Vulvar Vestibulitis (vajinismusla karıştırılan fiziksel rahatsızlık)

bana da 2 gun once teshis kondu. ertesi gun ameliyat oldum hemen. cok korktum ameliyat sirasinda ve sonrasinda agri aci olacak diye. bugun ameliyattan sonraki ilk gunum ve agri kesici bile kullanmadim. 3. gun işe bile giderim diye dusunuyorum eger boyle devam ederse. 1 ay sonra kontrole gidicem ve sonuclari mutlaka yazacam buraya, eger teshis konupta ameliyattan korkanlar varsa belki yardimci olur diye. cunku eger ameliyat basarili olduysa, ki ben cok umutluyum bu konuda :), bu kadar kolay bir sekilde yillarin derdinden kurtulacagimi hic dusunmezdim.

Merhaba,
1 gün önce VVS teşhisi kondu.8 aydır yaşadıklarımdan sonra teşhis edilmesi bile mutlu etti diyebilirim.Artık hastalığımın ne olduğunu biliyorum.(tabi sadece bu ise) Yanma,batma ve acı hissi ile başladı. Yanlış teşhisler sonucu ,İdrar yolu enfeksiyonu,vajinit,kondilom gibi tedaviler gördüm.Alerjiler oluştu.Lezyonlar alındı,yakıldı.Patoloji sonuçları farklı geldi.Lezyonlarla alakası olmayan (hpv gibi).Başka patolog tarafından bu sefer doku bozulması teşhisi koyuldu.Bunların sonunda tüm tedavilerin yapılmasına rağmen ağrılarım geçmeyince başka bir dr ye başladım. Şu an doğru doktoru buldum diyebilirim ve teşhis koyuldu.(pamuk çubuk muayenesi ve kolposkopi ile bakıldı) Kolposkopide kızarıklıkları net olarak gördüm.( mast hücrelerinin vulva dokusunda fazla birikmesinden oluyormuş)Doktorum 3 ay ilaç tedavisi,sonrasında geçmezse ameliyatı öneriyor. Biyopsiden sonra ağrılar değişkenlik gösterdi.Yanma hissi anüs çevresinde başlayıp vajene doğru yayılıyor ve acı hissine dönüşüyor.Anüs ile ilgili bir sorun olabilir diye genel cerraha gittim ve herhangi bir sorun gözlenmedi.Bir dönem hemoroid başlangıcı olabilir diye dr nin verdiği ilaçları kullandım.Herhangi bir değişiklik olmadı. 5 yıldır cinsel hayatımda hiçbir sorun yaşamazken aniden 8 ay öncesi böyle bir sorun çıktı.Benim ağrılarım genelde öğleden sonra başlıyor ve günü ne kadar hareketli geçirirsem orantılı olarak akşamları da artıyor.Burada aklıma takılan herkesin birliktelik sırasında acı hissetmesi.Bende ki yara hissini hep hissediyorum.Aklımda soru işaretleri olmasa hemen ameliyat olmak istiyorum.Kullandığım ilaçlarda antidepresan ve nöropatik ağrı kesici.
Ameliyat sonrası tam iyileşme oldu mu? Yani kesin çözüm mü?

ben de vulvar vestibulit ameliyatı olanlardanım.ameliyatta korkulacak bir şey yok zaten uyuşturuluyor,görüntüsüne gelince ben de doktoruma aynı şeyi sormuştum böyle çirkin çirkin olur mu diye:KK37: ama ameliyattan sonra aynayla baktığımda hiçbir fark göremedim,dikişleri bile göremedim ve görüntü aynı.hatta ameliyat olmadım mı diye düşünmedim değil ama ameliyat sonrası belli bir süre boyunca batma hissediyorsun,kot pantalon rahatsız ediyordu ve uzun süreli yürüyemiyordum.tabi bunların hepsi kısa sürede geçti.sonrasında doktorum bana egzersiz de vermişti çünkü ben de vulvar vestibulite bağlı olarak vajinusmus oluşmuştu ama egzersizle de kısa sürede bitti her şey...[/QUOT
Merhaba,
Şu an durumunuz nasıl? Ben de şu an ilaç tedavisindeyim.İyileşme olmazsa 3 ayın sonun da ameliyat olacak.Gün sonuna doğru artma gösteren yanma ve acı hissi var sürekli.Dr hemen ameliyatı önermiyor.Ameliyat kesin çözüm ise vakit kaybetmeden olmak istiyorum.

