YAPAMADIM (negatif dogum hikayesi icerir)

Bence boşuna kafanı yoruyorsun olan olmuş tamam normal doğurmak için uğraşmışsın ama olmamış işte sezeryan doğum yapanlar anne değilmi ben kendi isteğimle sezeryan oldum hiç pişman değilim benim için önemli olan bebeğimin sağlığı gerisi vesaire

Sadece konunuzu okudum.Yorumlarınızı takip etmedim.Fakat okuduğum kadarıyla;doğum depresyonuna girmek üzere yada girmişsiniz.Şöyle düşünün;bir meleğe kavuştunuz ve onun için herseye değer.Normal doğum yapamayıp;Sezeryan yapmanız belkide hem bebeğinizi ;hemde sizi korudu Yaradan.Yani okuduğunuz dualar boş değildi.Yaradan canımız'dan can yaratıyor.Ne mukaddes birşey bu.Mümkünse bebeğe alışıp;hormonlarınız düzel'ene kadar yalnız kalmayın.Ve bolca şükredin.Doğumdan sonra östrojen hormonu HIZLA düştüğü için bu ruh hâliniz.Güçlü olun ve mutlu olun lütfen.

bebegın hayırlı olsun cennet kokuluna kavusmussun masallah :)
bende 5 ay once sezeryan dogum yaptım...
ıyıkı sezeryan olmusum dıyenlerdenım normal dogum yapsaymısım benı kurtaramazlarmıs 38 cm rahmın arkasında kalan gızlı bır kistim varmıs baya operasyonlu bı sezeryan oldum :)

senın sezeryanının okadar zor olmasının nednı normal dogum ıcın cok sancı caba emek harcayıp tum gucunu tuketmenden kaynaklanıyor hem altdan hem ustden yıprandın ondan zor gelmıs dırek sezeryan olsan bukadar kotu hıssetmezdın
sezeryandada sut gelıyor benım dogumhanede gogsumden seffaf su gelmeye baslamıstı :) vucut oyle mucızevı bırsey kı bebek cıkarken hersey normalmıs gıbı vucut kendını toparlıyor

hakkında herseyın hayırlısı bence uzulme sen elınden gelenın fazlasını yapmıssın hanı dısımı bıraz sıkamadım dıyorsun ya baya sıkmıssın bebıs atraksıyon katmak ıstemıs :) hersey senın elınde degıl malesef

hemen toparlanırsın hıc endıse etme sana tavsıyem boool bol yurumen ne kadar yurursen okadar cok toparlanırsın

hayırlı ugurlu olsun bebısın :)

Dogum sonrası psikolojin bozulmuş .Hic bir şeyde senin suçun yok .Neden böyle düşünüyorsun .
Normal dogum diye direttim .2 tane normal dogum yaptım.
Dikislerim erken attı .Dengesiz yirtilmalarim oldu .Ikınmaktan totom çatladı .
Içerde damar koptu .
Herseyi herşeyi okudum cok bilgiliydim salak gibi
Şimdiki aklım olsa sezeryan olurdum .
Iyileseceksin geçecek sakin ol .
Sen cok iyi bir anne olacaksin .Boşver gecmişi , olan olmuş .

Suan lohusalik donemindesiniz ve annelige yeni yeni alisiyorsunuz. Enin olun birkac hafta sonra annelige tam alismis olacaksiniz. Bebek madem bu kadar geldi neden vakumla cekmediler onu anlamadim. Ben de 12 saat sancinin sonunda nor.al dogum yaptim ve her turlu ikinma poziysyonunu denedikten sonra doktorum tamam daha fazla bebegi yormayalim diye vakumla cekti. Demekko sizinki daha da mi geri gitmis.

Bir kere dogum hikayen hic de negatif defil. Nasil negatif olsun ki guzel yavruna kavusmussun. Ve bunun icin elinden geleni yapmissin. Normal dogum veya sezaryen bir derecelendirme odullendirme yarisi degil. Hangisi sagligimiz icin o an daha iyiyse onu tercih etmek zorundayiz. NormL de daha cok diretmen Allah korusun sana ya da bebegine zarar verebilirdi. Hayirlisi buymus. Birakdogum seklini dogurmakla bile anne olunmuyor neler gorup duyuyoruz. Bu yuzden sakin kendini yargilamaya kalkma lohusa psikolojisi seninki calkantili duygular hepsi gecicek. Bebegini kokulu kokulu op benim icin o misssss kokuyu cigerlerine cek. Benim ki 10 aylik oldu hala miss kokuyor ama o ilk zamanalrin bebek kokusu kalmadi tafini cikar..

