Yoksul sünepe gibi giyinmek

boşanmış kadının tamturunu almışlığım var.mağazasından 3 de bir fiyatınayken kaçırmadım.yıllardır da kullanıyorum
Ben bunu alıp içime sine sine kullanamam mesela. Kim bilir ne hevesle, hayalle alınan şeyi yok pahasına alıp kullanmak ne bileyim. Bana normal gelmiyor.

Papatyanın enteresan bir piyasa algısı var. Geçen gün 10 bin liraya kıyafetler dahil yemekli düğün yapılabileceğini iddia ederken bugün 500 liralık pantolona, 1000 liralık monta ortalama diyor.
Yemek ikramı evde sanırım:) Başka türlüsü imkansız.
Gerçi yemekler evde yense bile kıyafetler dahil olduğu için düğünün de sokakta olması lazım

700₺ yi keşke ceket yerine psikolağa verseydiniz. Gerçekten tedaviye ihtiyacınız var.

700₺ ye aldığınız basit bir ceketle resmen egonuz tavan yapmış. İki üç arkadaşınız giyiminizi övmüş diye moda ikonu olduğunuza inanmışsınız bir de gelmiş burada hiç tanımadığınız insana giyim tarzından dolayı nefret saçıyorsunuz.

Gerçi annesinin giyimini beğenmediği için utanan, anneliğini sorgulayan insandan başka ne beklenir.
Annesi işyerine gelir diye korkmuş, kardeşinin düğünde çok kötü giyinmiş diye yazmış ama insan annesinin giyiminde bir eksiklik görüyorsa bile onu yerden yere vurmak yerine, gider alışveriş yapar birkaç parça, düğün için beraber birşeyler alalım der.

Günlük hayatta rahat ettiği gibi giyiniyor ama biraz özel günlerde yıllardır ben alırım anneme kıyafetlerini, kendisi almaya kıyamaz, olanı giymek ister genelde.

Kadının makyaj yapmıyor oluşu bile dert olmuş kızına. Uzun zamandır bu kadar rahatsız etmemişti bir mesaj beni.

Son düzenleme:
Eheheh tam da öyle sokaktaydı 😂 yemekler de kazanla evde pişirilecekti. Ama yine de mümkün değil bence.
Gelinlik ve damatlığı uygulamalardan kiralarlarsa bence olabilir😂 Yemek menüsü de artık etli falan değildir herhalde

Bu arada bu tarz düğünleri kınamış olmayalım da. Hani normal/ideali buymuş gibi konuşulunca iş tuhaflaşıyor.

Birbiriyle uyumsuz veya yakışmadığını sandığımız renkleri biz giyince rüküş diyorlar, modacı kullanınca trend:)
2022 ilkbahar/yaz koleksiyonundan:
IMG_0624.PNG

IMG_0625.JPG

2022'de erkekleri tavus kuşu yapmışlar, şu kıyafetlerle buluşmaya gelseler kadınlar kaçacak yer arar.
IMG_0626.JPG

Biri şıpıdık terlikle çorap giymiş, biri masa örtüsü kumaşından ceket ama modacılar yapınca alkışlanıyor:)
IMG_0627.jpg

Konuyu k.ından başından okudum beynim yandı. Konu annelere nasıl gelmiş yav? Madem annelere gelmiş ben de annemden söz edeyim. Annemin gençliği yani 70’lerde kendisi bir moda ikonası gibiymiş, halen de dışarı çıkarken fularını, takısını ihmal etmez ama ama işte aması var. Evde elle tutulur bir giysisi yok. Hastane için ne iç çamaşır ne de pijama bulamadım 🤦🏻‍♀️ Gittim aldım dört takım pijama bir sürü de iç çamaşırı. Şimdi burada benim kızdığım bir insan neden bu kadar kendinden vazgeçer? Sen doktorsun bir de okumuş etmiş kadınsın güya. Madem analara geldik ben de yazdım linçlemeyin ltfn🥲

Gelinlik ve damatlığı uygulamalardan kiralarlarsa bence olabilir😂 Yemek menüsü de artık etli falan değildir herhalde

Bu arada bu tarz düğünleri kınamış olmayalım da. Hani normal/ideali buymuş gibi konuşulunca iş tuhaflaşıyor.
Yok o üye özellikle sokak düğünü istiyordu, ben kınadım valla kimse kusura bakmasın. Gerçi evlenmekten vazgeçmiş sanırım 🙄

Annesi işyerine gelir diye korkmuş, kardeşinin düğünde çok kötü giyinmiş diye yazmış ama insan annesinin giyiminde bir eksiklik görüyorsa bile onu yerden yere vurmak yerine, gider alışveriş yapar birkaç parça, düğün için beraber birşeyler alalım der.

