Türkiye mi Almanya mi,kararsizim

Durumun benimkine benziyor. Ben yaklaşık 11 yıldır ABD'de yaşıyorum. Kaç senedir İstanbul İstanbul diye ölüyordum. Burada bile bilenler vardır yani. Eski konularıma da bakabilirsin, bu konuda topiklerim var. Valla arkadaşım, Türkiye zaten iyiye giden bir ülke değildi. Şimdi bir de bombalarımız başladı. İnsanlar can korkusundan iş için bile evden çıkmaya çekinirken, böyle güvenli ülkelerden keyfi olarak Türkiye'ye taşınmak delilik. Tek kelimeyle delilik gerçekten. Ben içim acıya acıya vazgeçmek zorunda kaldım. Can güvenliği içinde, özgürce yaşamaktan daha önemli bir şey yok çünkü.

Ha sen bakma Türkiye cennet bilmemne diyene. Türkiye'nin yarısı kafasını kuma gömmüş bir şekilde yaşıyor. Diğer yarısı ise düzeltemediği için kaçmaya çalışıyor zaten. Bakma sen, vize verilse kimse kalmaz orada, vatan millet sakarya edebiyatı yapanlar da dahil. Çünkü can korkusu başka bir şey.

Türkiyede yaşanmaz vs diyenlere bazıları tepki göstermiş.
Yaşanmaz diyenler nedenleriyle açıklamış düşüncelerini..
Tepki gösterenler de nedenleriyle açıklayabilir mi acaba türkiyede yaşamanın iyi yönlerini??

Son düzenleme:
İki ülkede de yaşamış biri olarak, iki ülkenin de kendine göre avantaj ve dezavantajları var bence. Türkiye de hangi şehir o da Önemli bence
cok yerinde bir cevap olmus 19 yildir.Hollandada yasiyorum bir Izmirli olarak izmire donus yapacam en kisa zamanda insallah robot gibi bir yasam sekli. insanlarin yuzunde tebessum icten degil, issizlik desen ona keza adi avrupa evler desen oldukca kucuk kiralar ucuk :KK43:

Biz geçici olarak gittik fransa'ya
İşimiz gücümüz tr'de olmasa tekrar gitsek kalsak keşke bu sefer diyorum.

Açıkcası nihayetinde Türkiye Vatan.En kötü halinde bile kanımızı kaynatır.Doğal olarak toprak başka bişey.Ama Türkiye gerçekten çok sıkıntılı bi Ülke.Ve artık ne yazıkki tehlikelide.Bende bayadır ileride baska bi ülkede yaşasammı diye düşünmeye başladım.Çünkü trafikte biyerden biyere giderken yolda araç sayısı artınca direkt stres yüklenmeye başladı korkudan.En azından bu aralar pek yaşanılabilir değil.Umarım ileride bu durum ortadan kalkmış olur.

aynen canım, biz de bavulları hazırladık hem de neresi olursa diye.
öyle fırsat kolluyoruz.

eskiden Avrupa olsun derdim şu an o kriteri bile kaldırdım, insana saygı olan, çocuk tecavüzü konusunda susmayan bir ülke kriterim tek kriter...
Vallaha bende fransadayim, daha gecen gun bir haber okudum alti yasinda cocuga tecavuz etmis, yedi yil hapis yemis. Turkiyede kac yiyolar bilmiyorum ama yedi yil ne ya... Kucucuk cocuga tecavuz et yedi yil sonra ozgur

Vallaha bende fransadayim, daha gecen gun bir haber okudum alti yasinda cocuga tecavuz etmis, yedi yil hapis yemis. Turkiyede kac yiyolar bilmiyorum ama yedi yil ne ya... Kucucuk cocuga tecavuz et yedi yil sonra ozgur

Bizde çocuğun rızası varmış deniyor yada koca Bakan bir seferlik olur diyor.

