Yüksek FSH a inat, buradayım, savaşa başladım, takılın peşime!

Iyi olmaya çalışıyorum. Moralim çok bozuk.

''Aslında ben FSH, Erken Yumurta Yetmezliği vs. gibi konularda bilgi edinirken ve kendimce kürler uygularken bunu hiç savaş gibi görmedim. Kendimi hep şuna inandırdım “sen elinden geleni yap, sonra dönüp keşke şunu da yapsaydım deme”. Bir önceki yazımda bu işi kafaya takmaktan vazgeçtiğimi söylemiştim aslında insan ne kadar öyle dese de (gene dayanamayıp artık alışkanlık olduğundan herhalde) FSH ölçtürdüm ve FSH 30 çıktı tüm çabalarımla 10’lu değerlere düşen FSH gene yükselmişti , demek ki ben her şeyi boşuna yaptım diye üzüldüğümü hatırlıyorum. O gün değişik bir hastaneye gitmiştik çok tonton bir doktor vardı ultrasonda da yumurta görünmemiş olmasına rağmen çok da ümitsiz konuşup bizi üzmek istememişti. Fakat ben yıkılmıştım onca çaba boşa gitmişti demek hem FSH fırlamıştı hem de yumurta yoktu. Eh dedim artık bu konuyu bir kenara bırakmanın vakti geldi , hem işten ayrılmış yeni bir iş arıyordum , yeni bir iş bul orada biraz çalış ve bu bebek konusunu kafandan çıkar dedim kendi kendime. Derken başka bir iş buldum ve çalışmaya başladım fakat ne zaman ki ben bunu kendi kafamda söyledim o ay hamile kalmışım :)

Evet doktorlara göre belki imkansız ama FSH 30 ile hamile kalmıştım ve o ay ultrasonda yumurta da yoktu ( bu yüzden uzunca süre bebeğe sürpriz yumurta dedim). Bunu bana daha önce çocuğun olmaz diyen doktorlara söylediğimde “ her kadın vücudu birbirinden farklıdır, kiminin yumurtası 3.gün oluşmaya başlarken, kiminin daha geç oluşur” “ zaten tıp matematik gibi bir bilim değildir iki kere iki illa da dört etmez” , “ bazen genç hastalarımızda böyle mucizeler olabiliyor” gibi cevaplar verdiler. Eee hani bugüne kadar çizdiğiniz o karamsar tablolar? hani FSH 30 iken bir kadın bırakın hamile kalmayı adet bile olamazdı? . Evet doktorlar belki de genelden bahsediyor ve insanlara boşuna ümit vermek istemiyor bunu anlıyorum ama en azından böyle bir olasılık da olduğunu söyleseler olmaz mı? Yerli ve yabancı kaynaklardan ben kendiminkine benzer pek çok örnek hikaye okudum. Ben belki şanslıyım ve bu kaynaklara ulaşabiliyorum ve bunları öğrenebiliyorum ama eminim benim kadar araştırma imkanı olmayan ve doktorlar ne derse inandığı için boşu boşuna ( sırf birileri daha fazla para kazansın diye belki) tüp bebek yaptıran yada çocuğu olamayacağına inanıp tüp bebeğe de parası olmadığından kahrolan kim bilir ne çok kadın vardır memlekette?

Hamile olduğumu öğrendiğimde bir yandan çok mutluydum (hatta biraz şoka girdiğimden o gün çok da sevinemedim açıkçası) bir yandan da içimden doktorlara karşı çok öfkeliydim. Neden insanlara böyle bir olasılık da olduğunu söylemiyorlar deyip duruyordum sürekli içimden. Sonra içimdeki bu öfkeden arındım ne de olsa artık amacıma ulaşmıştım ve sonunda bende hamileydim  Şimdi o uğruna çok gözyaşı döktüğüm bebeğimin gelişi için gün sayıyorum ve yaşananlara bakıp keşke kendimi bu kadar yıpratmasaydım diyorum ama sanırım insanın elinde değil. Bu yazıyı okuyup aynı durumda olanlar varsa ve imkanları da varsa bu dönemlerden geçerken kesinlikle psikolojik destek almalarını öneririm çünkü insan bu konuyu en yakınıyla bile konuşmak istemiyor nedense ve içini döktüğü platformlar ancak forumlar olabiliyor canlı bir insana dert anlatmak daha mantıklı olabilir. Erkekler bu konuda çok daha rahat olabiliyorken biliyorken kadınlar bu konuda çok ama çok hassas. Bu yüzden toplumdaki birkaç yıllık evli insanlara sürekli “ hadi artık çocuk yapın” “niye yapmıyorsunuz ama canım?” gibi sorular soran insanlara da sinir oluyorum belki yapamıyorlar kardeşim olamaz mı böyle bir ihtimal?

