Vejeteryan olmaktan vazgeçilir mi?

Freyza__ merhaba..
Endişeniz alacağı besin değerleriyle alakalı ise eğer; etten alınan besinler sebzelerden de alınabilir. Mesela yeşil mercimeği çimlendirip yendiğinde protein değeri çok yüksektir. Aynı şekilde mantar, brüksel lahanası, brokoli, kuşkonmaz vs. gibi sebzelerin tüketimiyle de etten alinan besinler alınabilir..

Insan bağırsakları kırmızı et tüketimi için uygun değil aslında. Kırmızı etin sindirimi çok zor olduğundan, hem insan sindirimini zorlar hem de insanda stres sebebidir (stres yarattığı bilimsel gerçek. Aldığım bir eğitimde öğrenmiştim).

Vejeteryan değilim ama kırmızı et fazla tüketmem. Ayda 2 veya 3 öğündür belki.. Onu da doğal ortamında beslenen hayvanın etinden tüketmeye çalışırım..

Bence çok takılmayın.. Antibiyotiklerle, ilaçlarla beslenen bir hayvanın etini yemektense hiç yememek çok daha sağlıklıdır emin olun.. Eğer kızınız çok katı değilse bu konuda, balık yemesi için yönlendirebilirsiniz. Hem sağlıklı, hem de ilaçla büyümeleri söz konusu değil.. (yemle büyütülen çiftlik balıklarını saymıyorum ).

Sebze sağlıktır. Hem sindiriminiz kolaydır hem de belli sebzelerden belli besin değerlerini almanız mümkündür..

Geçen gün kıymalı dolmanın içine doldurdum biber salçası nı baharatı kıyma yok dedim yemin verdirdi.Verdim vallahi Yedi ama çok mutlu oldum.
Yapacak bi şey yok bu şekilde yedirmeye devam edin :) dediğim gibi kemik suyuna yaparsanız yemekleri bu dönem en azından eksik kalan bi şeyi olmaz. Bi de bakliyatlara ağırlık verin derim. Kış mevsimindeyiz de tam zamanı..

Bana göre de çok saçma ben etsiz bir hayat düşünemiyorum.Bilemiyorum ki neden böyle oldu.İnşallah oda sizin gibi vazgeçer.

benim arkadasim da öyle. cani cekti yedi sonra yedikden sonra pisman oldu. tadini zaten güzel degilmis aklimda baska kalmis diye.... etsiz hayat düsünemiyorum ben sahsen
Bende düşünemem.

Vejeteryanlarin bir cogu etin yerine gececek yiyecekler, vitamin haplari vs destekler kullaniyor. Insan vucudunun demek ki ete ihtiyaci var ki destege ihtiyac duyuluyor. Vejeteryan olmak bir tercihtir. Bu sekilde hayatini surdurebilen insanlar da var bir sure sonra saglik sorunlari nedeniyle birakanlar da cok fazla. Demem o ki ben cocugumun vejeteryan olmasini istemezdim acikcasi. Etten alacagi faydayi suni sekilde almasi pek tercihim degil. Sizin sorunuza gelecek olursak da ben bu tercihinin uzun sureli olacagini sanmiyorum. Sonucta et pisen bir evde ve cevrede yasiyorsa cok asiri kararli degilse vazgecer. Ama asla zorlamayin ters tepebilir.

Ben de öyle yapıyorum canım yeşil mercimek, kırmızı mercimek,mantar bol ev yoğurdu yapıyorum.

İnşallah canım.Üstüne gitmiyoruz zaten.Umarım sadece bir özentidir.Ve geçer.

Büyük ihtimal özenti. Geçici bir dönem olduğunu düşünüyorum.
Ben de çocuğumun et tüketmemesini istemezdim. Anne yüreği dayanamaz tabi ama ona saygı duyun çünkü başka yapılacak bir şey yok maalesef.

Yazdığınız gıdalar la besliyorum ben de bu onun kararı o ona ait bir beden ve onu nasıl besleyeceğinie kendi karar verir biliyorum.Belki dediğiniz gibi daha sağlıklı ama annelik işte bir şeyler eksik olunca üzülüyor insan.

Ben. Genelde olur zaten küçüklükte ya bi kurban kesimi görülmüştür, ya çiğ etten mide bulanır, ya kokar. Zamanla geçiyor. Çok piştiyse çoğu et tipini yerim.

