Yoksul sünepe gibi giyinmek

Aynı ülkede yaşadığımıza göre çalışanların yüzde yetmişi asgari ücret kazanıyorken bu kadar zenginlik marka takıntısı da bana çok absürd geliyor

konu sahibi 48 sayfa yorumdan, tavsiyeden sadece bunu mu anladınız gerçekten?
aklınızda tek bu tavsiye mi kaldı?

Konu sahibi renkleri secemiyormus görme engeli varmis yani
renklerı secemıyorsa onunla ılgılı bır rahatsızlıgı varsa alısverıs yaparken rengarenk secmek yerıne belırlı renkler etrafında tur atsın rıske gırmeyecegı renk secımlerı yanı . ınternetden alıyorsa lacıvert sıyah ekru gıbı bellı renklere gıtsın sadece o renklerı fıltreleyerek alısverıs yapsın mınt yesıllerı lılalar ...bunlar rısk sonucta
magazaya gıttıgınde de personelden yardım ısteyebılır bu konuda

sonucta ogretmenlık yapabılıyor buraya konular acabılıyor cocuguna alısverıs yapabılıyor ınternetden de alısverıs yapabılıyor , engelı dogru alısverıs yapabılmesıne engel degıl bellı kı. renklı gıyınmek ıstıyorsa magazadan personelden destek alacak ınternetden alısverıstede renklerı sabıt tutarak secımlerını yapacak cozumu basıt :KK66:

renklerı secemıyorsa onunla ılgılı bır rahatsızlıgı varsa alısverıs yaparken rengarenk secmek yerıne belırlı renkler etrafında tur atsın rıske gırmeyecegı renk secımlerı yanı . ınternetden alıyorsa lacıvert sıyah ekru gıbı bellı renklere gıtsın sadece o renklerı fıltreleyerek alısverıs yapsın mınt yesıllerı lılalar ...bunlar rısk sonucta
magazaya gıttıgınde de personelden yardım ısteyebılır bu konuda

sonucta ogretmenlık yapabılıyor buraya konular acabılıyor cocuguna alısverıs yapabılıyor ınternetden de alısverıs yapabılıyor , engelı dogru alısverıs yapabılmesıne engel degıl bellı kı. renklı gıyınmek ıstıyorsa magazadan personelden destek alacak ınternetden alısverıstede renklerı sabıt tutarak secımlerını yapacak cozumu basıt :KK66:
Sebep olarak bunu söyledi bilemiyorum..

Sitede herkesin yıldızı birbiriyle barışmıyor, frekansları tutmuyor bunu anlıyorum ama bir kere frekansı tutmadı diye de kimse her bulduğu fırsatta birini bu kadar yerden yere vurmamalı, insanlara laf sokacağım derken garibanları da rencide edecek sözler yazılıyor.

Paçozsun, ruhun fakir vs ne demek ? Sitede herkes para içinde yüzüyor, uçuyoruz maşallah.
İçimizde asgari ücretle geçinen arkadaşlarımız, işsiz kalan kadınlarımız var, benim bir öğretmenim vardı adamcağızın yazlık ve kışlık 2 takım elbisesinden başka bir şeyi yoktu, taaa 35 yıl önce bana öğretmenlik yapan bu adamı hala saygıyla anıyorsam saygım kıyafetine değil insanlığına.
Burası da küçük bir dünya aslında Mune Mune .
Tüketim çılgınlığının getirdiği son nokta ye kürküm ye bakış açısını doğurmuş çoğu insanda.
"Ben çocuğumu en iyi marka günlük süt ile besliyorum sen x marketin markası olan sütle büyütüyorsun" diye yazanı bile gördü bu gözler.
İnsanların nereden giydiği, hangi marketten alışveriş yaptığı, kazandığını nasıl değerlendirdiği tamamen kendi seçimidir.
Aynı firmada çalışan beyaz yakalı ile işçi sınıfında ki personelin alım gücü aynıymış gibi değerlendirmek at gözlüğü ile bakmaktır bana göre.
İnsanların seçimlerine saygı duymama, zevksiz yada görgüsüz diye yorum yapma hakkını kendilerinde bulanlar, kendileri eleştirildiği zaman saygıdan, insan hakkından dem vuruyorlar. Hak denen şey hep onların tarafında olmalı çünkü.

