Yıllardır sandıklara kapatıp, kilit üzerine kilitler vurduğum hayatım…

benimhayatim

Üye
Kayıtlı Üye
10 Mayıs 2013
10
0
Merhaba Hanımlar,
Yazımın başında öncelikle şunu itiraf etmek istiyorum ve lütfen beni bunun için eleştirmeyin, en başta yazıyorum ki eğer istemezseniz hiç okumayın.
Ben 7-8 yıldır bu forumun takipçisi ve üyesiyim. Çok aktif olarak yazmasam da arada bir uğrayıp okuyorum yazılanları, çoğu zaman yazarların dertlerine üzülüp sevinçlerine kendimce ortak oluyorum. Ancak bu yazıyı yazmak kendimi hayatımda ilk defa birilerine açmak o kadar zor ki bunu benim yerimde olmayan anlayamaz.
Sözün özü aslında site üyesiyim ve kullandığım nick name gerçek adıma çok yakın ayrıca sitede bulunduğum paylaşımlarda eşim, işim, kendim hakkındaki detaylarda beni tanıyan birisi kolayca benim ben olduğumu anlayacaktır ve benim kaldırabilecek gücüm yok. Bu nedenle yeni bir üyelik açarak bu yazıyı sizlerle paylaşmaya karar verdim.
Hayatımdaki hiç kimse bu yaşadıklarımın hepsini bilmiyor. Anlatamıyorum ki. Hatta psikolojik yardım almayı bile çok düşünmeme rağmen yapamadım.
Neden yazıyorum sorusuna ise cevap veremiyorum. Sizinle paylaşacaklarım ki bizzat yaşadıklarım kendi başıma oturup hepsini aynı anda düşündüğümde ki bunu kolay kolay asla yapmam günlerce haftalarca etkisinden kurtulamıyorum.
Daha başlamadan gözlerimden yaşlar akmaya başladı ne kadar dolduysam artık.
Şuan 32 yaşındayım. Kendimi hatırladığım en küçük yaşım ise 5 yaşındaki halimden başlıyor işte hatırladığım en eski tarihten başlayarak anlatmak istiyorum bu güne kadar nasıl bir hayat yaşadığımı.
Anadolunun içlerinden bir köyden şehre göç etmiş annem ve babam 1880 li yılların başlarında görücü usulü birbirlerini hiç tanımadan evlenmişler. İkisi de okuma yazma bilmez bir gün dahi okula gönderilmemişler. Daha bebek denilecek yaşlarda aklımdan kalanlar ise sürekli kavga gürültü, 4-5 yaşlarımda annemin ceza olarak beni evin dışında bodrumda bulunan tuvalete kilitlemesi, korkularım, Annemin 3. Kardeşime hamile oluşu ve benim bayram harçlıklarımı kardeşime kıyafet alınması için vermem, annemin ve babamın sürekli sigara içmeleri hatırımda kalan kareler.
Sonra başka bir yere, büyük şehir içinde küçük bir köye taşındık. Gecekondu 2 göz bir eve ve ben 1 yıl sonra okula başladım yani 6,5 yaşımda. Okul evden yaklaşık 5 km uzaklıkta tarla ve derelerin olduğu, yolu bile olmayan bir yerden sabah akşam yürüyerek okula gidip geliyorum. Lastik ayakkabılarla. Suların içlerinden takılıp çocukların peşine gidiyorum okula. Okul çok güzel çok seviyorum okulu arkadaşlarımı öğretmenlerimi ama beni pek kimse umursamıyor şimdi elde kalan birkaç resme baktığımda anlıyorum bunun asıl nedenini saç baş dağınık üstte başta yokluk, halim perişanmış ancak o günlerde okul heyecanından olsa gerek bunları hiç ama hiç dert etmiyorum. 1-2-3-4-5 okul yıllarım her yıl teşekkür aldığım her dersimin hep 5 olduğu okulun en başarılı öğrencisi ben. Ancak gelin görün ki 4 ve 5. Sınıflarda zorla gidiyorum okula gönderilmek istenmiyorum.
Ne gerek var kız kısmının okumasına okuyup ta Alim mi olacak başımıza…
Annemin böyle düşünmediğini biliyorum ama hiçbir şey yapmıyor belki de yapamıyor.
Beni 5 yıl okutan öğretmenim geliyor evimize okutun bu kızı önünü kapatmayın diyor. Amcama yalvarıyorum gecelerce uyumayıp ağlıyorum ne olur gideyim ortaokula diye ama hayır evde oturup kardeşlerime bakmalıyım, evin işlerini yapmalıyım.
Olmuyor, kaybediyorum, göndermiyorlar okula…
11 yaşındayım, evde kalıyorum, kardeşlerime bakıyorum, evi çekip çeviriyorum hem de ne çevirmek bütün komşular gıpta ile bakıyor. Evli barklı koca koca kadınların yapmaya zorlanacağı şeyleri tek başıma yapıyorum. Evde su yok. 1 km ileride derin bir su kuyusu, kovayla kuyudan su çekip 50 litrelik varillerle araba üstünde eve taşıyorum. Çamaşırları yıkıyorum, kaynatıyorum, evle ilgili her şey hepsi bana bakıyor ama o zamanlar bunu bile severek yaptığımı hatırlıyorum. Şikayet yok etsen ne olacak ki zaten. Kış günü buz gibi havada kardeşimin kakalı bezlerini yıkadığımı hatırlıyorum buzlu sularla. Ama bunlar bile iyi günlerim.

