Yoksul sünepe gibi giyinmek

Bir arkadasim da boyle.
Geliri gayet iyi.
Bir giysi begendiginde 7 rengini birden aliyor,ornegin body,ornegin şal.
Tabii ki parasinin yonetimi ona ait ne isterse yapar da,bir araya gelindiginde para yoklugundan,lavabosuna bir paspas,camina bir perde alamadigindan,idareli olmasi gerektiğinden bahsediyor.
Ve o hic giyilmemis etiketlileri 2 ci elden satip kar yaptigini saniyor:))
Birsey de soylenmiyor,fikir soruyor,sonra da,ne harciyorum ki,fuzuli ne masrafim var diyor:))
Para yönetimi ve kendini kontrolü zayıf insanlar işte. Benim bir huyum vardır alabileceğimin en iyisini alırım ama bir tane alırım. Görümcelerim de nerde ucuz var ordan üçer beşer toplar. Kıyafetten evlerinde yer kalmadı, tıka basa kıyafet dolu her yer. Ama bana söyleniyorlar sana hediye almak çok zor diye 😂 Gerçi yine gidip en ucuz yerden alıyorlar hediyelerimi ama olsundu 😂😂😂

Yani Postane de de aynı şeyler oluyor 😒🙄
Aaa çok ayıp ama hastane için kurduğunuz cümleyi postane için de kurunuz.
"Her yerde olan şeyler meslekle yerle ilgisi yok kişilerinin karakteriyle ilgili
Kişisel ahlak ve iş ahlakından yoksun kişilerin olmasıyla ilgili
Tek bir meslek grubunu dile getirmek doğru değil ."
Postane diye ben bir yeri göstermek icin yazmadım
Bunu anlamayıp başka anlam yüklüyorsunuz
Buda sizin okuduğunuzu nasıl anladiginizla ilgili bir sorun
Anlayan anlayacaktır:)

Üyeyi bu denli tanıyan arkadaşlar da yorum yaparken bir zahmet konu sahibinin " görme engelli olduğunu" akıllarında tutsunlar ..neredeyse hınç çıkarırcasına yorumlar yapılıyor .Bu kız hayatı boyunca yok sayılmış, engeli ile dalga geçilmiş..tam olarak "engellenmiş " bir kız.Buna rağmen tırnakları ile kazımış üniversiteyi bitirmiş ve atanmış.Konu sahibi "korkuyor" ..tekrar eskisi gibi maddi olarak başkasına ihtiyaç duymaktan korkuyor ve kendisine para harcarken zorlanıyor ..öbür yandan renkleri tam göremediği için yaptığı kombinasyonlar da çok uyumlu olmuyor.Çok bu kızı düşünen arkadaş "gel birlikte alışverişe çıkalım ..sana almak istediğim bir hediye var " derdi bu kızı alışverişe götürürdü..kredi kartımı ödeyemediğimde para isteyebileceğim kadar yakın gördüğüm kişiye de bu jesti yapmak çok olmasa gerek

Acile gidersen olabilir dediklerin fakat randevulu giderken kan sirasinda duran görevli kişi bile önümde 30 kişi varken bana sadece önümde 5 kisi kalmış sıra numarası verdi 😂
Aile hekimim ilk gördüğünde ne kadar sıksınız keske herkes sizin gibi gelse yanımıza demişti.
Ve gerçekten onlarca tahlil yapıp hiç bilmediğim bir rahatsızlığımi ortaya çıkartmıştı 🤭
Ne guzel kafalar bunlar muhtesemsiniz bakin size cevap verirken oncelik verdim :KK70: hastanelerde oncelik kiyafete gore degil aciliyete, acil bir durum yoksada yas grubuna gore degil miydi ?

Siyah kaban siyah kumaş pantolon çağla yeşili çiçekli bir tunik lila şal gri spor ayakkabı ve krem rengi küçük askılı çantalardan.

yalnız şu da gerçekten uyumsuz, bunu siyah kabanı akrabam aldı niye giymeyeyim e getirmek de komik olmuş.
zira allahtan kaban siyahmış.
Madem bir uyum yakalayamıyorsunuz ayakkabı ve çantayı siyah alın; diğer renklerle uyumu en azından bundan daha kolay, ve daha az yorucu olacaktır.

