Yine şiddet

Eşyayla bitseydi keşke,benim alnımın ortasına keşke vurmasaydı

112 Türkiye için geçerli konu sahibi Rusya'da yaşıyor.

Yanlış biliyorsunuz normal karşılanmıyor tabi ki gayet gelişmiş ve gelişmekte olan bir ülke.Böyle öküz erkeklerden Türkiye de olduğu gibi Azerbaycanda da var maalesef.

Nilu’nun konusu ama direkt Nilu’ya değil aynı şeyleri yaşayan tüm kadınlara lafım, ben sizleri anlamıyorum, erkek 1 günde değişmez, zaten hep ya aynıdır veya evlenince birkaç ayda karakterini ortaya koyar, ama kandırılarak ama isteyerek aynı evin içinde yaşamaya başladığınız anda neden rest çekmiyorsunuz? Hemşehrim ne birlikte yaşaması, ayrı eve açana kadar ben yokum deyip baba evine dönmüyorsunuz?
Çoğunda da maşallah böyle adamlara birkaç çocuk yapılıyor, sonra çocuklar var elim kolum bağlı diyorsunuz.

Aile sahip çıksın aile sahip çıksın denip duruyor da herkes ailesini bilir, sahip çıkmıyor işte, niye planları ailelere göre yapmak yerine hayatta yalnızım ona göre plan yapayım demiyorsunuz?
İnsan ne aileye ne başkasına güvenerek değil sadece kendine güvenerek yola çıkmalı.

Gençtik toyduk, yahu çoğumuz evlendiğimizde toyduk zaten, evlenme yaş ortalaması son yıllarda yükseldi, ondan öncesi çoğu kadın 20’li yaşların başında evlendi.

Sadece şikayet edip hiçbir şey yapmamakla ömür geçiriyorsunuz, sonra adamlar vuruyor, siz adamlara öfkenizi çocuklara yöneltiyorsunuz bu kısır döngü böyle devam ediyor.

Kadınlar uyanık olmak zorunda, kapadım gözümü evleniyorum, kapadım gözümü çocuk yapıyorum diyerek olmuyor, bunun Azerbaycanlı olmakla alakası da yok, sitede bir sürü Azerbaycanlı arkadaşımız var, gebelik bölümü Azerbaycanlı hatun kaynıyor, ki kültürleri bizimkinden farklı da değil, hani dünyanın bir ucunda yaşayan kabile mensubu olsa veya bir Afgan kadın olsa, yaşadığı ülke yaşadığı toplum böyle diyeceğim ama yer Rusya, x bir ülkenin x bir kabilesi değil.

Gerçekten üzülüyorum; ama bu gidiş sen şiddet görmeye, çocuklarına şiddet göstermeye, biz de üzülmeye, kızmaya devam ederiz.

Ne olur ki kalkıp babanın evine gitsen mesela? Seni sokağa mı atarlar yaka paça? Ne olacaksa olsun deyip bir adım atman gerekiyor.

Ne güzel yazmışsın abla ağzına sağlık keşke ders çıkarılsa bu söylediklerinden.Tüm kadınlar hakkını arasa kendini ezdirmese.

Ne güzel yazmışsın abla ağzına sağlık keşke ders çıkarılsa bu söylediklerinden.Tüm kadınlar hakkını arasa kendini ezdirmese.
Ablacım, içlerinde gerçekten çok çaresiz kadınlar da var onlara hiçbir lafım yok ama hepsi çaresiz değil aksine çare var ama bile isteye kendilerini çıkmaza sokuyorlar, işte o kadınlara çok kızıyorum.

Sülalemdeki bazı kadınları anlattım birçok konuda, hep aynı şeyleri aynı akrabaları anlatıp sıkmayacağım insanları ama sürekli eli vurmaya giden veya eve bakmayan adamlara neden ısrarla çocuk yapılır, neden vuruyor ama vurmadığı zamanlar iyiyiz, eşimi seviyorum denir anlamıyorum anlayamayacağım da.

Senin tuzun kuru sana konuşması kolay diyebilirler ama tuzumun kuruluğu kendime güvenmemden geliyor, mutlu ve sorunsuz evlilik olmasına rağmen çocuk sayım 1, sorunsuz evliliğe rağmen maddi olarak bir şeyler yaptım, her şey kötü giderse ne yaparım deyip diz dövüp çaresiz gibi davranmam, mutlaka birkaç plan yaparım kafamda, biri olmazsa biri der kendime güvenerek çıkarım yola.