Sonra yaz geliyor babamların yakın bir arkadaşı bizim evde bir inşaat işi için çalışıyor evimize sürekli gelip giden birisi 12 yaşımda bu adamın tacizine uğruyorum neyin ne olduğunu bilmeden küçücük bedenimle bana ellemeleri, korkuyorum çok korkuyorum beni bir gün evine alıyor yine elleriyle beni taciz ederken bağırışlarım yüzünden bırakmak zorunda kalıyor. Sonra bir şekilde babaanneme söylüyorum olanları oda ne yaptı bilmiyorum adam bir daha evimize gelmiyor ama hep görüyorum sokakta.

12-13 Yaşındayım artık bu seferde deli gibi işe girip çalışmak istiyorum. Okula gitmeme izin vermeyen ailem işe girmeme çok da karşı çıkmıyor ve ben fabrikalarda çalışmaya başlıyorum. Çok da mutluyum bu durumdan arkadaşlarım oluyor, işte çalışıyorum ama evde de çalışıyorum. Maaş alıyorum kuruşuna kadar eve teslim ediyorum ama hala lastik ayakkabılar ile dolaşıyorum.
Sonra sanırım 14 yaşındayken çalıştığım devasa bir fabrikadan bir arkadaşım ile birlikte hırsızlık yaptığım söylenerek kovuluyoruz. Allah şahidim yemin ederim ki ben öyle bir şey yapmadım yapmam ama inandıramıyorum. (fabrikada çalışan bir kadından borç istemiştim ve vermedi aynı kadının parası kaybolunca onlarda bu yaptı dediler) neyse o gün hala her dakikası ile gözlerimin önündeki allah şahidimdir hakkımın zerresini helal etmiyorum bana o yaşta bu hezimeti/utanç verici durumu yaşatanlara.
İşten çıkartıldığım için 1 hafta buz gibi zeminli kömürlükte yatırılıyorum babam tarafından. Mobilya aldılar çünkü eve kim ödeyecek taksitleri.
Sonra yine başka fabrikalar vs. vs. çalışıyorum, İşte, evde, ve çeyiz yapıyorum yana yakıla çünkü bu öğretiliyor çeyizim olmazsa olmaz bu çok önemli bir kriter. Gece gündüz örüyorum.
Bir gün fabrikaya girişte kullanılan kartımı evde unuttuğum için işyerine giremeyip eve gönderiliyorum ve babamdan dayak yiyoruz annem ve ben.
Sonra bir yakının tavsiyesi ile zengin bir ailenin evinde hizmetçi olarak çalışmaya başlıyorum. 15 yaşındayım ve 3 yıl çalışıyorum burada ve aslında ben kadını, bireyi, anneliği, eş olmayı, her şeyi ama her şeyi burada öğreniyorum. Onlarda çok seviyor beni çok memnunlar deli gibi uğraşıyorum çünkü ev işleri, çocuk bakıcılığı daha ne olsun ki.
Sonra buradan ayrılıyorum çünkü o yaşta artık çok yoruluyorum. Sevgilim var arkadaşlarım var kimseyi göremiyorum ve evlenmeyi düşünüyorum bu yüzden kendi yerime birini bulup ayrılıyorum işten.
Sonra bir tekstil atölyesine iş başvurusu yaptığım esnada diksiyonum nedeniyle beni sekreter olarak işe başlatıyorlar. Allah’ım bu nasıl bir mutluluk öleceğimi sanıyorum sekreter oldum bu nasıl olabildi günlerce şükrediyorum. Ne kadar da şanslı bir insanım.