ben de vulvar vestibulit ameliyatı olanlardanım.ameliyatta korkulacak bir şey yok zaten uyuşturuluyor,görüntüsüne gelince ben de doktoruma aynı şeyi sormuştum böyle çirkin çirkin olur mu diye:KK37: ama ameliyattan sonra aynayla baktığımda hiçbir fark göremedim,dikişleri bile göremedim ve görüntü aynı.hatta ameliyat olmadım mı diye düşünmedim değil ama ameliyat sonrası belli bir süre boyunca batma hissediyorsun,kot pantalon rahatsız ediyordu ve uzun süreli yürüyemiyordum.tabi bunların hepsi kısa sürede geçti.sonrasında doktorum bana egzersiz de vermişti çünkü ben de vulvar vestibulite bağlı olarak vajinusmus oluşmuştu ama egzersizle de kısa sürede bitti her şey...[/QUOT
Merhaba,
Şu an durumunuz nasıl? Ben de şu an ilaç tedavisindeyim.İyileşme olmazsa 3 ayın sonun da ameliyat olacak.Gün sonuna doğru artma gösteren yanma ve acı hissi var sürekli.

bana da 2 gun once teshis kondu. ertesi gun ameliyat oldum hemen. cok korktum ameliyat sirasinda ve sonrasinda agri aci olacak diye. bugun ameliyattan sonraki ilk gunum ve agri kesici bile kullanmadim. 3. gun işe bile giderim diye dusunuyorum eger boyle devam ederse. 1 ay sonra kontrole gidicem ve sonuclari mutlaka yazacam buraya, eger teshis konupta ameliyattan korkanlar varsa belki yardimci olur diye. cunku eger ameliyat basarili olduysa, ki ben cok umutluyum bu konuda :), bu kadar kolay bir sekilde yillarin derdinden kurtulacagimi hic dusunmezdim.

Merhaba,

Geçmiş olsun.Şu an durumunuz nasıl? Benim de tedavide 2. ay bitti.Ağrılarda azalma oldu sadece.Ameliyatı istiyorum,ama doktorum şu an için önermiyor:KK43:

bende istanbul daki doktora gidiyorum 1 yıl oldu yaklaşık. ne yazık ki geçmiyor. ameliyatı da önermediği için delirdmiş vaziyetteyim.
benimki ilişki sonrası acıyor ve genel olarak sürekli o bölgede ağrı var. çok zor bir hastalık.

Merhaba, ben de ist. daki doktora gidiyorum.Şu an durumunuz nasıl?

merhabalar. 3 yıldır vajinismus olduğumu sanıyordum ama sorunum vulvar vestibulitismiş. geçen hafta operasyon geçirdim. daha önce bu operasyonu geçirmiş olan var mı??
Merhaba ben de yaklaşık 2 yıldır bu dertten muzdaribim. Tabiki teşhis daha yeni kondu.Çoğu doktorun gerçekten böyle bir hastalıktan haberleri olmadığını düşünüyorum.Benim de bu hastalığı yaşayan çoğu kadın gibi merak ettiğim şey "kesin çözüm oldu mu??" Yani ameliyat olup da ameliyatın etkisi geçtikten sonra hiç o sorunu yaşamamış gibi cinsel hayat devam ediyor mu? Ayrıca maliyet hakkında da ufak bir bilgi verirseniz çok sevinirim.