İnşallah canım.Tepki vermedik çünkü inatçı bir çocuk ters teper biz de farkındayız.İnşallah kendiliğinden vazgeçer.

Teşekkür ederim canım

Ben. Genelde olur zaten küçüklükte ya bi kurban kesimi görülmüştür, ya çiğ etten mide bulanır, ya kokar. Zamanla geçiyor. Çok piştiyse çoğu et tipini yerim.
İnşallah dediğiniz gibi olur canım.

Yillarca vucutta bazi seylerin eksikligi olusur. Milim milim ilerler, surecte sorun yaratmaz ama bir yerde genelde esik kirilir.

Cogunlukla hamilelik, menapoz, andropoz veya buyuk bir hastalik gibi donemlerde...

Mercimekten fasulyeden vesaire fazlaca protein alinabilir ama bazi esansiyel aminoasitler sadece hayvansal gidalarda bulunur.

Esik kirilmaya yaklasinca ihtiyaci hissedip yemeye baslar cogu... ya da daha vahimi olur vucut etten alacagi aminoasit icin kendini sindirmeye baslar mesela, tibbi tedavi ve psikolojik destek cogunlukla zorunludur.

Kendim vegan veya vejeteryan olmadim hic bir zaman.
Ama yillarca yumurtadan tiksindim. 21 yasimdan sonra kitliktan cikmiscasina yumurta yedim. Hala yerim.

Beslenme diyetetik mezunuyum. Benzeri hikayelerin belki binlercesini okuduk isledik inceledik :)

Anneniz için de sizin içinde kötü bir süreç olmuş.Annenizi anladım üzüldüm inan ki.Allah ya ufak ufak ta olsa yiyorsunuz buna da şükür.

Teşekkür ederim canım

Vejetaryen bir tanıdık hatta daha sonra vegan da olmuştu . Şimdi gelsin kebap gitsin sucuk. Hatta veganken söylediği büyük büyük laflar vardi hepsini yuttu cok irrite oldum. Veganken bir anda etcil olduğu icin degil tabi ki . Saygisiz oldugu için. Canınız ne istiyorsa onu yapın

Bir dönem vejetaryen olmayı denemiştim. Unutkanlığım, saç dökülmem , hiç iyi durumda değildim. Daha sağlıklı olduğuna dair yayınlar okuyordum. Şimdi ise kesinlikle yanlış olduğunu düşünüyorum.

Bir kere insan kırmızı eti değil aslında çiğ sebzeyi sindiremiyor. Midemiz asidik yapıda ve et sindirmeye gayet uygun. Selülozu sindiremiyor, otçullar gibi geviş getirmiyoruz, apandistimiz bile et yemeye başladığımız için işlev kaybetti.

Hiç bir sebzeden etteki biyoyararlanımı sağlayamayız, bitkideki proteinle etteki proteinin biyoyararlanımı çok farklıdır, aminoasit dengesinden dolayı. B12 ve demir eksikliği zaten bonus. Hele bunu soyayla kapatmak tam bir facia. Soyanın hormon dengesi üzerine etkilerini araştırabilirsiniz.

Bunun dışında mantıken insan beyni et yemeye başlamakta büyümüştür, çünkü tarım devriminden önce gerekli kaloriyi sebzeden almak neredeyse imkansızdı. Bir kere uzun süre buzul çağı yaşandı. Bu dönemde sebze bulmak imkansızdı. Hatta insan daha çok da leşçildi.

İnsana bence en zararlı şey tahıl ve şekerdir. İnsanların çoğu gluteni sindiremez. Hele şimdiki hibrit buğday glutenini hiç sindiremiyor. İnsülin, büyüme hormonu vs hepsini bozan şey karbonhidrat fazlası.
Bence dengeli diyet bol sebze onun yarısı kadar da et, en az da karbonhidrat yemektir. Çocuğunuza yayınlar okutabilirsiniz. Bilinçli çağa geldiğinde onun için sağlıklı yaşamdan çok hayvanlara duyarlı yaşamak daha önemli olabilir. Bana göre doğada böyle duygusal bir dengeye yer yok. Ama bu da bir tercihtir. En temiz alternatiflere yönelerek, endüstriyel hayvan etleri yemeyerek, deri giymeyerek de bu duyarlılık gösterilebilir diye düşünüyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…