Wir lernen deutsch / Almanca

Bu cümlede eksik anlatım var... nerden aldın cümleyi?
olayın öncesinde kadın birtakım aksilikler yaşıyor kitapta. sonra da telefonda arkadaşına anlatıp yakınırken bu cümleyi kuruyor "hemen şikayet ettim ama şimdiye kadar kimse gelmedi" diyor. cümlenin ilgimi çekmesinin nedeni reklamieren. ben bu kelimeyi reklamla ilgili bir şey sandım ama meğersem şikayet etmekmiş :)

olayın öncesinde kadın birtakım aksilikler yaşıyor kitapta. sonra da telefonda arkadaşına anlatıp yakınırken bu cümleyi kuruyor "hemen şikayet ettim ama şimdiye kadar kimse gelmedi" diyor. cümlenin ilgimi çekmesinin nedeni reklamieren. ben bu kelimeyi reklamla ilgili bir şey sandım ama meğersem şikayet etmekmiş :)
Şimdi oldu çünkü cümlenin bi geçmişi olması lazım:)
Reklamieren alışveriş dilinde kullanılan bi kelime yani bi insanı şikayet ederken kullanilmaz:)
Onu da belirteyim ilerde karistirmayasin:)

Screenshot_2015-12-10-23-30-14.png

tamamdır :KK66: ama sich beschweren, sich beklagen insanı şikayet ederken dimi?
Hayır canım sanırım yanlış anlattım...Sich beschweren birçok alanda kullanılır mesela:
Ich möchte mich bei Ebay über einen Verkäufer beschweren.
Ebayde bir satıcıyı şikayet etmek istiyorum...
Ya da
Hast du dich echt über deinen Zahnarzt beschwert?
Diş hekimini gerçekten şikayet ettin mi?

In diesem Zusammenhang will ich mich nicht beschweren, sondern ich soll viel mehr froh darüber sein,.......cümle devam ediyor ama bu kadarı yeter anlatmaya:)
Bu baglamda (ya da baglantida) şikayet etmek istemiyorum, tam tersine bunun üzerine çok çok sevinmeliyim,.....bundan sonrasında neden şikayet etmemesi aksine sevinmesi gerektiğini anlatiyor:))
Sich beklagen pek kullandığım bişey diil o yüzden bilgi veremicem ama başka bişey anlatcam
Anzeigen: şikayet etmek, ihbar etmek
Anzeige: ihbar, Şikayet
Bu da encok resmi kurumlar için kullanılır...
Mesela
Ich hab gesehen, dass du dein Kind geschlagen habest, ich werde dich beim Jugendamt anzeigen!!
Çocuğunu dövdüğünü gördüm, seni gençlik hizmetleri dairesine ihbar(sikayet) edecegim!!
Ich hab gehört, dass sie schwarz arbeite... Ich zeige sie beim Finanzamt an...
Onun kaçak çalıştığını duydum, vergi dairesine ihbar edeceğim....

Hayır canım sanırım yanlış anlattım...Sich beschweren birçok alanda kullanılır mesela:
Ich möchte mich bei Ebay über einen Verkäufer beschweren.
Ebayde bir satıcıyı şikayet etmek istiyorum...
Ya da
Hast du dich echt über deinen Zahnarzt beschwert?
Diş hekimini gerçekten şikayet ettin mi?

In diesem Zusammenhang will ich mich nicht beschweren, sondern ich soll viel mehr froh darüber sein,.......cümle devam ediyor ama bu kadarı yeter anlatmaya:)
Bu baglamda (ya da baglantida) şikayet etmek istemiyorum, tam tersine bunun üzerine çok çok sevinmeliyim,.....bundan sonrasında neden şikayet etmemesi aksine sevinmesi gerektiğini anlatiyor:))
Sich beklagen pek kullandığım bişey diil o yüzden bilgi veremicem ama başka bişey anlatcam
Anzeigen: şikayet etmek, ihbar etmek
Anzeige: ihbar, Şikayet
Bu da encok resmi kurumlar için kullanılır...
Mesela
Ich hab gesehen, dass du dein Kind geschlagen habest, ich werde dich beim Jugendamt anzeigen!!
Çocuğunu dövdüğünü gördüm, seni gençlik hizmetleri dairesine ihbar(sikayet) edecegim!!
Ich hab gehört, dass sie schwarz arbeite... Ich zeige sie beim Finanzamt an...
Onun kaçak çalıştığını duydum, vergi dairesine ihbar edeceğim....

Niye?

X