5 gün boyunca hastanede yattık kendini daha yeni yeni toparlıyor kilo bakımından. Vitaminlerinde de sorun vardı takviye vermeye çalıştıkça kendini kusturdu içmek almak istemedi yemeklere karıştıramadım korkudan eksikliklerini yemekle meyveyle doldurmaya çalıştım şimdi düzensizlikte oldu bizde yattığı kalktığı saat belli değil diye onu düzeltip tekrar götürücem bekliyoruz 🤷🏻‍♀️ Yine kilo almazsa mama vericem dedi doktor tamam dedim eğer ki sağlıklı şekilde kilo aldıracaksa neden olmasın dedim çok işe yarayacağını düşünmüyorum ama denemeden bilemem 🤷🏻‍♀️

o mamalardan bizde kullandik benim oglum suan 4 yasina girecek yasitlarinin gerisinde fizik olarak konusma olarak ama zeka olarak bir sorunu yok
1 yasinda 7 kiloydi cm olarak hatirlamiyorum ama oyle yurumesi falan yoktu bebek gibiydi
mama aldim ama hic icemezdi yarisi cope giderdi
hala dedigim gibi zayif ama kendi icinde gelisiyor konusmasi da ilerliyor
bilemiyorum icseydi veriyordum ayni mamadan ama o kabul edemedi maalesef
Bu mamaları reddetmemesi için ne yapmalıyız ? Birde ne zaman yürüdü bebeğiniz ?

Bu mamaları reddetmemesi için ne yapmalıyız ? Birde ne zaman yürüdü bebeğiniz ?
valla mama icin bisey diyemiyorum bu sey gibi hani bazi yetiskinlerde istahsiz olur bazilari cok istahli oyle bisey sanirim
18 aylikken yurudu tam
1 yasinda tum tahlillerini yaptirdim colyak, crohn vs
ilk ek gidaya basladigimizda sekersiz kuru meyveli kekler pancakeler gibi seyler yapiyodum
tahlillerinde hicbisey cikmadi
doktor birgun icinde neler yedigini yazmami istedi baya az besleniyordu sonrasinda dedi ne yiyorsa cocuk onlari vereceksin boyle illa saglikli diye takinti yapma dedi
ama acikcasi hic duzelmedi 16 aylikken kardesi oldu
o ek gidaya baslayinca ondan
gorup yemeye basladi
corba bile icemiyordu o kadar istahsizdi

valla mama icin bisey diyemiyorum bu sey gibi hani bazi yetiskinlerde istahsiz olur bazilari cok istahli oyle bisey sanirim
18 aylikken yurudu tam
1 yasinda tum tahlillerini yaptirdim colyak, crohn vs
ilk ek gidaya basladigimizda sekersiz kuru meyveli kekler pancakeler gibi seyler yapiyodum
tahlillerinde hicbisey cikmadi
doktor birgun icinde neler yedigini yazmami istedi baya az besleniyordu sonrasinda dedi ne yiyorsa cocuk onlari vereceksin boyle illa saglikli diye takinti yapma dedi
ama acikcasi hic duzelmedi 16 aylikken kardesi oldu
o ek gidaya baslayinca ondan
gorup yemeye basladi
corba bile icemiyordu o kadar istahsizdi
Benim oğlum da pütürlü katı şeyleri yiyor çorbayı yedirtmiyorum deli gibi ağlıyor bana atıyor sağa sola fırlatıyo yerken oyalanmasını seviyor ağzının çorbaları daha katı vermeye yada ekmek doğrayarak vermeye çalıştım yine yemedi 🤦🏻‍♀️

Benim oğlum da pütürlü katı şeyleri yiyor çorbayı yedirtmiyorum deli gibi ağlıyor bana atıyor sağa sola fırlatıyo yerken oyalanmasını seviyor ağzının çorbaları daha katı vermeye yada ekmek doğrayarak vermeye çalıştım yine yemedi 🤦🏻‍♀️
valla sizi o kadar iyi anliyorum ki
oyle zor oyle zor ki yemek yemeyen cocuk
sureekli tarif ariyorsunuz ne sever ne iki lokma yer diye ama siz ugrastikca yemiyor siz sinirden fittiriyosunuz
ben bu isin caresini biraz da ac birakmakta buldum he kardesim yemiyo musun ok deyip kaldiriyorum ya da kendileri buzdolabini gosterip yemek demedikce vermiyorum ellerine boylece yemegin kiymeti oluyor
herseyi onlerine sundukca yemiyolar valla