Hamile olduğumu öğrendiğim andan itibaren bebeğin erkek olacağını hissetmiştim nasıl bir duygu bilmiyorum ama içime doğmuştu diyelim ve 22.Nisan.2009’da minik yavru henüz 18 haftalıkken kesinleşti evet bir oğlumuz olacaktı. Doğrusu o aşamada benim için cinsiyeti çok da önemli değildi , kendimi bebeğin sağlıklı bir şekilde doğmasına odakladım.

Şimdi her gün bize bu mucizeyi verdiği için Allah’a şükrediyorum , yaptıklarımı yapmasam gene de hamile kalır mıydım? Veya yaptıklarımın bir faydası oldu mu ? o kadar şey yaptım gene başladığım noktaya FSH 30 noktasına geri döndüm bu durumda yaptıklarım boşa mı gitti? Bu soruların cevaplarını bilmiyorum hiçbir zaman da bilemeyeceğim ama bunları yapmasam mutlu olamazdım hiçbir işe yaramamış bile olsa şimdi ben elimden geleni yaptım diyorum umarım yavrumun gelişine bir katkım olmuştur.''

http://www.poyrazligunler.com/2009_09_01_archive.html diye bir blogtan aldığım yazı...

Canım benim,kim ne derse desin.İmkansız desin,yok desin olmaz desin...Elbette üzüleceksin,ağlayacaksın.Yas tutacaksın.Ama yaşananların hiçbirinde senin suçun yok,sen elinden gelenin fazlasını yaptın,yapıyoruz,hepimiz yapıyoruz.Kim ne derse desin Allah ol derse oluyor...''Ki Allah vermiyorsa muhakkak ya daha iyisini vereceğinden ya onun bizim için hayırlı olmadığını bildiğinden yahut bizi o isteğimizle imtihan edip cennetini bize sunacağından… Elbette ki dua edeceğiz her şeyimizi her şeyin sahibi olan Allahtan isteyeceğiz duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var diyor yaradan rabbim bizlere vermek istemeseydi dua etmemizi de istemezdi yeter ki biz o kapıyı çalmayı bilelim kapıyı yumruklamadan…''

Hoşgeldin canım.. Zor günler geride kalmış artık umutla geleceğe bakma zamanı :) Biz burda umudumuzu hiç kaybetmemek için birbirimize destek oluyoruz.. Öğrendiğimiz her bilgiyi birbirimizle paylaşıyoruz ve biliyoruz ki hepimiz bi gün bebişlerimizi sağlıkla kucağımıza alıcaz.. Buna gönülden inanıyoruz.. Sen de bize takıl hayatını yaşa

Tatlim ben bu sekilde bi karışım tuketmustim. Bal polen arı sutu keten tohumu keci boynuzu pekmezi toz tarcin ve kajao karisimi. Bunu hazır olarak almıştım. Ama bir ise yaramadı. Yumurtaların boş cikti.

Tatlim ben bu sekilde bi karışım tuketmustim. Bal polen arı sutu keten tohumu keci boynuzu pekmezi toz tarcin ve kajao karisimi. Bunu hazır olarak almıştım. Ama bir ise yaramadı. Yumurtaların boş cikti.
tatlım pes etmek yok,denemeye ve savaşmaya devam, topla kendini lütfen,sen çok güçlü bi kadınsın, bunlar mı yıkacak bizi? zaten bu ay hiç yumurta görmemişti doktor ve zaten tedavin başlamayacaktı, ama ne oldu? bi mucize oldu ve 2 yumi gelişti... önümüzdeki ay kimbilir neler olacak, daha güzel mucizelere gebe belki de önümüzdeki ay...

Inşallah canim. Su an çok üzülüyorum ama bunda da bi hayır vardır diyorum.

Haklısın montecim ama su an şokta oldugum için kendimi toplayamiyorum.