19 yaşında ki kızımın yaşı ve sosyal çevresinin negatif getirilerinden dolayı marka takıntısı vardı.
"Çok beğendiğin bir şeyse ok ama tüm dolabını bunlarla dolduramam. Çok istiyorsan harçlığından biriktir kendin al" dediğimden bu yana parasına kıyamaz oldu :) Hele bir iş hayatına atılsın ay sonu maaşı için bir ay nasıl emek verildiğini görsün, tüm bakış açısını değiştirecek eminim.

Bugün birisi bana bu tabiri kullandı. İnanılmaz kalbim kırildı bu tabiri kullanan kişi ile aşağı yukarı maaşlarımız aynı benden 500 TL falan fazla alıyor. Ama her zaman kredi kartı borcu vardır ve her zaman avans hesaptan para çeker su sonu. Şu an 7 8 bin arası kredi kartı borcu varmış. Ben ise daha mütevazi yaşayan gösteriş sevmeyen biriyim. Üstümde şu kıyafetler vardı. Siyah kaban siyah kumaş pantolon çağla yeşili çiçekli bir tunik lila şal gri spor ayakkabı ve krem rengi küçük askılı çantalardan. Renklerin uyumsuz olduğunu söyledi ve yoksul gibi giyiniyorsun. Paran var harcasana niye sünepe gibi giyiniyorsun dedi. Kabanı bir akrabam hediye etmişti. Bunu söylemiştim. Ona küçük gelmiş hamile kalınca giyememiş verdi tertemiz kaban neden giymeyeyim ki? İlla öğretmen olunca marka mı giymek gerekiyor? Bu bahsettiğim arkadaş da memur yani ama telefonu saati marka alıp birileri övdükçe mutlu oluyor. Ben paramı çocuğuma harciyorum daha çok. 200 liraya tiyatroya gittik mesela taksi parasıyla o kadar tuttu. Her ay kitap alırım ona. Botu çizmesi spor ayakkabıları hepsi tam kızımın ama kendime gelince daha sınırlı alışveriş yapıyorum. Ama söylenen söz çok canımı sıktı. Karşı tarafa zaten mesafe koydum ama yanlış yaptığım bir şey varsa kıyafet konusunda yardım almak istiyorum çok kırıldım çünkü. 😔 😞bu arada ben çocukken hatta çalışmaya başlayana kadar maddi sıkıntı yaşayan biriydim. Evimize bal bile girmezdi yurtta bal çıkınca kahvaltıda saklar annemlere götürürdüm. Her zaman pazardan giyinirdik. Annemin bir ceketi 20 yıl giydiğini bilirim ama bizi okuttu bu günlere getirdi. Yani fakirlikten utanmam ama burda bu söz hakaret amaçlı kullanıldığı için canımı sıktı.
Sen giydiklerinle mutluysan içinde rahatsan kimsenin seni böyle eleştirmesine müsaade etme canım.. bu senin tarzın kimseyi ilgilendirmez. Marka giymek güzel giyinmek değildir. Kendine yakısanı giydikten sonra önemli değil.. sen hiiç takma o tarz insanlarla muhattap olma bile

Burası da küçük bir dünya aslında Mune Mune .
Tüketim çılgınlığının getirdiği son nokta ye kürküm ye bakış açısını doğurmuş çoğu insanda.
"Ben çocuğumu en iyi marka günlük süt ile besliyorum sen x marketin markası olan sütle büyütüyorsun" diye yazanı bile gördü bu gözler.
İnsanların nereden giydiği, hangi marketten alışveriş yaptığı, kazandığını nasıl değerlendirdiği tamamen kendi seçimidir.
Aynı firmada çalışan beyaz yakalı ile işçi sınıfında ki personelin alım gücü aynıymış gibi değerlendirmek at gözlüğü ile bakmaktır bana göre.
İnsanların seçimlerine saygı duymama, zevksiz yada görgüsüz diye yorum yapma hakkını kendilerinde bulanlar, kendileri eleştirildiği zaman saygıdan, insan hakkından dem vuruyorlar. Hak denen şey hep onların tarafında olmalı çünkü.