Yani Postane de de aynı şeyler oluyor 😒🙄
Aaa çok ayıp ama hastane için kurduğunuz cümleyi postane için de kurunuz.
"Her yerde olan şeyler meslekle yerle ilgisi yok kişilerinin karakteriyle ilgili
Kişisel ahlak ve iş ahlakından yoksun kişilerin olmasıyla ilgili
Tek bir meslek grubunu dile getirmek doğru değil ."
Laf cambazlığı yapmaya çalışmışsınız ama olmamış
Boş, laf kalabalığı olabilmiş anca

Ben kombinin çok uyumsuz olduğunu düşünmemiştim. Açık yeşil ile pudra pembesi uyar diye biliyorum lila da ona yakın olduğu için o yüzden seçtim diğer parçalar siyah ayakkabıları gri o da herşeye uyan nötr bir renk olduğu için bir sorun olmaz diye düşündüm çantayı da dışarıda hep onu takıyorum askılı taşıması kolay diye bu kombinle abmye gittim lüks bir restorana yemeğe falan değil ama bilmiyorum görme engelliyim renkleri internetten bakıp p şekilde uydurmaya çalışıyorum genelde
Bu saydıklarin ile rüküş dalda ödül alır kolay kolay da kimseye kaptirmassin bacim

Üyeyi bu denli tanıyan arkadaşlar da yorum yaparken bir zahmet konu sahibinin " görme engelli olduğunu" akıllarında tutsunlar ..neredeyse hınç çıkarırcasına yorumlar yapılıyor .Bu kız hayatı boyunca yok sayılmış, engeli ile dalga geçilmiş..tam olarak "engellenmiş " bir kız.Buna rağmen tırnakları ile kazımış üniversiteyi bitirmiş ve atanmış.Konu sahibi "korkuyor" ..tekrar eskisi gibi maddi olarak başkasına ihtiyaç duymaktan korkuyor ve kendisine para harcarken zorlanıyor ..öbür yandan renkleri tam göremediği için yaptığı kombinasyonlar da çok uyumlu olmuyor.Çok bu kızı düşünen arkadaş "gel birlikte alışverişe çıkalım ..sana almak istediğim bir hediye var " derdi bu kızı alışverişe götürürdü..kredi kartımı ödeyemediğimde para isteyebileceğim kadar yakın gördüğüm kişiye de bu jesti yapmak çok olmasa gerek
O kısmı yeni öğrendik. Bununla ilgili konu açtı mı bilmiyorum açtıysa da ben görmedim.

Ve hala renk körü mü görme engelli mi o kısmı tam anlayamadım.

Konu sahibi görme engelli mi ???
Niye konuya yazmamış bunu yahu , ben bunu bilmeden yorum yaptım mesela 🙈

Tam bir hadsizlik terbiyesizlik.
Şunu söylemek zorundayım ama...çalışan kadının özenli ve bakımlı olması kanaatindeyim. Pazara giderken giyilecek kiyafetle işe giden kadınlar var.

Sonra da ciddiye alınmayınca sebebini sorguluyorlar. Ilk intiba, kurumsal kimlik vb için dış görünüş yadsinamaz derecede önemli.

Pahalı marka olması hiç önemli degil. Hic yoksa Temiz uyumlu ütülü 2 pantolonlu 1 diz alti etekli takım elbise 5 gömlek 2 orta boy topuklu ayakkabı neredeyse 1 yıl idare eder.

Koyu renk kot, kadife, viskon pantolon üzerine rengi atmış sünmüş kazak, penye, hırka vb altına da boyasız botla ise gitmeyin artık hanımlar.

Laf cambazlığı yapmaya çalışmışsınız ama olmamış
Boş, laf kalabalığı olabilmiş anca
Neden laf cambazlığı ya ,hastaneler berbat ticarethane .
Zamanında çocuğunuz öldü diye bir sürü çocuklar başka ailelere verildi mi ,tv lere konu oldu mu ?oldu .
Şimdi bunlar sizin bildikleriniz .
İlaç mümessili ile hastane arasında ki ilişkiler ,mesela " ilaca ihtiyacınız yok ama yine de şu ilacı yazıyorum ,kullanınlar " neden ilaca ihtiyaç yoksa yazdınız ?.
Doktorlar ilaç firmaları ile çalışır o firmanın ne kadar ilacını yazarsa ona göre prim alır ,para,hediye ,tatil .Hastanede sıra beklerken içeri giren ilaç mümessili görmeyen yoktur,ilaç baronlarıyla yapılan anlaşmalar en büyük paraların döndüğü yer .
sırf doktor kendi marka ilacını yazsın diye doktorla ...... var .Babam evli bunu bilmeyen yok ,benim yanımda babama asılıp imam nikahı teklif eden hemşire vardı ve benim yaşımdaydı 😡😡😡,beni babamın sevgilisi sanıp dövmeye kalkanlar da oldu yani bunlar en ufak şeyler .
Hatta bizim kanlarımızı alıp yurt dışına satan kurum,savunduğunuz şeyi önce bir bilin .Ben küçükken doktor babuna mı ne vardı adama ülke genelinde kan toplandı o kanlar yurt dışına satıldı,neden onu da siz araştırın .
Bilmediğiniz şeyleri savunmayın .

