Bebek Beslenmesi Zayıf çocuk annesi olmak...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Oğlum 5 buçuk aylıktan beri hem raporlu mama hem anne sütü aliyor. Alerjik bir bebek oldugu icin mama aldığından beri ciddi bir düzelme yaşadı cok sukur. Ki ben diyet de yapıyordum öncesinde ama pek bi faydası olmamisti. Diyeceğim o ki anne sütü evet önceliklidir ama mamanın bazı durumlardatedavi edici olma özelligi de vardir. Sizinki de o durumda. Kilo alamadı diye hemen mamayı bırakmak yanlış olmus. Ona da alışma süreci var sonuçta vücudun.

Ben anne değilim. Konu sahibinin durumu ile ilgili de bir bilgim yok.

Sadece laf açılmışken ben de etraftan gördüğüm ve merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum. Belki de anne olmadığım için bazı şeyleri anlamıyorumdur .

Bu mama vermemek konusundaki ısrarcilik neden oluyor. Çevremdeki kadınlarda çok gördüm bunu.

Mama dalıyor mu? Zarar mı veriyor ya da adam mı öldürüyor. Gerçekten bilmiyorum.

Annem ablama mama vermiş ama ben hic sevmemişim. Şimdi ikimiz de ayniyiz. Bi fark yok.

Bana 2 aylıkken agzima çay damlatmış. Çayi çok sevmem dışında bir sorun yok.

Boy ,kilo ve şeker hastalığının genetik mirasla olan ilişkisine inanıyorum.

Benden 1 ay küçük bir komşu kızı vardı mahallede. Halen daha çok sık görüşürüz.
.ekonomik durumlari hiçbir zaman cok iyi olmadı.

Ben en güzel şeyleri yiyordum. En mükemmel besleniyordum. En iyi mamalar alınıyordu. Evimize en iyi meyveler sebzeler etler alınıyordu...spora gidiyordum. Haftanın 3 günü karate ile uğraşıyorum. Siyah kuşak karateciydim. Yani yaşam kalitem ondan bin kat fazlaydı.

Ama komşu kızımızın boyu benim resmen iki katımdı. Şaka değil. Aramızda 20 cm boy farkı var. Ve ikimizin de herhangi bir hastalığı yok. Maşallah kapı gibi kız.. (benden boyum nedeniyle kapı olmaz 🤣🤣🤣🤣)

Nedeni çok basit. Onun anne babası uzun.

Benim annem babam kısa.

Yani sevgili anneler. Boşuna kasmayalım bence. Bebeğin genlerini söküp atamayacaginiza göre...

Genetik miras ile getireceği birçok şeyi değiştiremezsiniz. Sakinan göze daima çöp batar.

Rahat olun sakin olun.

Allah kimsenin evladını sağlıktan ayırmasın

Ben anne değilim. Konu sahibinin durumu ile ilgili de bir bilgim yok.

Sadece laf açılmışken ben de etraftan gördüğüm ve merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum. Belki de anne olmadığım için bazı şeyleri anlamıyorumdur .

Bu mama vermemek konusundaki ısrarcilik neden oluyor. Çevremdeki kadınlarda çok gördüm bunu.

Mama dalıyor mu? Zarar mı veriyor ya da adam mı öldürüyor. Gerçekten bilmiyorum.

Annem ablama mama vermiş ama ben hic sevmemişim. Şimdi ikimiz de ayniyiz. Bi fark yok.

Bana 2 aylıkken agzima çay damlatmış. Çayi çok sevmem dışında bir sorun yok.

Boy ,kilo ve şeker hastalığının genetik mirasla olan ilişkisine inanıyorum.

Benden 1 ay küçük bir komşu kızı vardı mahallede. Halen daha çok sık görüşürüz.
.ekonomik durumlari hiçbir zaman cok iyi olmadı.

Ben en güzel şeyleri yiyordum. En mükemmel besleniyordum. En iyi mamalar alınıyordu. Evimize en iyi meyveler sebzeler etler alınıyordu...spora gidiyordum. Haftanın 3 günü karate ile uğraşıyorum. Siyah kuşak karateciydim. Yani yaşam kalitem ondan bin kat fazlaydı.

Ama komşu kızımızın boyu benim resmen iki katımdı. Şaka değil. Aramızda 20 cm boy farkı var. Ve ikimizin de herhangi bir hastalığı yok. Maşallah kapı gibi kız.. (benden boyum nedeniyle kapı olmaz 🤣🤣🤣🤣)

Nedeni çok basit. Onun anne babası uzun.

Benim annem babam kısa.

