Türkiye mi Almanya mi,kararsizim

Aynen öyle..Ya sokakta insanlar artık devamlı birbirlerini keserek yürüyolar bu ne ayak bu bombaya benziyo mu falan diye..Herkes tedirgin.Anneme babama ve eşime şuraya gitme buraya girme şurdan çabuk çık demekten sıkıldım.Resmen bunalımdayım.Ekonomiyi falan da geçtim sadece yaşamak istiyoruz ya.

Ya gülüyorum cogu yorumlara cidden. Simdi almanyada neler yasaniyor neler oluyor diye bende istesem bende siralarim tek tek. Ama sonra hangi ülke daha kötü yarisina girilecek her zamanki gibi almanya öyle degggill dir diye isyan edeceksiniz hak hukuk islemiyor zaten cogu ülkede.. öyle bir adalet yok insanlar arasinda. Türkiye de elbet kötü olaylar yasaniyor ama aynilari almanyada da yasaniyor veya farkli versiyonlarda lakin medyaya yansimiyor genelde. Ülkeye teksas damgasi yapistirmadiginiz kaldi onuda yaptiniz ya helal gerci haksiz da degilsiniz herneyse simdi saldiriya gecersiniz en iyisi konuyu kapatmak..malum herkes pusuda saldiri bekliyor beklerken saldiri olmadan ben saldirayim diyor vs saldiran saldirana..ülkenin enerjisi berbat bir durumda ne yazikki.. herkes birbirinden süphe etmese korkuya vermese kendini daha iyi olurdu ama maalesef okadar akillica davranamiyor insanlarimiz

Ona da Belçika'yı örnek gösteriyorlar ama. Orası da patladı bak diyorlar.
Bu kadar peşpeşe olmasını eleştirecek sağduyu da kalmadı.
Annem Ankara'da Kızılaya çok yakın bir yerde oturuyor o patlamadan yarım saatle kurtuldu hala önünden geçerken ağlıyor o durağın. Sırt çantası takanlara şüpheyle yaklaşıyorlar hala ve olabildiğince çıkmıyorlar.
Ben her gün bin kere dışarı çıkma sakın demekten bende de psikoloji kalmadı.
Ben gidebilsem gideceğim dediğim gibi gelmek isteyenin aklına şaşarım ve o kadar da değil yeaa diyenlere de yuh derim başka da bir şey demem...Artık umudum da yaşam sevincim de enerjim de kalmadı zaten.

Aslında durum vahim.. 5 yıl önce ayrıldığım ülke bu değildi, gittikçe kötüye gidiyor karamsar olmak istemiyorum ama haberi izlemek bile istemiyorum.
Cidden içim üşüyor düşündükçe. Günlük rutinler de işkence verir mi insana? Veriyor artık, yürüdüğün yol, bindiğin metro, otobüs, gittiğin sinema hepsi potansiyel tehlike olunca...
Hele 1 asır önce canla başla kurtarılıp bizlere bırakılan ülkenin halini böyle görmek utanç ve keder sebebi. Yine, yeniden aynı şekilde, hatta daha beterine düşmek var ya...
Hele işsiz ve aç kalma korkuları da beter. 4 yıl üniversite oku, eşek gibi ders çalış ama seni istihdam edecek kurum garantisi olmasın. Sonunu göremediğin hangi işi canla başla sürdürürsün ki?
Kadınlara, çocuklara yapılan muameleler hele tümden içler acısı. Bu kadar korkunç insan ülkemizde var mıydı diyorum, şaşırıyorum.
Çok aklım basmıyor böyle şeylere o nedenle sadece neden diyorum. Neden?

