Yanlış yönlendirme yapmak

mezundan ne cok korkan var yahu? ben 2014 girişliyim, ilk sene 15 bin oldum ikinci sene ilk 1000'e girdim. zaten dandik bişe okuyacağına hiç okumasın üniversite. üniversite adam gibi bi yerde okunmayacaksa okunmamalı. türkiyede maksimum 5-6 üniversite var.
çalışacaksa, kendine güveniyorsa, amacı varsa kalsın tabiki mezuna. oyle sandığınız gibi bişe değil mezuna kalmak. ama kalıp aylaklık edecekse tabiki kalmasın. öğrenciyi tanımadan kal kalma denmez. ailesine tabiki söyleyin, onlara yorum yapmıyorum bile. siz üzerinize almayın sorumluluğu.

Bibi95, konuyu açan kişinin dünya dan haberi yok. Elinde sadece öğrencinin ağzından çıkan tahmin var.

Sen kendin yazıyorsun ilk 15 bine girdim, şu konuları yetiştirdim şunları yetiştiremedim. Ne yaptığının farkındaymışsın ne durumda olduğun belli. Sen 3 kerede mezuna kalsın, en kötü 20 bine girermişsin. Sonuçta net sayın, bildiğin konular, temelin belli.

Konuyu açan kişinin tek dediği tahmin üzerinden mezuna kalsın savunması. Önceki puanları netleri bilmiyor konuyu açan kişi. Bu kafayla bu mantıkla olmaz.

Nereye geliyor ya? Sonuçlar açıklanmadı bile. Aynen tam beklenilen sıralama şak diye gelecek.

Ya cileklivanilin senin aklın sana yetse burada milyon tane saçma konu açmazsın. Kendine aklın yetmezken bir şey bilmiyorken bu öğrencinin durumuyla ilgili, daha sonuçlar gelmeden mezuna kalsın diye tutturup, çocuğu ailesine karşı kışkırtmazsın.

30k civarı gelsin önce. Tutan bölümler okullar bakılsın. Eşit ağırlıkta sıralama sıkıtnısı yok. Belki yatay geçiş imkanı olan okulda okur istediği yerde okur. Belki ailesi özele verir. Sana ne bilmediğin şeye akıl veriyorsun.
Neyi bilmiyorum allah aşkına yüksek lisans mezunuyum, yurt dışında okudum yükseği. Çocuk da mezuna kalmak istiyor. Akıl veren büyüklerin biri su tesisatçısı.
Geçen bir üyenin annesiyle ilgili açtığı konuya da böyle garip yorumlarınız vardı.
Kusura bakmayın ama eğitim ile özel hayat bammmbaşka konular.
30k civarı bekliyoruz dedim. 30k gelecek demedim. Netlerine göre ortalama gelebilecek sonuç bu.

30k civarı bir şey gelecek.
Hedefi daha yüksek.
Neden denemesin yahu atlı mı kovalıyor?

Sonuçlar açıklanmadan aile ile konuşmamalı

Ve çocuğun aile yeniden çocuğu hazırlık için dershaneye verebilecek mi?

Çünkü mezunada kalsa destek şart tek yapamaz

Çocuğun beynini yıkamayın bir gelsin sonuçlar hele

Ve kaldıramayacağınız bir vebalin altına girmeyin

Bibi95, konuyu açan kişinin dünya dan haberi yok. Elinde sadece öğrencinin ağzından çıkan tahmin var.

Sen kendin yazıyorsun ilk 15 bine girdim, şu konuları yetiştirdim şunları yetiştiremedim. Ne yaptığının farkındaymışsın ne durumda olduğun belli. Sen 3 kerede mezuna kalsın, en kötü 20 bine girermişsin. Sonuçta net sayın, bildiğin konular, temelin belli.

Konuyu açan kişinin tek dediği tahmin üzerinden mezuna kalsın savunması. Önceki puanları netleri bilmiyor konuyu açan kişi. Bu kafayla bu mantıkla olmaz.
he konuyu açanı tanımıyorum acıkcası, saçma sapan bişe üzerinden konuşuyorsa onu bilemem. ama yapabilecek öğrenci kalsın diye yorum yapıyorum. ki 30k kötü bi sıralama değil ilk sene için. ben naçizane ilk sene 30k yapan bi gence bunu derdim.

kardeşim de ilk sene 60k gibi bişe oldu, gidebileceği bi kaç yer vardı, ikinci sene 20k oldu bilkent bilgisayar mezunu. ortaya bambaşka resimler cıkıyor buna inanın. mastera vs kabul alırken, iş görüşmelerinde her anlamda fark oluyor. devir artık bambaşka. bikaç üni hariç adam gibi şirketler yüzüne bakmaz. ama tekrar ediyorum öğrenciye bağlı.
Aynen öyle. Sene kaybetmeyeyim diye saçma sapan üniversitelere gidip yıllarca işsiz gezince sene kaybı olmuyor mu ben de bunu anlamıyorum. Çocuk da mezuna kalmak istiyor. Tesisatçı adam geliyor "üniversite önemli değil yeğenim" diyor. Evet millet salaktı zaten keyfine iyi ünileri hedeflediler. Tabii ki fark ediyor okunan üniversite