Ben 10 yaşına kadar yurt dışında yaşadım. Turkiyeye yazdan yaza gelirdik. Bazen 2 senede bir gelirdik hatta.. ama aynen senin dediğin gibi kucucuk bir çocukken bile yine de memleketimi isterdim. Orada hic yaşamamış olsan bile memleketini istiyorsun... Turkiyeye dönüş yaptığımızda ilk seneler sıkıntı yaşadım, doğduğum büyüdüğüm yerleri de çok ozledim ama yine de ülkemi hic bir ülkeye degismem. Burda da bir hayat kurdum burda da çok mutluyum. Almanyada kal diyenler gurbet nedir bilmiyorlar. Yabancı bir ülkede ikinci sınıf vatandaş muamelesi gormek, hatta ve hatta ırkçı muamele görmek ne kadar onur kırıcı bilmiyorlar...

Almanyada kalman için tek bir etken olabilir o da ailen. Eğer ailen orada kalacaksa onları çok özlersin canım. Hakkınizda en hayırlısı olsun inşallah...

Benim kuzenim de yurtdışında yaşıyor. Ki doğma büyüme oralı da değil, üniversite eğitimi için gitti ve kaldı. Yani doğma büyüme kadar Almancası yok belli sonradan geldiği. Ama ona rağmen dışlanmıyor, geneli Alman yada Avusturyalı arkadaşlarının.
Orada dışlanan kesim kendi yaptıkları Türk mahallelerde takılan İsmail YK tipli olanlar. Ben de kuzenimin ziyaretineg gittiğimde Türk mahallesine gittiğimde o bıçkın mahalle delikanlısı tiplilerden korkmuştum yani adamlara da hak veriyorum. Kaç sene yaşayıp bir satır Almanca konuşmayanlar var. Hatta bazı tipleri burada görsek yolumuzu değiştireceğimiz tipler de var.
Ev tutacağı zaman mesela Türk olduğunu duyunca tanışmak isteyen evsahibi kuzeni gördüğünde ramazan ama barda otursak sorun olur mu diyor, kuzen de sorun değil diyor. Adam hayret ediyor bunu kabul etmesine bile düşün nasıl tipler gördüyse. Şimdi o evsahibiyle de görüşüyor dışarıda mesela adam aslında ırkçı değilmiş bildiğin tip tip Türkler adamı korkutmuşlar. Benim kuzen de Türk ama onla takılıyor dışarıda.

bu soruya en güzel cevabı her 2 ülkede de yıllarıca yaşamış insanların verebileceğini düşünüyorum. gördüğü yaşadığı tek ülke Türkiye olan insanların objektif yorum yapabileceğni sanmıyorum. haaa evet şu an ülke olarak çok çok zor günler geçiriyoruz. bombalar,terör korkusu felan bildiğin ortadoğu ülkesi yaptı bizi. burdada şunu söylemek isterim yıllar önce Adapazarı depreminden kaçan bir hemşire en güvenli yer diye Konya ya gelmişti ve çöken zümrüt apartmanında hayatını kaybetmişti mesela :KK43:

ama ahlaki yapı olarak tüm dünyanın da bizim gibi aynı sıkıntıları yaşadığını düşünüyorum. bir ara bir çok ülke de kendi öz kızını yıllarca bodrumda hapseden ve tecavüz eden babalar çıktı mesela. ensest desen adamların filmleri de, romanları da ensest üzerine kurulu.. yani her yer aynı galiba ahlaki açıdan. İngiltere de yaşayan arkadaşıma oraların durumunu sorduğumda tecavüz, cinayet tabi ki orada da fazlaca var ama haberlere pek konu edilmez demişti.

umarım vereceğin karar kendin ve geleceğin için en hayırlısı olur.

Yok biz sık gidip geliyoruz iş için. Gayet güzel bir ortam var gördüğüm kadarıyla iş çevresinde. Tek bir türk çalışan var gerisi alman. Öyle dışlama falan görmedim. 3-5 günlüğüne gittiğimizde bile kucak açıyorlar, temelli gidersek sıkıntı çekeceğimizi zannetmiyorum. Ortamına, insanına bağlı biraz.