19 yaşında ki kızımın yaşı ve sosyal çevresinin negatif getirilerinden dolayı marka takıntısı vardı.
"Çok beğendiğin bir şeyse ok ama tüm dolabını bunlarla dolduramam. Çok istiyorsan harçlığından biriktir kendin al" dediğimden bu yana parasına kıyamaz oldu :) Hele bir iş hayatına atılsın ay sonu maaşı için bir ay nasıl emek verildiğini görsün, tüm bakış açısını değiştirecek eminim.
Bu yoruma o kadar katılıyorum ki babamdan para aldığım zamanlar bende hep daha bi tık üstü alım yapardım. Şimdi aldığım maaş dört bin tl ortalama bir mont 1200 tl:KK14: alım gücü o kadar düştü ki.. Ekonomik eşitsizlik sınıfsal ayrım çizgisi malesef netleşmeye başladı ..

Bu yoruma o kadar katılıyorum ki babamdan para aldığım zamanlar bende hep daha bi tık üstü alım yapardım. Şimdi aldığım maaş dört bin tl ortalama bir mont 1200 tl:KK14: alım gücü o kadar düştü ki.. Ekonomik eşitsizlik sınıfsal ayrım çizgisi malesef netleşmeye başladı ..
Beğendiği bir şeyi şu anda alamayacağımı söylediğimde "kredi kartınla alalım" derdi.
Her hafta babası harçlığını verir, sırf yanında bulunsun zorda kaldığında kullansın diye 500 TL limitli kredi kartı çıkarttırdık. Ek kart çıkarttıracaktım sonra vazgeçtim kendi adına olsun, ödeme sorumluluğunu bilsin diye.
250 TL ye kadarını ben öderim kalan borç senin, harçlığından biriktirir ödersin dedim. İlk ay limiti doldurmuştu neredeyse, sözümde durdum ödemedim fazlasını.
"Şimdi ne olacak" dedi.
"Ödemediğin her güne faiz yazacak banka, bir kaç ay ödemezsen avukata verilir. Avukat masrafıyla ödersin" dedim.
O kartın ekstresi 251 TL olmuyor artık :))

Beğendiği bir şeyi şu anda alamayacağımı söylediğimde "kredi kartınla alalım" derdi.
Her hafta babası harçlığını verir, sırf yanında bulunsun zorda kaldığında kullansın diye 500 TL limitli kredi kartı çıkarttırdık. Ek kart çıkarttıracaktım sonra vazgeçtim kendi adına olsun, ödeme sorumluluğunu bilsin diye.
250 TL ye kadarını ben öderim kalan borç senin, harçlığından biriktirir ödersin dedim. İlk ay limiti doldurmuştu neredeyse, sözümde durdum ödemedim fazlasını.
"Şimdi ne olacak" dedi.
"Ödemediğin her güne faiz yazacak banka, bir kaç ay ödemezsen avukata verilir. Avukat masrafıyla ödersin" dedim.
O kartın ekstresi 251 TL olmuyor artık :))
Bence çok iyi yapmışsınız en azından iş hayatına girince sudan çıkmış balığa dönmez:KK43:

Daha önceki konularınızı bilmiyorum ama yorumlara ve arkadaşınızın tepkisine bakılırsa para biriktirme tutkunuz insanları yıldırmış. Renkler uyumsuz ama belki beden olarak üzerinize tam olmamıştır, emanet gibi duruyordur, ordan burdan toplamış giymiş gibi görünüyordur. Hoş yine de nasıl giyindiğiniz kimseyi ilgilendirmez. Yine de ben bir öğretmenin temiz ve göze hitap edecek şekilde güzel giyinmesini beklerim, illa süslü olmanıza gerek yok

Konu marka olayına gelmiş ama uyumlu zarif giyinmenin markayla bir ilgisi yok ki...nereden alınırsa alınsın maddi durum ne olursa olsun hoş bir tarz yakalanabilir.

Buradaki konu aslında umursamamak özenmemek. Kendini tanımamak pek de umrunda olmamak.

Bir arkadaş yazmış ruh fakirliği diye...Bu tabire ben de inanırım. Dünyanın parasını versen gider yine en ucuzunu seçer. Pahalı olanı bırak orta fiyatliya bile layık görmez kendini. Sürekli hesap yapar yediğini bile hesaplar.