Neyi bilmiyorum allah aşkına yüksek lisans mezunuyum, yurt dışında okudum yükseği. Çocuk da mezuna kalmak istiyor. Akıl veren büyüklerin biri su tesisatçısı.
Geçen bir üyenin annesiyle ilgili açtığı konuya da böyle garip yorumlarınız vardı.
Kusura bakmayın ama eğitim ile özel hayat bammmbaşka konular.
30k civarı bekliyoruz dedim. 30k gelecek demedim. Netlerine göre ortalama gelebilecek sonuç bu.

Ya Allah aşkına. Bu çocuk 18 yaşına yeni girmiş, bu ekonomide ailesine bağlı birisinden bahsediyoruz ve sen gelmiş "tercih listesini gerekirse ailesine göstermeyiz" gibi akılsızca bir şey yazıyorsun.

Netlerini puanlarını yetiştirdiği konularını, sınav sistemini bilmeden mezuna kalsın, çünkü onun tahmini 30 bin sıralaması, yazıyorsun.

Merhabalar
Biliyorsunuzdur belki az bir süre sonra üniversite sınav sonuçları açıklanacak. Benim de kardeşim sayılabilecek hatta manevi kardeşim olan biri sınava girdi. Ortalama bir sonuç bekliyor. Ben diyorum ki mezuna kalsın, iyi ve ismi olan, özgeçmişini hazırlarken onu ön plana çıkarabilecek bir üniversiteyi kazansın. Kardeşim de mezuna kalmak istiyor. Fakat ailenin yaşça büyük kişileri tarafından müthiş bir baskıya maruz kalıyor. Önemli olan bölüm, üniversiteyi boşver diyorlar. Bu arada eşit ağırlıktan girdi sınava.
Bana göre iyi bir üniversite iyi bir çevre demek. İnsanın vizyonunu çok etkiliyor. Taşrada bir üniversite okumak yerine bir sene daha hazırlanmanın hiçbir kaybı olmaz. İngilizcesi de çok iyi. Fakat büyükleri ikna edemiyoruz. Doksanlar seksenler kafasıyla bakıyorlar olaya. Siz ne düşünüyorsunuz?
merhaba, mezuna kalmış biri olarak en iyi sonucu mezuna kalınca elde ettim daha iyi bir bölüme ve ankara'da hatrı sayılı bir okula girdim, şimdi güzel sevdiğim hayal ettiğim bir işte çalışıyorum 1 sene asla kayıp değildir, "kazanamadı" zihniyeti alsa kırılmaz. kulaklarını tıkasın ve geleceğine baksın sevgiler.

Çocuğun netleri belli. Eksik konuları da belli. Kendi arzusu da belli. Sınavda yaptığı netler üzerinden tahmini gelecek sıralamayı hocalarıyla konuşarak belirledik. Kesinlikle bu sıralama gelir demiyoruz zaten.

Neden ?

Her ailenin bunu bilmeye hakkı var

Çocuk sizin çocuğunuz değil farkında mısınız ?

Yalanla dolanla yapılan işler bir yerde patlar
Çocuk ağlayıp duruyor hayattan bezdi. Hocaları da umutlu baya. Ama hem ailesi hem uzak çevresi sıkıntı yaratıyor. Ailesi eğitimli insanlar değil. Açıkçası, uğraşmayalım gelene gitsin kafası içindeler.

Mezuna kalan arkadaşlardan bildiğim, dünyanın en sıkıcı dönemi olduğu. Benim kardeşim olsa, istediği bölümse, gideceği yerle de bir sorunu olmayacaksa yazdirirdim. Açıkçası eşit ağırlıkta da ne kadar aşırı fark edecek ki okul sanmıyorum 🙄
Ankara Hukuk okumak var İnönü Üniversitesinde hukuk okumak var. İkisi de aynı şey mi sizce?

Neden ?

Her ailenin bunu bilmeye hakkı var

Çocuk sizin çocuğunuz değil farkında mısınız ?

Yalanla dolanla yapılan işler bir yerde patlar
Çocuk ağlayıp duruyor hayattan bezdi. Hocaları da umutlu baya. Ama hem ailesi hem uzak çevresi sıkıntı yaratıyor. Ailesi eğitimli insanlar değil. Açıkçası uğraşmayalım gelene gitsin kafası içindeler.
Ankara Hukuk okumak var İnönü Üniversitesinde hukuk okumak var. İkisi de aynı şey mi sizce?
Dünyanın en sıkıcı şeyi diye önündeki kırk seneyi heba edecek,ne değişik düşünceler.

Ben siz çok fazla müdahil olmayın demeye geldim. Eğer ailesi dediğiniz gibi biraz eski kafalıysa herhangi bir olumsuz durumda suçlu tutulabilirsiniz.

