Yanlış yönlendirme yapmak

Dersleri çok iyi aslında. Okul birincisi zaten. İibf bölümleri istiyor ileride yurt dışı hedefliyor
okul birincisi ama sınavdan iyi sonuç beklemiyor
hedefi büyük ama hedefe yaklaşmamış bile
seninkinde o kapasite yok gibime geliyor, boşu boşuna milletin işine karışıp kendi başını yakma
çok iyi olan insan yapardı zaten ya da çok yaklaşıp kıl payı kaçırırdı
ailesini ikna ederse ancak kendisi eder.

Merhabalar
Biliyorsunuzdur belki az bir süre sonra üniversite sınav sonuçları açıklanacak. Benim de kardeşim sayılabilecek hatta manevi kardeşim olan biri sınava girdi. Ortalama bir sonuç bekliyor. Ben diyorum ki mezuna kalsın, iyi ve ismi olan, özgeçmişini hazırlarken onu ön plana çıkarabilecek bir üniversiteyi kazansın. Kardeşim de mezuna kalmak istiyor. Fakat ailenin yaşça büyük kişileri tarafından müthiş bir baskıya maruz kalıyor. Önemli olan bölüm, üniversiteyi boşver diyorlar. Bu arada eşit ağırlıktan girdi sınava.
Bana göre iyi bir üniversite iyi bir çevre demek. İnsanın vizyonunu çok etkiliyor. Taşrada bir üniversite okumak yerine bir sene daha hazırlanmanın hiçbir kaybı olmaz. İngilizcesi de çok iyi. Fakat büyükleri ikna edemiyoruz. Doksanlar seksenler kafasıyla bakıyorlar olaya. Siz ne düşünüyorsunuz?
1- Mezuna kalıp daha iyi bir üniversiteyi kazanıp iyi bir çevre edilebilir ve vizyonunu olumlu etkileyebilir.

2 - Mezuna kalıp daha iyi bir üniversiteyi kazanabilir ama çevre edinmeyebilir ve vizyonu etkilenmeyebilir.

3 - Mezuna kalıp daha kötü bir üniversiteyi kazanabilir, çevre edinebilir ve vizyonunu olumlu etkileyebilir.

4- Mezuna kalmadan taşradaki bir üniversiteyi kazanıp iyi bir çevre edilebilir ve vizyonunu olumlu etkileyebilir.

5 - Mezuna kalmadan taşradaki bir üniversiteyi kazanabilir ama çevre edinmeyebilir ve vizyonu etkilenmeyebilir.

Bu ihtimalleri çoğaltabilirsiniz. Hepsinin ayrı ayrı örneğini deneyimleyen insanlar mevcut.

Dediğinizde haklılık payı var. Daha iyi bir üniversiteyi kazanırsa hayatında güzel olma ihtimali olan şeylerin olasılığını artırır. Ancak her zaman hayal ettiğiniz gibi gerçekleşmiyor. Hayat bu ihtimallerden çok daha karmaşık. Bu yüzden bunun kararını verecek olan siz değilsiniz. Arada kan bağınız dahi olmayan kişilerin tercihlerinde bu kadar ısrarcı olmayın.

Koç işletme okumak var, bozok üni işletme okumak var. Tabii ki fark eder.
Ya koç işletme burslunun sıralamasından haberin var mı? Bozok nereden koç nerede? Bazen üniversite önemlidir bazen bölüm. Koç dediğin üniversite, burslu öğrenciler genelde ilk 1000'de zaten, ilk 1000'e girebilecek öğrenciler belli. Hayata gerçekçi bakmaya çalışıyorsun ama eksik bakıyorsun. Koç'ta okumak çok fazla kapı açar, bölümü fark etmeksizin ama yine hayatının kurtarıcısı kendinsin, üniversiten tek başına değil. İyi ismi olan üniversite kazanmam yeterli diyorsan büyük bir hayal kırıklığı seni bekliyor. Ayrıca o tür üniversitelere girecek öğrenciler belli üzgünüm. Kazanmaya kapasitesi varsa tekrar hazırlanmalı elbette ama kapasitesi varsa, çünkü 1 yıl 2 yıl olur 3 yıl olur zamanda akıp gidiyor üstelik 20'li yaşlar çok hızlı gidiyor, madem gerçekçi bakmak istiyorsan hayata bu yöndende bakmalısın.

Merhabalar
Biliyorsunuzdur belki az bir süre sonra üniversite sınav sonuçları açıklanacak. Benim de kardeşim sayılabilecek hatta manevi kardeşim olan biri sınava girdi. Ortalama bir sonuç bekliyor. Ben diyorum ki mezuna kalsın, iyi ve ismi olan, özgeçmişini hazırlarken onu ön plana çıkarabilecek bir üniversiteyi kazansın. Kardeşim de mezuna kalmak istiyor. Fakat ailenin yaşça büyük kişileri tarafından müthiş bir baskıya maruz kalıyor. Önemli olan bölüm, üniversiteyi boşver diyorlar. Bu arada eşit ağırlıktan girdi sınava.
Bana göre iyi bir üniversite iyi bir çevre demek. İnsanın vizyonunu çok etkiliyor. Taşrada bir üniversite okumak yerine bir sene daha hazırlanmanın hiçbir kaybı olmaz. İngilizcesi de çok iyi. Fakat büyükleri ikna edemiyoruz. Doksanlar seksenler kafasıyla bakıyorlar olaya. Siz ne düşünüyorsunuz?
Öz kardesiniz değil ,karışmayın. Yarın öbür gün bir şey olur ilk günah keçisi sen olursun.

