Yüksek FSH a inat, buradayım, savaşa başladım, takılın peşime!

no_name_ nerelerdesiiin monteeeee
Canimmmmmmm, iyiyim kuzum, sen nasılsın...yarın doktor kontrolüm var benimde... bugün pazar pazar gezdim tozdum azıcık..sürekli sisiyorummnn kocaman olacam yakında senin nasıl gidiyor hamislik?

gibigibiyim geçen haftaya kadar ter basmalar, ter içinde uyanmalar bende de vardı, sac diplerim,yuzum,biynum ozellukle...bu hafta azaldı oldukça,oysa hala Progestan kullanıyorum..hormonlardan sanırım..

Çok şükür bende iyiyim. Yarın kontrolün var he benimde öbürgün . İnşallahgüzel haberler alırız. :)

Ayy canim nasil rahatladim bilemezsinn ben de heryerde sordum kimse benzer biseyden bahsetmeyince bi sorun var diye dusundum baya endiselendim zaten yer ariyorum endiselenmeye :) demekki normal o zaman yaa cok sukurr

Kaçıncı hafta kese gözüküyor. ? Kaçıncı hafta kalp atışı dinlenicek?

Canim cok sagol tavsiyeleriniz benim icin cok onemli kesinlikle ama iste o tahlil kısmı nasil olacak,yani bu degerlerin hepsine birden bakan bir doktor olmadi.
Bu doktor hepsine bakacak mi,ben bu testleri ogrenmek istiyorum desem olmaz,bu testler arasindaki etkilesim nasil olmali onu bilmiyorum,bu testleri istese ve ben sonuclari bilsem bile neye gore tedaviye baslayalim ya da baslamayalim diyebilirimki.

Mesela 3.tedavide sadce fsh ve prolaktin bakti ve doktor zaten kagida yaziyor ne istedigini,bilemiyorsun. Her doktor da cok ayrintili bilgi vermiyor tahlil sonuclarinin ne anlama geldigine dair ve her doktor isine karisilmasindan hoslanmiyor.
Uygun cikmis sonuclarimiz,basliyoruz diyor.
Sen bu tahlil kısmında nasil davraniyorsun yani adetin 2.veya 3.gunu?

D dstn33
illusive
amayaa
G gulbil10
sess_s

Kizlar siz de yazarsaniz sevinirim.

Canım ben 1.5 yıldır sürekli tedavide olduğum için az çok neyin ne için istendiğini, hangi değerin ne zaman olması gerektiğini öğrendim sanıyorum. Bu yüzden artık doktorumun ne isteyeceğini neyi gereksiz bulacağını falan tahmin ediyorum, mesela doğum kontrol hapı veya estrofem kullandığımızda öströjen fsh yi baskılıyor ve fsh sahte olarak düşük çıkıyor. Aynı şey e2 yüksek çıktığında da geçerli, e2 ne kadar yükselirse fsh yi o kadar düşük gösteriyor, ilk aylarda yine de baktırıyordum ama 2 aydır fsh baktırmıyorum çünkü ilaç kullanıyorum ve düşük de çıksa ilaçtan olacağı için bi anlamı olmayacak öğrendim inat etmiyorum bakalım diye; gerçi doktorum da beni tanıdı garantici olduğum için fazladan test yaptırmamı hoş görüyor.
Adetin 2. veya 3. günü her ay mutlaka fsh e2 ve progesteron baktırıyorum standart oldu artık, bu değerler o ayımın nasıl geçeceğini az çok gösteriyor.
Prolaktin son 3 ayda bakıldıysa baktırmana gerek yok sanırım.
E2 yüksek çıkıyordu senin genelde, e2 yüksekken tedaviye başlatmıyorlar. Kist olduğunu ve o kistin hormon salgıladığını ve tedaviye zarar verebileceğini düşünüyorlar çünkü.
Progesteron da yüksek çıkarsa rahmin o ay hamilelik için uygun olmadığını gösteriyor sanırım.
Lh limit üstünde çıkarsa ki benim boş folikül çıktığı ay yüksekti bile bile devam etmiştim, foliküller erken çatlayabiliyor mesela.
Bu değerlerin hepsinin bir anlamı var ve olacağımız tedaviye en azından yol gösteriyor.
Her doktorun tarzı farklı evet ama ben açık açık konuşarak karşılıklı anlayışla ve adım adım gitmeyi doğru buluyorum. Kaçıncı tedavilerimiz artık bi zahmet karşımızdaki doktor da anlayışlı olsun ben istemeden kendisi istesin tüm tahlilleri zaten.

