YAPAMADIM (negatif dogum hikayesi icerir)

hayır bu demek oluyor ki sancıyı beklesin, suyun gelişini beklesin. atıyorum 38+3 de gidip sezaryen olmasın demek :KK66:
şimdi moda: çatın dar. tamam darsa dar. doğum belirtilerim başlasın ondan sonra al sezaryene beni. veya çocuk makat gelişli. belki sancıyla döner. hadi dönmedi diyelim yine belirtilerle alsın sezaryene. bunu demek istedim .
ha ewt bana da sorsalar annelik nedir diye, doğumdan sonra ki hergün derim. hamilelik doğum hepsi unutuluyor :KK66:
tmm beklesin tüm şartlar uygun ise normal doğurabilir bi kadın.
olmuyorsa zaten olmayacaktır.
burda konu sahibi de çok zor durumda kalmış.
bir mecburiyet doğmuş ki sezeryana alınmış.
ya doğum filan hikaye bi yerde.
annelik çoook başka yerlerde çook.
ben ikizlere bakıyorum.doğum şeklim filan çook mazide kaldı.
hiçbişey ifade etmiyor benim için.
:))

tmm beklesin tüm şartlar uygun ise normal doğurabilir bi kadın.
olmuyorsa zaten olmayacaktır.
burda konu sahibi de çok zor durumda kalmış.
bir mecburiyet doğmuş ki sezeryana alınmış.
ya doğum filan hikaye bi yerde.
annelik çoook başka yerlerde çook.
ben ikizlere bakıyorum.doğum şeklim filan çook mazide kaldı.
hiçbişey ifade etmiyor benim için.
:))

wuhuuu ikizler demek :KK70: Allah yardımcın olsun. ahh anneciğim de ikiz baktı .. kadın 40 kilo kaldı psikiyatra gidiyordu.. gerçekten zor. Rabbim sağlık ömür versin tüm yavrulara inş.

wuhuuu ikizler demek :KK70: Allah yardımcın olsun. ahh anneciğim de ikiz baktı .. kadın 40 kilo kaldı psikiyatra gidiyordu.. gerçekten zor. Rabbim sağlık ömür versin tüm yavrulara inş.
çok zor çok:))
amin cnm teşekkür ederim.
bakmak daha zor işte.
tek bakanlar ikiz bakanları zor anlıyor.
ama sağlıklarına duacıyım çok şükür.

Kusura bakmayı ama sizde nasıl bor ziynıyet var.. sezeryaan istıyordum şartlarda sezeryana sürüklesi beni ve sezeryan oldum. Günümüzü aldık gittik belfen ıyustırdular bebegımı ilk bwn gördüm ilk aglamasını ben duydum hemen gösterdiler.. bu kadar acı cekmeye gerek var mı ya... normal olacaksa olur olmazsa olmaz.. hayırlısı olsun.. bebegimi alırkenda zorlanmadım. Hiç yatmadım valla. Yatınca bıraz acıyordu çünkü. Bı haftaya yatarkende acıma kalmadı... valla sezeryan cok rahat elhamdülillah... cok üzüldüm yanı o sancıları tahmın edebılıom.. bence artık normal dogum diye hısr yapmayın. Alalhtan cocugunuxa bırsey olmamış...

Bunun için mi haketmediğinizi düşünüyorsunuz?
Bence çok yanlış bir düşünce.
Önemli olan şuan bebeğinizin sağlıklı ve sizinle olması.
Kendi adıma normal doğumu hiç düşünmüyorum.
Siz de umarım bebeğinize adapte olursunuz bir an önce.

Hanımlarda normal doğum inadının gereksiz olduğunu düşünüyorum. Çok arkadaşım var sezeryanda hiçbir sıkıntı yaşamayan ve çok memnun kalan. En mantıklısı sezeryan geliyor bana. Alternatifi varken onca zorluk mantıksız..
Bi de "yavrumu ilk ben göremiycem nayır nolmaz" muhabbeti var. Çocuk zaten senin çocuğun. İlk kim görmüş ne önemi var kaldı ki görenler de ailen. Evine gidince sabahlara kadar bol bol bakarsın azcık uykudan feragat edip :p :KK66:

Genel yorumum.

