Yoksul sünepe gibi giyinmek

Bu konuda biraz daha çalışmam gerekiyor anlaşılan
Üniversitede görme engelli sınıf arkadaşım vardı..o hiç görmüyordu ama yaşamının ilk yıllarında kısıtlı da olsa görebildiği için zihninde bir renk algısı vardı.Anladığım kadarıyla siz zaten renkleri bir yere kadar görüyorsunuz ..arkadaşımın en büyük avantajı çok atılgan olması ve yardım isteme konusunda bir sorun yaşamıyor olmasıydı.Yardım istemekten çekinmeyin..satış görevlisine "bunun rengi ne ?" diye sormaktan da .."bununla neyi kombinleyebilirim " diye yardım istemekten de çekinmeyin.

Arkadaşınız basbaya densizmis.Hiiic canınızı sıkmayın.Bu milletin ne giydiginin derdi de bı bizim ülkemizde başkalarına düştü.Wala Amerika'da millet pijamayla cikio sokağa da kimse dönüp bakmio.Kime ne ya herkes ne isterse onu giyer.Hic takmayın çok canınızı sikarlarsa sanane diyin geçin.Bazilarina şu kelimeleri kafasına vura vura öğretmek gerek "banane" "sanane"

Kaç kişi yaşıyorlar bilmiyorum konu sahibini düzenli takip etmiyorum ama dört kişilik aile falansa ve eve giren tek para on bin tl ise iyi falan değil.

Ben de mükemmel demedim zaten. En azından asgari ücret değil dedim iyi okuduysanız.

Zaten herkeste kendini modacı sanıyor..bir ara bana da kiyafetlerimle ilgili arkadaş birşey demişti..bende onunsaçma sapan kolyesine takmistim ama kırılmasın diye birşey demedim..yani kimse mükemmel giyinmiyor. .giyinmek için de borca girmek saçma..ben olsam onun kredi kartı borçlarına bir dalış yapardim

Yazdıklarınızı düşündüm de biraz patavatsız konuşmuş ama haklıymış. Tam bir cümbüş halinde çıkmışsınız evden 🤭 Öğretmen olunca saygı bekliyorsanız insanlar da sizden biraz özen bekliyor olabilir. Ayrıca özenli giyinmek gösteriş demek değildir. İnsanlar giyimiyle karşısındakine kendiyle ilgili fikir verir, zevkleri, yaşam tarzı, duruşu, vs... Size kimse marka giyinin demiyor. Uyumlu giyinseniz bile kafi.

Annemin babannesi 100 küsür yaşında vefat etti. Kadın şalvarının renginde örtü örterdi. Pembeli şalvar giymişse zinhar sarılı yazma örttüremezdin. Evden çıkmaz, köyde zaten. Gördüğü tek insanlar çocukları torunları. Yine de dikkat ederdi kadın. Estetiğin yeri ve zamanı olmak bana göre. Temizlik yaparken bile uyumlu olmaya çalışan biri olarak 🙄

Normalde kombinde 3 renk kuralına dikkat ederim ama siz yapamazsınız gibi geliyor, 2 renk size yeter. Yani üzerinizde en fazla o kadar renk olsun ama şöyle ki siyah yanına açık renk, kahve yanına krem gibi. Full yeşil-pembe, sarı-mavi falan değil. Mesela yazın beyaz artı bir renk olabilir.

Desenli sadece tek parça olsun ama modern bir desen olsun. Fistandan bozma gibi durmasın.

Kumaş pantolonun altına da sneaker sadece çöp atmaya giderken giyin. Vazgeçtim, onu bile yapmayın, terlik iyi. Klasik ayakkabı her türlü pantolonu kaldırır, onda sorun yok. (eşofman hariç)

Kaban nasıldı bilmiyorum ama üzerinizde emanet gibi durmadığından eminsiniz değil mi? Normalde bu tür şeyler denenerek alınır. Siz başkasının kabanını direkt giymişsiniz. Sonuçta kaban bir kez alınır bir kaç sene rahat giyilir. Tamam giyimden kısın ama mantodan da kısılmaz bence gerek yok. Aklıma da şey geldi, insan hamile diye mantosunu neden versin ki. Sonuçta ömür boyu sürmeyecek. Demek ki beğenilen bir model değil, onun da içine sinmemiş, siz nasılsa giyiyorsunuz diye vermiş. Bilemedim.