Yani sevgili anneler. Boşuna kasmayalım bence. Bebeğin genlerini söküp atamayacaginiza göre...

Genetik miras ile getireceği birçok şeyi değiştiremezsiniz. Sakinan göze daima çöp batar.

Rahat olun sakin olun.

Allah kimsenin evladını sağlıktan ayırmasın

genetik miras kesinlikle etkili ancak bazı durumlarda özensizlik genetik mirası tetikleyebiliyor. belki yaşanmayacak bir durum yaşanabiliyor.

misal diyabet. ailede varsa çocukta olma ihtimali var ve o çocuğa gereksiz karbonhidrat vermemek lazım. ha bu arada tip 1 yani genç ve çocuklarda görülen diyabet tipi genetikten bağımsız, tamamen beslenme kaynaklı da yaşanabiliyor. bu nedenle zaten çocukları hazır gıda ve aşırı karbonhidrattan uzak tutmak en doğrusu.

Ben çok doğru bakış açısına sahibbim demiyorum ama sizin bakış açınızda çok doğru değil galiba.
Bizler iyi doğru kötü yanlış ayrımına vakıf olabilen insanlarız. Muhakeme gücümüz var. Evet kendimizi koruyamıyor olabiliriz bir çok zararlı içerikten. Fakat bu bebeklerimiz için de geçerli olacak diye bir şey yok. Vücuda giren zararlı bir içeriğin kendisini göstermesi bile yıllar alabiliyor biliyorsunuz.
Obezite riski, diabet riski, kanser riski ve daha sayamayacağımız bir çok risk ile karşı karşıya artık yeni nesil.
Siz kaç yaşındasınız bilmiyorum ama ben 40 yaşındayım. Bizim zamanımızda yiyecek içecek bu kadar pakete girmiş değildi. Bizler bugün görece sağlıklıysak aslında bebekliğimizden çocukluğumuzdan gelen temellerin görece daha sağlıklı olmasından geliyor diye düşünüyorum.
Mama tercih etmemek ehveni şerdi benim için.

Kusura bakmayın da doktorlar bebeklere neden zararlı birşey versinn? Zararlı içerikten kastınız ne mamalardaki zararlı içeriği gösterir misiniz mesela? eskilerden zaten hiç dem vurmayın daha bebekken 1 yaşından önce inek sütü verirlermiş sindirim hazır olmadığı halde ve bende yoğun bağırsak kurdu vardı sonra anlaşıldı ki erken inek sütü içirildiğinden, kof kilo yapan besleyeciliği olmayan pirinç unlu muhallebiler, cicibebeli mamalar ile büyümüşüz anne sütü almayınca şimdi herkesin genelinde sindirim sorunu var yapmayın lütfen artık çeşit çeşit anne sütüne yakın mamalar var her bütçeye göre siz hala savunuyorsunuz mama vermemenizi..

Çocuğunuz 7.5 kilo ile anca 6-9 ay kıyafetleri giyiyordur ve bebekler ilk 1 yıl atak büyüme dönemindedirler bu aylarda aylık 800 gram ile 1 kilo alması gerekir 1 yaştan sonra yürüme hereketlenme başlar atak büyüme dönemi sona erer ve kilo alımı yavaşlar siz şimdi çocuğunuz hareketlenince nasıl kilo aldıracaksınız persentil değer altı sağlıklı değil öncelikle kan değerlerine baktırın ve zengin içerikli tahıl protein baklagil meyve ile destek verin ve lütfen burada mama zararlı içerik obezite diyabet falan saçmalıklarını bırakın ben emziremediğim için mama verdim bir kere bile hasta olmadık değerlerimiz gayet iyi zaten ek gıdaya başlayınca azaltıyor şu an gece içiyor sadece ve öğün olarak yiyor yemeklerini sizin ek gıda da sıkıntı olduğu görülüyor 6 ayda ek gıdaya başlayan bir bebeğin 14 ay olarak ek gıdadan da kilo alması gerekirdi