Bu dönemden aklımda kalan çok önemli bir detay ise bilgisayar kursuna gitmek istiyorum ve yine babam izin vermiyor ve ben bir kere daha yıkılıyorum.
Evde ise aynı tas aynı hamam sürekli kavga gürültü. Normal konuşması bile küfürlerle dolu bir adam babam. İnsanın değil ağzına almak aklına dahi getirmekten utanacağı küfürler sabah akşam, tek odanın içinde hem oturup hem yatıyoruz annem ve babam sürekli durmaksızın sigara içiyor. E tabi bende 14 yaşımda başlamışım artık bende içiyorum.
Tüm bu yaşadığım olumsuzlukların içinde iyi arkadaşlıklar dostluklar kuruyorum çoğu benden yaşça büyük olan arkadaşlarımla bazıları hala süren arkadaşlıklarım. Arada bir kaçabilirsem onlarla gezmeye (pastaneye vb.) gidiyoruz. Ama genelde evde görüşüyorum. Evdekiler bir şey demiyor pek, nasılsa kız arkadaşlarım hepsi ve bir araya gelince çeyiz yapıyoruz.
15 yaşındayken çalıştığım işyerinde tanıştığım sevgilim var, evlenmeyi düşünüyoruz. Çok aşık değilim ama bana olan saygılı davranışları bana değer veriyor olması beni etkiliyor. Ve evlenmek işitiyorum onunla oda aslında küçük olduğum için beklemek istiyor biraz daha ama ben istemiyorum artık kendime ait bir hayatım ilk defa temiz düzenli bir evim bir mutfağım olsun istiyorum.

Ve evet 19 yaşında evleniyorum. Bundan sonrasını sadece özet olarak anlatıcam çok ama çok uzadı konu ve ben başıma ağrılar girdi ağlamaktan. Evliliğimde de çok sorunlar yaşıyorum zaman geçtikçe ama hiçbiri baba evindeki gibi değil daha seviyeli daha dürüst ama yine eziliyorum yine, illa fiziksel şiddet olması gerekmiyor ezilmişlik için.

Ama ben ne yapıyorum bu sefer daha azimli ve kararlıyım. Hemen okumaya başlıyorum dışardan. 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise ve 4 yıl üniversite.

Hiç ara vermiyorum hep çalışıyorum çalıştığım her yerde seviliyorum. Başkalarının işlerini alıp yapıyorum işte çalışıyorum evde çalışıyorum kendi istek ve ısrarlarımla bölümden bölüme geçerek yetkinlikler kazanıyorum.
Şuan teknik bilgi birikimi ve uzmanlık gerektiren bir iş kolunda, bir fabrikada birim yöneticisiyim. Zamanında küçücük bir kız çocuğu iken özendiğim kişilerle aynı yerdeyim.
Bitti mi tabiki hayır. Bu yıl hem ALES’e hazırlanıyorum master için hem de Örgünde 2. Üniversite için LYS’ye.
Halen zor bir hayatım var, Kişilik olarak çok normal olmadığımı düşünüyorum. Hayata yetişmeye çalışıyorum.
Bir çocuğum var onu mutlu yetiştirmek en büyük amacım.