Bende sizin gibi düşünmüştüm sezaryen olduğumda hep öyle kalacağım hep bebeğime başkaları bakacak sanmıştım
Ne komik geliyor şimdi
Eğer o günlere dönebilsem hazır etrafımda bebise bakacak birileri varken bol bol dinlenirdim

Bence cok abartıyorsunuz gercekten
Bu ne kadar umurunuzda bılmıyorum ama deforme olmak ıcın bu kadar uzulunenı duymamıstım.
Bende sezeryan oldum bastan berıde sezeryan ıstedım bebegımı ılk ben gordum hepte kucagıma aldım sız once sancı sonrada sezeryan oldugunuz ıcın agır gecmıstır sanırım .
Ben gece 1 de sezeryan oldum sabah 8 de ayaklanmıstım bıle.
Güle güle büyüt bebegını biran önce psikolojik olarak toparlarsın umarım

Bu kadar kendinizi hırpalamaya değer mi?
Sağlıklı bir evladınız var çok şükür, daha ne olsun?
Rabbim hayırlısı ile dünyaya gelmesini nasib etmiş, ha sezeryan ha normal doğum.
Becerememek değil bu, sizin vücudunuzun direnci ile alakalı bir durum, eğer zaten bu kadar komplike yaşamasaydınız normal doğum gerçekleşecekti.

Ya ben ne yapayım? Erken doğum, suyum geldiği ve 3 cm açıldığı halde normal doğumu bekleyemedim bile. Bebeğimin bunu kaldıramayacağını bildiği için doktorum, müsade etmedi normal doğuma.
1 hafta bebeğim küvezde kaldı, binbir korku ile bekledim onu.
Emziremedim, sütüm hep az geldi, 3 gün bebeğimi camekan arkasından gördüm.
Benim yatıp ölmem lazım o zaman, kokusunu bile 3 gün sonra duydum bebeğimin.
Sütüm kaçmasın diye dişimi sıktım kendimi üzmemeye çalıştım.
Ve sadece 4 ay emzirebildim...

WOLFROG Sana çok kızdım,insan mecburen sezeryan olabilir bunun bir eksiklikle ne ilgisi var? Sen sağlıkla kavuştun mu ona odaklan canım. Ben de mecburen sezeryan oldum,ilk gün belki ayağa kalkıp kucağıma alamadım ama hala hastanedeyken normal hayatıma döndüm kucağıma aldım emzirdim. Hatta sezeryan sonrası narkozun etkisi tam geçmemişken kızımı göğsüme yatırdılar,sütüm vardı öyle bir emdi ki daha ilk an ömrümce unutamam. Bunu deliler gibi normal doğum isteyip sezeryan olacağını öğrenince hüngür hüngür ağlayan, ama yaşayarak doğum şeklinden bin kat daha önemli şeyler olduğunu anlayan bir anne olarak yazıyorum. En güzel zamanlarını buna odaklanarak mahfetme canım

sezeryan doğumla anne olmanın ne alakası var.
lohusa sın bütün bu duygusal karmaşıklığın bundan.
hayatta herşey insanlar için.
ve ne yazık ki herşey bizim planımıza göre işlemiyor.
normal doğum sürecinde bir aksilik yaşamıssın.
ama ne mutlu ki dr. un hızlı ve yerinde bir karar vererek bebeğine sağsalim kavuştıurmuş seni.
bak hiçbir şeyin ama hiçbirşeyin önemi yok wolfrog.
isterse aynı yerden üç kere daha ameliyat ol.
bebeğine sağsalim kavuşmanın yanında bir hiçtir.
zamanla toparlanacaksın emin ol.
kırkınız çıktığında kendini daha iyi hissedeceksin.
ama lütfen normal doğuramadım ben anne değilim filan diye düşünme.
enerjini bebeğine harca.
çoğu kadının berbat doğum hikayeleri var.
benim de öyle.
normal doğum kesinlikle en güzeli ama olmuyorsa zorlanmaz.
dr un yerinde davranmış.
senin ve bebeğini daha fazla riske atamazdı.
bak asıl annelik bundan sonra başlıyor wolfrog.
anneliğini asıl şimdiden sonra göstereceksin.
emzireceksin uyutacaksın,başında bekleyeceksin vs.
bir an değil bir gün değil bir ömür annelik seni bekliyor.

Canım o his hiç bitmiyor. Annelik bu ama yetememişlik olmamışlık hissi. Emin ol a alışacaksın uyurken yat yanına kokla kokusunu sen iyi bir annesin merak etme

bu tür yazılardan hiç hoşlanmıyorum.
çünkü şükürsüz yazılar gibi geliyor bana. milyonlarca hasta bebek varken hergün evladına bakıp çok şükür demek yerine doğum şeklini kafada kurup kurup sitem, ,isyan etmek yersiz geliyor hep bana.

ha ben her daim normal doğum yanlısıyım. normal olmayacaksa bile kuzu kuzu gidip sezaryen olması da bana yanlış geliyor. çocuk hazır değil, vücut hazır değil. neden çocuğu kalmak istediği yerden zorla koparıyorlar ki?? diye düşünüyorum.
ama sizde o da yok. elden geleni yapmışsınız. ama kısmeti bu şekildeymiş.