Böyle yakın bir arkadaşım olmuştu. Benden 3 kat fazla maaşı vardı ama yaşayış biçimine inanamazdım. Cocuga bimden esofman altı alırdı bildiğin naylon. Evinde salonda 35 ekran tuplu tv vardı belki 10 senedir gormedim o tv den. Sonra ne mi oldu...dolandırıldı.

Zevkler ve renkler üzerine konuşulmaz ki 😲😲

Konu sahibi kimse zevkler üzerinden bir başkasına aferin demez. Siz kendinize göre en iyisini yaptığınızı düşünüyorsunuz. Herkes kendince doğrularının peşinde. Size göre savurganlık gibi gelen başkasını hayata karşı motive ediyor olabilir. Uslüp kurumuş bir ağaca da çiçek açtırabilir. Koca çınarı da devirebilir. Arkadaşınız uslüp olarak kırıcı bir cümle kullanmış. Ama burda bir samimiyet sezdim ben. Bunu diyecek yüzü sizde bulmuş sanki. öz ailem bile benim hesabımı kitabımı bilmez. Karşılıklı olarak birbirinize yakın hissediyorsunuz demekki. Burda arkadaşınızı yermek de hoş olmasa gerek. Bunun yerine ben olsam arkadaşıma alınmak yerine goy goya vurur kız benim ruhum renkli gibi geçiştirmeler yapardım. Bunlara da kafa takcaksak ohooo yaşlanırız valla 😬😬😬

bence burada hassas bir çizgi var. benim alım gücüm varsa başkasının vermek istediği şeyi hiç alamayacak olana vermesini tercih ederim.
konu sahibini bu nedenle eleştirdim.
her yeri sökülmüş kabanla gezmek zorunda olan, toparlamaya çalışmaktan helak olan bir sürü insan var.
kendime belki o kişinin verdiği markadan alamasam da yeni alma gücüm varsa benim yerime gücü olmayana verilmesini daha doğru buluyorum.
Başkası bana vermek istiyorsa ki bu genelde kardeş/kuzen ve yakın arkadaş oluyor aramızdaki samimiyettendir.
Alırız/veririz.
Durumu olmayan insanlara genelde kıyafet vermek istemem mümkünse maddi yardım yaparım, kıyafet ihtiyacı varsa da illa kıyafet verilecekse etiketli şeyler vermeye özen gösteririm ben bu da tercih meselesi tabi..
Ayrıca tabi ki etrafımda bu tür şeylere ihtiyacı olan biri varsa ve onlara vermek uygunsa önceliği onlara bırakırız ama konu bu değil ki?

Her dem elinizde ki kıyafetin bedenine/tarzına uygun ihtiyaç sahibi birini bulamıyorsunuz..
Bu konuda en nihayetinden kıyafet kutuları var ama onlarında defalarca ziyan edildiğini haberlerden izlemişsinizdir.
Bu durumda etrafımdaki yakınlarımla paylaşmaktan (almaktan/vermekten) mutluluk duyarım ..

Sizin sağlığınızın yerinde olmadığını düşünüyorum farklı farklı yorumlarınız var bir yerde bekarım bir yerde 20 aylık çocuğum var bir yerde türkçe öğretmeniyim bir yerde psikolojik rehberi olarak atandım yazmışsınız. Amaç nedir tez mi yazıyorsunuz?

Kır papatyası beğenmedim koymuşsun ama onların beni eleştirme hakkı varsa benim de onları eleştirme hakkım var. Günde en pahalısından 2 paket sigara içiyorlar hane başı. Ben sigaralarına tek laf etmiyorsam onların da aldığım giyim kuşama laf etme hakları yok ve evet büyükşehirde renk uyumsuz yıpranmış kıyafetle gezilmez. Maddi durumu dar olanlar zaten konu dışı. Kimse kimsenşn hayatına karışmamalı ki kendilerine karışma hakkı da doğmasın

Ay öyle de demeyelim. Paçoz falan ayıp. Kafeye kahve içmeye gidiyorsam dizi çıkmış eşofmanla da giderim orada sorun yok bence. O benim rahat olduğum alan çünkü.
5 dairesi dükkanları olan gezer terlikle avm ye gldiyorsa başka ne denir? 50 tl ye bile ayakkabı var nette

Sitede herkesin yıldızı birbiriyle barışmıyor, frekansları tutmuyor bunu anlıyorum ama bir kere frekansı tutmadı diye de kimse her bulduğu fırsatta birini bu kadar yerden yere vurmamalı, insanlara laf sokacağım derken garibanları da rencide edecek sözler yazılıyor.

