Yorum yapın lütfen...

Tamam da söylediğinizde de mi yapmıyor kızınız? Tabağını kaldır dediniz mesela hayır mı diyor sen kaldır mı diyor? Çöpünü değiştir dediniz değiştirmem mi diyor?
Evdeki iş.bölümü eksikliği konusunda çok haklısınız ama eşinizin eve geliş saati konusunda haklı değilsiniz.

Ben şunu anlamadım
Adam akşam 6da geliyor da 11 gibi eve bilerek mi geliyor?
11de gelen adama akşam gelme sabah gel demek saçma çünkü
Nereye gidecek adam o saatler arasında?
O kısım olmamış
Acaba kızgın olduğunuz diğer şeyleri biriktirip buraya mı odakladınız?

Kızınız konusuna gelince
Hep sorumsuz biri miydi yoksa ergenlikte mi bu hale geldi?
Bi çocuğum yok henüz ama
İnşallah doğduğunda ev işlerinde en başından beri sorumluluk vermeyi düşünüyorum
Bu şekilde büyüyünce de aynı sorumluluk bilinci devam eder gibi geliyor
Mutlaka inişler çıkışlar olacaktır ama bu derece yerden çorap topla ordan şunu kaldır filan gibi tüm işler bana bakmamalı

Ev işi konusunda bu derece bunaldıysanız yardımcı alın bence
Siz de oturun kahvenizi için keyfinizi yapın o arada

Güzel yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim.
eşim kendi işini yapıyor hemen her hafta şehir dışında 4-5 gün geçiriyor ama dönerken hiç bir zaman akşam uygun bir saatte dönmüyor . Nerden dönerse dönsün hep geç dönüyor gece 1-3 arası . Ertesi sabahda kalkıp işe gidiyor yani eşimle haftada 1 yada 2 akşam görüşüyoruz .desem yeridir. Bu akşamlarda sürekli telefon elinde . Hani evde olmaya olmaya artık bağı koptu diyebilirim ben onun eşi miyim yoksa ev arkadaşı mı belli değil. Şehir dışında erken işi bitti diyelim bu sefer başka şehirlere uğrayıp yine gece yarısı geliyor. Hani erkekler evde heleki küçük çocuk olduğunda bunu yaparlar ya. Onun gibi geç gelmek yada bu şekilde planlama yapmak onun için hiç sorun değil. Bunun için üzüldüğümü söylediğim halde 1 kez bile hani gönlüm olsun diye erken gelmedi.
iş konusu şöyleki her ikiside inanılmaz dağınık ve pasaklı öyleki bazen birbirlerinin pislikleri için birbirleri ile atışırlar . Ben yada bir yardımcı evi pırıl pırıl yapsa onlar 1 günde batırır. İçtikleri su bardağını kaldırmamak ilkeleri. Mühim olan temizlik değil hiç acımıyorlar bana . Küçük olanla ablası hiç vakit geçirmez . Baba desen elinde telefon. Vicdansızlıkları delirtecek beni.

Az sonra yapacağım diyor hep az sonra...

B

Sizinle benzer sorunları yaşıyorum. Ev işleri konusunda. Kızınız ergenlik döneminde ve bu yeni nesil maalesef çok zor. Sosyal medya telefonlar derken çocuklar birbirinden çok haberdar. Ben küçükken çok nadir arkadaşlarıma gitmiş ve ailelerinin nasıl olduğunu görmüştüm. Benim annem yemek yapmazdı yaparsa koca bir tencere yapar 2-3 gün onu yerdik. Mesela sadece mercimek çorbası bir yemekti bizde. Çamaşır atmak aşmak bizim işimiz. Bulaşık ablamlarla yine bizim görevimiz. Okul hayatım boyunca sabah uyanan bir annem olmadı biz küçüktük ama annem büyük gibi değildi... Üzgünüm.
Her şeye terapi diyoruz cidden ama kızınız ile birlikte gerçekten terapi belki faydalı olabilir.
Eşinizin geç gelmesine bence karışmayın. Yani erken bitmiyordur işi.
Sizi buna kızmaya yönelten sebebi bilemedim yani bir aldatma mi var işi erken bitiyor da başka bir yere mi uğruyordur ardına. Böyle bir şüphe ihtimal yoksa gece de olsa evine dönmesi en doğrusu. Yani ertesi gün gel demeniz bana mantıklı gelmedi. Aksine geç de olsa kalkıp gelmesini ben doğru buldum.

Eşim kendi işini yapıyor çok cevapta yazdım ama daha detaylı yazayım anlaşılması için .
örneğin eşim salı sabah çıkıyor 2-3 şehirde işi var hallediyor diyelim cuma öğlen bitiriyor işini. Dönüş yolunda şurayada uğrayım bunu da göreyim diye hep işle ilgili bir şekilde yine geç geliyor. Ondan sadece imkanlar dahilinde işi biter bitmez dönmesini rica ettim en azından bir kaç defa yapsaydı böyle düşünmeyecektim. O eve geliş saatini gece yarısı olarak belirlemiş yani uyumaya sabah işe gitmeye . Sadece haftada 1-2 bizimle diyebilirim o zamanda sürekli tv izler . E ben neyleyim böyle evliliği? Bu çocuğu ben tek başıma mı yaptım ki bütün sorumluluğu tek başıma alıyorum.