Son düzenleme:

Haklı olduğun noktalar olsa da uzaktan bakmak ve içinde yaşamak farklı Türkiye'ye ben 2 aydır Türkiyedeyim durumlar Almanya dan izlediğim gibi değil,Daha bu akşam yaşadığım şehirde patlamaya hazir bomba yüklü araç yakalandı.

hepsine katılıyorum
yok bizim insanımız gibi bulunmaz yok biz şöyle misafirperveriz yok biz şöyle ahlaklıyız yok sofrasını herkese açan Anadolu insanı safsatalarına masallarına karnımız baya doydu
Türk insanın misafirperverliğini kazıklanmaktan bıkan yıllar önce gelen turistlere sorun
tatil yörelerinde turistler artık her şey dahil otellerde burunları dışarı çıkarmadan tatil yapıyorlardı ki artık onlar da toptan gelmeyecek sanırım
bikinili kadın görse tecavüz edip öldürecek yada aralarına girip kendilerini patlatacak adamlar var
misafirpervermiş
insanlar sıcakkanlıymış ben neden metrobüslerde otobüslerde asık suratla bakan en ufak şeyden birazdan birbirine girecek en iyisi yumruklaşacak insanlar görüyorum
komşular bile birbirine selam vermez oldu bunun tek açıklaması siteleşen evler mi

biz böyle ahlaklıyız batı milleti gibi değiliz gülüyorum ve geçiyorum
bizim ülkemizin ahlakı 30 yaşında birbirini seven iki kişinin aynı eve çıkmasından bozulur rahatsız oluruz ev vermeyiz en olmadı daha da kötü yerlerde adamı bir yere sıkıştırır bir güzel döver kadına Allah bilir neler yaparız
ama git şurda bilmem ne adam ikinci kuma almış desek kimsenin sesi çıkmaz
git orada 32 sinde bir adam 15 inde kızla evlenmiş imam nikahıyla de kimsenin sesi çıkmaz
hem korkar hem içten içe hak verir adama

elbette ki insan her yerde aynı insan kötüsü iyisi her yerde
tecavüzcüsü sapığı katili hep var
ister ABD olsun ister burası ister bambaşka ülke ama o dediğiniz Avrupa kültürlerinde kimse tecavüzcünün sırtını sıvazlayıp masumu suçlamaz karım sözümü dinlemiyordu deyip öldürürsen indirimi kapıp üç sene yatıp çıkmazsın

Yok tahmin edebiliyorum. Ben türkiyedeyken deprem oldugunda bile psikolojim bozulmustu o korkuyla. Artik bomba vs olaylarin icerisinde kalsaydim düsünemiyorum bile. Ama ne yazikki artik hal böyle ve avrupaya da gelecek bu durumlar.. geldi de ve cogalacak da. Yani pek ic acici degil ama korku ve süpheyle yasanmaz yasayinca etrafindaki insanlara da böyle enerji verirsin..üstekki üyenin yazdigi gibi herkes birbirinden süphe duyar vs yani ortam tamamen gerilir.. önemli olan birlik beraberlik insanlar olarak ama bunu pek anlayan yok gibi.. Allah yardimcimiz olsun

Daha yeni minicik erkek çocuklarına tecavüze bir kerelik dendi hangi batıda olmayan ahlakımız acaba ya.
Dediğiniz gibi alt kattaki hayvan sürekli karısını dövüyor mesela ona gık diyen yok.
Yolda karısını dövene polis bile ellemiyor. Ama öpüşen bir çift görseler kovalanırlar.
Ben şuan ne yazık ki en muhafazakar şehirlerden birine atamayla geldim eşimle.
O çok muhafazakar değerlerine bağlı insanlar benim bir hafta elektiriğim bağlanmadığında kapımı çalıp bir ihtiyacın var mı demedi mesela. Ama ne zaman evim yerleşti bir hafta geçti, size oturmaya gelelim dedik. Oldu canım oldu dedim ben de.
Millet kendi çıkarını kollama uyanıklık yapma peşinde ki.
Gidip görmesem inanıcam ben de ama ..

Amin, herkesin birbirini öteki olarak gördüğü bi dünyada şüphe kaçınılmaz malesef.