Ben çok doğru bakış açısına sahibbim demiyorum ama sizin bakış açınızda çok doğru değil galiba.
Bizler iyi doğru kötü yanlış ayrımına vakıf olabilen insanlarız. Muhakeme gücümüz var. Evet kendimizi koruyamıyor olabiliriz bir çok zararlı içerikten. Fakat bu bebeklerimiz için de geçerli olacak diye bir şey yok. Vücuda giren zararlı bir içeriğin kendisini göstermesi bile yıllar alabiliyor biliyorsunuz.
Obezite riski, diabet riski, kanser riski ve daha sayamayacağımız bir çok risk ile karşı karşıya artık yeni nesil.
Siz kaç yaşındasınız bilmiyorum ama ben 40 yaşındayım. Bizim zamanımızda yiyecek içecek bu kadar pakete girmiş değildi. Bizler bugün görece sağlıklıysak aslında bebekliğimizden çocukluğumuzdan gelen temellerin görece daha sağlıklı olmasından geliyor diye düşünüyorum.
Mama tercih etmemek ehveni şerdi benim için.
Senden sadece 2 yas kucugum.. cok iyi biliyorum zararlarini.. mamanin cok yararli oldugunuda savunmuyorum zaten.. ama senin yaptigin yanlis. En uygun neyse onu vereceksin. Aldigimiz pastorize sutlerin bile sut tozundan yapildigini ogrendigimden beri bu konulari cok dusunmemeye calisiyorum aslinda. Cogu zaman ev yapimi yogurt vardir dolabimda, ama dusun bakalim o aldigim sut(ciftlikten aliyorum) nasil bir sut? O hayvanlar ne yedi ne icti? Hangi ilaclari verdiler?

Eskiden demenin bi mantigi yokki, cunku gunumuzde isleyis boyle.. en organik meyveyi bile alsan, ne malum oyle oldugu? Bir cok konuda dile getirdim bu dusuncelerimi.. evet uretime en yakin sekilde yasamak en iyisi.. mesela pogcani boregini cipsini tatlini pastani evde yap... zararsiz mi? Asla hayir...en azindan paketli yemesin koruyucu olmasin renklendirici olmasin glikoz olmasin diyoruz. Yani yaptigim kekin icindeki seker ne islemlerden gecti? Hic bi fikrim yok, ama glikozdan iyidir diyorum.
Yukarisi biyik asagsi sakal yani, ama yapabilecegimin en iyisi bu.

Mama zararli diyerek cocugun geri kalmasi vs. Bi anne olarak cocugun hakkina giriyorsun, iyilik yapmak isterken.. uzgunum..

Bebekken alinan antibiyotikler mesela cok cok ilerde patlak verebiliyor insanda.. alerjiler vs. Birsuru sey bosuna yayilmadi. Ha ama cocugum 5 ayliktan itibarek kulak iltihabi oluyordu aldigimiz antibiyotigin haddi hesabi yok. Cok merakli degilim cocuguma zehir vermeye ama carem olmadigi zaman mecbur. Kisaca denize dusen yilana sarilir. En sonunda tup taktirdim kulaklarina rahat ettik biraz.. 1 yasindan once mumkun olmuyor bu.

Buarada bu konuda saatlerce.. konusabilirim, emin olun cok fazla arastrdim

Son düzenleme:
Aynı aşamalardan geçmişiz sizinle. Benim bebeğim de çok zayıf ve bi ara mama verdik yine de kilo almadı. Biz de vermeyi kestik. Çünkü bizim doktorumuz da mamada çok fazla katkı maddesi olduğunu, mama vermektense makarna, tuz, şeker yemesinin daha iyi olduğunu söyledi. Sütünüz olmaz o ayrı tabi ama sırf kilo aldırmak için mama vermek doğru değil. protein ağırlıklı beslenecek yanında da karbonhidrat alacak. Bebeğimin kilosu baya düşük ama boyu ortalama. Bu sebeple test yaptırmadık. Bence siz de çölyak, hormon vs testlerinizi yaptırın. Bir şey çıkmazsa genetiktir yapacak bir şey yok.
Ben de küçükken çok zayıfmışım annem çok uğraşmış. Ama şimdi 172 cm boyum 😅
😂😂 diyelimki sutu yok annenin, 2 aylik cocuga makarna mi yedirceksiniz? Baya guzel bi secim, tebrikler. Salcali mi acaba?😂

1 yasindan once tuzun bebek bobreklerine nasil etkisi var biliyor musunuz? Hayir tabiiki.. nerden buluyorsunuz bu doktorlari? birde gelip burda ornek veriyosun😂 kusura bakmayin gulmekten alamadim kendimi😂

Ya evet sanırım öyle. Burada tüm ayrıntıları yazmak mümkün olmayınca kötü birisiymişim gibi görülüyor da; oğlum da günde 3 kez kaka yapar. Dr bunun da metobolizmasının iyi olduğunu gösterdiğini söyledi.
Erişteyi daha bugün yaptım swverek yiyor benim oğlum da. Her kahvaltısında ya yumurta ya avakado, kuruyemiş, pekmez+tahin muhakkak oluyor.
Çorbalarını koyu yaparız. Ekmek de çok seviyor. Yiyor.
Seni anlıyorum canım iştahlı çocuk benimki de öyle yediği köfteleri erleri bamya taze fasulye hepsini yiyor ama kilo alımı yavaş hareketli ve sürekli su içer kötü anne olur mu hiç ben mama da vermiştim ama hiç fayda etmiyordu 1 yaş sonrası inek sütüne başladık çünkü ek gıda alıştığı için mamaların tadlarını beğenmedi inek sürünü gece 750 ml falan içiyor canları sağolsun da herkes tombiş olcak diye bişey yok kendini suçlama