Paçozsun, ruhun fakir vs ne demek ? Sitede herkes para içinde yüzüyor, uçuyoruz maşallah.
İçimizde asgari ücretle geçinen arkadaşlarımız, işsiz kalan kadınlarımız var, benim bir öğretmenim vardı adamcağızın yazlık ve kışlık 2 takım elbisesinden başka bir şeyi yoktu, taaa 35 yıl önce bana öğretmenlik yapan bu adamı hala saygıyla anıyorsam saygım kıyafetine değil insanlığına.
Ben markadan ziyade temiz ve uyumlu giyinmeye dikkat ediyorum ve böyle giyinmek aşırı maliyetli olmuyor. Bir eteğim var abartmıyorum 10yıl önce almışım ve hala kullanıyorum. Tertemiz duruyor yıpranmamış neden giymeyeyim. Marka takıntısı olanlardan da hoşlanmıyorum. KV ve görümcemde var bazen konuşurken dalga geçiyorum onlarla "sizin kadar lüks takılamıyorum" diye

Acile gidersen olabilir dediklerin fakat randevulu giderken kan sirasinda duran görevli kişi bile önümde 30 kişi varken bana sadece önümde 5 kisi kalmış sıra numarası verdi 😂
Aile hekimim ilk gördüğünde ne kadar sıksınız keske herkes sizin gibi gelse yanımıza demişti.
Ve gerçekten onlarca tahlil yapıp hiç bilmediğim bir rahatsızlığımi ortaya çıkartmıştı 🤭
Bunu niye yazdın sen ya 😂😂😂
Öksürükten geberdiğim gecelerde bile kalkıp o halimle şık giyinip acile gitmiş biriyim. Şık giyinecem diye babam “sen napıyonn yaavv öksürüyorsun giyinme derdindesin” dedi.
Kışın ortasında beyaz takımlar kürk… beyaz ince topuk bot yaptım.
Girdim boy boy genç acil tıp doktorları. Ağzımı açarım diye burnumuda iyi temizledim 🤣

1 hafta geçmeden yüksek alkol oranından geberip pijamalarımla kaldırılıyorum… gençler yine orda oturmuş serum bitinceye kadar “seni seviyorum” lar “sen çok yakışıklısın” demeler 🤣🤣🤣 babamın beni videoya alışı….

Gebersemde bir daha o acilin kapısından geçmedim🤣🤣 neyse biri ekledi instadan mesaj atmış diyo ki “pijamalarınla çok mu tatlısın ne🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Kır papatyası beğenmedim koymuşsun ama onların beni eleştirme hakkı varsa benim de onları eleştirme hakkım var. Günde en pahalısından 2 paket sigara içiyorlar hane başı. Ben sigaralarına tek laf etmiyorsam onların da aldığım giyim kuşama laf etme hakları yok ve evet büyükşehirde renk uyumsuz yıpranmış kıyafetle gezilmez. Maddi durumu dar olanlar zaten konu dışı. Kimse kimsenşn hayatına karışmamalı ki kendilerine karışma hakkı da doğmasın
Aynı fikirdeyim, ben tamamen konu sahibini baz alarak konuştum, karı-koca öğretmen oldukları için fikrimi söyledim çünkü aynı meslekteyiz, asgari ücretle geçinenler, ihtiyaç sahipleri elbette konu dışı, burda konumuz bu bayan, bana böyle böyle dediler diye konu açar dert yanarsa insanlar neden öyle dendiğini açıklamaya çalışır, çok sert ifadelerle çok ileri gidenler de oldu gerçi ama, artan döviz yüzünden şuanda beğenmediğiniz mango, hele hele zara ben dahil çoğu insan için ulaşılmaz durumda, bi kesime göre zara marka giyinmek bile değil, benim gelirime göre zara üst bi marka, diğerlerinden bahsetmek bile istemiyorum😂 ama güzel ve dikkat çekici giyinmek illa marka giyinmek, pahalı giyinmek değil, iyi seçilmiş uyumlu kıyafetleri en iyi şekilde taşıyabilmek

X