O kısmı yeni öğrendik. Bununla ilgili konu açtı mı bilmiyorum açtıysa da ben görmedim.

Ve hala renk körü mü görme engelli mi o kısmı tam anlayamadım.
Görme engelli olsa biri bunu diyebilir mi??? Diyorsa zaten o kişinin kalp engeli vardır kaale alınmaz.

ya renk körü öyle bir engel değil ki?
yani uçuş pilotu falan olmak istemediğiniz sürece hayata engel olan bir sıkıntı değil, bizim ailede olduğu için biliyorum.
zaten konu sahibinin yazdığı şey de öyle, ara tonları seçemiyorlar genelde büyük bir yüzdesi...
Onun haricinde çiçekli bir tuniği farklı renklerle uyumlu hale getirmek bırakın renk körlülüğü olmamasını, başak dizer olsanız zor yani. Yoksa kimse aman arkadaşın ne güzel demiş, doğru demiş dememiştir. Kime ne yani nasıl giyiniyorsa, bu kıyafet olmamış demenin yolu asla bu değil tabi ki.

Görme engelli olsa biri bunu diyebilir mi??? Diyorsa zaten o kişinin kalp engeli vardır kaale alınmaz.
Baktım bir konusu var bundan bahsettiği. Ama raporunu bile atandıktan sonra çıkarmış. Raporsuz ve desteksiz okulu bitirip sınavlara girebildiğine göre ciddi bir görme engeli değil bu bahsedilen. Bildiğim kadarıyla görme engellilere özel destekler, işte farklı daha iri yazılı kitapçıklar falan sağlanıyor sınavlarda. Bunlara ihtiyaç duymamış konu sahibi.

Neden laf cambazlığı ya ,hastaneler berbat ticarethane .
Zamanında çocuğunuz öldü diye bir sürü çocuklar başka ailelere verildi mi ,tv lere konu oldu mu ?oldu .
Şimdi bunlar sizin bildikleriniz .
İlaç mümessili ile hastane arasında ki ilişkiler ,mesela " ilaca ihtiyacınız yok ama yine de şu ilacı yazıyorum ,kullanınlar " neden ilaca ihtiyaç yoksa yazdınız ?.
Doktorlar ilaç firmaları ile çalışır o firmanın ne kadar ilacını yazarsa ona göre prim alır ,para,hediye ,tatil .Hastanede sıra beklerken içeri giren ilaç mümessili görmeyen yoktur,ilaç baronlarıyla yapılan anlaşmalar en büyük paraların döndüğü yer .
sırf doktor kendi marka ilacını yazsın diye doktorla ...... var .Babam evli bunu bilmeyen yok ,benim yanımda babama asılıp imam nikahı teklif eden hemşire vardı ve benim yaşımdaydı 😡😡😡,beni babamın sevgilisi sanıp dövmeye kalkanlar da oldu yani bunlar en ufak şeyler .
Hatta bizim kanlarımızı alıp yurt dışına satan kurum,savunduğunuz şeyi önce bir bilin .Ben küçükken doktor babuna mı ne vardı adama ülke genelinde kan toplandı o kanlar yurt dışına satıldı,neden onu da siz araştırın .
Bilmediğiniz şeyleri savunmayın .

bu konu buraya nasıl geldi yaa
kadın doktor bile değil??
kan bağışı şimdi nereden çıktı yani?

Kombin yeteneği bende de yok, başkasında görüp beğeniyorum ama kendim giyince deli kızın çeyizi gibi geliyor. Çok basic bir insanım. O yüzden dolabımda yazlık bluzlar hariç desenli bir şey pek bulunmaz. Gri, siyah, haki, füme, camel gibi tonları severim. Bir sürü rengi aynı anda kullanmak büyük risk, asla yapmam( dedi ve beş renkli kombin yaptı😂😂)
İnsanların sürekli marka konuşması beni çok rahatsız ediyor, çok yakın arkadaşlarım dışında bu konulara girmem. En ufak kıyafet konusuna girilsin herkes bir şekilde kendi kıyafetinin markasını anlatmaya çalışıyor, çok komik. Üzerimdeki pantolonun markası kimseyi ilgilendirmez. Ben şık bir insan olduğumu düşünüyorum. Dahası yatırımı vücuduma yapıyorum, ne giysem yakışır 😉😂😂