ben doğumun her türlüsünden korkuyordum. çünkü ciddi anlamda tecrübesiz ve bilinçsizdim. kendime dedim ki öyle ya da böyle bebeğim karnımdan çıkacak. ben normal doğumu deneyeyim velev ki olmadı o zaman sezaryen hep var olan ihtimal. ewt benim doğumumda kolay değildi. beni sezaryene alın dediğim anlar çok oldu. ama normal doğum gerçekleşti. gerçekleşmeseydi de bu kadar büyütmezdim. çünkü ben çok sayıda sağlık sorunuyla uğraşan bebeğe denk geldim. bu yüzden sağlıktan başka gerisi hiç önemli değil. elimizdekilerin kıymetini bilelim bence.

hep çok aklıselim yorumlarınızı gördüm. bu yazdıklarınıza inanamadım. sezaryen doğum da bir tercihtir. bu doğumu tercih edenler beceriksiz ya da yavrularını daha az seven anneler değildir ki. kaldı ki sizin artık zorunluluk olmuş. Allah yüzünüze bakmış ta yavrunuz sağsalim doğmuş. buna şükredin bence. birkaç saniye geç doğduğu için ömür boyu hasta kalan yavrular var. siz tutmuş neler söylüyorsunuz. bunun lohusalığınıza bağlı olduğunu düşünüyorum. bu yazdıklarınız sezaryenle doğum yapmış kadınları da üzer, daha da fenası siz bu düşünceyle başlarsanız annelikte çok yıpranırsınız. yeri gelecek uykuya yenik düşüp, emzirme saatini atlayacaksınız, yeri gelecek kesmeyi unuttuğunuz tırnak yüzünü çizecek, yeri gelecek bir anlık boşuluğunuzda pıt diye popoüstü düşecek. insanız biz ya hu. demek ki o kadar hazır değilmişsiniz normal doğuma ve yine söylüyorum Allah'a şükür o kadar sıkıntı ile sapasağlam bir doğum yapmışsınız. azıcık sakin olun. siz de insansınız annelik süper kahramanlık olmuyor.
(PS: 10 saatlik sancı sonucu normal doğum yaptım ama sezaryene karşı değilim)

Lohusa döneminde olduğunuz için sanırım saçma bir yazı olmuş. Çok şükür bebişiniz ve siz sağlıklısınız gerisi hikaye.

bu ne demek ki.
normal olmayacak sezeryana da gitmeyecek .ee nolcak:))
şükğrsğz demeyelim ağır olmuş bu .
lohusa depresyonunun etkisi var.
tabi anne adayının doğum öncesi zihnini bulandıranlar da oluyor.
mesela eskiden sezeryan ameliyat teşvik edilirken şimdi sezeryan olanlara nerdeyse anne gözüyle bakılmıyor.
hayatımda duyduğum en gaddarca yargılardan biri bu.
ben diğer mesajda da yazdım annelik sadece nasıl doğrurduğunla alakalı değil.
normal doğurdun anne oldun,sezeryan oldun sen bi hiçsin " gibi kabaca ifade edebileceğim bir yargı tecrübesiz anne adaylarını da etkisi altına alıyor ne yazık ki.
hep mantık hatası yapıyoruz herşeyde.
normal doğum en güzeli en sağlıklısı.aynen katılırım.herkese de öncelikle normal doğumu beklemesini öneririm.
amazzorunlu hallerde sezeryan olunuyorsa bunun hayati bir zorunluluk olduğunu anne adayı bilmeli.
tıbben öyle gereklidir, o durumda anne ve bebeğin sağlığından daha önemlisi yoktur kesinlikle.
ah doğurmakla bitse annelik.
yıllar süren ağır bir sorumluluk.
doğum kimin aklında şimdi.
emzirmeydi uykusuydu gazıydı nazıydı ohooo dert edecek milyon tane mesele var

lohusalık bu işte. allah sağlıkla büyütmeyi nasip etsin, elinizden geleni yapmışsınız. hırpalamayın kendinizi asıl bu saatten sonra bebeğinize zarar verirsiniz, üzüntüden sütünüz gitmesin. kaldı ki üzülecek bir durum yok, bebeğiniz sağlıklı.

hayır bu demek oluyor ki sancıyı beklesin, suyun gelişini beklesin. atıyorum 38+3 de gidip sezaryen olmasın demek
şimdi moda: çatın dar. tamam darsa dar. doğum belirtilerim başlasın ondan sonra al sezaryene beni. veya çocuk makat gelişli. belki sancıyla döner. hadi dönmedi diyelim yine belirtilerle alsın sezaryene. bunu demek istedim .
ha ewt bana da sorsalar annelik nedir diye, doğumdan sonra ki hergün derim. hamilelik doğum hepsi unutuluyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…