Muhakkak ırkçı bir kesim vardır. Ama biz burda ırkçılığa da dışlanmaya da çok alışkınız zaten. Çok canımız acımaz.

Kendi ülkemizde mülteci olduk yahu ne ırkçılığı...

Almanya da türk vatandaşlarının statüsüde belli maşallah pek parlak yerdeler!!!
Bence siz hiç gelmeyin buraya.

almanya çok güzel bir yer.kasabaları özellikle bayılmıştım.şahsen yaşamak istedirm ben orda ama ailem çevrem orda olmak koşuluyla.senin bu koşullarda tamam yerinde olmak isterdim.

Iyi bari toptan ülkenin kapisina kilit vurup kacalim! Nedir bu bati sevdasi anlamadim.Sanki oralarda taciz yok,irkcilik yok,kimse suc islemiyor,herkes kanatsiz melek.Cok olmadi gorduk taraftar bozuntularinin eglence sekillerini ya da gorduk onlarda da teror saldirisi var...Evet bizim ulkemiz zor zamanlardan geciyor ama bunlar da bitecek elbet.Karanlik cökmeden günes dogmuyor maalesef.O buzdolabi ifadeli Markel'in soguk memleketinde yasayacagima sorunu bol kanim memleketimde yasarim.Sokaklarinda isteyen sortla da geziyor carsafla da.Ramazanda lokantalar doluydu isteyen yiyip iciyordu.Anlatildigi gibi baskilar olsa insanlar sokakta yiyip,icip,gezebilir mi?Ekonomi cokmus olsa bu kadar evi,milyonlarca arabayi kim aliyor arkadas! Oyle bir anlatiliyor ki sanirsiniz dunyadaki herhangi kiytirik,ilkel bir ulkede yasiyoruz...

Avantajları, dezavantajları sıralıyorum;

Avm'ye giderken ailece gidiliyor ki bomba patlarsa birimiz arkada kalmasın diye bakılıyor.
Borç herkeste gırtlağa kadar geldi, geçiyor.
Öğretmenler, doktorlar, gerçek sanatçılar öldürülüyor, şanslı ise dövülüyor.
Çocuklar tecavüze uğruyor ama bir kereden bir şey olmuyor...
Kadın tecavüze uğruyor ama etek giyiyor, gece sokağa çıkıyor, çok daha kötüsü dolmuşa biniyor...
Geçen hafta musluğunuz bozulduğu için çağırdığınız tamirci tarafından poşetle boğuluyorsunuz.
Zenginseniz bomba patlayan yere gidip fakirler gibi karanfil değil gül atabiliyorsunuz.
Ortanca karınızla gezmeye çıkabiliyorsunuz ki bu bence süper! Çamaşır, bulaşık olayını bölüşürsünüz...
Hayvan gibi ders çalışıyorsunuz ama yarın en iyi ihtimalle memur olacaksınız.
Çocuk baklava çalıyor diye on beş yıl yiyor, Suriyeli çocuk esnaf tarafından tartaklanıyor diye bisiklet alınıyor.
Tübitak'ta dua dinleyerek büyüyen bir fasulyemiz var mesela... Göklere çıkacak belki deve bile ulaşabiliriz!
Zengin bir eş bulursanız çocuğunuzun psikolojisi hiç bozulmaz, yeter ki babası Uzay'dan size tarla alsın.
14 yaşındaki kızlar moda ikonu olmaya çalışıyor, çocuklar evcilik oynarken Ivana Sert oluyor.
Instagram'da çocuğunun fotoğraflarını paylaşmaktan başka bir katkısı olmayan, gösteriş meraklısı, geleceğin fenomeni çocuklar büyütülüyor.
Dizide öpüşen çift evli olmadığı için acil nikah masasına oturtuluyor ama bir başka dizide cezaevinde yatan mahkumlarla diziler çekiliyor, metresiniz var falan...
Ağzını yayarak konuşan, Memed Ali diye kitap okuyan ergenlerden bahsetmedim. Tolstoy bence çok saçma.
Ateist gençlerin %90'ı Allah'a inanıyor...