Konya mı sakarya mı itiraf et :)

Mesele sadece bombalar değil aslında. Bence en büyük sorun içi boşaltılmış eğitim sistemi. Her şey buradan başlıyor. Bunun ardından sınav hileleri, torpiller, işsizlik, dışlanmak, vatandaşına zerre değer vermeyen aptal yerine koyan hükümet geliyor. Hepsi yamuk eğitim sisteminin sonuçları.

Şimdi ben bu ülkede bir çocuk sahibi olsam ne yapacağım? Doğar doğmaz bir özel sağlık sigortası, çünkü ssk ile uğraşmak istemiyorum. Devletin sağladığı sağlık sigortası beş para etmez. Biraz büyüyecek kreşiydi ana sınıfıydı okuluydu hep özel okullara vermem lazım. Çünkü devlet okullarının %90'ı felaket durumda. Biraz daha büyüyecek din dersine girsin mi, girmesin mi diye tartışacağız. Ki din dersi zorunlu, girmemesi için dava açmak lazım. E girmese teog denen gerzek sınavda puanı düşecek. Teoga girdi, başarılı olursa ne ala, istediği okulu seçecek. Olamazsa ya imam hatip yolu görünecek ya yine özel okula devam edilecek. Ondan sonra üniverite sınavı ardından kpss ıvır zıvır bir sürü şey gelecek. Bitmiyor ki. Memur olur atanırsa ne ala, atanmazsa asgari ücrete talim özel sektörde dirsek çürüten güruha dahil olacak. Şimdi ben bu hayatın nesine karamsar bakmayayım.

İzmirde yaşıyorum, kurtarılmış bölge diyoruz biz buraya. Buna rağmen tedirginiz. Geçen hafta bir avm boşaltıldı apar topar bomba şüphesiyle. Bugün dışarı çıkalım dedik. Eşim kordona gitmek istedi ne zamandır gitmiyoruz, ben cesaret edemedim. Eve yakın yerlerde takılalım, sahile çıkalım hava alırız dedik. Yola çıkar çıkmaz şehit cenazesinin arasında kaldık. Bir saat cenazenin dağılmasını bekledik. Sonra keyfimiz kaçtı eve döndük zaten. Ülkenin hiç bir köşesinde keyif yok. Sıkıntı, dert, üzüntü, ölüm görmekten bunaldık.

Ben 10 yaşına kadar yurt dışında yaşadım. Turkiyeye yazdan yaza gelirdik. Bazen 2 senede bir gelirdik hatta.. ama aynen senin dediğin gibi kucucuk bir çocukken bile yine de memleketimi isterdim. Orada hic yaşamamış olsan bile memleketini istiyorsun... Turkiyeye dönüş yaptığımızda ilk seneler sıkıntı yaşadım, doğduğum büyüdüğüm yerleri de çok ozledim ama yine de ülkemi hic bir ülkeye degismem. Burda da bir hayat kurdum burda da çok mutluyum. Almanyada kal diyenler gurbet nedir bilmiyorlar. Yabancı bir ülkede ikinci sınıf vatandaş muamelesi gormek, hatta ve hatta ırkçı muamele görmek ne kadar onur kırıcı bilmiyorlar...

Almanyada kalman için tek bir etken olabilir o da ailen. Eğer ailen orada kalacaksa onları çok özlersin canım. Hakkınizda en hayırlısı olsun inşallah...

Ulkesini bu kadar seven biri olarak Almanya diyorum maalesef. Tamam, orasi da zaman zaman bir takim krizlerin esigine gelip zaman zaman irkciligin tirmandigi bir ulke. Ama su haliyle bile cocugumu o cok sevdigim ulkemde yetistirmek istemem dogrusu. En basiti surekli degisen, yoneticilerin elinde oyuncak olan egitim sistemi, yaris ati misali surekli yapilan sinavlar, hadi sinava girdi acaba saibeli mi, onune birini gecirdiler mi. Hadi zor bela okulu bitirdin acaba is bulabilecek mi, bulsa da mobbinge ugrayacak mi, devlete girmeye kalksa kpss kazansa da atanabilecek mi, yoksa sirf birilerinin tanidigi diye onun yerine baskalari mi yerlesecek... Vergiler zaten surekli bel bukuyor kazandiginin da bereketi yok. Afedersiniz kendi k.cimizi toplayamadik elin araplarini besliyoruz ustune kendilerinden surekli zarar goruyoruz. Ulkemiz yol gecen hanina dondu, sinirlar delik desik. Vatani bolmek isteyenler bile bu isteklerini rahat rahat soyleyebiliyor ve bunun icin rahat rahat ugrasabiliyor. Adalet sistemine zaten hic girmeyecegim.