Son düzenleme:

Cooook haklisin canim,katiliyorum sana,keske hepsi tumtahlilleri istese ama iste bir doktorun istedigini digeri istemiyor. 5 tedavide bu 3.doktor olacak. Diger 2 doktor da birbirinden farkli tahliller istemisti.
Carsamba gunu gittigimde konusacagim,cunku aklima takildi. Bu degerlere bakacak misiniz diye soracagim. Malesef standart bir tedavi yok. Birinin onem verdigine digeri onem vermiyor.

Kendiliginden hamile kalanlarin her seyi normal isliyor ama bizim e2 uygun olacak,lh iyi cikacak,yok rahim kalinligi bilmem kac mm olacak,yok oyle yok boyle. Hepsinin bir arada olmasi mucize gibi geliyor artik.

Valla seytan tum haplari cope at kurtul,oluyorsa olsun kendiliginden diyor. Vitiligo ilaci ayri,tiroid ilaci ayri,vitaminler bir yandan,otu çöpü bi yandan.... allahim beterinden saklasin ama bazen hepsinden kurtulmak istiyorum.

Ve evet e2 agustos ayinda baktirdigimda adetin 2.gunu 694tü
Yumurta da gorunmemisti o ay ve kist de yoktu. Niye boyle yuksek anlamadim. Rezervin iyice azaldigini gosterirmis boyle yuksek olmasi,bir yerden okumustum

Ve evet e2 agustos ayinda baktirdigimda adetin 2.gunu 694tü
Yumurta da gorunmemisti o ay ve kist de yoktu. Niye boyle yuksek anlamadim. Rezervin iyice azaldigini gosterirmis boyle yuksek olmasi,bir yerden okumustum

Canım sen seversin okumayı, kitap tavsiye ediyorum direk git al hemen harika bi kitap:
Aidin Salih-Gerçek Tıp
Moralim bozuldu gerçi biraz, tüp bebeği doğru bulmuyor malesef rahmetli ama sonsuz saygı duydum hayata bakışına, Allah kısmet ederse açlık oruçlarını ve diğer tedavilerini deneyeceğim.

Hemen aksam baktim zaten:))
Ama disardaydik cok inceleyemedim. Vefat ettigini okudum. Hemen internetten baktim avm deki meshur kitapciya,varmis orda. Merak ettim ben de.

Zita nin dediklerini yaptim baya,bir de bunu okuyalim bakalim. Nereden faydasi gorecegiz bilinmez. Sagol canim tavsiye icin:)

Ayy canim nasil rahatladim bilemezsinn ben de heryerde sordum kimse benzer biseyden bahsetmeyince bi sorun var diye dusundum baya endiselendim zaten yer ariyorum endiselenmeye :) demekki normal o zaman yaa cok sukurr
Hiç stres yapma, çok can sıkıcı biliyorum ama kesinlikle hormonlardan ve belki progesteron belki kan sulandırıcı iğne, yani kullandıklarımız da tetikliyor olabilir ama olağan bi durum,emin ol.. ter içinde uyanmaktan nefret ediyorum ama bu dönem bu, çekilecek bi durum maalesef...geçiyor yavaş yavaş azalarak geçiyor

Ben bu surece girdigimden beri ölctururum.tedavi olmadigim aylarfa bile ölcturdugum oldu.tup bebek ilk muayeneye de gitmeden adetin 3.gunu fsh tsh st3 st4 lh e2 progesteron prolaktin baktirip gittim.senin merkez fsh ve prolaktine bakmis.benimki e2 ve progesteron onemsiyor.hos lh tsh da ref araliginda olmasa nasil bir yol izlerler bilmiyorum.baktirmakta fayda var.

Canim napiyosun?
Nasil gidiyor tedavi?
yarın saat 10 da opum var.... ilk defa bu tedavi de sol taraf hiç tepki vermedi iğnelere ve o taraftan bi hasılat beklemiyoruz sağ taraftanda 2 veya 3 tane beklenti. bkalım yarın görcez....

amannnn boşver cehalet mutluluktur bence.... benim d.kontrol ile başladığım tedavilerim oldu. ha sorsan hatırlamıyorum bile nasıldı noldu.... bu b12 galiba bende ters etki yaptı, tam balık hafızalı oldum....

ben pek karışmayan itaatkar hasta modeliyim, ne isterse o... ama aslında şimdiye dek hepsine bakılarak başladı son 2 doktorum onun etkisi de olabilir... tabi bende sonuçlar çıkınca harıl harıl araştırdım. ama kaan bey malum uzzzuuuunnnnnn bi liste veriyo sana tedaviye başlamadan, karaciğerinden tut, guatrına kadar, her bi şeyi istediğinden, ama herrrr şeyi istediğinden bakmadım doğru dürüst ne nedir diye... ancak mesela kaan bey de fsh a baktırmadı. ama amh ye baktırdı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…