Haklısın montecim ama su an şokta oldugum için kendimi toplayamiyorum.
tamam canım azıcık üzül o halde, şokunu atlat dön kürlerine... asıl yumi olunca şok olmadık mı? hani bu ay hiç yumi yoktu... her gün yeni bi ekşın, Rabbim güzel olaylar yaşatsın...

kızlarr sabahları bal tarcın çöğrek otu yapıordum yaa ıcıne ıkı gundur polende atıorm top top olandan öle kullanann varmı sakıncası yoktr umar m

Amin canim. Sence bu ay hangi kurleri uygulamaliyim?

kuru inciri zeytinyağında bekletip sabah ye tatlım, ben fındık,ceviz,badem çektirip keçiboynuzu pekmezi ile tahini karıp içine atacağım, biraz da tarçın ve ketentohumu koyup sabah akşam yiyeceğim eşime de yedireceğim tabi... hayıt ve aslanpençesine de tam gaz devam derim,ancak gösterecekler etkilerini demekki....

Slm canım bu kürü sırasıyla uyguladım şifa vereceğine inandım inanarak yaptım
Sadece bu ay adetim 9 gün önceden geldi ben ilk önce normal lekelenme sanıyordum bügün üçüncü günü hala kanama devam ediyo sorum şu kürlee hormonları dengeliyo bendeki bu dört aylık kğr sonrası hormanlarım düzene girdiği içinmi erken adet oldum??
Çok şükür rahimde miyım polip hiç bişey yoktu iyi bir gelişmemi kötümü anlamadım kanama çok affedersini çok temiz bir kan hafıf kasıklarımda bekimde sancı oluyo ara ara ama böle erken gelmesi beni düşündürdü, hayra yoruyorum hayr olsun acaba duyanınız varmı böle bişey ?.?

kızlarr sabahları bal tarcın çöğrek otu yapıordum yaa ıcıne ıkı gundur polende atıorm top top olandan öle kullanann varmı sakıncası yoktr umar m
bir şey olmaz kuzum yaa, önümüdeki ay ben hepsini çorba yapacam resmen, kendi kürümü kendim hazırlayacağım...

ben sımdı bır hayıt yapıorm bırde ballı karısım baska bırsey yok folık alıorm tabı o ayrı
ben 2 gündür,hayıt,aslanpençesi, keçiboynuzu-tahin, arı sütü bal-polen devam ediyorum... ama reglden sonra acayip bi bomba karışım yapacağım....şu an kafamda fikirler uçuşuyor...

ben 2 gündür,hayıt,aslanpençesi, keçiboynuzu-tahin, arı sütü bal-polen devam ediyorum... ama reglden sonra acayip bi bomba karışım yapacağım....şu an kafamda fikirler uçuşuyor...
ben bu ay pek bısey yapamadım köye gttm geldım hersey askıya alındı yanı ahatca bı tatıle bıle cıkamıyoruz su seyler yuzunden geldımkar fırtınaa almıs heryerı eczaneye bıle cıkamıyorumm yakı alayım yoksa arı sütü testere kecıboynuzu bende alıcak tm he bırde gunde bır fıncan adacayı ıcıorm aksamlarıda ballı ılık süt

Arkadaşlar cidden kafam allak bullak moralim bozuk çok erken adet oldum adet kanı gıbı de değil çok temiz kan yerleşme olur diye düşünürken temiz kan baya baya geldi bu üçüncü gün hala daha geliyor, eşim dojtora git dedi lakin ben gitmek istemediğim için anormal durum değil deyip geciştirdim çünkü doktorlar yine hormon ilacları verecek istemiyorum kürlerle aylardır düzenli devam ettim bu ay bıraktımkı böle oldu 1-2 ay ara verecem. Allahım hayırlara vesile etsin kafamı takmak istemesemd içten içe neden erken adet oldum dedim ne adet belirtisi vardı nede gebelik tuhaflık canım sıkkın böle bişe yaşayan varmı ?? (((((

Cnm bence herkes bünyesinin ihtiyacına göre kür yapmalı.. Mesela ben incir yemiyorum prolaktinim yüksek.. Çörekotu bal tarçın yıllar önce 1 defa reglmi erken getirmek için yemiştim 5 gün falan erken getirmeyi başardım.. Yani normal bi yumurta gelişimi ve çatlaması olan biri bence yememesi lazım.. Ovulasyon testi yapıyorum yumurtamın zamanında çatladığını,yumurtamın geliştiğini ve 18-22 mm civarına ulaştığını doktordan biliyorum.. O yüzden bu çörekotlu kürü pek tercih etmiyorum.. Dediğim gibi ihtiyaca göre kür yapılması bence çok önemli..

kesinlikle her kür herkese yaramıyor ne yazık ki...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…