Bunu okuyunca çok üzüldüm :KK43:
tüm şu söyledikleriniz olmasa bile kimseye yoksul sünepe falan denilemez ya bu insanlık değil birde öğretmen olacak bunları söyleyen kişi diploma insanın cehlini alsa hamurunda varsa eşeklik baki kalır diye boşa söylenmemiş işte

ya renk körü öyle bir engel değil ki?
yani uçuş pilotu falan olmak istemediğiniz sürece hayata engel olan bir sıkıntı değil, bizim ailede olduğu için biliyorum.
zaten konu sahibinin yazdığı şey de öyle, ara tonları seçemiyorlar genelde büyük bir yüzdesi...
Onun haricinde çiçekli bir tuniği farklı renklerle uyumlu hale getirmek bırakın renk körlülüğü olmamasını, başak dizer olsanız zor yani. Yoksa kimse aman arkadaşın ne güzel demiş, doğru demiş dememiştir. Kime ne yani nasıl giyiniyorsa, bu kıyafet olmamış demenin yolu asla bu değil tabi ki.
Renk körü değilmiş. Göz tansiyonu varmış. Konu sahibi hiçbir şeyi tam anlatmadığı için kafamıza göre yorum yapıyoruz.

Bugün birisi bana bu tabiri kullandı. İnanılmaz kalbim kırildı bu tabiri kullanan kişi ile aşağı yukarı maaşlarımız aynı benden 500 TL falan fazla alıyor. Ama her zaman kredi kartı borcu vardır ve her zaman avans hesaptan para çeker su sonu. Şu an 7 8 bin arası kredi kartı borcu varmış. Ben ise daha mütevazi yaşayan gösteriş sevmeyen biriyim. Üstümde şu kıyafetler vardı. Siyah kaban siyah kumaş pantolon çağla yeşili çiçekli bir tunik lila şal gri spor ayakkabı ve krem rengi küçük askılı çantalardan. Renklerin uyumsuz olduğunu söyledi ve yoksul gibi giyiniyorsun. Paran var harcasana niye sünepe gibi giyiniyorsun dedi. Kabanı bir akrabam hediye etmişti. Bunu söylemiştim. Ona küçük gelmiş hamile kalınca giyememiş verdi tertemiz kaban neden giymeyeyim ki? İlla öğretmen olunca marka mı giymek gerekiyor? Bu bahsettiğim arkadaş da memur yani ama telefonu saati marka alıp birileri övdükçe mutlu oluyor. Ben paramı çocuğuma harciyorum daha çok. 200 liraya tiyatroya gittik mesela taksi parasıyla o kadar tuttu. Her ay kitap alırım ona. Botu çizmesi spor ayakkabıları hepsi tam kızımın ama kendime gelince daha sınırlı alışveriş yapıyorum. Ama söylenen söz çok canımı sıktı. Karşı tarafa zaten mesafe koydum ama yanlış yaptığım bir şey varsa kıyafet konusunda yardım almak istiyorum çok kırıldım çünkü. 😔 😞bu arada ben çocukken hatta çalışmaya başlayana kadar maddi sıkıntı yaşayan biriydim. Evimize bal bile girmezdi yurtta bal çıkınca kahvaltıda saklar annemlere götürürdüm. Her zaman pazardan giyinirdik. Annemin bir ceketi 20 yıl giydiğini bilirim ama bizi okuttu bu günlere getirdi. Yani fakirlikten utanmam ama burda bu söz hakaret amaçlı kullanıldığı için canımı sıktı.
bence hiç üzülmeyin yoksul büyümedim ama paramın kıymetini hep bildim ve gereksiz harcama hiç yapmam.. bana da böyle söyleyenler veya ima edenler çok oldu ama konuşanların bir çöpü bile yok. ben araba ve ev sahibi oldum kredi ödüyorum hala ama en azından bir şey sahibi oldum dediğiniz gibi çocuğumu harcıyorum çoğu paramı bir ayakkabıyı 3 sene giyiyorum ama oğlumu özel okulda okutuyorum. bir kabana 800 tl vermem ama o parayla haftasonu ailecek müze, tiyatro, sinema veya ufak tatiller yaparım tercih meselesi o yüzden kimseyi ilgilendirmez.. siz bence en iyisini yapıyorsunuz..

X