O kadar haklısın ki abla en doğrusunu yapmışsın ve yapıyorsun.Mesela Nilunun da diploması var kendisi söyledi sonra çok güzel pasta yapıyor süslüyor ne kadar hırçın biri de olsa becerileri var yani ama asla değerlendirmiyor.Dedigin gibi çok çaresiz kadınlar var maalesef ama Nilu bence o kadarda çaresiz değil isterse herşeyi yapa bilir boşanır çocuklarına da bakar.Rusya bu konu da baya gelişmiş çocuk parası olsun yardımlar olsun çok yapıyorlar Nilu yardım isterse hertürlü yaparlar.Benim kuzenler orda Rusyanin sundugu bu firsatlardan çok güzel yararlanıyorlar hatta doğurmak için oraya giden bir sürü insan tanıyorum ilk zamanlar mamalar gidalar bedava hastane kontrölleri dişlerini bile yaptırdı tanıdık.Zorla bizi tedaviye çagırıyorlar diye söylüyodular baya şaşırmıştım dinlerken.Nilu şimdi gelip yine sinirlenip stresini bize atıp gidicek her zaman ki gibi.O kadar insan üzülüyor yardım etmeye çalışıyor ama tık yok.Ne kadar korkak olursan bu hayatda o kadar kaybedersin gözünü açması lazım.Böyle bir ülkedende yararlanamaması kendi hatası.

Yine şiddet.Baslik süregelen bir durumu anlatoyor.Oncesi var geçmişte simdiisi var bugün ve muhtemel gelecekte te olacak.En kötüsü ne biliyormusunuz bunu kaniksamaniz.Bu gerçekten en kötüsü.Esinizi durduracak birşey olduğunu sanmıyorum patolojik fiziksel ruhsal şiddetin tedavi ve terapisi imkansıza yakın .Zaten muhtemel eşiniz hak ediyor mantığında.Sizden başka buna kimse dur diyemez sadece kurban kurban olmaktan vazgeçmek istemeli.Bu şiddetin dozu bir gün öngörülemeyen bir yere gidebilir.Cocugunuza üzüldüm yorumum bu

Ablacım iş buraya gelene kadar yapabileceği çok şey vardı, benzer sorunları yaşayıp da çaresi olmasına rağmen kendisini sıkıntının içinde tutmaya devam eden kadınların hepsinin yapabileceği şeyler vardı oysa, Allah ömür versin sağlıkla büyüsünler inşallah ama hadi ilk çocuğu doğurdular 2. 3. çocuğu yapmayabilirlerdi, eş ailesiyle aynı evde yaşamayı kabul etmeyebilirlerdi, Nilu ayrı ev açacaklar sanıyordum diyor, e tamam diyelim kandırdılar eşinin ailesiyle aynı evde yaşamaya başladı, daha hiç çocuk yokken açar kapıyı gidersin, ben aynı evde yaşamam dersin, aile desteğine de gerek yok, tek kadın bir göz odaya da sığar, ki şimdi de çocuklarıyla sarayda yaşamıyor bir göz odanın içinde uyuyorlar hepsi, yer temizler kasiyer olur yine kendi geçimini sağlardı.

Kimse kusura bakmasın ama baştan her şey tatlı geliyor, kavga dövüş olsa da en azından ekmeğim aşım var deyip oturuyorlar, kendini cendereden kurtarmak yerine ağlayıp diz dövmek daha kolay geliyor.
Nilu daha 8 yıllık evli ama sanki 80 yıllık evliymiş de kocadan ömürlük nefret etmiş gibi konular açmasına rağmen hala aynı şekilde devam ediyor, ki yeni ev konularından bir tanesinde yazmıştı Moskova ‘da birçok hizmet
bedavaymış, diğer eve taşınırsa o haklarını kaybedecek diye üzülüyordu, demek ki Rusya’da yaşayan insanlara bir takım haklar ve hizmetler ücretsiz veriliyor, bir işe girip çalışsa kendisine ve çocuklarına da yetebilecek ama yapmıyor.

Şuraya yazıyorum o eve taşınsın aynen devam edecek, sorun kayınvalide elti vb değil çünkü, Nilu hayatından evli olmaktan hiç memnun değil ama bunu değiştirmek için de hiçbir şey yapmıyor.

Sandalye bacagini ayirdiklarini da hatirliyorum sanirsam bir cesit esya fobileri var ya da bu cag onlar icin bi tik ileri kaliyor.

Valla haklısın abla bende aynen devam edeceğini düşünüyorum bir değişiklik yapacağını sanmıyorum yaparsa 8 yıl içersinde yapardi beklemezdi.Rusya da 3 çocugu yapanlara ev verilyor hamileyim diye konu bile aça bilir en sonunda hiç şaşırmam.Bahanesi de en azından çocugumun birinin evi olsun falan der.

Hayır bu durumun Azerbaycala bir alakası yok.lütfen genelleme yapmayın.bu gibi durumlar Türkiye'de de yaşanıyor o zaman ordaki herkes şiddet yanlısı ve hep kadınları dövüyorlar diye bilir miyiz?

Mrb yaşınız kac ve kaç çocuğunuz var en küçüğü kaç yaşında Türkiye de yasamiyorsunuz sanırım oralarda bir sığınma evine gidemez misiniz ailenizden umudu kesin sahip ciksalar bu zamana kadar çıkarlardı eğer çocuklariniz okul yasindaysa bosanin bir ev kiralayın çalışın biraz kendinize güvenin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…