Günlük hayatta rahat ettiği gibi giyiniyor ama biraz özel günlerde yıllardır ben alırım anneme kıyafetlerini, kendisi almaya da kıyamaz, olanı giymek ister genelde.

Kadının makyaj yapmıyor oluşu bile dert olmuş kızına. Uzun zamandır bu kadar rahatsız etmemişti bir mesaj beni.
Ben de aynı rahatsızlık hissine kapıldım. Annesi için çok üzüldüm. Hamilelik duygusallığı herhalde dedim kendi kendime.

Kesinlikle insan utanıp hor göreceğine annesini yönlendirir, ilgilenir. Anneliğini sorgulayacağına evlatlığını sorgulamalı ama burnu göklerde olunca çok zor.

En son çiğ köfte diyordu menüde 🥲

Yok o üye özellikle sokak düğünü istiyordu, ben kınadım valla kimse kusura bakmasın. Gerçi evlenmekten vazgeçmiş sanırım 🙄
Köylerde falan öyle bir kültür var. Meydanlarda düğün nişan yapılıyor. Maddi duruma göre insanlar tercih edebiliyor.
Maddi imkanları ayarlamadan aile kurmayı ben de doğru bulmuyorum ama tercih meselesi tabii. O açıdan kınamayalım dedim. Yoksa normal değil hele şehirlerde hiç değil.

Bukadar şekilcilik çok değilmi?
Neden çocuklar öğretmenlere kıyafete göre saygı duysun
Çok saçma bir düşünce
Almanyada okudum cilop gibi giyinen öğretmenlerim çok azdı. Hele modayı takip eden, uyumlu giyinen çok çok azdı.
Halen öyleler
Rahat, salaş
Yazın terlikle gelen olurdu
Hiç kimsede saygıszlık edemez, aklına gelmez.
Insana insan olduğu için saygı göstermeli, kıllık kıyafet için saygı görceksek o kıyafetimize olan saygıdır kişiliğimize değil.
O değilde bizim bölümde 2 öğretmen vardı çokta severdik ikisinide melek gibilerdi 😊
Ama sabahları sanki yataktan direk kalkıp üstlerine hırka geçirivermişlerde öyle gelmişler gibi olurlardı bazen hatta gözlerini falan kaşırlardı 😁 😹
Hiç birimizde saygısız davranmazdık
Şekilcilikten çok karakter önemlidir
Aynı şekilde çok çok süslü bir hocamız vardı herkes bayım bayım bayılırdı herkesin dediği şey insan hem bu kadar güzel ve tatlı nasıl olur
Kadının bir karakteri vardı onunla bütünleşmiş gibiydi
Süslü olup burnu havada değildi yani
Calcifer herkesin giyim kuşama bakış açısı, giyim için ayıracağı bütçe farklı, burada mesele ne markalı giyinenlere neden marka alıyorsunuz demek, ne de pazardan giyinene ıyyy pazardan mı alıyorsun demek.
Kimi bir çantaya 10 bin verebilir, kimi bir çanta için en fazla 50 lira ayırabilir.

Şu topikte eleştirdiğim şey bazıları kendinden örnek verirken diğerini rencide ediyor ve görüyorum ki insanlar kıyafetleri üzerinden yargılanıyor, acayip bir yarış var, insanları eksikli gibi hissettiren mesajlar oluyor.

14-15 yaşındayken değişiklik olsun diye jeanlerimin sağını solunu yırtardım annem kızım öyle mi giyeceksin el alem kızına bir şey almıyorlar diyecek derdi şimdi paramparça jeanler moda, kot ceketlerimin sağına soluna kumaş, örgü ve dantel motifler ve armalar dikerdim annem kızına yamalı ceket giydiriyor diyecekler derdi, garibanın yaması moda oldu adına da patchwork dendi, jean pantolonlarda ceketlerde rengarenk yamalar patladı gitti.

Örgü müüü ıyyy hayatta giymem çok alaturka diyenler 1-2 sene evvel bilmem kimin üzerinde gördükleri binlerce dolara satılan örgü hırkayı alıp giydiler, Türkiye'de bir moda oldu bir baktım ünlüler dünyasındaki çoğu kadın koşa koşa gidip almış🤣 Çünkü marka, halbuki Türkiye'de o hırkayı örebilecek binlerce kadın var, onlardan birine ördürtse hem ören kazanır hem de binlerce dolar vermezler ama markayla hava atmanın kazığı paha biçilemez.