Aslında yazdıklarımı okudukça o kadar eksik kalmış ki yazdıklarım özellikle son 10 yıla ait ama bu kadarı bile benim için çok ama çok önemli.

Bir roman okur gibi okudum yazdıklarınızı.

Okurken üzüldüğüm, takdir ettiğim, duygulandığım, ayakta alkışladığım anlar oldu.

Hüzünlerle, acılarla, mutsuzluklarla, talihsizliklerle dolu bir hayatınız olmuş.

Ama şükürki sonu güzelliklere götürmüş sizi.

Bu arada tebrik ederim sizi, azminizi, gücünüzü, başarınızı...

Son düzenleme:
Bence sizin bir derdiniz yok.Başarı hikayeniz var aksine...Tebrik ederim.Nolursa olsun hayata tutunmanız,pes etmemeniz,Tuttuğunuzu koparmanız..Gerçekten takdir ettim.Çoğu kişiye örnek olsun sizin davranışlarınız.Şimdiki genç nesil çok burnu havada.sürekli marka derdinde.Cebindeki tüm parasını isim yapmış cafelerde harcamadan geçirmiyor.Özel üniversiteler,baba parasıyla geçirilen günler,bunun üzerine kurulmuş bir hayat bide üstüne üstlük depreyona girilen bi yaşamları var.Ama siz hayata ne güzel tutunmuşsunuz.İnsanlar bu kadarını yapamaz.Gerçekten gözlerim doldu okurken.Çok mutlu oldum sizin adınıza.İnşallah böyle devam eder hayatınız daha da güzelleşerek.Çocuğunuza çok güzel bir örnek olursunuz ilerde...

sen asla ezik degil aksine coook Güclü ve örnek bir KAdinsin yasadiklarin seni yilldirmamis hayata boyun egmemissin, inaniyorumki cocugunuda mükemmel bir annesin cünki bildigin icin duygusal yoksullugun ne anlama geldigini, seni cok taktir ettim , saglicakla kal kendini mutsuz hissettiginde basarilarini göz ününe al ,

bütün herkese ibret olsun bu yaşadıklarınız anlatabildiğiniz kadar anlatın gerçekten örnektir. hayatın sana getirdikleri karşısında yılmamak güçlü durmak evladın için mücadele etmek ayakta alkışlıyorum sizi

Nedense yazdığınız cevapları mesajın olduğu sayfada göremiyorum ancak alıntı yaparak okudum cevaplarınızı.
İşte bu yüzden kimselere anlatamıyorum. Cevap olarak yazdığınız her kelime beni gözyaşlarına boğdu.
Aslında çok ciddiyimdir hayatımda pek ağlamam, ağladığımı kimseye göstermem. Sürekli tuvalete gidip kapatıp kendimi tekrar geliyorum pc başına.

Yazdığınız her şey için çok çok teşekkür ederim...

ne mutlu sana.... bence bu yazıyı ağlayarak değil kahkalar atarak yazmalıydın arkadaşım.... sen başarmışsın. onemlı olan bu. gecmışı gecmışte bırak artık. bu saatten sonrada senı kımsenın ezmesıne izin verme. sen ez gec
bu arada umarım babanla görüşmüyorsundur. ben olsam yuzune bakmazdım
yazıkların bana "merhamet"dizisini hatırlattı. bır başarı oykusu

yazdıklarını okumaya başlayınca ne yalan söyliyim sonunun böyle başarıyla biteceğini düşünmemiştim. Azmin zaferi bu işte.. Allah iyiliğinin , saflığının , gönlünün hak ettiğini vermiş sana.. sakın geçmişi düşünüp üzülme , bence gurur duymalısın kendinle..

ayakta alkışlanacak bir insansın arkadaşım, rabbim başarının devamını nasip etsin.. çok şanslı bir evladın var ki senin gibi güçlü bir annesi var. gerçekten tebrik ederim seni..

hayata tutunmak bu olsa gerek...
azminiz,zaferiniz iradeniz ne denirki helal olsun...