😂😂 diyelimki sutu yok annenin, 2 aylik cocuga makarna mi yedirceksiniz? Baya guzel bi secim, tebrikler. Salcali mi acaba?😂

1 yasindan once tuzun bebek bobreklerine nasil etkisi var biliyor musunuz? Hayir tabiiki.. nerden buluyorsunuz bu doktorlari? birde gelip burda ornek veriyosun😂 kusura bakmayin gulmekten alamadim kendimi😂
bence kıymalı versin bi de yanına proteinle uğramamış olur 😂😂

Mama karsitliginizla bebrginize zarar vermissiniz. 14 aylikken 7 kilo cok cok az. Kilo persentiliniz yuzde 5i n altinda. Boy 3 ila 10 arasinda. Kafa gelisiminiz ne durumda kafa capi kac cm.? Cunku kafa gelisimide geri kaldi ise bu norolojik bir sorun olusturabilir.

Ayrica sakin ola ust mesajda ki hanimefendi gibi cocugunuza sirf karbonhidrat ve yuksek seker iceren cicibebeyi makarnayi yemek sonrasi meyvayi dayamayin kilo alsin diye. Kilosuna hanimefendininde dedigi gib8 bir faydasi olmaz. Sadece cocugunuzu potansiyel bir seker hastasi adayi yaparsiniz o kadar.
Size katılılıyorum. Çocuğunuzu karbonhidrata ve şekere boğmayın sakın. Ben bebeğime bisküvisini kendim yapıyorum. Yulafla, tam buğday unuyla yapabileceğiniz çok çeşitli bebek bisküvisi tarifleri var. İnternetten bir çoğuna erişebilirsiniz. Bebeğinizin ekmeğini de kendiniz yapabilirsiniz.

Benim konum sütü olmayan yada bebeğini mama ile besleyen anneler değil. Mama asla anne sütünün alternatifi değildir. Anne sütünün yokluğu kısmında durmuyorum bakın bu ayrı bir konu.
Israrla mama vermemişim kısmını ısrarla vurguladım ama dikkkatten kaçmış sanırım birinde kilo alımına faydası olmadığı için mamayı bıraktık, birinde ek gıdaya başlayacak olması nedeniyle ek gıda dönemini görmek istedik. Bu kararların hepsini doktorumla aldık.
Bebeğim erken doğduğundan sütüm gelmedi. Bizde bebeğimin ilk günlerinde mama verdik.
konunuzu tekrar tekrar okudum ama yine bendeki düşünce değişmedi doktor mama verelim demis fakat siz kabul etmemissiniz.doktorda takip edelim demis falan.yani doktor size durup israr edemez tabiki ille de vereceksiniz diye, verelim demis sizde kabul etmeyince takip edelim demis burda yine sizin tasarrufunuz söz konusu.diyorsunuz ki kilo aliminda degsiklik olmadi mamayi degistirseydiniz.ama mamaya karsi zaten onyargili oldugunuz icin vermek istememissiniz.konunuzun elbetteki sütü olmayan annelerle alakası olmadığını anladik orda anlatmak istedigim mamaninda zehir olmadığıydı.gerekli durumlarda verilmesi gerektiğiydi.size sağlıkli günler.

Bendeki tabloya göre %3 13 aylık erkek bebek için 8.5 kg görünüyor. İyi yiyor demişsiniz, günde ne kadar ne yiyor mesela? Acaba alerjisi olabilir mi? Günde 3 kaka bana çok geldi, bizimki 2 günde bir yapıyor genelde. Kıvamı koyu mu sulu mu?

Ben WHO persentillerine baktım orda %3 ün bile altında görünüyor, bence bir tahlil falan verin ihmal etmeyin. Kilo neyse de boyda persentilin altında.

Senden sadece 2 yas kucugum.. cok iyi biliyorum zararlarini.. mamanin cok yararli oldugunuda savunmuyorum zaten.. ama senin yaptigin yanlis. En uygun neyse onu vereceksin. Aldigimiz pastorize sutlerin bile sut tozundan yapildigini ogrendigimden beri bu konulari cok dusunmemeye calisiyorum aslinda. Cogu zaman ev yapimi yogurt vardir dolabimda, ama dusun bakalim o aldigim sut(ciftlikten aliyorum) nasil bir sut? O hayvanlar ne yedi ne icti? Hangi ilaclari verdiler?

