Vulvar Vestibulitis (vajinismusla karıştırılan fiziksel rahatsızlık)

you tube daki videolarda izlemiştim.yıllardır bu sorunu olan biri alkali diyet ile geçirdiğini anlatıyordu.Alkali diyeti yapmak çok zor ama yapmaya çalışıcam.
içme suyunu ingiliz karbonatı ile alkali yapmaya çalışıyorum .Şampuanımı değiştirdim.netten küllü defne sabunu siparişi verdim.çamaşırlar için granül sabuna başlıcam.kullandığım kremlerin içeriklerini kontrol ettim.Şimdilik yaptıklarım bunlar:)

Merhaba
Sanıyorum bnde aynı durumdan muzdaribim son gittiğim doktor vulvadini olabileceğimi söyledi.bnm mazim biraz değişik hamile kaldıktan sonra uzun süre geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu yaşadım ve 6. Ayımda aşırı su tüketimiyle geçti ama yanma hissim hiç geçmedi rutin kontrollerde vajinit olduğumu söylüyordu doktorum yeşil renkli akıntım oluyordu ve hormonlrla alakalı olduğunu söylüyordu ama sadece aşırı yanma hissi ilişkiden sonra daha da artıyordu ve ağrılı birleşme yaşıyordum.hamileliğim boyunca bu sebepten dolayı 3 sefer ilişki yaşadık diyebilirim. Mayıs ayında doğum yaptım doktorum kendiliğinden geçeceğini söyledi fKt bu sıkıntım hala devam ediyor.doğumdan sonra tekrar vajinit oldum fitiller antibiyotik ağızdan probiyotik haplar kızarıklık ve yanma hissi için çeşitli kremler kullandım geçmedi fakat zaman zaman hafifleyip ilişki sonrasınsa kızarıklık ve ynma hissi artıyor. Smear ,vajinal kültür,üreme testleri yapıldı ve hiçbir zararlı bakteriye rastlanmadı akıntımda fiZyolojik durumda hiçbir problemin yok diyor gittiğim birçok doktor fakat bu hafta ilişki sonrasında aşırı yanma hissettim ağlaya ağlaya jinekoloğa koştum fakat problemim vajinal problemim olmadığını (bence vulvada kızarıklık mevcut )ama aksine çok iyi durumda olduğumu ama kinekolojik muayene sonrasında vulvdini olabileceğimi söyledi ben daha öncr östren içeren krem ve lctobasil içeren fitil kullndığımda bana iyi geldiğini görmüştüm ama emZirdiğim için ösyrejen eksikliğinden yanma hissinin devam edeceği söylenmişti fakat şuan emzirmiyorum 1hafta bu östrejn içeren krem ve fitili kullancğım 1 hafta aonunda tekrar kontrole gidecwğim bna ist.de vulvadini konusunda uzman bir arkdşma danışacağını söyledi.gerçekten yaşadığım bu sıkıntıysa çok zor bir durum herkeze acil şifalar

Tuğçe sende ki tüm belirtileri , şikayetleri ben yaşadım ve hala yaşıyorum. Ben Süleyman Engin Akhan'ın hastasıyım ve Mart ayında ameliyat oldum .Şikayetlerin geçtimi dersen Hayır , Geçmedi. İlişki dışındaki yanmalarım hala devam ediyor. Ama bu hastalığın yine de tek ismi O dur. Çünkü bu hastalık maalesef tanınmıyor . Östrojen kremin bana da iyi geldiğini yeni yeni farkettim ve bende artık östrojen eksikliği olduğu konusunda şüphe uyanmaya başladı ve onun testini yaptıracağım en kısa zamanda.

Bnm doktorum östrejen eksikliği değildir diyor ama bnm ısrarım sonucu bana ilaç yazdı.bnmde araştırdıktan sonra merak ettiklerim var tabi cevaplarsanız sevinirim östrejen kremi kullAndıktan sonra bir değişiklik olursa yazarım bnde ameliyattan sonra hiç değişiklik olmadımı sıkıntınızda yanmanız bir nebzede olsa azalmadımı birde fiziksel olarak görüntüde çok değişiklik oluyormu yani bu yanma hissiyle günlük yaşamı devam ettirmek çok zor gerçekten çok çaresizim

merhaba herkese. forumun baslarin da yazmistim, ben de ameliyat oldum. agrilarim azalsa da tam olarak bitmemisti ve cinsel iliskiden zevk almiyordum, hatta kaciniyordum. bir kac gelisme var durumumda, bilgilendirmek istedim belki birilerine yardimi dokunur diye.