Benim annemde öğleydi:)

Benim de iki kizim var ve yas olarak kizinizdan küçükler. Evde yemekleri beraber yapariz ama artik o kadar iyi hakimler ki tüm iftar tatlilarini kizlarim yapti desem yeridir.

Odalarini erkek cocuklarim dahil hepsi kendi toplar. Süpürür.

Yemeklerden sonra oturup sohbet ederim hepsiyle onlar yaptikca takdir ederim elim ayağım olduklarini söylerim.

Anneleri de babalari da benim. Hem anneler gununu hem babalar gunumu kutlarlar. Bunu ilk yaptiklarinda bana cok ağlamıştım.

Rabbim merhametli evlatlar versin hepimize.

Bir kısmına katılıyorum evet çocuk ama bir miktar sorumluluk verilmesi ve bunu yerine getirmesi gerekir bence. Bütün işi elbette yapmayacak. Ama çamaşır asabilir toz alabilir.
Ben bir öğretmen olarak çocukların ev işlerinde küçük de olsa katkı vermesinden yanayım. Hayatta her zaman annemiz veya babamız yanımızda olmayacaktır.

Az sonra yapacağım diyor hep az sonra...

E tamam az sonra yapsın. Siz hemen yapmayın unutursa hatırlatın.
Ben kendimi hatırlıyorum 17 yaşlarında falan annem şurayı temizleyelim dedi mesela seninle aynı anda iş yapma isteğim doğmuyor belki derdim
Benim oğlumda 15 yaşında yani belki yıllardır söylüyorum yemekten sonra tabağını kaldır diye söylemeden 1 kaldırıyorsa 5 ini hatırlatıyorum. Okullar kapanıp evde olduğumuzdan beri yani yaklaşık 2 senedir bulaşık mak boşaltma işi onda bunu biliyor ama daha bir kere kendilğinden bulaşıklar yıkanmış kaldırayım demedi. Her seferinde hatırlatıyorum evet büyüdüler ama kafa hala çocuk.

Benim annemde öğleydi:)
Ama doğru biz annelik değil işte. Yukarda başka yorumda yazdım. Kızınız da bir miktar sorumluluk almalı ama tamamen de değil. Ve eşinizle olan sorunların gerginliğinj ona yansıtmamaya çalışın. Umarım eşiniz çözüm için anlayışlı olur.

Eşinizin etrafa uğraması işiyle alakalı çevre oluşturmasıyla ilgili değil mi yani?
Ben ticaretle uğraştığı için çevresi olması ve bu çevreyle ilişkilerini sürdürmesi gerektiği için olduğunu düşündüm
O açıdan bana biraz normal geldi yani sürekli ziyaret halinde olması

Çocuk bakımı konusunda eşiniz çocuktan sonra böyle gezmeye başladıysa sizin için gerçekten talihsiz olmuş
Çocuktan önce de böyleyse şartları daha iyi değerlendirmek gerekiyormuş çocuk sahibi olmak için
Yine de çözüme odaklanırsak
Eşiniz işini bırakacak veya boşlayacak değil
Ortak vakitlerinizi daha kaliteli geçirmeye çalışın bence
Şu an pek mümkün değil ama randevu gecesi filan gibi şeyler ayarlayın mesela

Çocuk ve ev işleri konusunda da yardım alın
Canınızdan kıymetli değil para

Ergen bu çocuk. Evet yapabilir ama isterse yapar. Bu onun sorumluluğu olmamalı. Çocuk anneye tepki veriyor zaten. Anneyle çatışma içinde ki yaşadığı döneme göre çok normal. Anne bu çatışmayı hafifletmek yerine eşine yükleyemediği sorumluluğu kızına yüklemeye çalışıyor.

Evet tepki konusunda haklısınız. Zaten ilk sorun eş ile durum yukarda da belirttim konu sahibine. Umarım çözülür.

Ben mesela kızımdan şunları bekliyorum
Odasını mümkün mertebe temiz tutsun
Kirlilerini sepete atsın
Wc çöpünü değiştirsin
Kendi kullandığı wc yi iyi kötüde olsa arada temizlesin
Sabunluğunu doldursun
El havlusunu değiştirsin
Çöpü mutfakta tam olarak çöpün içine atsın
Tabağının çöpünü sıyırıp makinaya koysun çöpüyle değil
Evin her köşesinde bardak bırakmasın
Makinada çamaşır bekliyorsa ve ben başka işle uğraşıyorsam asıversin
Banyo yapınca yerdeki saçı toplasın
Oturduğu yeri düzeltip kalksın
Günde yada iki günde kardeşine yarım saat zaman ayırsın
Yemek yapıyorum diye mutfağı mahvedip bırakmasın
Ben ev temizlerken o da tozları alsın
Buzdolabında su şişelerini bomboş bırakmasın
Bunlar çok mu?

Bence 15 yaş çocuk için çok.

Konu sahibesi tez canlı sanırım. Birşey söyleyip yapılmadığında kendisi yapıp bir yandan da söyleniyor. Ev ahalisi yapma o zaman noktasına geldiği için bu kanıya vardım.
Bana da öyle geldi
Gerekirse aksasın işler
Ama aksatınca olan olumsuzluğu da görsünler bence

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…