Çeşitli mecralarda yatırım gardrobu diye başlıklar var, aratın bulursunuz. Kaliteli birkaç şey alıp yanına çokta pahalı olmayan parçalarla kombin yaparsınız.

Kusura bakmayın bende öğretmenim ve öğretmen dediğim kişi toplumun mimarıdır her konuda parmakla gösterilen kişidir , bende eksideyim ama umrumda olmaz dikkat ederim her zaman üstüme basıma . Paçoz olamaz bir öğretmen kusura bakmayın annemde aynen sizin gibiydi öğretmendi güya o da ama herkes arkasından gülerdi , ona da söyledim size de söyleyeyim cimrisiniz, kendınizi sevmiyorsunuz . Biz ne desek değişmezsiniz annemden tanıyorum sizi mezara. Götüreceksiniz aynen devam , ha o borcu var dediğiniz kişi de son derece memnundur halinden kendısını rezıl etmıyor çünkü buna da emimin

Doğuştan renkleri ayırt edemiyorum. Bazı morları mavi gri sandığım oluyor. Laciverti siyah. Kahverengiyi bordo. Aldıpım kıyafetlerin renklerini ezbere biliyorum ama.
Benim sevgilim de renk körüdür ve bir pantolon almış cırt yeşil 😂 hayır sen bunu nasıl buldun da giydin. Mesela bordoyu siyah sanıyor o, kırmızı ve sarı işin içine girdi mi değmeyin keyfimize. Bazen aşırı uyumsuz giyiniyor ama ben anladığım için onu sorun yapmıyorum.

Bazen soruyorum tamam buna kırmızı dedin de acaba kırmızı nasıl bir renk biliyor musun diyorum. Yeşil olmayan diyor. Yeşil nasıl bir renk diyorum kırmızı olmayan diyor 😂 insanlar sizin nasıl bir hal içinde olduğunuzu bilemezler. O yüzden böyle giyiminizin renk uyumuna laf etmelerine izin vermeyin. Ha şunu yapabilirsiniz örneğin dışarı çıkacakken giyeceklerinizi renkleri ayırt eden birine gösterip uyumlu mu diye sorabilirsiniz.

Valla hatrı sayılır kredimiz var, daha geçen indirimde diye hatrı sayılır bi paraya güneş gözlüğü kaptım. İş Arkadaşlarım osse de koruyor gözü diye alay ediyor benimlefkglglg yani napiyim borcum var diye herşeyden feragat mı edeyim😅
Gözlük kırmızı çizgimdir. Birisi burberry gözlüğümü aşırdı. Ona hala canım sıkılır. Kaybetme ihtimalim -1928828282 :KK70: alan okuyorsa , seni bulacam. Muhtemelen bir arkadaşım aşırdı :KK70:

Bugün birisi bana bu tabiri kullandı. İnanılmaz kalbim kırildı bu tabiri kullanan kişi ile aşağı yukarı maaşlarımız aynı benden 500 TL falan fazla alıyor. Ama her zaman kredi kartı borcu vardır ve her zaman avans hesaptan para çeker su sonu. Şu an 7 8 bin arası kredi kartı borcu varmış. Ben ise daha mütevazi yaşayan gösteriş sevmeyen biriyim. Üstümde şu kıyafetler vardı. Siyah kaban siyah kumaş pantolon çağla yeşili çiçekli bir tunik lila şal gri spor ayakkabı ve krem rengi küçük askılı çantalardan. Renklerin uyumsuz olduğunu söyledi ve yoksul gibi giyiniyorsun. Paran var harcasana niye sünepe gibi giyiniyorsun dedi. Kabanı bir akrabam hediye etmişti. Bunu söylemiştim. Ona küçük gelmiş hamile kalınca giyememiş verdi tertemiz kaban neden giymeyeyim ki? İlla öğretmen olunca marka mı giymek gerekiyor? Bu bahsettiğim arkadaş da memur yani ama telefonu saati marka alıp birileri övdükçe mutlu oluyor. Ben paramı çocuğuma harciyorum daha çok. 200 liraya tiyatroya gittik mesela taksi parasıyla o kadar tuttu. Her ay kitap alırım ona. Botu çizmesi spor ayakkabıları hepsi tam kızımın ama kendime gelince daha sınırlı alışveriş yapıyorum. Ama söylenen söz çok canımı sıktı. Karşı tarafa zaten mesafe koydum ama yanlış yaptığım bir şey varsa kıyafet konusunda yardım almak istiyorum çok kırıldım çünkü. 😔 😞bu arada ben çocukken hatta çalışmaya başlayana kadar maddi sıkıntı yaşayan biriydim. Evimize bal bile girmezdi yurtta bal çıkınca kahvaltıda saklar annemlere götürürdüm. Her zaman pazardan giyinirdik. Annemin bir ceketi 20 yıl giydiğini bilirim ama bizi okuttu bu günlere getirdi. Yani fakirlikten utanmam ama burda bu söz hakaret amaçlı kullanıldığı için canımı sıktı.
. Çalıştığım okulda da böyle biri var. Marka, pahalı vs giyinmeyen öğretmenlerin sağda solda dedikodusunu yapar falan. Paran var niye almıyorsun diye . Bazı insanların önceleri farklıdır. Böyle insanlara Ne desek boş

İyi giyinmek illa marka giyinmek demek değildir.
İnsan pazardan da giyinebilir, her markanın outlet mağazaları var oralara da bakabilirsiniz.
Arkadaşın patavatsız onu takma ama daha iyi giyinmek istiyorsa ikame ürünleri alarak da başlayabilirsin.

Bugün birisi bana bu tabiri kullandı. İnanılmaz kalbim kırildı bu tabiri kullanan kişi ile aşağı yukarı maaşlarımız aynı benden 500 TL falan fazla alıyor. Ama her zaman kredi kartı borcu vardır ve her zaman avans hesaptan para çeker su sonu. Şu an 7 8 bin arası kredi kartı borcu varmış. Ben ise daha mütevazi yaşayan gösteriş sevmeyen biriyim. Üstümde şu kıyafetler vardı. Siyah kaban siyah kumaş pantolon çağla yeşili çiçekli bir tunik lila şal gri spor ayakkabı ve krem rengi küçük askılı çantalardan. Renklerin uyumsuz olduğunu söyledi ve yoksul gibi giyiniyorsun. Paran var harcasana niye sünepe gibi giyiniyorsun dedi. Kabanı bir akrabam hediye etmişti. Bunu söylemiştim. Ona küçük gelmiş hamile kalınca giyememiş verdi tertemiz kaban neden giymeyeyim ki? İlla öğretmen olunca marka mı giymek gerekiyor? Bu bahsettiğim arkadaş da memur yani ama telefonu saati marka alıp birileri övdükçe mutlu oluyor. Ben paramı çocuğuma harciyorum daha çok. 200 liraya tiyatroya gittik mesela taksi parasıyla o kadar tuttu. Her ay kitap alırım ona. Botu çizmesi spor ayakkabıları hepsi tam kızımın ama kendime gelince daha sınırlı alışveriş yapıyorum. Ama söylenen söz çok canımı sıktı. Karşı tarafa zaten mesafe koydum ama yanlış yaptığım bir şey varsa kıyafet konusunda yardım almak istiyorum çok kırıldım çünkü. 😔 😞bu arada ben çocukken hatta çalışmaya başlayana kadar maddi sıkıntı yaşayan biriydim. Evimize bal bile girmezdi yurtta bal çıkınca kahvaltıda saklar annemlere götürürdüm. Her zaman pazardan giyinirdik. Annemin bir ceketi 20 yıl giydiğini bilirim ama bizi okuttu bu günlere getirdi. Yani fakirlikten utanmam ama burda bu söz hakaret amaçlı kullanıldığı için canımı sıktı.
Marka giymeyin ama uyumlu giyin , renkler çok uyumsuz ve siz öğretmensiniz, ben de eğitimciyim ( öğretmen ortamlarını iyi bilirim) çok pahalı şeyler giymem ama giydigim şeyler uyumlu ve kalitelidir, karşınızdaki kişi aslında kaş yapayım derken göz çıkarmış, sizi uyarmak isterken kabaca kırmış, bence siz de biraz kendinize çeki düzen verin , bunu kimse için değil kendi öz saygınız için yapın derim 😊

