Türkiye mi Almanya mi,kararsizim

Ben de bu ikilem arasında kaldığım için size yazmak istedim..Almanya'da büyüdüm ve aynı sizin gibi hep Türkiye'de yaşamak istedim..Üniversiteden mezun olur olmaz geldim,şuan 4 yıldır Türkiye'Deyim evliyim işim de gayet iyi..Ama dönüp baktığımda keşke gelmeseydim diyorum..Hatta bu ara ben de konu açaçaktım dönsem mi kalsam mı diye :) Her ne kadar patlamalarım olduğu bölgeden uzakta olsak ve bizi fiziken etkilememiş olsa da ruhen gerçekten çok etkileniyor insan..Almanyadan çok farklı burası gerçekten,içine girince anlıyor insan,yani ben hep türkiyedekiler daha iyi güleryüzlü diye düşünürken suratsız makam sevdalısı,biyerlerde tanıdığın varsa yüzüne gülen yüzlerle karşılaştım ve ne yazık ki ayıya dayı deme durumları o kadar fazla ki kaldıramıyorum artık..Sınav sistemi ayrı dert..nereden tutsan elinde kalıyor..Benim Almanyada çocukluğum o kadar güzelgeçti ki haftasonlarını iple çekerdik ama burda haftasonu bile çocuklar için eziyet,yok etüt dersane sınav özel ders..At gibi çocuk yarıştırılıyor..Ama en önemli etken ailem Onları çok özlediğim için sanırım bu senenin sonunda dönmeyi planlıyorum..Sizin için de hakkınızda hayırlısı..Yaşamadan bilemiyor insan..Pişman mıyım? Hayır tecrübe oldu ama şimdiki aklımla türkiyeye dönmemiş olmayı tercih ederdim..

Hic öyle hayal ettiğin gibi sana kucak açıp seni beklemiyorlar emin ol canım hele de almanya o kadar çok ırkçı turk düşmanıyla dolu ki... hatta birisi burada konu açmıştı almanyada ogretmen olmuş, ilk gününde türkler burayada mi girdi diye surat asmis dışlamışlar diğer öğretmenler. Bu en basiti, siz de gideceksiniz sanırım. çok daha ağır şeylere hazır olun psikolojik olarak...

Birde cocuk sahibi oldugumdan beri daha da az istiyorum türkiye de yaşamak nezaman türk haberlerini açsam hep ölüm haberleri buda beni cok üzüyor. Almanya da bebeklen yaşam cok daha kolay burada bir

esimin gorevi geregi paris'e tasindim bu sene.
buraya gelmeden evvel bogasici'nde bogaz manzarali bir evde yasiyor; onemli bir basin organinda, degerli bir konumda calisiyor; iyi bir semtte her gun sporuma gidiyordum.
paris'te su an 35 m2'lik bir evde yasiyoruz. cunku burada hayat bu sekilde. evinde camasir makinasi olan insan yok; herkes camasirhaneye gidiyor en basidi.
bunlari neden yazdim. yukarida momo25 arkadasimiz belirtmis, her iki ulkenin de kendine ait avantajlari var. mesela ben 2 ayda bir turkiye'ye gidiyorum doktor ve kuafor icin.
bunlar isin maddesel yorumlari bir de isin manevi kismi var.
alistiginiz kulturden cok daha farkli bir kumtur karsilayabilir sizi turkiye'de, nisanlinizin ailesi almanya'da gordugunuz cevreden cok farkli olabilir. buna uyum saglayabilecek misiniz?

bence en onemli konu bu olacaktir karar almanizda.
yolunuz acik olsun. E egeaski_

Yok biz sık gidip geliyoruz iş için. Gayet güzel bir ortam var gördüğüm kadarıyla iş çevresinde. Tek bir türk çalışan var gerisi alman. Öyle dışlama falan görmedim. 3-5 günlüğüne gittiğimizde bile kucak açıyorlar, temelli gidersek sıkıntı çekeceğimizi zannetmiyorum. Ortamına, insanına bağlı biraz.