merhabalar. 3 yıldır vajinismus olduğumu sanıyordum ama sorunum vulvar vestibulitismiş. geçen hafta operasyon geçirdim. daha önce bu operasyonu geçirmiş olan var mı??
Bana da aynı tanı konuldu . Sizde de uzun süre geçmiş üzerinden . Ameliyat olucam ama Tedirginim . Sonuç nasıl tamamen iyileştinizmi ? Tekrarlaması söz konusumu . Sizinle nasıl görüşebilirim

Sizinle nasıl görülebiliriz. . Aynı şikayetim var .

söz vermiştim sonuçları yazıcam diye, ama çok tatmin olmadığım için, moral bozmak da istemediğim için yazmamıştım. benim ağrılarım azaldı ama %50 bile azaldı diyemem sanırım. üztelik vajinal kuruluk oldu ameliyattan sonra. doktorun ameliyat önce beni uyarmadığı bir konuydu bu. salgı bezlerinin çoğu alındı, kayganlaştırıcı kullan dedi ameliyat sonrası ilk muayeneden sonra. yanma devam etmese belki şikayet etmezdim bu durumdan. şu an açıkçası gerçekten bende bu hastalık var mıydı emin bile değilim. sonuçta öncesinde bakteriyel bir sıkıntı var mı diyr hiçbir tetkik yapmadı. biraz pişmanım açıkçası. tüm yolları denemeden ameliyata kalkışmayın derim.

merhaba bu ameliyatı bir kez oldum ve cok başarısızdı.başka bir doktorla ikinci ameliyata hazırlanıyorum.ilkinde 15 dakikada lokal anesteziyle hallederiz diyen doktorlardan biri yaptı ameliyatı.sonuç berbat.iki ay oturamadım normal hayatıma dönmem çok zor oldu ve yaptığı hatalı işlemle ilişkiyi imkansız hale getirdi.özelden yazarsanız doktorun bilgilerini de verebilirim.çünkü kimsenin bunları yaşamasını istemiyorum.inanın lokalle 15 dakikada halledilecek bişey değil bu.sonuç belki bikaç kişide olumlu sonuç verir.ama şansa bırakılacak bişey değil ve benim gibi korkunç bi sonuçla karşılaşabilirisiniz.çok yakın zamanda ikinci ameliyatı olucam inşallah.yine bilgilendiricem sonuç konusunda.ama şunu peşin söyleyeyim:3 gün hastanede kalıcam.eve çıkınca 4 gün daha hiç yataktan kalkmıycam.sonraki üç hafta hiç dışarı çıkmıycam.ve Allahın izniyle profesyonel ellerin vesilesiyle şifa bulacağıma inanıyorum.

merhaba bu ameliyatı bir kez oldum ve cok başarısızdı.başka bir doktorla ikinci ameliyata hazırlanıyorum.ilkinde 15 dakikada lokal anesteziyle hallederiz diyen doktorlardan biri yaptı ameliyatı.sonuç berbat.iki ay oturamadım normal hayatıma dönmem çok zor oldu ve yaptığı hatalı işlemle ilişkiyi imkansız hale getirdi.özelden yazarsanız doktorun bilgilerini de verebilirim.çünkü kimsenin bunları yaşamasını istemiyorum.inanın lokalle 15 dakikada halledilecek bişey değil bu.sonuç belki bikaç kişide olumlu sonuç verir.ama şansa bırakılacak bişey değil ve benim gibi korkunç bi sonuçla karşılaşabilirisiniz.çok yakın zamanda ikinci ameliyatı olucam inşallah.yine bilgilendiricem sonuç konusunda.ama şunu peşin söyleyeyim:3 gün hastanede kalıcam.eve çıkınca 4 gün daha hiç yataktan kalkmıycam.sonraki üç hafta hiç dışarı çıkmıycam.ve Allahın izniyle profesyonel ellerin vesilesiyle şifa bulacağıma inanıyorum.
merhaba menis. cok geçmiş olsun :KK43: ben özelden yazmak istedim ama henüz hakkım yok sanırım. nerede ve hangi doktorda ve kaça mal olduğunu bana yazablir misin?
ben o bölgeye elimle bile dokunamıyorum. sanırım aynı rahatsızlık. ama ne yapacağımı da bilmiyorum ve ameliyattan böyle yorumlar duydukça da korkuyorum. umarım sen de bi an önce iyileşirsin. güzel haberlerini bekliyorum..