Mevlana'nın dediği gibi ''nice elbise gördüm içinde insan yok'' bu tipler içleri boş ve hayatta asla konuşulmayacak okumuş ama cahillikte kendini yontamamış enbesil tiplerden birisi yazık siz asla ama asla canınızı sıkmayın gereksizler için tavrınızı, mesafenizi kesin koyun ve siz asaletinizden, kalitenizden asla ödün vermeyin.

Güzel giyinmek için marka almak Cok para harcamak zorunda değilsin ki ? Çok basit parçalarla çok şık olabilirsin , bu tarz benim yarışmasında birinci olan kadın butunkiyafetini 10 tl ye mal etmişti önemli olan uyum ve şıklık , onun bu şekilde konuşması doğru değil ama siz de başkaları tarafından saygı görmek için güzel giyinmeli bakımlı olmalisiniz. Herkesin çoluğu çocuğu var

Size öyle gelmiştir, kafanız ye kürküm ye ye odaklıdır. Birçok birimde hemşirelik yaptım, abartılı özenli gelen kimseye öncelik tanımadım. Önünde daha önemli olduklarını düşündüklerim varsa onları öne çekmişimdir ama:) genelde doktor koca arayan tayfa abartır arkalarından da biraz gülünür😅
Uzgunum benim tecrübelerim aynisini söylemiyor
Ye kurkum ye derken ki kastınız nedir onuda anlamış değilim...
Ayrica cidden doktor bir insanla yapabileceğimi sanmiyorum
Cunku o hastanenin içinde neler döndüğünü tip fakültesinde baş hemşirelik yapan yengemin annesinden ve danışmada duran yakin arkadaşımdan biliyorum 😅
Ayrica zaten kadinlar yardımcı oldu demedim farkındaysan hemcinslerimiz kıskanç oldukları için zaten aşağılar bakışla suzuyorlar 🤪
İstediğini düşünebilirsin
Benim hayalim esnaf bir adamla evlenmek 😅😂

diyen kişinin haddine değil asla. daha üsluplu denilebilir. daha yumuşak şekilde. ama bunu da bir kulak arkası ederdim.
misal kız arkadaşlarım şalın çok önde dedikleri zaman kızardım size ne derdim. fotoğraflara baktıkça hakikaten öyle olduğunu gördüm ve daha güzel bağlıyorum şuan.
indirimde baya güzel kıyafetler vs oluyor. her yer kıyamet gibi. 180 tl ye üç parça uyumlu kombin aldım kendime. bende tesettürlüyüm. kızıma da alışveriş yaparım ama senelik. ve fazla almam çok çabuk buyuyorlar çünkü. illa marka şart değil. gidip naylonda al demiyorum ama toplum içine çıkan kişilerin bence özenmesi gerekir.(maddi durumu elverişliyse) birde çalışıp didiniyorum benimde kuaför makyaj masrafım yok ama kıyafet alırım .oda uyguna kaliteli gördüğüm şeyleri.

Kaç kişi yaşıyorlar bilmiyorum konu sahibini düzenli takip etmiyorum ama dört kişilik aile falansa ve eve giren tek para on bin tl ise iyi falan değil.
Üç kisiler karı koca çocuk dertlenmileyin eşi gayet harcıyor bu hanıma birşey kalmiyor

X