Muhakkak ırkçı bir kesim vardır. Ama biz burda ırkçılığa da dışlanmaya da çok alışkınız zaten. Çok canımız acımaz.

Cok tesekkür ederim deneyiminizi paylastiginiz icin. Umarim buraya geri dönme planiniz istediginiz gibi gerceklesir.

Inşallah hersey hayal ettiğin gibi olur canım ne diyeyim...

Turkiyemiz yani ulkemiz cok guzel kabul lakin gunden gune bir ortadogu ulkesine daha da cok donusuyor malesef teror issizlik multeci sorunu sehitleri patlamalari hic bir gelecek vaadetmiyor bize ve cocuklarimiza cok zor bir ulke malesef torpilin yoksa iyi bi isin yok ozel saglik sigortan yoksa devlet hastanelerinde perisan oluyorsun kisacasi bircok insan bi is firsati ciksada gitsem diye bakiyor size tavsiyem orasi size bir gelecek vadediyorsa buraya gelmeyin cok iyi dusunun bu konuyu evlenirken ilerde esinizi gitmek icin ikna edemeyebilirsiniz.

Tesekkür ederim. Sizede paris'te yeni hayatinizda basarilar dilerim.

Bende almanyada yaşıyorum.Eşimde istiyor bazen kesim dönüş yapmayı ama ben istemiyorum.Çünkü çocuklarımin geleceğini düşünüyorum burda okuluna devam edemese bile en azından meslek yapabilme şansları oluyor.Ama Türkiye yukarda bir arkadaş yazmış ya torpil olucak ya tanidigin.Birde bilmiyorum son iki senedir Tatillerde ben rahat edemiyorum niye bilmiyorum .En basiti dışarı çıkarken normal giyiniyorum eşim yanımda olduğu halde annem kızım üzerine uzun bişey al ayiplarlar diyor üstümde de bir kot bir tsört.olur.Bunun gibi bir sürü şey .Ekonomik özgürlük biliyorsunuz burda hiçbir statü gözetmeksizin her insanın en azindan yasayabilecegi bir hayat sunuluyor.Hersey nasip ama.Bilmiyorum ama yerinizde olsam bir daha düşünürdüm

Kendini nerde mutlu hiss edeceksen orda yasa.Tehlike her yerde var basimiza ne gelir onu kimse bilemez hangi ulke olursa olsun.kimse sigartali degil

Ülkenin yarısı ışid kurallarına göre yaşıyor. Onlara kimsenin bir şey dediği yok. Kalan kısım da eski türkiyeyi özlüyor ama gitti o ülke. Eskiden bizimkiler vardı. Bir bölümünde ailece oturmuş rakı içiyorlar onu bile buzlamışlar. Biz o diziyi izleyip alkolik olduk sanki...

Ülkemiz iyi değil. Hakikaten kötü. Sorunların ana kaynağı da cehalet. Üniversite profesörü bile cehalet iyidir dedi. Ötesi var mı...

Ben okul bitti biteli Avustralya diyorum gelén yok. Ailem göndermedi. Şimdi de kocam istemiyor

Demekki sadece ben öyle düsünmüyormusum.Gerçekten son iki senedir çok tuaf geldi hersey insanlar.Kendimi baskı altında hissettim.Ramazanda kafede sigara içtiğim için bir kaç kişi tarafından sözlü tacize ugradim.Hemde çocuklarımin yaninda.Çocuklarıma niye böyle dediler anne dediklerin de cevap veremedim.Dediginiz gibi eskiden daha güzeldi dizilerde bile

Ya sorma ben eski ülkemi özlüyorum. Yine de sen çocuklarının yanında sigara içme. İçki içersen onlara zararı yok da sigaradan etkileniyorlar.