daha once de yazmistim organik yasamaya baslayip, agrilarindan kurtulanlar var. aylarca uyguladim ben de bunu. tavsiye edenler kadar faydasini goremedim malesef. yine de vajina bolgesine sabun, sampuan gibi tahris edici maddeler temas ederse agrilarim artiyor bunu gozlemledim. ama sadece bu kadar. yani bu yontemi es gectim artik. sadece bu sabun vs olayina dikkat ediyorum.

vvs tedavisi konusunda ki tip makalelerini okudum. sizin de bildiginiz gibi bir kac yontem var, bunlar: terapi, ostrojen kremleri, anti depresanlar, ameliyat ve son olarak low oxalate diyet . yani dusuk oksalatli diyet. artik bu konuda doktora gitmekten sikildigim icin low oxalate diyeti denemeye karar verdim. bu diyet normalde bobrek tasi olanlarin uyguladigi bir diyet. bazi doktorlar bu diyeti tedavi yontemi olarak bile gormuyorlar, cunku basari yuzdesi cok dusuk. o yuzden kimseye bos yere umut vermek istemem. ama mesela ben bu diyetten hic haberim yokken bile ceviz bademi cok yedigim donemler agrilarimin arttigini gozlemlemistim. gercektende bu gidalar oksalate orani cok yuksek gidalarmis. o yuzden umutlandim. bir de benim bazen iliski sirasinda hic agrim olmuyordu, bazen de dayanilmayacak kadar agriyordu. eger sizlerden de durumu bu sekilde olan varsa belki deneyebilir. devamli agri cekiyorsaniz ve iliski disinda da agriniz varsa muhtemelen ise yaramayacaktir.

ama size yemin ediyorum benim agrilarim tamamen gecti. ne zaman yediklerime dikkat etmeyi biraksam yeniden agri basliyor. diyete devam edince bir sure sonra agri yeniden geciyor. psikolojik mi bilmiyorum. ama literaturde gecen bi yontem tamamen yalan olamaz sanki. o yuzden durumu benim gibi olan varsa umarim dener ve ise yarar. bu konuda websiteleri genelde ingilizce. denemek isteyen olursa ve ingilizce problem olursa yardimci olmaya calisirim ne yiyip ne yemeyecegi konusunda.

merhaba, sizin alkali diyetiniz sonuclari ne oldu? umarim ise yaramistir?

Merhaba ,

nelerin yenip nelerin yenmediği ile ilgili ayrıntılı bir liste verebilir misiniz.?

Ayrıca özelden size mesaj atmıştım. Oradan da görüşürsek sevinirim.

Teşekkürler

Merhaba,

Alkali diyeti ameliyattan sonra nekahat döneminde yapmaya çalıştım ama daha sonrasında farklı ağrılar ortaya çıkınca devam edemedim.Tek sorunum vvs değilmiş.mr çektirdim yoğun varis yapılar gözlemlendi. orda bulunan varisler kuyruk sokumundan çıkan ve vulvada dallanan pudental sinirlere baskı yapıyor ve acı şeklinde ağrı oluşuyor. Doktorumun yeni teşhisi bu ameliyattan sonra ağrının artması,gün sonuna doğru ağrının şiddetlenmesi,1 saatten fazla ayakta kalınca veya oturunca şiddetinin artması bu teşhisi doğruluyor ama çok uzun süre teşhis koyulamaması-yanlış teşhislerden dolayı bu teşhisten de emin olamıyorum.Kuyruk sokumundan başlıyor kalçama ve vulvaya doğru ağrı yayılıyor.İçinden çıkılamaz bir hal aldı sürekli dr kontrolünde olmama rağmen ağrılarım geçmediği gibi kaşıntı ve tahriş sorunları da yaşıyorum.Tüm bunlara yol açan bir şey var mutlaka ama bulunamıyor.

Uzun oldu kusura bakmayın,belki benimle aynı durumda olanlar vardır ondan ayrıntılı yazdım.

