Yoksul sünepe gibi giyinmek

anladığım kadarıyla öğretmensiniz, arkadaşınız hadsizlik etmiş ama ben ilkokuldaki öğretmenlerimi bile hatrlarım. özellikle genç ve bakımlı olanları. gençliğe herşey yakışır, renk de yakışır ama siz çok karışık giyinmişsiniz.
favori rengim siyah beyaz ve jean. çalışırken de çok şık ceketlerle beyaz gömlek ve jean giyerdim. altına da stiletto. hatta 2015 senesinde buraya "bugün ne giydin çek görelim"e foto koymuşum. o zaman bile çok şıkmışım yahu. kendime bayıldım. ki hatırlıyorum üzerimdekileri pazardan almıştım. (bu aralar karşıma çıktı)
taşımak çok önemli, aksesuar, saç ayakkabı. kapalıysan başörtü. bu detaylar çok önemli.
mümkünce sade renk seç, renkleri karıştırma. sadelik her zaman şıktır.
gençken kumaşa çok önem vermezdim, şimdi alışverişte ilk önce kumaşa bakar oldum.
Pantolonda siyah lacivert öneriyorsunuz tunikte de krem bej gri siyah beyaz değil mi alışveriş yapıyorum buna göre seçimler yapıcam.

Bu arada bir şeyi ucuza almak, 2. el almak fakirlik veya yoksunluk değil ki nerden çıkarttınız? Bir prası olup vermemek kendinden esirgemek var bir de parasını idareli harcamak istemek ama gene de şıklığından ödün vermemek.
Marka olmazsa üstüme giymemcilerle pijamayla da işe giderimciler birbirine girdi 😂 Ortası yok yine 🙄

Bu yoruma o kadar katılıyorum ki babamdan para aldığım zamanlar bende hep daha bi tık üstü alım yapardım. Şimdi aldığım maaş dört bin tl ortalama bir mont 1200 tl:KK14: alım gücü o kadar düştü ki.. Ekonomik eşitsizlik sınıfsal ayrım çizgisi malesef netleşmeye başladı ..
Ortalama bir mont 1.200 TL mi 🙄🙄

Bu kişi ben olmalıyım , 6 ayakkabı aldığınız çocuk size büyüyünce ne diyecek söyleyeyim . Kendımı bildim bileli annem hep üstü başı dökülen yüzünde bir gün makyaj olmayan , babamın veya oradan buradan aldığı dandik şeyleri giyen birisi oldu .. üzerinde aynı sizinki gibi saçma sapan alakasız renkler , şeyler vs vs .. kardeşimin düğünğnde bile siyah elbise içine beyaz sütyen takmıstı ve askıları görünüyordu . Neyse hayatım annem okula gelir mi annem iş yerime gelir mi korkusuyla geçti resmen . Şimdi ben de öğretmenim , marka demek istemiyorum ama kalitesiz bir şeyi almam da , giymem de, kullanmam da. Kusura bakmayın. Kıyafet bakım belki herşey değil ama çok şey . 29 ekim için z.ra marka bir ceket aldım 700 TL ama gören herkes nereden aldığımı sordu ve yıllarca kullanırım çünkü kaliteli . Şu anda bile biraz şık giyinsem 4 yaşındaki parmak kadar kızım “ anne ne güzel oldun “ der, o küçücük çocuğa bile rol model oluyorum. Annelik 6 Ayakkabı alarak değil , iyi bir rehber olarak , örnek olarak , duruş tavır vs herseyinizle kızınıza rol model olmak demektir..
Başkasının verdiği kabanı giymek ne demek ya , sen kendıne göre beğendiğin bir kaban alamıyor musun da başkasına göre , ki veren kişi beğense kendısı giyse zaten sana vermez - onu giyiyorsun şaka gibi resmen . Sen kendine değer vermezsen kimse vermez . Sonuç olarak bak ben annem gibi olmamak için 3 kilo alsam kafayı yiyorum, marka takıntım var . Asla pazardan vs alıp giyemem . Bir tane olsun düzgün olsun kaliteli olsun . Zaten zamanla dolabın hep kaliteli şeylerden oluşmuş oluyor . Su an arkadaşlarım aralarında evine girip dolabını indireceğiz diye espri yapar , en yakın arkadaşım dolabını satsan araba alınır der . Kısaca kızının benim gibi marka takıntılı alışveriş kolik olmasını istemiyorsan, dur artık . Mezara gitmeyecek o paralar . İnsan gibi yaşa insan gibi muamele gör . Cimrilikten pintilikten elinizden gelse tuvalete gitmeyeceksiniz ya . Sonra neden bana bu şekilde konuştu diyorsun arkadaşın için , sen kendıne saygı duymuyorsun ki . O neden duysun .ağzına geldiği gibi konuşur tabi Sen kendıne değer vermiyorsun ki , o neden versin . Hayret bişeysiniz. Ruhunuz fakir .
Ne kadar hadsiz bir yorum

Papatyanın enteresan bir piyasa algısı var. Geçen gün 10 bin liraya kıyafetler dahil yemekli düğün yapılabileceğini iddia ederken bugün 500 liralık pantolona, 1000 liralık monta ortalama diyor.
Gerçekten çok garip ve kendiyle çelişen yorumları var, anlamak mümkün değil.