Bebeğiniz hayırlı olsun. Analı babalı büyüsün inşallah.

Hanımlarda normal doğum inadının gereksiz olduğunu düşünüyorum. Çok arkadaşım var sezeryanda hiçbir sıkıntı yaşamayan ve çok memnun kalan. En mantıklısı sezeryan geliyor bana. Alternatifi varken onca zorluk mantıksız..
Bi de "yavrumu ilk ben göremiycem nayır nolmaz" muhabbeti var. Çocuk zaten senin çocuğun. İlk kim görmüş ne önemi var kaldı ki görenler de ailen. Evine gidince sabahlara kadar bol bol bakarsın azcık uykudan feragat edip :p :KK66:

Genel yorumum.

Bebeğiniz hayırlı olsun. Analı babalı büyüsün inşallah.
sezeryan kolay bir ameliyat değil yalnız.
kolay atlatabilen de var benim gibi çok sıkıntısını çeken de.
en doğrusu bu konu üzerinden ayrım yapmamak.
kararı hekime bırakmak.
en mantıklısı denemez sezeryan ameliyatı için

İki doğumumda sezaryen... İlki çok kolaydı ikincisi çok zor... Yani demem oki aynı kişide bile bebekten bebeğe bünye değişiyor... Hayırlısını diledim bu oldu demekki hayırlı olan sezaryen doğummuş... Normal olmadı diye anneliğim ne eksik ne fazla... Anneliği normal doğumda tam sezaryen doğumda yarım bulanlara sadece gülüyorum :KK48::KK48::KK48:

ben de sezeryana öcü gibi bakıyordum hamileyken. mecburi sezeryan oldum. kolaydı bence. şaşırdım. nette okuduklarımdan sonra bir hafta yataktan kalkamayacağım aylarca ağrı yaşayacağım sanıyordum. aynı gün ayağa kalktım çocuğumu emzirdim altını değiştirdim iki gün içinde hiç amelyat olmamış gibi oturup kalkıyor yatıyor yürüyordum. abartmayın bu kadar. sezeryan medeniyettir diyen doktorlarımız da var. epizyo açılabilirdi. oturamayan tuvalete gidemeyen normal doğum yapmış anneler de var. bu iyidir bu kötüdür. böyle doğuran daha iyi böyle doğuran ise kötü annedir diye bişey yok.

Sonuca bakin bu saatten sonra kendini yiyip bitirsende dönusu yok hayirlisi boyleymis deyin gule gule buyutun bebeginizi

çok yanlış düşünüyorsun bebeğinde diğer bebeklerden bir farklılık eksiklik var mı ? ki olsada bu senin suçun olmazdı.bebeğin bir şekilde dünyaya geldi ve sağlıklı. eminim bilinçli olarak doğsaydı da seni asla suçlamaz güçlü annem çok çaba sarfettin çok acı çektin seni çok seviyorum diyerek boynuna sarılırdı. hassasiyetin loğusalıktan muhtemelen kendini suçlamayı bırakmalısın doğum herkeste farklı işleyen bir süreçmiş senin sürecinde bu olmuş asla ve asla senin elinde olmadan. düşünüyorum da o basit adet sancım bile şiddetlendiğinde öldürün beni diye bağırıp bitap düşüyorum kim bilir sen ne yaşadın nasıl acı çektin bence dayanabileceğin kadar dayanmışsındırda umarım çok mutlu ve huzurlu bir aile olursunuz :)

Biraz uzun oldu. Oyle cok onemli seyler yok. Ozet icin son paragrafa bakmaniz kafi...

Yanlis anlasilmasin, bu yaziyi yazma amacim kimseyi dogumdan korkutmak degil. Cunku her dogum hikayesi kendine ozeldir. Amacim her aklima geldiginde gozyaslarina boguldugum durumu anlatmak, icimi dokmek sadece.

Bazilariniz biliyor, 31 mayista dogum yaptim. Ama bu deneyimin bana bu kadar zor gelecegini tahmin bile etmemistim.