Not: Her şey çok güzel, her şey çok iyi. :KK3:

Son düzenleme:

Avm'ye giderken ailece gidiliyor ki bomba patlarsa birimiz arkada kalmasın diye bakılıyor.
Kadın tecavüze uğruyor ama etek giyiyor, gece sokağa çıkıyor, çok daha kötüsü dolmuşa biniyor...
Geçen hafta musluğunuz bozulduğu için çağırdığınız tamirci tarafından poşetle boğuluyorsunuz.
Zenginseniz bomba patlayan yere gidip fakirler gibi karanfil değil gül atabiliyorsunuz.
Ortanca karınızla gezmeye çıkabiliyorsunuz ki bu bence süper! Çamaşır, bulaşık olayını bölüşürsünüz...
Çocuk baklava çalıyor diye on beş yıl yiyor, Suriyeli çocuk esnaf tarafından tartaklanıyor diye bisiklet alınıyor.
Tübitak'ta dua dinleyerek büyüyen bir fasulyemiz var mesela... Göklere çıkacak belki deve bile ulaşabiliriz!
Zengin bir eş bulursanız çocuğunuzun psikolojisi hiç bozulmaz, yeter ki babası Uzay'dan size tarla alsın.
14 yaşındaki kızlar moda ikonu olmaya çalışıyor, çocuklar evcilik oynarken Ivana Sert oluyor.
Instagram'da çocuğunun fotoğraflarını paylaşmaktan başka bir katkısı olmayan, gösteriş meraklısı, geleceğin fenomeni çocuklar büyütülüyor.
Dizide öpüşen çift evli olmadığı için acil nikah masasına oturtuluyor ama bir başka dizide cezaevinde yatan mahkumlarla diziler çekiliyor, metresiniz var falan...
Ağzını yayarak konuşan, Memed Ali diye kitap okuyan ergenlerden bahsetmedim. Tolstoy bence çok saçma.

Çooookk güzel yazmışsın arkadaşım, saygı duyarım :KK52:

Benim eşimde çifte vatandaş, Bizde çok düşündük Almaya'ya yerleşmeyi, hatta arada hala daha gidelim deriz. Fakat kızlarımız büyüdükçe gitmek konusunu daha fazla konuşur olduk. Bir kaç yıla bizde Almanya'ya yerleşiriz sanırım. Kendimizden geçtik, tek derdimiz evlatlarımız iyi bir eğitim alsın,insan gibi yaşasın.

Kısacası, kesinlikle Almanya..

yahu biz de seviyoruz vatanımızı, milletimizi, bayrağımızı ama sadece biz sevince olmuyor işte.
kesinlikle ve kesinlikle Almanya, eşimle her sabah kızımızı da lıp gideceğimiz ülkeler listesi güncelliyoruz ya. Sıcak insanmış, misafirperverlikmiş. o kadar sıcak ki insanlar kadın, erkek, çocuk, hayvan demeden herkese tecavüz ediliyor ve kimsenin gıkı çıkmıyor. hoşgörü desen almış başını gitmiş maşallah hırsıza, yolsuza eyvallah. iş yok, para yok. iyiye giden hiçbir şey yok. Allah sonumuzu hayretsin. gelmeyin buraya.