Isin ozeti, tatile geleceksen gel de yasamak icin biraz daha dusun.

Yapmayın allah aşkına... Bulunduğu ortama ayak uyduramayan, uyum sağlayamayan, ülkesindeki adetleri, yaşam tarzını gittiği ülkeye taşıyan, kendi gibi gurbetçiler arasında yaşayıp ülke insanıyla muhatap olamayan hatta o ülkenin dilini bile konuşamayan her insan hangi milletten olursa olsun, hangi ülkeye giderse gitsin dışlanır, ikinci sınıf insan muamelesi görür.

Sen kararini zaten vermissin gibi geldi bana. Icinden trde yasamak geliyorsa git
Bence. Nerde mutlu hissededecksen orada yasamalisin.
Ben sahsen almanyada yasayan biri olarak, trde bir hayat düsünemiyorum.
Bunun sebepleride Cok ônemli tabiki, ailem burda, iyi bir isim var. Arkadaslarim her milletten, alman, italyan, rus vs.demek istedigim, Hämatom, kendini nerde mutlu hissettigin önemli.
Ha senede iki defa tryeye giderim, özellikle istanbula asigim, havaalanina indigimde o mutlulugu anlatamam..
Ne bilim ucindeki sesi dinle

Paran varsa buralar daha güzel tabi ama fakirsen çekilmez burası, Almayaya gidip cepi doldurup emekliliği geçirmek için Türkiye ye dönmek daha mantıklı, özlemini giderirsin.

Şimdik türkiye ye geliyorum ben evler sokak yer yol kapılar bile farkli benim gözüme batıyor hersey ve benim gözümde almanya cogu konularda daha düzgün yollar sokaklar bir yerden öbür yere gitmek cok daha düzenli hersey ve ben orada dogup büyüyerek oraya alıştım. Türkiyede herşey farkli daha kötü demiyorum. Ama mesela izmir deyim şu an bir yere gidiyorum bakiyorum etrafa insanlar hep cöp atmışlar. Optimum diye bir yer var onun yanina cok güzel lüks daireler dikmisler 50 metre ilerde bir sürü gece kondu yani uymuyor bu düzensizlik beni mahfediyor. Ama tabiki türkiye yi cok severeim anamin babamin dogdugu yer soyumun geldigi toprak. Bide bir konuda üzülüyorum türkiyenin okadar cok taeihi yeri var ve turistik yerleri ama bu türk ddvleti onu düzgün serfiliyemiyor almanya nin elinde türkinin bin de biri kadar güzel yerlerinden olsaydi orayi öyle bir güzel kaynak yapardiki millet oraya toplanirdi türkiye bunu maalesef yapamiyor ve bilinmeyen güzel yerleri zamanla unutuluyor

Canım ben türkiyede doğdum büyüdüm ve evlendigimde esimin işi gereği kuwait e yaşıyorum Türkiye çoook güzel bir yer fakat gerçekten 1 yıldır çok degisti insan korkar oldu bunda haklısın eğer ki esin almanya ya gelme ve çalışma imkanı varsa almanyada kalmaya devam edin . Ben inan bu ülkenin cok pahali olmasi ve havası sadece çöl ve sicaktan ibaret ülkede türkiyeye donmemek için calisiyoruz nedeni de sadece türkiyenin şu anki durumu lakin gönlüm hep türkiyede

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…