Evet bahsettiğin diziyi gece yarıları gizli saklı ağlayarak izliyorum.

Babama ailede ve çevresinde hala tek yakını benim çok sık aramam ama herzaman bilirki bir kızı var arkasında hiç bir zaman saygısızlık yapmadım yapmamda ama sadece Allah Rızası için.

işte bir kadının azminin hikayesi, ezik mi siz asla ezik olamazsınız siz güçlü bir kadınısınız ve bence bunları göğsünüzü gere gere her nick le anlatabilirsiniz bu sizin yaşadıklarınızı yaşayıp pes edenlere örnek olsun başta bana... çünkü zaman oluyor küçücük şeyleri sorun ediyorum/ediyoruz ama hayatta ne kadar büyük zorluklar var düşünemiyoruz

Bir konuda fikirlerinizi sormak istiyorum ki bu çok önemli benim için. Bazen öyle anlar oluyorki bu yaşadıklarımı eşimle paylaşmak istiyorum. Paylaşayımki beni anlasın kimi zaman gereksiz çıkışlarımın, bir küsüp uzun zaman konuşmamammın sebebini, kendimi savunamayışımı, insanlara olan ihtiyacımı yani beni tanısınki anlayabilsin istiyorum ama emin olamıyorum. Hakkımda öğrendiklerini gün gelir bana karşı kullanırsa bu beni yıkar bu konuda sizlerin düşüncesi nedir?

ne kadar ıyı yureklısın.. ben olsam bırak aramayı sormayı yuzune bakmayı asla adını anmazdım

aslında anlattıkların başarı hikayen senin.çogumuz gayet normal ailelerde büyüdük okula bile zorla gittik aliemizin izni olmadan okulllardan kaçtık yani şahsen benim bu şekilde oldu.babam üniversiteye gönderdi istediğim zaman paramı gonderdi ama ben ne yaptım okulu bile zar zor bitirdim ite kaka. ezik değilsin sen sen çok büyüksün arkadaşım çok büyük.

ben eşimizle bu aile mevzuları derinine konuşmayı doğru bulmuyorum. evet haklısın ınsan konuşup paylaşmak rahatlamak ıstıyor ama erkek mılletı kımseye yuzde yuz guven olmaz. yarın obur gun başına kakar senı uzecek bır laf soyler sonra zor toparlarsın kendını. bu arada on senedır hukuk burosundayım . boşanma davalarına baktığımız nıce kadın muvekkıllerımız bana hep " ailenle yaşadığın ailende kalsın kızım nolursa olsun paylaşma" diye nasıhat ederlerdı. okadar cok kişiden duydum kı bu ınsanların kı malesef yuvaları yıkılmış insanların sozunu dınlemekte fayda var dıye duşunuyorum cnm

boyle bı yaşam sürüp boyle bir ailede imkansızlıklar ve kötü davranışlar arasında yitip giden o kadar çok insan var ki..
sen bir şeyleri değiştirmişsin ne mutlu sana..
geçmişin acı hatıralarını düşünüp mutsuz olmak yerine şuanın azminin başarının tadını cıkarmalısın bence..

Sibelim84 ,

Bende sizin gibi düşünüyorum bu yüzden de hep vazgeçiyorum anlatmaktan.

Çünkü devam ettirmek için inanılmaz çaba sarf ettiğim evliliğimizn geleceğide çok parlak değil. Bu nedenle hep boşver diyorum anlatma...

evliliğimde de sorunlarım oldu demiştin ne gibi şeyler bilemem ama bence kesinlikle anlatma insanlar o kadar çiğ süt emmiş oluyor ki bazen senin acılarınla seni vurmaya kalkarsa bi defa daha yıkılırsın, çevremde ne eşler ne dostlar gördüm derdini öğrendiği en yakınlarının canını bu şekilde yakmaya çalıştılar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…