Bir zamanlar sağlık personellerinin hastanede tüm gün ayakta oldukları için rahat etsinler diye aldıkları terlikler artık herkesin ayağında, olmayana acayip bakıyorlar, yav eskiden topuğu ve burnu açık ayakkabı ya da terliklerin içine şoset çorap giymek garipsenirdi, 2022 ilkbahar yaz modasına baktım rengarenk çorapları terlikle sandaletle giymek moda olmuş, tüylü terlikler genelde annem gibi tontiş kadınların misafirliklerde giydiği terlikti şimdi sokaklarda tüylü terlikler var.

O uyumsuz bu çirkin, ona ıyyy buna bööööğk deniyor ya, girin de 2022 moda kombinlerine bakın valla ortalık rahmetli Aysel Gürel kaynayacak, ki Aysel Gürel'i de rahmetle anıyorum, rengarenkti belki haline gülüyorlardı ama ne sanatçılar çıkardı, ne eserler bıraktı.

Şekilcilik bizleri ele geçirmiş, iyi hoş herkesin zevki de alım gücü de kendine lakin imkanı olmayanları kıra kıra yazmak niye?
Pazar görmemişler ne anlarlar
O pazarlarda olan gezdikleri mağazada yoktur bence 😁
Ben denk gelmedim pazar her zaman daha tarz daha moda gelir bana
Mesela 10 sene önce pazarda acayip acayip gömlekler satılırdı 5 liraya ama nasıl gömlekler anlatamam
Sadece yakası olan boncuklu taşlı kolları bi acayip değişik
Omuzlarında kumaşı olmayan vs
Onlar sonrasında moda oldu mesela
Şalvarlar vardı 10 liraya mağazalar bi 4 sene sonra üretmeye başladılar sanki
Hele ayakkabı çeşitleri pazardakilerle kıyaslanamaz bile
Tabi bu pazarlar her yerdede yok
Şu hava yapanlar bilmeyebilirler
İki şehir değiştirdim çünkü pazar diye bi olay yoktu
Bu arkadaşlar pazar diyince yanlış anlıyolar bence

Ben bunu alıp içime sine sine kullanamam mesela. Kim bilir ne hevesle, hayalle alınan şeyi yok pahasına alıp kullanmak ne bileyim. Bana normal gelmiyor.
fiyatını kendi koymuş ben değil.ne fiyat derse ona aldım.sanki 2. el ev araba almıyorsunuz pesss.onlarda da satanlar isteyerek mi satıyor daima.ne anılarını bırakarak evini satan var ağlayarak

Günlük hayatta rahat ettiği gibi giyiniyor ama biraz özel günlerde yıllardır ben alırım anneme kıyafetlerini, kendisi almaya da kıyamaz, olanı giymek ister genelde.

Katiliyorum. Çok irite edici bir yorum
Annemden utanana kadar kendimden utanırdım.
Heleki kıyafet konusunda 🤦🏻‍♀️
Düğün yapmak kolaymı, belki düşünemedi belki bulamadı. Belki paraya kıyıp almak istemedi
Evlat değilmisin al çık çarşıya, olmadı kendin al gel.
Dolabı full markaymışda arkadaşları boşaltmaya gelecekmişde falanda filanda. İşte insanın çevreside kendine göre oluyor. Zaradan aldığı ceketle zaraya ortak olmuş kadar hava atınca malum ona genelde sonradan görme deniyor.
Çevrede insanın aynası genel itibariyle o yüzden çok şaşmamak lazım bu tavırlarına.

fiyatını kendi koymuş ben değil.ne fiyat derse ona aldım.sanki 2. el ev araba almıyorsunuz pesss.onlarda da satanlar isteyerek mi satıyor daima.ne anılarını bırakarak evini satan var ağlayarak
Ev arabayla bir değil bu bence. İcradan da ev araba almam mesela ben. Benim içime sinmez, senin siniyormuş.

Yani ikinci el gelinlikten ne farkı var mesela
Gönlü geçmiş, yada boşanmış satmış
Gidip kuyumcuya bozdursa belki daha fazla zarar edecek.
İster satar ister yakar anılarla ne ilgisi var
Eşyaların sahipleri ölüp gidiyorda, kıyıda köşede durmasın birinin işi görülsün diye satılıyor, dağıtılıyor. Bukadar drama gerek yok yani

X