Alkali diyet,bitkisel kürleri denemekten başka çare kalmadı.Alkali diyet ile ilgili tavsiyede bulunursanız sevinirim.

arkadaşlar merhaba.Sanırım bende de bu hastalık var fakat İstanbuldaki mi yoksa Ankaradaki doktor mu çok kararsız kaldım.Ameliyat olan arkadaşlardan yardım bekliyorum

Iyi geceler. 3 gün once bana da vulvar vestubiutis teşhisi konuldu. Doktor ameliyat dedi 5500 tl istiyor. Ankarada yaşıyorum özel bir klinike gittim. Bu arada bubsorun yüzünden terkedildim. Psikolojim berbat durumda. Ameliyati olmali mıyım yorumlardan dolayi kararsiz kaldım. 2 bir öneri almak istiyorum mümkünse bir devlet hastanesinde ama bu konuda uzman bulmak zor. Onerebileceginiz bir doktor ya da hastane var mı?

Arkadaslar 4 doktora gittim 2si çok basit bir operasyon ol dediler 2side sonrası daha kötü olabilir ağrıların artabilir olma dediler. Ankarada 5. bir görüş alabileceğim onerebileceginiz bir doktor var mi? Operasyon konusunda hala karar veremedim.

size söyleyebileceğim şey,basit bir operasyon diyen doktorlara bu konuda kanmamanız.bu hastalık o yöntemle yenilemiyo maalesef.ankarada doktor bilmiyorum bu konu için fakat imkanınız varsa istanbulda süleyman engin akhanı öneririm.ben onun yaptığı ameliyatla iyileştim çok şükür ama sizin durumunuz farklı olabilir ilerlemiş olabilir benim kadar kolay atlatamayabilirsiniz ya da aksine daha kolay olabilir bunun garantisini veremem sadece öneriyorum.çok geçmiş olsun...

Merhaba arkadaşlar, kimse yazmayalı 1 yıl olmuş. Umarım bir okuyan olur. Ben üç yıldır her ilişkiden sonra sistit başta olmak üzere, çeşitli enfeksiyonlar geçiriyorum. Beraberinde o korkunç yanma hissi var. Öyle bir duruma geldi ki artık altıma hiçbir şey giymiyorum, bu yüzden dışarı çıkmak istemiyorum. Çok mecbur kalırsam çamaşırımı ters çevirip giyiyorum çünkü dikişler inanılmaz rahatsız ediyor. Bu acı batma hissi geçmiyor. Şimdiye kadar 6-7 doktora gittim kimsenin aklına "şöyle bir şey olabilir, bir de bunun doktoruna git" demek gelmedi. Bu acılar başladıktan sonra durduk yerde sakroiliak eklemde iltihaplanma oldu. Doktorlar ilgisi yok dese de ben kesinlikle ilgisi olduğunu biliyorum. Artık geçirdiğim enfeksiyonlar kan yoluyla vücuduma yayılıyor ve kemiklere gidiyor. Bu yüzden iltihaplı romatizma hastası olduğumu biliyorum. Maddi imkanı olmayan arkadaşlar üzülmesin. Benim maddi imkanım var ve inanın hiç parasına bakmadan en pahalı doktorlara gittim ama hiçbiri bilemedi. Kendi araştırmalarımla vulvodina olabileceğini fark ettim ve bu konuda internetten bulduğum bir doktora gittim. Hemen ertesi güne ameliyat önerdi ama eşimle konuşunca tereddütlerimiz oldu. Ameliyat sonrası pek kolay olmuyormuş ve burada okuduğum kadarıyla ameliyat olanlar yüzde yüz memnun kalmamış. Tamamen iyileşen ve korkusuzca ilişkiye giren var mı aranızda? Ben ilişkiye şu an başka bir evren kadar uzağım. Tiksinti falan değil, kendimi cinsiyetsiz hissediyorum ve ömrümün sonuna kadar olmasa daha iyi olur. O derece. Evliliğim bu şekilde yürümez. Umarım bir cevap gelir.

Merhaba,
Süleyman engin akhan a mutlaka muayene olun. Vvs ameliyatı oldum. Ama sadece sorunum vvs değildi. Varis,pudental sinir sıkışması,enfeksiyon altta yatan nedenler olduğunu çok çok sonra anlaşıldı. şu an çok iyiyim.
Hamileliğin fikri bile korkutucu gelirken 2 ay önce süleyman bey de doğum yaptım. Mutlaka çözüm bulacaktır ya da yol gösterecektir.

Merhaba,
Bu konuda bilgi sahibi olanların son durumu nedir?Aynı teşhis bana konuldu ve ameliyat konusunda çok kararsızım,yardımcı olabilirseniz çok sevinirim,bunu tecrübe etmiş birilerine ihtiyacım var

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…