Eskiden demenin bi mantigi yokki, cunku gunumuzde isleyis boyle.. en organik meyveyi bile alsan, ne malum oyle oldugu? Bir cok konuda dile getirdim bu dusuncelerimi.. evet uretime en yakin sekilde yasamak en iyisi.. mesela pogcani boregini cipsini tatlini pastani evde yap... zararsiz mi? Asla hayir...en azindan paketli yemesin koruyucu olmasin renklendirici olmasin glikoz olmasin diyoruz. Yani yaptigim kekin icindeki seker ne islemlerden gecti? Hic bi fikrim yok, ama glikozdan iyidir diyorum.
Yukarisi biyik asagsi sakal yani, ama yapabilecegimin en iyisi bu.

Mama zararli diyerek cocugun geri kalmasi vs. Bi anne olarak cocugun hakkina giriyorsun, iyilik yapmak isterken.. uzgunum..

Bebekken alinan antibiyotikler mesela cok cok ilerde patlak verebiliyor insanda.. alerjiler vs. Birsuru sey bosuna yayilmadi. Ha ama cocugum 5 ayliktan itibarek kulak iltihabi oluyordu aldigimiz antibiyotigin haddi hesabi yok. Cok merakli degilim cocuguma zehir vermeye ama carem olmadigi zaman mecbur. Kisaca denize dusen yilana sarilir. En sonunda tup taktirdim kulaklarina rahat ettik biraz.. 1 yasindan once mumkun olmuyor bu.

Buarada bu konuda saatlerce.. konusabilirim, emin olun cok fazla arastrdim
Size katıldığım noktalar elbet var. Zaten burada bulunma amacımız da bu değil mi göremediğimizi görmek.
Mama ve anne sütü konusunu ben de çok araştırdım. Çaremizin olmadığı noktada seçimlerim elbette bu şekilde olmayacaktır.
Yorumşarınız için teşeklürler

Mamayla ne derdiniz var yahu ?
Cok garipsiyorum bu illede vermeyecegim diyen anneleri .
Illede mama vermeyen bir kac kisi duydum sonlarini anlatmak istemiyorum ama lutfen doktorunuzu dinleyin eger vermeniz gerekiyorsa verin .

Doktor ilk mama önerdiğinde verdim aslında. 4 aylıktı. Mama verdiğimiz 2 ayda da kilo alımı değişmedi. Kilo alımı değişmeyip, ek gıdaya geçecek olunca bıraktık mamayı. Bu arada da emzirme desteği alıp özellikle gece beslenmesini uzattık.
Bebeğini mama ile büyüten yada tercihi bu yönde olan annelere herhangi bir lafım yok.
Verdiğim tüm kararlarda da dr onayı ile hareket ettim.
İki çocugumu da mamayla büyüttüm.
Evt kilo aliminda degisim olmadigi icin birakmissiniz anladim.iki cocugumda zayif alt sinirlardaydilar.yani sirf formul mama kullandim ama kilolu olmafilar.bazi bebeklere anne sutu cok kilo aldirirken bazi cocuklarada hazir mama kilo aldiriyor.ama hepsine degil.
Kucuk kizim inek sutune gecince kilo aldi mesela.ama uzuluyorum,cunku kilolu bebek saglikli demek değil.sadece bizlerin gozune guzel gorunuyor.
Troid ve kan degerleri nasil.cabuk hasta olmuyor demissiniz.onemli olan bu.
Zaten gelisimi dusuk olan bebeklerin 5-6 yaslarinda atak yaptigini duymustum.sağlik sorunu yoksa tabi.

Size katıldığım noktalar elbet var. Zaten burada bulunma amacımız da bu değil mi göremediğimizi görmek.
Mama ve anne sütü konusunu ben de çok araştırdım. Çaremizin olmadığı noktada seçimlerim elbette bu şekilde olmayacaktır.
Yorumşarınız için teşeklürler
bakın mama yöntemi sadece bebekte değil büyük insanlarda hatta halihazırda ciddi hastalıkları olan kişilerde de çeşitli nedenlerle kullanılır.
hastanın kilo kaybının devam etmesi kas sağlığını da etkileyeceğinden önlemek adına mama takviyesi olur. bunlar da marketlerden değil eczanelerden alınan sağlık ürünleridir.
inatla anlamak istemiyorsunuz ancak hatalısınız. doktorun gösterdiği yolu seçmezseniz size ısrar edemez. o karar doktorunuzla aldığınız bir karar değil yani.

X