Ya Allah aşkına. Bu çocuk 18 yaşına yeni girmiş, bu ekonomide ailesine bağlı birisinden bahsediyoruz ve sen gelmiş "tercih listesini gerekirse ailesine göstermeyiz" gibi akılsızca bir şey yazıyorsun.

Netlerini puanlarını yetiştirdiği konularını, sınav sistemini bilmeden mezuna kalsın, çünkü onun tahmini 30 bin sıralaması, yazıyorsun.
Hocalarıyla sürekli iletişim halinde. Zeki bir çocuk. Olsun bitsin gitsin kafasıyla hareket etmek istemiyor. 18 yaşına yeni girmiş biri için 1 sene kayıp değil,kazanç. Netlerini, yetiştirdiği konuları biliyor zaten.

Ben siz çok fazla müdahil olmayın demeye geldim. Eğer ailesi dediğiniz gibi biraz eski kafalıysa herhangi bir olumsuz durumda suçlu tutulabilirsiniz.
Ben sadece onun verdiği kararda destekçisi olmak istiyorum. Yarın derse ki yok ben yazıp gidicem ona da destek olurum. Ama mezuna kalmayı çok istiyor. Sürekli ağlıyor, ailesi canından bezdirdi artık. Annesi de babası da üniversite okumamış. Yeni sistem hakkında bilgileri yok.

ben anca sırf ailesinin geri kafalığından potansiyelini gerçekleştirememiş gençlere üzülüyorum. şuan yaşı 25-35 arası olanlar üniversite farkı ne demek, bölüm farkı ne demek iyi bilir. son 10-15 senede hayata bakış, üniversitenin insanlara kattığı cok değişti. üniversite sabah git akşam gel bi yer değildir lise gibi. insanın hayatı orada şekillenir, arkadaşlıkları, hayata bakışı, hatta belki evliliği bile. bu herkesin anlayacağı bişe değil maalesef.
ama annesinden babasından gizli iş olmaz. dershanesine gitsin annesi babası. hocalarla, eğitimcilerle konuşsun. rızalarını alsın. benim annem-babam her kararımda arkamda olmasa bugun olduğum yerde olamazdım. anne-baba desteksiz gençlere bişe diyemiyorum. seneye yapamazsa da yapamamış olur. hayat bu. ben de ilk yurtdışı masterıma yaptım iş bulamadım döndüm türkiyeye, ağla ağla ikinciye başladım bilişim alanında. şimdi avrupada en iyi şirketlerden birinde çalışıyorum. bikaç sene kayıp bişe değil hayatta.
ama ailesinin rızası olmadan siz bişeye karışmayın. bi şekilde onları da ikna etsin. tek diyebileceğim bu.

ben anca sırf ailesinin geri kafalığından potansiyelini gerçekleştirememiş gençlere üzülüyorum. şuan yaşı 25-35 arası olanlar üniversite farkı ne demek, bölüm farkı ne demek iyi bilir. son 10-15 senede hayata bakış, üniversitenin insanlara kattığı cok değişti. üniversite sabah git akşam gel bi yer değildir lise gibi. insanın hayatı orada şekillenir, arkadaşlıkları, hayata bakışı, hatta belki evliliği bile. bu herkesin anlayacağı bişe değil maalesef.
ama annesinden babasından gizli iş olmaz. dershanesine gitsin annesi babası. hocalarla, eğitimcilerle konuşsun. rızalarını alsın. benim annem-babam her kararımda arkamda olmasa bugun olduğum yerde olamazdım. anne-baba desteksiz gençlere bişe diyemiyorum. seneye yapamazsa da yapamamış olur. hayat bu. ben de ilk yurtdışı masterıma yaptım iş bulamadım döndüm türkiyeye, ağla ağla ikinciye başladım bilişim alanında. şimdi avrupada en iyi şirketlerden birinde çalışıyorum. bikaç sene kayıp bişe değil hayatta.
ama ailesinin rızası olmadan siz bişeye karışmayın. bi şekilde onları da ikna etsin. tek diyebileceğim bu.
Ben de böyle düşünüyorum noktasına virgülüne kadar.

Mezuna kalmak risk değil mi? Ya daha düşük puan alırsa ne olacak. Ailesi istemiyorsa vardır bir bildiği. İstediği bölümü orta halli bir üniversitede kazanabiliyorsa engel olmak risk almak demek. Çalışıp daha iyisini yapabilecek bir çocuksa destek olmak gerekir

Ben sadece onun verdiği kararda destekçisi olmak istiyorum. Yarın derse ki yok ben yazıp gidicem ona da destek olurum. Ama mezuna kalmayı çok istiyor. Sürekli ağlıyor, ailesi canından bezdirdi artık. Annesi de babası da üniversite okumamış. Yeni sistem hakkında bilgileri yok.
kendisi de istiyorsa saygı duyarlar umarım. Ama o baskı çok fena çok zor🙁

X