Basindan beri normal dogum yanlisiydim ki zaten vucudumla, psikolojik durumumla buna tam hazirdim. Hatta doktorum "lutfen normal dogum dusun, hersey o kadar yolunda ki" demisti. Normal dogum yapacagimdan emindim, son dakikaya kadar da bunun icin ugrastim. Yuruyusler, vitaminler, dengeli beslenmek, dualar, sifali bitkiler, neler yapmadim ki. Hatta son dakikaya kadar bir dolu insan dua etti benim icin. Allah razi olsun onlardan. Doguma girene kadar da cok dinctim. En ufak bir agirlasma, odem vs. yoktu. Muayene sedyesine kendi kendime ziplayarak inip cikiyordum. Ama bazen olacak olduktan sonra oluyor ya...

30 mayista rutin kontrolum icin sabahtan doktordaydim. Nst ye baglandim ve aciklik kontrolum yapildi. Acikligim 2 cm olmus ve doktorum sanci hissediyormusun dedi. Ben de hissetmedigimi soyledim. "Agrin baslamis wolfrog. Ama agri esigin yuksek demek ki bu da iyi bir sey. Cok guzel bir dogum olacak" Zaten biliyordum bunu. En fazla ne olabilirdi ki?

Ilk dogumum olacagi icin acilmam hemen olmazmis, eve gitmemi ve sancilarin duzenli olarak 5 dk da bire dusunce gelmemi soyledi. Eve geldikten 1 saat sonra sancilar basladi. 2 saat sonra da duzene girmisti ve doktorumu aradim. Sicak bir dus yapmami onerdi, hala sancim devam ederse o zaman gel dedi ve kendimi hastanede buldum. Aciklik 4 cm olmus. Dogum odasina alindim, saat 14.00 olmustu. Esimi de yanima aldilar, girgir yaptik surekli. Acilmam cok yavas ilerliyordu ama gece yarisindan once dogumum bekleniyordu.

Saat gece yarisini gecti, acilmam hala cok yavas ilerliyordu. Sabaha dogru sancilarim iyice artmaya basladi. Aradan saatler gecmesine ragmen hala asil dogum sancilarim baslamamisti.

31 mayis ogleye dogru artik gercek dogum sancilarim basladi. Acilma 9 cm olmusti. Doktor ve ebe artik ikinmam gerektigini soylediler. Baslarda yanlis ikiniyordum ama sonralari dogru yapmaya basladim. Saatlerce surekli ikindim. Arada dinlenmemi soyluyorlardi ama kasilmalarim cok guclu oldugu icin vucudum bebegi disari kendi atmaya calisiyordu. Hic suni sanci almamama ragmen asiri derecede kasilmam vardi ama buna ragmen bebek bir turlu cikmadi. Bir kac kez daha guclu bir sekilde ikinmami istediler. Ebe bebegimin basini gormustu, saclarinin rengini bile soyledi. Biraz daha ugrasirsam cikacakti. Gucumu son kez topladim ve tekrar bakti ama bebek artik orada degildi. Meger son kasilmamda geri kacmis. Doktorum apar topar geldi. Bebegim defalarca dogum kanalina girdi ama tam cikmak uzereyken geri kaciyordu. Icimden surekli "neden nasil" diyordum. Yani kasilmam sancim var, aciklik tam, bebek dogum kanalinda... Hic duydugum bir sey de degil neden bende oldu bu?

Onun disinda bir sorun olmadigi icin doguma devam ettim ama cok yoruldum coook... Sonlara dogru artik agridan "olmek istiyorum" diye bagirmaya basladim. Esimi daha once yollamistim odadan. Bana destek olmasi icin yeniden cagirdilar. Ona sarilarak basarmaya calistim. En son doktorum eger istersem oturur vaziyette veya ayakta da dogum yapabilecegimi soylediginde artik sancidan yatagimin korkuluguna yapismis, son gucumle bagiriyordum. Yerimden kipirdamam soz konusu bile degildi. Allah'im aklima geldikce agliyorum hala. Esim artik yeter bu kadar nereye kadar dayanmayi dusunuyorsun deyip doktoru alip disari cikti. Artik sezaryen icin son karari vermislerdi.

