Yanlış yönlendirme yapmak

Cileklivanilinn

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Aralık 2018
6.729
17.600
27
Merhabalar
Biliyorsunuzdur belki az bir süre sonra üniversite sınav sonuçları açıklanacak. Benim de kardeşim sayılabilecek hatta manevi kardeşim olan biri sınava girdi. Ortalama bir sonuç bekliyor. Ben diyorum ki mezuna kalsın, iyi ve ismi olan, özgeçmişini hazırlarken onu ön plana çıkarabilecek bir üniversiteyi kazansın. Kardeşim de mezuna kalmak istiyor. Fakat ailenin yaşça büyük kişileri tarafından müthiş bir baskıya maruz kalıyor. Önemli olan bölüm, üniversiteyi boşver diyorlar. Bu arada eşit ağırlıktan girdi sınava.
Bana göre iyi bir üniversite iyi bir çevre demek. İnsanın vizyonunu çok etkiliyor. Taşrada bir üniversite okumak yerine bir sene daha hazırlanmanın hiçbir kaybı olmaz. İngilizcesi de çok iyi. Fakat büyükleri ikna edemiyoruz. Doksanlar seksenler kafasıyla bakıyorlar olaya. Siz ne düşünüyorsunuz?

İlk sınavı mı? Mezuna kalmaya kalkan çoğu çocuk evde oturuyor, düzgün ders çalışmıyor. Aileler bu yüzden mezuna kalmasın diyorlar ve haklılar. En kötü hazırlığı okur. İlk sene türk dili gibi basit dersleri verir. Tüm arkadaşları okulu başlarken o ailesinin evinde kalacak. Mezuna kal demekte çok riskli. Hazırlanmanın kaybı olur.

Bu arada daha sonuçlar gelmeden neyin hesabı yapılıyor? Hiç bilemez sıralaması ne gelecek. Ne alaka şimdiden senle beraber böyle bir saçma karar alıp, ailesini şimdiden ikna etmeye çalışıyor.

Mezuna kalınca dediğiniz ismi ve özgeçmisi iyi olan üniversiteleri kazanma kapasitesi ve alt yapısı var mı bu çok önemli

Ne istediğini bilen bir çocuk mu ?

Aynı strese tekrardan katlanabilecek mi?

Gönlüne göre olsun herşey

Bızim ne dusundugumuz o ebeveynleri etkileyecek mi?

kesinlikle katılıyorum. tüm hayatı boyunca peşinden gelecek okulu. ben de mezuna kaldım iyiki de kalmışım. ama tabiki hazırlanacaksa, boş takılacaksa kalmasın. ben cok büyük fark yarattım ilk ve ikinci sene. ama ilk seneden biliyordum mezuna kalacağımı, eksiklerim vardı ve tamamlayabileceğimi biliyordum. o da istiyorsa, bi amacı, hayali varsa kalsın.

1 seneye karşı 40 sene.
1 seneden kimse ölmez bana göre. Zart zurt üniversitesine verilecek emeğe yazık. Akıllı uslu bir çocuk. Tek aktivitesi arkadaşlarıyla kahve içmeye çıkmak.

1 seneye karşı 40 sene.
1 seneden kimse ölmez bana göre. Zart zurt üniversitesine verilecek emeğe yazık. Akıllı uslu bir çocuk. Tek aktivitesi arkadaşlarıyla kahve içmeye çıkmak.

Cileklivanilin kusura bakma bu kafayla sen kimseye akıl vermemelisin.

Bu çocuk neye göre mezuna kalacak? Denemelerdeki puanı, netleri, yetiştirdiği konular durumu nasıl? Bu yılki yks sıralaması gelir. Ona göre mezuna kalma durumu düşünülür.

Ne kadar yakın olursanız olun başkasının geleceğini etkileyecek böylesine önemli bir konuya müdahil olmayın bence. Zamanın ne getireceği belli olmaz. Hele ki ülkemizde şartlar çok hızlı değişiyorken. Gelecek yıl bu sene aldığı puanı dahi alamazsa sorumlu tutulan siz olursunuz

Koç işletme okumak var, bozok üni işletme okumak var. Tabii ki fark eder.

30k civarı bir şey gelecek.
Hedefi daha yüksek.
Neden denemesin yahu atlı mı kovalıyor?

Valla yüzdelik dilimde 1 lik kısma girmeyecek ise mezuna kalmak her zaman risk orta halli bir puan yapıp bi tık üstüne çıkacaksa çok da şey yapmamak lazım

Büyükler haklı. Sene kaynı yapmadan okusun bitirsin daha çok yol var
Artık iyi bir üniversite de olsa tek başına asla yeterli değil

30k civarı bir şey gelecek.
Hedefi daha yüksek.
Neden denemesin yahu atlı mı kovalıyor?

Nereye geliyor ya? Sonuçlar açıklanmadı bile. Aynen tam beklenilen sıralama şak diye gelecek.

Ya cileklivanilin senin aklın sana yetse burada milyon tane saçma konu açmazsın. Kendine aklın yetmezken bir şey bilmiyorken bu öğrencinin durumuyla ilgili, daha sonuçlar gelmeden mezuna kalsın diye tutturup, çocuğu ailesine karşı kışkırtmazsın.

30k civarı gelsin önce. Tutan bölümler okullar bakılsın. Eşit ağırlıkta sıralama sıkıtnısı yok. Belki yatay geçiş imkanı olan okulda okur istediği yerde okur. Belki ailesi özele verir. Sana ne bilmediğin şeye akıl veriyorsun.

Koç işletme okumak var, bozok üni işletme okumak var. Tabii ki fark ededer.
Mezuna kalanın koc kazanacağını sanmıyorum, çok istisnadır. 3 5 ustu bir yere gitmek için iğrenç ve bomboş bir sene geçirme taraftarı değilim. Teknik bir bölüm olur neyse de. Benim kardeşim olsa fikir sorsa yaz oku derdim.

mezundan ne cok korkan var yahu? ben 2014 girişliyim, ilk sene 15 bin oldum ikinci sene ilk 1000'e girdim. zaten dandik bişe okuyacağına hiç okumasın üniversite. üniversite adam gibi bi yerde okunmayacaksa okunmamalı. türkiyede maksimum 5-6 üniversite var.
çalışacaksa, kendine güveniyorsa, amacı varsa kalsın tabiki mezuna. oyle sandığınız gibi bişe değil mezuna kalmak. ama kalıp aylaklık edecekse tabiki kalmasın. öğrenciyi tanımadan kal kalma denmez. ailesine tabiki söyleyin, onlara yorum yapmıyorum bile. siz üzerinize almayın sorumluluğu.

kardeşim de ilk sene 60k gibi bişe oldu, gidebileceği bi kaç yer vardı, ikinci sene 20k oldu bilkent bilgisayar mezunu. ortaya bambaşka resimler cıkıyor buna inanın. mastera vs kabul alırken, iş görüşmelerinde her anlamda fark oluyor. devir artık bambaşka. bikaç üni hariç adam gibi şirketler yüzüne bakmaz. ama tekrar ediyorum öğrenciye bağlı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…