valla sizi o kadar iyi anliyorum ki
oyle zor oyle zor ki yemek yemeyen cocuk
sureekli tarif ariyorsunuz ne sever ne iki lokma yer diye ama siz ugrastikca yemiyor siz sinirden fittiriyosunuz
ben bu isin caresini biraz da ac birakmakta buldum he kardesim yemiyo musun ok deyip kaldiriyorum ya da kendileri buzdolabini gosterip yemek demedikce vermiyorum ellerine boylece yemegin kiymeti oluyor
herseyi onlerine sundukca yemiyolar valla
Ben yemek yemesini açıkçası hep birlikte yiyerek sağladım hiç bir zaman kendi başına yedirmiyorum sofradan hemen kaldırmıyorum 1 saate yaklaşıyor çoğu zaman ne zaman bakıyorum sıkılmış artık yemekten ziyade dağıtmak peşinde o zaman işte kaldırıp baştan aşağı yıkıyorum çünkü kendi yemek yiyor 🤷🏻‍♀️ Ama işte daha yemek yerken kaka yapıyor yemekten sonra bir daha yapıyor günde 2-3 öğün hep bu şekilde 🤦🏻‍♀️ Rota dan hasta olduğumuzda 8. Kg kadar düştü aslında bana göre 3 ayda 1.5 kg kötü bir rakam değil ama sınırı alt sınır olduğu için iyi olmuyor 😭

Ben yemek yemesini açıkçası hep birlikte yiyerek sağladım hiç bir zaman kendi başına yedirmiyorum sofradan hemen kaldırmıyorum 1 saate yaklaşıyor çoğu zaman ne zaman bakıyorum sıkılmış artık yemekten ziyade dağıtmak peşinde o zaman işte kaldırıp baştan aşağı yıkıyorum çünkü kendi yemek yiyor 🤷🏻‍♀️ Ama işte daha yemek yerken kaka yapıyor yemekten sonra bir daha yapıyor günde 2-3 öğün hep bu şekilde 🤦🏻‍♀️ Rota dan hasta olduğumuzda 8. Kg kadar düştü aslında bana göre 3 ayda 1.5 kg kötü bir rakam değil ama sınırı alt sınır olduğu için iyi olmuyor 😭
heh iste benim oglumda oyle yedi an wcye kosuyor mubarek lokmasi bitmeden kakasi geliyor keske benim metabolizma boyle calissa amaa nerdeee
gerci suaralar biraz daha iyi gibi gunde 2 ye falan dustu kaka skligi
buyudukce biseyler oturdukca iyilesiyor durum merak etmeyin
buaeada demirine vitaminlerine falan baktirdiniz mi?
demir eksikligi de bayaa bi istahsizlik yapiyor

heh iste benim oglumda oyle yedi an wcye kosuyor mubarek lokmasi bitmeden kakasi geliyor keske benim metabolizma boyle calissa amaa nerdeee
gerci suaralar biraz daha iyi gibi gunde 2 ye falan dustu kaka skligi
buyudukce biseyler oturdukca iyilesiyor durum merak etmeyin
buaeada demirine vitaminlerine falan baktirdiniz mi?
demir eksikligi de bayaa bi istahsizlik yapiyor
Özelden yazdım size konuyu meşgul etmemek adına 😌

Ya evet sanırım öyle. Burada tüm ayrıntıları yazmak mümkün olmayınca kötü birisiymişim gibi görülüyor da; oğlum da günde 3 kez kaka yapar. Dr bunun da metobolizmasının iyi olduğunu gösterdiğini söyledi.
Erişteyi daha bugün yaptım swverek yiyor benim oğlum da. Her kahvaltısında ya yumurta ya avakado, kuruyemiş, pekmez+tahin muhakkak oluyor.
Çorbalarını koyu yaparız. Ekmek de çok seviyor. Yiyor.
Acaba besin intoleransı olabilir mi? Bana 3 kaka çok geldi, kıvamı nasıl?

Propolis kullandınız mi?
Bi marka ari ürünleri üretiyor.
Istan adanı metabolizma guclendireni vs. Ve baya alıcısı var.

X