Ben memurum oruç tutmuyorum. Bütün gün laf anlatıyorum bir de su içince bakıyorlar... off of canım ülkemin canına okudular.

Yok inanki.çok şaşırdım ve dediğim gibi korktum.Daha kötüsü bunu anlattığım zamanda haksız bulundum kendi akrabalarım da bile.İçki kullanmıyorum csnim benim işim kahve sigara evimde kesinlikle sigara kulanilmaz çok katıyim bu konuda ama dışarda iciyorum yani

sevgilin ne iş yapıyor bence o da önemli ve sen ne iş yapıyorsun?

Almanya'da doğdum büyüdüm. 5 senedir Türkiye'de yaşıyorum. Halimden memnunum. Çok şükür.

Avrupa'da kalın kesinlikle.

Almanya nın Şehirlerinin bir kısmını pek beğenmem, ama en azından tıkır tıkır çalışan bir sistem var.
Türk'lere ırkçılık felan yok, nereden çıkıyor bu anlayamadım.? görgülü, modern ve nerede duracağını bilen insana asla sırt çevirdiklerini, surat astıklarını asla görmedim. Aksine hayran kalırlar. Onların sırt çevirdikleri insanların hangi cinse girdiğini çok iyi biliyorum ve açıkçası bende ülkemde o tipleri yanıma bile yaklaştırmıyorum.
Zaten Frankfurtta, hele Berlin de doğru dürüst Alman yok desek yeridir der ve bu iddiaya gülerim.
Bavyera Münih deseniz anlarım, ama onlar kendini Almanya ya bile ait hissetmiyor, dertleri sadece Türk'lerle değil.

Sıcak kanlılıkla da alakamız kalmadı zaten. aynı katta oturduğum diğer dairelerde kim yaşıyor onu bile bilmiyorum.
Ama Almanya' da ve Avrupa'nın diğer pek çok ülkesinde "uleğn bu hatun bana asılıyor mu yoksa" diye düşünmeyen insanlara cinsiyetimden sıyrılarak günaydın demek bile kendimi insan hissetmeme yetiyor.
Türkiye' ye ayak bastığım anda bu alışkanlıkları bırakmak hiçte zor olmuyor, de bakalım hiç tanımadığın birine gülümseyerek "günaydın". Anlarsın.

Ki ben Medeniyetin beşiği İzmir in sözde en nezih semtinin sözde en nezih sitesinde yaşıyorum. Ama burada bile farklı değil artık. Merkel' in gönderdiği Suriye' lilerle trafikte, caddede biz cebelleşiyoruz. Arabama bindiğimde kapıları kilitlemeden çoğu ışıklardan geçmeye korkuyorum. Esmer sakallı birini gördüğümde "yoksa canlı bomba mı" diye saçma salak psikoloji ile yaşıyorum. Pek çok aklı başında arkadaşımda bu şekilde bir hayat yaşıyor şu anda.

üniv. Eğitim dönemim dahil 17 ülke dolaştım.
İstisnasız her yıl 20 günlük rehbersiz yani özel seyahatle bir yada iki ülke seçip, cıcığını öğrenene kadar kalırız eşimle birlikte. Bazen gittiğimiz ülkeye tekrar tekrar gideriz. Şu anda ıyk dediğim Sırbistan'ı bile tercih ederim yaşamak için.
Eşimle mesleğimiz, konumumuz olmasa ve yaşımda 40 a dayanmasa çoktan giderdim İzmir' den bile. Eşimide ikna ederdim. Sen nişanlını çoktan ikna edersin.

Kısaca Almanya güzel mi.? Pek çok ülkenin yanında bence sönük kalır.

Ama ya Türkiye.? Asla deneme arkadaşım, Almanya' nın hız sınırı olmayan otobanlarından sonra, buradaki sözde duble yollar kesmez sizi benden söylemesi.

Bi süre orada yasayn evlilik otursun 5 6yıl sonra gelin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…