söz vermiştim sonuçları yazıcam diye, ama çok tatmin olmadığım için, moral bozmak da istemediğim için yazmamıştım. benim ağrılarım azaldı ama %50 bile azaldı diyemem sanırım. üztelik vajinal kuruluk oldu ameliyattan sonra. doktorun ameliyat önce beni uyarmadığı bir konuydu bu. salgı bezlerinin çoğu alındı, kayganlaştırıcı kullan dedi ameliyat sonrası ilk muayeneden sonra. yanma devam etmese belki şikayet etmezdim bu durumdan. şu an açıkçası gerçekten bende bu hastalık var mıydı emin bile değilim. sonuçta öncesinde bakteriyel bir sıkıntı var mı diyr hiçbir tetkik yapmadı. biraz pişmanım açıkçası. tüm yolları denemeden ameliyata kalkışmayın derim.
benim de gitmediğim doktor kalmadı. her sey temiz çıkıyor. ama başka hastanelere baştan sona tekrar ve tekrar yaptıracağım. nerede ve hangi doktora ameliyat olduğunu öğrenebilir myim? ve kaça mal oldu. oradaki rahatsızlklar gerçekten yaşam kalitesini çok düşüren, sinir bozan rahatsızlıklar. :KK43: umarım bi an önce iyileşirsin..

merhaba menis. cok geçmiş olsun :KK43: ben özelden yazmak istedim ama henüz hakkım yok sanırım. nerede ve hangi doktorda ve kaça mal olduğunu bana yazablir misin?
ben o bölgeye elimle bile dokunamıyorum. sanırım aynı rahatsızlık. ama ne yapacağımı da bilmiyorum ve ameliyattan böyle yorumlar duydukça da korkuyorum. umarım sen de bi an önce iyileşirsin. güzel haberlerini bekliyorum..
teşekkür ederim panik.sana da geçmiş olsun. yapmıştı ilk ameliyatı ve ameliyatta hizmette berbattı.1750 tl verdim ama keşke beş katını verip o olayları yaşamasaydım.berbat şartlarda yaptı ameliyatı.yanında çalışanların hemşire olduğundan bile şüpheliyim.genel anestezi yaptılar ve operasyon sürerken daha uyandım tekrar iğne yaptılar ve daha birsürü şey.bikaç aydır dr süleyman engin akhana gidiyorum tedavi için.inşallah alacağım sonuç da başarılı olur ki inanıyorum buna ve doktoruma güveniyorum.profesyonelliğini herşeyde hissettiriyo.zaten ayşe hanım gibi 15 dakkada yaparım bu ameliyatı diyen birine gittiğinde bir tek muayeneyle hemen yapalım ameliyatı kurtul diyolar.süleyman hoca durum berbat olduğu halde aylar sonra verdi ameliyat kararını.ameliyattan sonra da yazıcam umarım benim gibi koşa koşa saçma sapan ameliyat yaptırmaya giden arkadaşlar için caydırıcı olabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
arkadaşlar çok geçmiş olsun.Bende artık ameliyata karar verdim.İlaç tedavisinde 6. aydayım ama tam olarak düzelme olmadı.Ağrıları azalttı tabi beraberinde ilacın etkisinden reflekslerimde azaldı.Artık daha fazla ilaç kullanmak istemiyorum ama ameliyattan da korkuyorum.Sizlerle görüşmek istiyorum .Özelden mesaj yazamıyorum.Nasıl görüşebiliriz? siteyi kullanmayı ve kurallarını tam olarak bilmiyorum.