Hani benim olmamak icin direndigim, sirf bu yuzden 1 gunden fazla sanci cektigim...

Apar topar ameliyathaneye aldilar, en son "yeter artik uyutun beni" dedigimi hatirliyorum. Bir de doktorum wolfrog boyle ikinmaya devam edersen bebek yeniden dogum kanalina girecek bu sekilde ameliyat edemeyiz dedi. "Ama ben ikinmiyorum ki" diyebildim sadece. Bebegim normal dogmak icin son bir kez direnmisti ama benim gucum kalmamisti. (En buyuk pismanligim bu. Az daha sikamadim disimi) Sonrasinda uykudan uyanir gibi uyandim, en korktugum seylerden biriydi sanciyla uyanmak cunku.

15 dk sonra bebegimi getirdiler ve o andan itibaren neden sezaryen olmamak icin bu kadar direndigimi bir daha anladim. Bebegimi kucagima alamadim bile. Dusunsenize 40 hafta boyunca hasret kaldiginiz bebeginizi baskasinin kollarinda seviyorsunuz. Emzirmeye calisirken dikislerden oturu bir turlu dogru pozisyon bulamiyorsunuz.

Bebegim agladiginda annem kayinvalidem esim basina uc kisi kostu hep bir tek annesi kosamadi. Bebegimle ilgilenemedigim ve sazaryen oldugum icin sutum hic yok saniyordum. Meger dogum sancisi cektigim icin sutten yana sikintim olmazmis. Ilgilenemedigim icin bilemedim ki...

Kendimi bebegime karsi o kadar suclu hissediyorum ki. Beni anlasa, konusmayi bilse, anne seni affetim dese, keske bir dese. 2 sene hamile kalmak icin ugrasipta dogurunca ilgilenememek ne demek... Sirf disimi biraz daha sikamadigim icin.

Simdi ameliyat yerim daha az acimaya basladi, yavas yavas bebegimle ilgileniyorum ama icimde hep bir beceremiyormusum, yanlis yapiyormusum, yetemiyormusum hissi var. O kadar hasretini cektigim bebegime adapte olamadim bile. Rabbim dualarimi kabul etti, bana saglikli bir evlat verdi ama ben anne olamadim bir turlu. Nankorluk yapiyormusum gibi geliyor. Oysa hakeden, ve mukemmel birer anne olacak bir cok kadin var. Bu yuzden cok utaniyorum. Ayrica annelik duygularim da yok sanki. Oyle hic bekledigim gibi duygular yasamiyorum. Bence ben anneligi haketmedim.

Cok sukur bana ragmen guclu ve saglikli bir bebegim var, tek tesellim bu. 1 gunden fazla suren sancilarim sayesinde cigerleri gelismis, kanala girdigi icin cigerlerindeki ve midesindeki siviyi atmis, yani bildiginiz normal dogmus gibi. Benim yuzumden resmen iki defa dogdu yavrum.

Normalde beni uzen sey sezaryen olmak degil. Hersey bu kadar yolundayken yapamamak. Herseyi elime yuzume bulastirdim. Basindan beri sorun olsaydi takmazdim bile.

Tum bunlarin haricinde dogum odasinda cektigim sanci aklima geldikce kotu oluyorum. O bagirmalarim kulaklarimda tekrar tekrar cinliyor. Unutamiyorum.

Hic bir sorunum olmadigi halde beceriksizligim yuzunden bebegimin ameliyatla alinmasi hikayesidir. Hepsi bu...
kendine haksızlık ediyorsun
bebeğin sağlıklı huzurlu o öyle olduğuna göre sende öyle olmalısın cnm benım.
Allahım daha zorluklarını daha kötülerini yaşatmasın.

