Wir lernen deutsch / Almanca

Neyine takıldın söyle anlatayım canım
Bu arada der man, ein man m kücük yazilir ve tek n ile yazilir

Ein Mann ist gekommen. Den Mann hatte ich irgendwo gesehen.

Auf 'a baktim lingen. Mit 2 Kasus.
Yani bazen dativ bazen akkusativ

Kücük yazilan man farli.

Wenn ........ ist , muss man....

.....oldugunda,....insan ...yapmak zorunda

bize de çakal bir ev sahibi böyle şeyler yapmıştı bak aklıma geldi şimdi çoktan dönüş yapmıştık ve peşini kovalayamadık maalesef

Auf 'a baktim lingen. Mit 2 Kasus.
Yani bazen dativ bazen akkusativ
Evet canım biliyorum auf her ikisiyle de kullanılıyor yerine göre, ben burda senin kurduğun cümlelerde akkusativ olur dativ olmaz demek istedim....

Ben senin man olayında hala neye takıldığını çözemedim

Bugün bende kesin bi mallık var

bize de çakal bir ev sahibi böyle şeyler yapmıştı bak aklıma geldi şimdi çoktan dönüş yapmıştık ve peşini kovalayamadık maalesef

Benim de para mi emlakçi yedi. Ögrenciyken. Bozuk seyleri kabul edip olsun dedim. Cikarken benim üstüme kaldi.
Ikinize de geçmiş olsun zor valla kiracı olmak ben de kiraciyim ve 990 Kaution ödemiş biri olarak paramı ilerde alamamaktan korkuyorum

Şöyle ki eger ben auf der Fremdesprache yerine auf Deutsch yazsaydim.
Bu dilde diyebilirdim ve fakat herhangi bir yabanci dil oldugu icin dieser yerine der.

Verdigim örnekte

Ein Mann ist gekommen. Den Mann hätte ich irgendwann gesehen. Ilk cümlede bilinmeyen adam ikinci cümlede , ilk cümlede bahsettigim adam.
Diesen olur mu bilmiyorum ama den oluyor.

Yani auf der da dogru

Ek: man ile Mann farkli lingen biliyorsundur. Bir de yazdim diger mesaji görmedin

Son düzenleme:
Şimdi anladım ne demek istediğini:)
Ama burda verdiğin örnekle öbür konudaki cümle farklı bence... birinci kısımda herhangi bir yabancı dil olarak soyleyip ikincide onun o bikinci cümledeki yabancı dil olduğunu vurguluyorsun...
Yani şimdi benim de kafam çorba oldu Napsak ki

Ek: man ile Mann farkını biliyorum.. En başta da senin o noktada takıldığını sanmıştım

Mann li örnegi illaki diesen dieser kullanilmak zorunda degil diye verdim.

Çok kişinin başına geliyormuş burda,genelde de yabancıların tabi..nasılsa haklarını arayamazlar diye..kötü insan dünyanın heryerinde var ne yazik ki..ben o kıza 500 euromu yedirip istediğini vermek istemiyorum hasta olucam sinirden hayatta en nefret ettiğim ve tahammül edemediğim şey haksızlıktır..inşallah bir tanıdık vasıtasıyla avukat falan bulurum ama bulamıyorum birşey çıkmayacak tanıdıklardan daha henüz 1 avukata danışamadım

Insallah halledersin canim

Ich hab heute die Sätze mit wozu im Internet gesucht, etwas darüber gefunden und Gott sei Dank hab ich dieses Fragewort verstanden:)
Neues Wort hab noch nicht hast du heute was gelernt?

Ne leider nicht. Ich hatte viel zu tun.
aber ich habe deinen Text,der über wozu ist gelesen.

Ein Beispiel von mir:

-Wozu brauchst du das Auto

-Ich brauche es um meinen Freund vom Bahnhof abzuholen

Not:düzeltme var

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…