yerli sitelerde bu konuyla ilgili pek bilgi yok. ben ingilizce sitelerden çook okumuştum zamanında. ameliyatın iyileşme süreci, alınan parçanın boyutuna göre değişiyor. "partial vestibulectomy" dedikleri sadece vajina girişinde ufak bir bölgenin alınması, bende uygulanan buydu ve 3 günde yürüyebildim. bazılarında ileri boyutlarda oluyor bu hastalık. sadece cinsel ilişki sırasında değil, dar pantolon giyerken bile ağrı duyuyorlar, onlarda daha büyük bir alan alınıyor ve iyileşme süresi çok uzun oluyor. hatta 1 ay yürüyemiyorlar. partial vestibulectomy lokal anesteziyle, digeri genel anesteziyle yapılıyor. ve hiç bir zaman ilk tedavi olarak ameliyat önerilmiyor. önce kremler ve cinsel terapilerle tedavi edilmeye çalışılıyor. benim doktorum bana direkt ameliyat demişti, hatta "yarın gel yapalım" dedi. geçen hafta başka bir doktora gittim ameliyatı düzgün yapmış ama bence ilk çare olarak ameliyatı önermesi yanlıştı.

ama geçen hafta doktora gittiğimde şunu farkettim. daha öncekilerde ultrason ve smear testi sırasında canım çok acırdı, hatta iterdim doktoru. bu sefer hiç sıkıntı olmadı. sanırım ameliyattan kaynaklandı bu fark diye düşündüm. mutlu oldum, moralim düzeldi. şimdi vajinit tedavisi oluyorum, umarım artık hiç ağrı hissetmem.

bunun dışında biraz konudan alakasız ama yine de paylaşmak istedim.yine yabancı bir blog da şunu okumuştum. yazan kadın 3 kere ameliyat olmuş ama iyileşememiş. sonra tamamen tesadüf organik hayata geçmeye karar vermiş. içinde sls (sodium laurent sulfate) olmayan deterjanlar, şampuanlar kullanmaya başlamış. ve ağrılarının geçtiğini söylüyor. önce çok saçma geldi bana. Ama altına yorumlarda en az 5 tane deneyip teşekkür eden farklı insanlar vardı. benim de cildim baya hassastır. zaten vulvadonya nın nedenleri arasında alerjik dermatit de gösteriliyor. ben de 4-5 aydır uygulamaya çalışıyorum bunu. psikolojik mi bilmiyorum ama gerçekten sls içeren şampuan kullandığımda, yada o bölgeyi su dışında bişeyle temizlediğimde (o bölge için özel temizleyicilerle bile), iç çamaşırım bile acı vermeye başlıyor. aynı şekilde adet dönemlerinden sonra ped tahriş ettiği için yine ağrılarım artıyor. belki çok küçük bir olasılık ama ağrılarınız az seviyedeyse belki işe yarayabilir, denemekte fayda var.

Ben artık çok yıprandim.. daha evlenmedim bile. nişanlıyim ve bu durum bütün hayatımı evlilik sürecini her şeyi etkiliyor.. neden boyle oldu? neden ben? ayrılmayı bile düşünüyorum. sanki normal bi hayatım hic bir zaman olmayacak ve etrafimdakilere mutluluk veremeyecegim.. Bütün yaşam enerjimi her şeyi alıp götürdü bu hastalık..

Bayan Panik lütfen Süleyman Engin Akhan a gidermisin.? Daha evlenmeden bunu yaşaman üzücü . Ayrılmayı düşündüğüne göre psikolojin de çok bozulmuş. Nerde yaşıyorsun bilmiyorum ama ona bir git derim.

Bayan Panik lütfen Süleyman Engin Akhan a gidermisin.? Daha evlenmeden bunu yaşaman üzücü . Ayrılmayı düşündüğüne göre psikolojin de çok bozulmuş. Nerde yaşıyorsun bilmiyorum ama ona bir git derim.

istanbulda yaşamıyorum. ama sartları biraz zorlayarak süleyman beye muayene oldum. ilaç tedavisine başladım daha yeni. ama benim belirtiler biraz fazla. siz ne durumdasınız? ameliyat oldunuz mu?

X