En önemlisi saglikla kucağına almis olman gerisi muhim degil alisacaksiniz birbirinize ve bunlari hatirlamayacaksin bile

Canim hic canini sıkma cok benzer bir durumu bende yasadim, ayric zaman gectikce anne oldugunu daha iyi anliyorsun yani kucagina alir almaz yavrum diye sarilan azdir hergun ona daha cok baglanip seveceksin

Oncelikle sezaryen olunca yarim anne olmakla, eksik kadinlikla ilgili birsey yazmadigim halde neden konu ona gelmis anlamadim. Benim uzuldugum ameliyat masasina yattigimda vucudum bebegi var gucuyle disari atmaya calistigi halde denemekten korkmak ve sonucunda 1 haftaya yakin bebegimle ilgilenememek, devaminda sucluluk hissetmek. Hatta
Normalde beni uzen sey sezaryen olmak degil. Hersey bu kadar yolundayken yapamamak. Herseyi elime yuzume bulastirdim. Basindan beri sorun olsaydi takmazdim bile.
bunu yazmisim, neyse...

Guzel dileklerini ileten herkese cok tesekkur ederim. Benzer hikayeler okuyunca daha bir rahatladim. Cunku insanin istemedigi bir sey basina gelince dunyada kendinden baska kimse yasamamis saniyor. Ayrica duygularimin asiri ve gereksiz oldugunun farkindayim. Ben de diyorum Allah bana harika bir varlik vermis daha ne istiyorum ne bu simariklik diye. Farkinda oldugum halde bu ruh halinden kurtulamiyorum ne yapayim. Zamanla duzelecegini de biliyorum. Ben sadece icimi dokmek istedim ve iyi ki de yazmisim, gercekten iyi geldi. Destek veren herkese tekrar tesekkurler.

Tovbe Allahim korktum bebeğe birsey oldu diye merak etme bi 2 sene sonra gulumseyrek hatirlayacaksin bu günleri Allah kimseyi evladiyla sinamasin darisi bizlerin başına

Ya okurken yüreğim agzimdaydi bebeğe bişey olacak diye korktum ay saçmalama olur hepsi kader sukredecekken yaptığına bak

bence sizinki pozitif dogum hikayesi. benim kuzenim hollandada subatta vajinal dogum yapti ama 14 15 saat sanci cekti en sonunda doktoru yarim saat icinde vajinal dogmazsa sezeryanle alicaz bebegin kalp atisinda yavaslama var demis ve kuzenim sezeryani hic istemedigi icin var gucuyle ikinip normal yolla bebegini dogurdu ama ya ikinma esnasinda yada doktorlar bebegi cikarirken kesiyi fazla attigi icin neden oldugu bilinemiyo bagirsaklari 4 cm yirtilmis ve bebegi dogurur dogurmaz bagirsak icin 3 saatlik ameliyat gecirdi bebegiyle hic ilgilenemedi bagirsaklarinin agrisindan 4 ay oturamadi bebegini yatarak emzirdi geceleri bebegi uyandiginda o ilgilenemdi 6 ay gecince bagirsakdaki dikisler eski haline gelecekmis o gunu bekliyor cocuguyla doyasiya ilgilenmek icin bence halinize sukredin ve kuzenim suan doktorlar 2. sezeryanle dogurursun dedigi icin seviniyor

Kesinlikle katiliyorum sana.benim.uc cocugum var üçüde sezeryan hemde kendim istedim.ilk cocugum karnimda oldu kurtajla aldilar ve ben dedimki bir daha o catala asla cikmam.neler yasadigimi bir ben bir Allah bilir o gun.o yuzden sezeryan olucam dedim psikolojim normal dogumu kaldiracak gucte degildi.butun sezeryanlarimdada cocugumu hemen kucagima aldim kendim emzirdim.herseyi ile kendim ilgilendim.simdi ben de anneligi haketmiyor muyum yakismiyor mu.normal dogumu denemedigim.icin.
Arkadasim bebegin saglikla dunyaya gelmis. Allah bir omur boyu saglik huzur versin bebisine.elbetteki cok iyi annesin ve olacaksin.kendini bu konuyla hic uzme bence.bol bol kokla bebisini sutun bol olsun .

merhaa canım senin sezeryanların planlı tarihte mi oldu, mesela ben hamileyim sezeryan olucam ama şöyle düşünüyorum doğum için suyum geldğinde veya sancım başladığında sezeryana alsalar yani plansız olsa. bebeğimin kendisinin gelmesini beklemek istiyorum vücut hazır olmadan hop diye alıyolar ne süt geliyor ne bişi :KK43:

X