Neyi bilmiyorum allah aşkına yüksek lisans mezunuyum, yurt dışında okudum yükseği. Çocuk da mezuna kalmak istiyor. Akıl veren büyüklerin biri su tesisatçısı.
Geçen bir üyenin annesiyle ilgili açtığı konuya da böyle garip yorumlarınız vardı.
Kusura bakmayın ama eğitim ile özel hayat bammmbaşka konular.
30k civarı bekliyoruz dedim. 30k gelecek demedim. Netlerine göre ortalama gelebilecek sonuç bu.
Siz tek kişi yasağını zira safi zararsiniz

Merhabalar
Bölüm çok önemli böyle konularda. Biraz da kişinin okurken ve sonrasında kendini geliştirme seviyesi.
Kardeşim Bilkent hukuk mezunu. Daha 30 yaşında bile değil 150k maaş + sağlık sigortası ve 2 senede bir 2 maaş kadar prim alıyor. Ama aynı okul aynı bölümden mezun olup iş bulamayan arkadaşları da var.
İki arkadaşım var biri Hacettepe tıp biri Erzurum tıp mezunu fark var mı? Bence yok ikisi de atandı çalışıyor devlette.
Mezuna kalmak kolay bir psikoloji değil. Puan,potansiyel,kişinin sınav kaygı yönetimi,çevresel etkilere karşı tutum hepsi çok önemli. Ben olsam böyle yükün altına giremeyebilirim

Merhabalar
Kesinlikle iyi okul..
Artik malesef her yer apartman universitesi,bu okullarib adi sani duyulmadik hocalari ile dolu. Bu hocalarin da liyakatle orda olduklari tartismali.Adam akilli yayinlanmis ozgun paperlari bile yok.Bu sekilde bir egitimin hic kimseye faydasi yok.
Universite herseyden once vizyon katar.Sadece diploma basan okullarin kimseye faydasi yok olmadigini da goruyoruz zaten.Gerekirse 2-3 sene mezuna kalsin

Okumak istedigi bölüm de önemli bence
Yani isletme iktisat ise hangi üniversite oldugu cok farketmiyor artik aoften mezun olan da kendini yetiştirmişse iyi yerlere geliyor ama örneğin hukuk/psikoloji vb alanlar ise o da yine kendini yetistirmekle alakali tabii üniversitenin imkanlari da önemli
Ben sahsen bu kadar önemli, hayatini etkileyecek konuda yorum yapmazdim

Eninde sonunda kpss'ye girmeyecek mi zaten? Kpss'de kimse hangi üniversiteden mezun olduğuna bakmıyor.

Hee ben çok büyük şirketlerde çalışıcam,yönetici olucam diyorsa da o da öyle sadece üniversitenin ismi ile olmuyor zaten.Koç kazanacaksa başka tabi.
Ayrıca okuyacağı bölümde çok önemli. İibf'de okuyacağı bir bölüm için bu riski almaya değer mi mesela? Emin değilim.
Zaten artık öyle bir devirdeyiz ki hangi bölümü hangi üniversiteden okursan oku iş bulmak ya da istediğin gibi bir iş bulmak çok zor.

Bence çok karışmayın ve etkilemeyin. Manevi kardeşiniz olsa bile neticede kardeşiniz değil.
Ortalama üstü bir puan gelecekse heba etmesin derim.

Nasıl sonuçlar?

Merak ettim.
28 bin geldi. Mezuna kalacağını söylüyor
Eninde sonunda kpss'ye girmeyecek mi zaten? Kpss'de kimse hangi üniversiteden mezun olduğuna bakmıyor.

Hee ben çok büyük şirketlerde çalışıcam,yönetici olucam diyorsa da o da öyle sadece üniversitenin ismi ile olmuyor zaten.Koç kazanacaksa başka tabi.
Ayrıca okuyacağı bölümde çok önemli. İibf'de okuyacağı bir bölüm için bu riski almaya değer mi mesela? Emin değilim.
Zaten artık öyle bir devirdeyiz ki hangi bölümü hangi üniversiteden okursan oku iş bulmak ya da istediğin gibi bir iş bulmak çok zor.

Bence çok karışmayın ve etkilemeyin. Manevi kardeşiniz olsa bile neticede kardeşiniz değil.
Ortalama üstü bir puan gelecekse heba etmesin derim.
Yok kpss ye girmeyecek hedefi farklı

28 bin geldi. Mezuna kalacağını söylüyor

Yok kpss ye girmeyecek hedefi farklı
Ya bilemiyorum hedefi ne,ne hedefliyor ama dizilerde gördüğü beyaz yaka hayatına özenip öyle bir hayat kurmak istiyorsa o hayat sadece üniversite ile olmuyor maalesef. Zaten o tarz bir beyaz yaka hayatı yaşan bu ülkenin %5 kısmı falandır geri kalanı ise özel sektörde sürünen köleler. Kaldı ki iibf bölümü istiyor dediniz. Ceo'luk hayalleri falan mı kuruyor?

28 binden koç üniversitesine burslu gidecek sıralamayı yapabileceğini ise hiç sanmıyorum.
Tercih yapmazsa okul birinciliği kontejanıda gidecek. Lisede okul birincisi olan arkadaşım bu sayede İTÜ'ye girmişti. Neyse hakkında hayırlısı olsun.

Okul birinciligi varsa bu siralamayla birlikte degerlendirmeli kontenjani yakmasin...

X