Tam Sheldon cevabi olmus, bu mesaji bu tip konulara yapistiralim ozet olarak :KK53:

Türkiyede çok iyi bir okulda okudum, almanyada tıp fakültesinde okudum/çalıştım, senelerim geçti, şimdi türkiyedeyim

öncelikle işiniz ne ne iş yapacaksınız?
atıyorum 2şer bin lira gelir elde edecekseniz hiiiç gelmeyin. burası alt ve orta gelir için hiç iyi değil. kira, yol, yemekten geriye insanların cebine pek bişey kalmıyor. insanlar karınları doyuyor diye iyi yaşıyorum sanıyor. Ankara için konuşuyorum 800 liranın altında oturulur semtte ev yok. (ha sincanda vardır orada çocuklar sokakta nasıl küfürler ediyor duysanız şaşarsınız çocuğunuzu o çocukların içinde, o okullara göndererek büyütmek istemezsiniz) telefon, yol, yakıt, faturalar, aidat vs sabit giderleriniz en az 600 civarını bulur. Arabanız varsa dünyanın en pahalı benzini bizde. Çocuk yardımı anne olunca 2 sene devlet versin maaşımı filan yok burada. Düzgün besleneyim derseniz burada eti, sütü, vb. almanyadan daha pahalı!

akşam çıkmaya alışkın bir kadınsanız burada saat 10dan sonra toplu taşıma yok gibi bişey :) şaka gibi ama öyle metro bile 22.30 da bitiyor! yani evinde oturacaksın ya ya da kendi araban olacak ya da taksiye bineceksin. taciz filan edilirsen de zaten neden evde oturmadın? ben orada gecenin 3ünde evime tek başama, otobüsle dönebiliyordum. burada öyle şeyler tamamen hayal. apartmanlarda ruhezeit filan hak getire. komşularım gece gündüz yıkıyor apartmanı, insanlar görgüsüz, arsız. kimsenin saygısı yok, herkes birbirinin hayatına müdahil, ne zaman evlenecen, ne zaman çocuk yapacan, 2. ne zaman geliyor, o arabayı yenile artık.

ben ingilizceyi de almancayı da devlet okulunda öğrenebilmiştim. çok da güzel eğitim almıştım ama okullarımız da yalan oldu... hiç bişey öğretmiyorlar artık çocuklara, yemin ederim. çocukların eğitim aldığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Özel okula göndermeye çalışıyor insanlar orada da çocukların başına tavan düşebiliyor mesela burada sağlık, güvenlik konularına bakış böyle. özel okul da; devlete atanamayan öğretmeni 1.500 liraya çalıştırdıkları yer. 1. sınıf özel olmadıkça onun da bir anlamı yok. aa siz hiç okul servisi filan kullandınız mı? buralarda böyle ona da para veriyorsunuz eşek yüküyle.

derseniz ki madem öyle sen neden geldin.? olay şu ki eğer aylık geliriniz 7-8 bin lira ve üzerindeyse, bekarsanız türkiye nispeten daha rahat yaşanan bir yer. tabi ankaradan da gideceğim güneye yerleşeceğim :) o zaman mantıklı, yemekleri güzel, havası, denizi güzel, gezme tozma, alışveriş gibi imkanlar çok geniş, toplum dinamik, hizmet sektörü çok güzel.

burada her gün yollar değişiyor, her ay kanunlar değişiyor, sürekli heryerde inşaat var ama yapıyorlar sonra aynı kaldırımı 3 sene geçmeden bozup tekrar yapıyorlar. sürekli yandaş müteaahhite ihale veiyorlar yoksa başka bişey yok. düzen yok, disiplin, kural, kanuna saygı yok. Almanlar çok saygılı, çok harika, çok düşünceli insanlar olduğundan değil ama orada kural kaide var isteye isteye olmasa da kanun zoruyla siz hakkınızı alıyorsunuz. Burada şansınıza kalmış iyi insanlara denk gelirseniz insanlar geçekten muhteşem gelmezseniz ölebilirsiniz ve bunun için kimse sorumlu olmaz. Kader der geçerler.

Aile kuracak olsam çocuk yetiştirecek olsam ben tr'de yaşamam.

X