Türkiye mi Almanya mi,kararsizim

aynen canım, biz de bavulları hazırladık hem de neresi olursa diye.
öyle fırsat kolluyoruz.

eskiden Avrupa olsun derdim şu an o kriteri bile kaldırdım, insana saygı olan, çocuk tecavüzü konusunda susmayan bir ülke kriterim tek kriter...

insanların sıcaklığı mı?

burdada birsey yok ben doguma büyüme hanburgluyum... konu sahibi benim bir kac arkdasim seninle ayni durumdaydi ve trye yerlestiler. almanyada is bulmak zor heleki dili yoksa. yani mesegi nedir isi gücü ona göre karar ver...

nisanlimin orada iyi bir pozisyonda calisiyor. Buda benim kararsizligimi etkileyen büyük bir neden. Kendisi buraya gelip öncellikle dili ögrenip,almancaya üst seviyede hakim olduktan sonra iyi bir is bulabilir. Oda tabikide zaman alacak bununda farkindayim. Ama mesela ben oraya gitsem, onun isi var bende bir sekilde kendime göre bir is bulacagimi düsünüyorum. Sonucta benim dil sorunum olmayacak,türkceyi cok üst düzeyde konusamasm bile kendimi ifade edebilecek kadar konusabiliyorum ve belirttigim gibi oranin is piyasasini´da az cok biliyorum

Çocuk tecavüzünün olmadığı bir yer var mı ki, Almanya da da bildiğim kadarıyla çok bi cezası yok psikolojisi bozuk mozuk,deyip çıkarıyorlar.

Aynen ilk tercihimiz almanya ama neresi olursa olsun diye bakıyoruz mevzuya.

Hani bir arkadaş demiş ya ilk sayfalarda belçikaya gidin o zaman diye, keşke belçika bizi kabul etse de gitsek.

Çocuk tecavüzünün olmadığı bir yer var mı ki, Almanya da da bildiğim kadarıyla çok bi cezası yok psikolojisi bozuk mozuk,deyip çıkarıyorlar.

Kısa bir google taraması yaptım haklılık payınız olabilir mi diye çocuk doktorunun tecavüzü (cezası belli değil) ve göçmen tecavüzcüleri dışında başka habere rastlamadım. Almanca yapamıyorum araştırmayı malesef ama dünya basınına yansımış pek bişey yok.

Aynen ilk tercihimiz almanya ama neresi olursa olsun diye bakıyoruz mevzuya.

Hani bir arkadaş demiş ya ilk sayfalarda belçikaya gidin o zaman diye, keşke belçika bizi kabul etse de gitsek.

yoksa green card rakiplerimden misin

Hersey nasip kismet türkiye ye yerlessen orada da ölürsün burada da kader yazilmis kacamayiz. Esimle bende almanya da dogup büyüdük bizde yerlesmeyi düsünüyoruz türkiye ye ama ben istemiyorum ben yasiyamam türkiye de sanirim

Türkiyede doğdum büyüdüm, kısacık turistik seyahatlarim dışında da ülke dışına çıkmadım.
Valla biz yaşayamıyoruz ülkemizde artık.

Mevcut iktidarı destekleyen kişilerdenseniz ama orası farklı olabilir, onlar güllük gülistanlık yaşıyorlar.
Türkiye herkes için zor bir ülke değil elbette.

Ay sakın gelme!!
Biz burada yaşayanlar olarak keşke gidebilsek diyoruz zaten. Yani benim gidebileceğim başka bir ülke olsa emin ol çoktan gitmiştim.
Her geçen gün daha karanlık daha umutsuz bir ülke oluyor benim gözümde. Ciddi manada mutsuzum. Çevremdekiler de öyle
Sakın sakın gelme.
Üniversite mezunları asgari ücrette işe girerse şanslıyım diyor, işsizlik aldı yürüdü zaten, adım başı Suriyeli göçmenler, annem Ankara'da sokağa çıkmaya korkuyor üst üste beş ayda kaç patlama yaşandı sonuçta, korkudan dışarı çıkamıyoruz çoğu zaman, eğitim sistemi desen hepten tuhaf bir hal aldı çocuk yapsan hangi okula güvenip gönderebilirsin şu ortamda... Kısacası kaçacak durumda olsam kaçardım cidden. Ki eskiden canım memleketim diye gezerdim ama yok yani artık bakıyorum da zerre umudum da yaşama sevincim de yok bu topraklarda.
Sakın dönme ondan sakın.

Her iki ülkeninde kendine has avantajlari ve dezavantajlari var, üstelik Türkiye de öyle yasanmayacak yer degilki Allah askina. Ben böyle durumlarda imkanlarin nerede daha hangi ülkede daha iyise orada yasanmasini dogru buluyorum. Türkiye ye yerlesen yani gelin giden bir arkadasim oldu üstelik eside Fransada dogmus büyümüs biriydi ama kendi ülkelerinde yasamayi tercih ettiler. Hatta bir türk youtuber evlenip Türkiye ye gitti sonra bosandi suan hala Türkiyede gayette memnun. Nisanliniz ne diyor bu duruma?

Ben de yakın zamanda buradan gidiyorum. Türkiye mi Almanya mı dersen kesinlikle Türkiye değil derim. Ama bence Almanya' da değil. Zaten Avrupa da doğmuş ve büyümüşsünüz. Elbet yabancı diliniz vardır. Neden başka bir Avrupa ülkesine gitmiyorsunuz. Zaten Almanya' da yaşamak istemiyorsunuz. Kızanlar olacak belki ama Almanya' nın belli bölgeleri özünde neredeyse küçük bir Türkiye.

Seninde dedigin gibi karsi tarafin gelmesi dil ogrenmesi is bulmasi zaman alan ve yorucu bir surec ama bunu gozunde buyutme ve nisanlinin bunu sana karsi koz olarak kullanmasina izin verme. Bunu hayat boyu etkileri olabilecek kisa vadeli bir yatirim olarak gor. Senin nisanlinda isin kolayina kaciyor burda isim var nasilsa ne ugracagim bu yastan sonra dil ogrenmeyle falan diye dusunuyor muhtemelen, herkes nasil geciniyorsa bizde geciniriz herkes nasil yasiyorsa bizde yasariz kafasiyla seni turkiyeye kendi hayatina kendi bildigi cevresine kendi kurallarinin oldugu bir dunyaya surukluyor. Ozellikle yurt disinda dogmus buyumus birisi icin cok zor bir deneyim olabilir bu, cunku insanlar cok cok baska bir bilincle kodlaniyor turkiyede dogduklarinda.

sana sadece sunu soylemek istiyorum turkiyede siyaset degisir hukumet degisir dis politika degisir zaman olmayacak seyler degil bunlar hersey duzelir insallah ama ne yazikki turkiyede insanlarin zihniyeti degismez!!

Iyi dusun gelecegini ve gelecekteki hayatiniu ve evliligini tehlikeye atma, yasiniz gencmis madem egitimli insanlarsiniz 2-3 senede hayatinizi duzene sokarsiniz diye dusunuyorum ben..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…