4 bin TL maaşla çalışan biri nasıl 1.200 liralık monta ortalama diyebilir ki. Açıkçası eşimle gelirimiz 10 bin civarında ama 1.200 TL lik mont bırak ortalama demeyi şu dönem için fazla gelir bize

Papatyanın enteresan bir piyasa algısı var. Geçen gün 10 bin liraya kıyafetler dahil yemekli düğün yapılabileceğini iddia ederken bugün 500 liralık pantolona, 1000 liralık monta ortalama diyor.
hiç 500 tl lik pantolonum olmadı :işsiz: :işsiz:

Bu arada bir şeyi ucuza almak, 2. el almak fakirlik veya yoksunluk değil ki nerden çıkarttınız? Bir prası olup vermemek kendinden esirgemek var bir de parasını idareli harcamak istemek ama gene de şıklığından ödün vermemek.
Tercih meselesi, ben ikinci el kıyafet almıyorum ama 20 liralık bir t-shirt veya bluzu kendime yakıştırdıysam alırım. Şimdi ben fakir mi oluyorum buradakilere göre 😀

Armine'den 350 TL ye çantam da var, pazardan 10 TL ye aldığımda 🤦🏻‍♀️ Pierre Cardin'den 200 TL ye eşarbım da var 15 TL ye aldığım şalım da insanları kıyafetine göre yargılamak, sen şuradan giyiniyorsun fakirsin algısına sokmak ne kadar hadsizce ya bu hakkı kim veriyor buradakilere
Benim için önemli olan temiz, uyumlu ve şık giyinmek nereden alındığının ne önemi var

boşanmış kadının tamturunu almışlığım var.mağazasından 3 de bir fiyatınayken kaçırmadım.yıllardır da kullanıyorum

bildiğim şeyi savunayım o halde. binlerce hasta bakmışımdır,hiçbirinin de kıyafetini gözüm görmedi.

hiç o bahsettiğiniz ahlaksız ilişkilere,rüşvetlere şahit olmadım.

kendi yakınının iğrenerek baktığı hastanın yeri geldi altından bezini de aldım, pansumanını da yaptım, sondasını da taktım, göğüs tüpünü de temizledim.

-iğreneceklerden özür diliyorum- larenks ca olan hastanın balgamını da aspire ettim. yakınının iğrenip bakımını yapmadığı yaranın temizliğini de yaptım.

hastamın ellerinden tutup başını okşadım, yoğun bakıma kendim çıkardım.

kimse yanaşmazken kendi cep telefonumdan ailesini aradım ki konuşabilsin diye, çünkü yoğum bakıma hasta yakını giremiyor.

bizler böyle insanlarız. siz gördüğünüz veya oradan buradan duyduğunuz 1-2 kötü örnek yüzünden biz tüm doktor,hemşire,sağlık camiasını yaftalayamazsınız.

covid ülkeye yeni geldiğinde herkes ilk vakalardan kaçarken, bizler n95 bile edinemeden, normal cerrahi maskelerle izolasyon odalarına koştuk.

laflarınızı biraz ölçüp tartarak konuşun. canımızı yakıyorsunuz. biz bunu hak etmiyoruz.
Iyi ki varsınız demeye geldim. Umarım sizin gibi doktorlara rast geliriz. Büyük bir yurt dışına gidiş oranı varmış doktorlarda. Çok üzülüyorum kendi adıma. Biz ne yaparız hastalaninca bunu düşünüyorum. Ne olursa olsun Atatürk'ün de dediği gibi bizi Türk doktorlarına emanet etsinler.

10 bin liraya kıyafetli yemekli düğün mü? Evet yapabilir eğer davetli sayısı 40-50 kişiyse 🤦🏻‍♀️😂

Üyeyi bu denli tanıyan arkadaşlar da yorum yaparken bir zahmet konu sahibinin " görme engelli olduğunu" akıllarında tutsunlar ..neredeyse hınç çıkarırcasına yorumlar yapılıyor .Bu kız hayatı boyunca yok sayılmış, engeli ile dalga geçilmiş..tam olarak "engellenmiş " bir kız.Buna rağmen tırnakları ile kazımış üniversiteyi bitirmiş ve atanmış.Konu sahibi "korkuyor" ..tekrar eskisi gibi maddi olarak başkasına ihtiyaç duymaktan korkuyor ve kendisine para harcarken zorlanıyor ..öbür yandan renkleri tam göremediği için yaptığı kombinasyonlar da çok uyumlu olmuyor.Çok bu kızı düşünen arkadaş "gel birlikte alışverişe çıkalım ..sana almak istediğim bir hediye var " derdi bu kızı alışverişe götürürdü..kredi kartımı ödeyemediğimde para isteyebileceğim kadar yakın gördüğüm kişiye de bu jesti yapmak çok olmasa gerek
Aslında konusunu yazarken böyle bir engeli olduğunu yazsaydı keşke, böyle acımasız yorumlar yapılmazdı.

Ama konu da sanki engeli olduğundan dolayı değil de, para harcamak istemediği için rast gele giyindiği algısını oluşturdu. Sizin şu yorumunuzu görene kadar açıkçası bilmiyordum

Bunu niye yazdın sen ya 😂😂😂
Öksürükten geberdiğim gecelerde bile kalkıp o halimle şık giyinip acile gitmiş biriyim. Şık giyinecem diye babam “sen napıyonn yaavv öksürüyorsun giyinme derdindesin” dedi.
Kışın ortasında beyaz takımlar kürk… beyaz ince topuk bot yaptım.
Girdim boy boy genç acil tıp doktorları. Ağzımı açarım diye burnumuda iyi temizledim 🤣

1 hafta geçmeden yüksek alkol oranından geberip pijamalarımla kaldırılıyorum… gençler yine orda oturmuş serum bitinceye kadar “seni seviyorum” lar “sen çok yakışıklısın” demeler 🤣🤣🤣 babamın beni videoya alışı….

Gebersemde bir daha o acilin kapısından geçmedim🤣🤣 neyse biri ekledi instadan mesaj atmış diyo ki “pijamalarınla çok mu tatlısın ne🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Yaa vis lütfen gerçek hayatta karşılaşalım 🤣

Bugün birisi bana bu tabiri kullandı. İnanılmaz kalbim kırildı bu tabiri kullanan kişi ile aşağı yukarı maaşlarımız aynı benden 500 TL falan fazla alıyor. Ama her zaman kredi kartı borcu vardır ve her zaman avans hesaptan para çeker su sonu. Şu an 7 8 bin arası kredi kartı borcu varmış. Ben ise daha mütevazi yaşayan gösteriş sevmeyen biriyim. Üstümde şu kıyafetler vardı. Siyah kaban siyah kumaş pantolon çağla yeşili çiçekli bir tunik lila şal gri spor ayakkabı ve krem rengi küçük askılı çantalardan. Renklerin uyumsuz olduğunu söyledi ve yoksul gibi giyiniyorsun. Paran var harcasana niye sünepe gibi giyiniyorsun dedi. Kabanı bir akrabam hediye etmişti. Bunu söylemiştim. Ona küçük gelmiş hamile kalınca giyememiş verdi tertemiz kaban neden giymeyeyim ki? İlla öğretmen olunca marka mı giymek gerekiyor? Bu bahsettiğim arkadaş da memur yani ama telefonu saati marka alıp birileri övdükçe mutlu oluyor. Ben paramı çocuğuma harciyorum daha çok. 200 liraya tiyatroya gittik mesela taksi parasıyla o kadar tuttu. Her ay kitap alırım ona. Botu çizmesi spor ayakkabıları hepsi tam kızımın ama kendime gelince daha sınırlı alışveriş yapıyorum. Ama söylenen söz çok canımı sıktı. Karşı tarafa zaten mesafe koydum ama yanlış yaptığım bir şey varsa kıyafet konusunda yardım almak istiyorum çok kırıldım çünkü. 😔 😞bu arada ben çocukken hatta çalışmaya başlayana kadar maddi sıkıntı yaşayan biriydim. Evimize bal bile girmezdi yurtta bal çıkınca kahvaltıda saklar annemlere götürürdüm. Her zaman pazardan giyinirdik. Annemin bir ceketi 20 yıl giydiğini bilirim ama bizi okuttu bu günlere getirdi. Yani fakirlikten utanmam ama burda bu söz hakaret amaçlı kullanıldığı için canımı sıktı.
Kimsenin haddine değil size bu şekilde davranmak ve herkesin kendine göre bi tarzı vardır saygı duyulması gerekir iyi yapmışsınız mesafe koyarak

Of şimdi aklıma geldi. Lisedeyken bir hoca vardı. Dar, bileğe kadar uzanan kalem eteğin altına, şu canavar gibi olan kaba kar botlarını giyerdi. Ben o zaman çok modadan anlamazdım ama sınıfımdaki kızlar hep dalga geçerdi kadının arkasından. Yine Saadet hoca çekmiş botlarını diye.
Aynı Saadet hoca, öğrencilerin renkli tokalarına kadar karışıp her sabah sırada kenara çekmese belki üzülebilirdim ama... Kalem eteğin altına da kar botu giymezsin ama. :olamaz:
Benim de bi arkadaş vardı.botlarıyla dalga geçerlerdi timsah botlarını giydi diye o aklıma geldi.😂😂

Iyi ki varsınız demeye geldim. Umarım sizin gibi doktorlara rast geliriz. Büyük bir yurt dışına gidiş oranı varmış doktorlarda. Çok üzülüyorum kendi adıma. Biz ne yaparız hastalaninca bunu düşünüyorum. Ne olursa olsun Atatürk'ün de dediği gibi bizi Türk doktorlarına emanet etsinler.
Sıcacık oldum 😊 sistemden bıkmış bir şekilde uzmanlığa hazırlanmaya çalışırken gerçekten çok güzel moral oldu bu bana, siz de iyi ki varsınız ❤️❤️❤️❤️

X