Türkiye mi Almanya mi,kararsizim

Ay sıcak insan diyorsunuz da benim kuzenim Avusturyada yaşıyor küçük bir ilde. Adam kimseyi tanımıyor ama azıcık gözünün içine baksa hemen selamlaşıyorlar. O cennet vatan bir tane vatan teraneleri burnunu başka ülkeye çıkarmayanlar için geçerli. Doğaysa emin olun Avusturya, Fransa ve İtalya'da alasıyla var zira doğaya sahip çıkıyor.
Bizim karadenize bir gidin her yer sıvasız betonerme çirkin yeni tip ev dolu, İstanbul güzel de ne oldu silüeti o saçma sapan rezidanslarla doldu. Tarihe de doğaya da saygı yok. Adamların ormanında hala geyikler yaşıyor önümüze çıktı, bizde olsa onları mangal yaparlar, saraylarında hala sincaplar koşuşturuyor insana gelecek kadar güvenleri var neden acaba. Bizde kediler insan görse yolunu değiştiriyor.
Komşuluk iyi niyet deseniz ilk taşındığımızda karşıdaki hacı teyze bana çay vereceğine neden ana babanız taşımadı sizi nikahlı değilmisiniz diye sordu direkt zart diye. İnsanlığını bile ahlak kumkumalığında yapıyor.
İnsanımız da memleketimiz de her geçen gün çirkinleşiyor birbirimizi de kandırmayalım bence. Hiç umudum yok cidden.

Ben hollandada yasiyorum. Turkiyeyi bende cok cok severim. Her zaman takipteyim turkiyede olan biteni, vatanini seven bi gurbetciyim.
Eger senin yerinde olsaydim ben smdilik duzenimi almanyada kurardim. Sonra baktikkii turkiye duzeldi, o zmn donebiliriz beraberce esimle turkiyeye.

Türkiyede iyi anlasabildigin arkadaslarin veya akrabalarin varsa sorun olmaz diye düsünüyorum.
Geri kalan seylere zamanla alisirsin. Tabi senin önceliklerin neler onlari bilemem. Mentalite farki var türkiyedeki türkler ve almanyadaki türkler arasinda baya..
Benim icin en önemlisi etrafimda ayni kafa yapisindaki insanlarin olmasi. Bende almanyada dogdum büyüdüm ama sadece yabancilarla dostluk arkadaslik icerisindeyim mesela yani alman italyan veya ruslarla vs. Ne almanyadaki türklerin kafasi hosuma gidiyor ne de türkiyede ki türklerin :KK51: ..en önemlisi zaten insanin sevdiklerinin yaninda olmasi yoksa öteki acilardan bakilirsa almanya veya türkiye arasinda pek ucurum yok..yani iyi bir meslegin varsa türkiyede rahat gecinirsin veya nisanlinin vs.. almanya pek ahim sahim bir ülke degil zaten.. ha türkiye ha almanya pek farki yok ..hatta sosyal yasam acisindan türkiye daha iyi sayilir..

Neden herkes bu kadar karamsar yorum yapmış anlamadım. Ben taksim'de doğdum, büyüdüm ve hala yaşıyorum. Bebeklipimden beri her gruptan, her türlü insanı gördüm. Yani en kötülerini de, tahmin edersiniz ki. Yaşam olarak da çok kolay olmadı. Ama başka bir ülkeyi istemezdim her halde. Her sınıftan bu kadar çeşitli insan görmeme ve bu kadar kötü yerde yaşamama ramen ülkemi çok seviyorum. Hiç gitmek istemezdim.

Her iki ülkeninde kendine has avantajlari ve dezavantajlari var, üstelik Türkiye de öyle yasanmayacak yer degilki Allah askina. Ben böyle durumlarda imkanlarin nerede daha hangi ülkede daha iyise orada yasanmasini dogru buluyorum. Türkiye ye yerlesen yani gelin giden bir arkadasim oldu üstelik eside Fransada dogmus büyümüs biriydi ama kendi ülkelerinde yasamayi tercih ettiler. Hatta bir türk youtuber evlenip Türkiye ye gitti sonra bosandi suan hala Türkiyede gayette memnun. Nisanliniz ne diyor bu duruma?

Bende öyle düsünüyorum. Her zaman "orada yasayan insanlarda insan" diyorum, yani ben kesinlikle yasanmayacak bir yer oldugunu düsünmüyorum Türkiyenin. Aksine benim gözümde cok güzel bir ülke. Ve sizinde söylediginiz gibi heryer icin gecerli oldugu gibi türkiyede yasamanin güzel ve daha güzel olmayan yönleri var aynisi almanya icinde gecerli. Ve sonuc olarak hangi ülke bizim icin farkli acilardan daha avantajli olacak ise orada yasamaya karar verecegiz. Nisanlim icin fark etmiyor yani kendisi türkiyeden baska yerde yasamam düsüncesine sahip degil neresi olursa uyum sagliyacabileceginden eminim. Aynisi benim icinde gecerli. Sadece ben türkiyenin külürünü bildigim icin, türkceye hakim oldugum icin, nisanlimin orada isi oldugu ve türkiye beni gerek yasam tarzi gerek insanlarin sicakligiyla cektiginden dolayi sanki bizim icin daha "basit" olacagi gibi geliyor. Ama bu benim zorluklardan kactigim anlama gelmiyor tabikide, dedigim gibi gerekirse burdada bir sekilde onun adapte olmasi icin elimden gelen herseyi yapmaya hazirim

Bir an once uygun zaman gelsinde sirbistana yerleselim diye bakiyorum turkiye guzel ulke ama sartlar ve sosyal hayat hic iyi degil gorundugu gibi

Neden herkes bu kadar karamsar yorum yapmış anlamadım. Ben taksim'de doğdum, büyüdüm ve hala yaşıyorum. Bebeklipimden beri her gruptan, her türlü insanı gördüm. Yani en kötülerini de, tahmin edersiniz ki. Yaşam olarak da çok kolay olmadı. Ama başka bir ülkeyi istemezdim her halde. Her sınıftan bu kadar çeşitli insan görmeme ve bu kadar kötü yerde yaşamama ramen ülkemi çok seviyorum. Hiç gitmek istemezdim.
Ben de taksimden bir durak gerideki Osmanbey' de ikamet ediyorum persiş. Ama bence durum sandığından daha kötü. Özellikle iş hayatını öğrendiğinde usülsüzlük, torpil ve adam kayırmayı gözlerinle görüp göz yummak zorunda kaldığında daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bence sadece bu bile çileden çıkmak için yeterli.

Türkiye'de vatansever insanların bile çoğu artık vatan sevgisini sorguluyor.
Vatan sevgisi bence yaşadığın ülkenin sınırlarında senle beraber yaşayan insanlarla birlikte yaşama arzusu ve rızasıdır.Yani bu ülkede yaşayan insanlarla aynı ortak değer ve düşüncelere sahip olmaktır nitekim.Benim böyle bir arzum ve rızam yok ama mecburen yaşıyorum.

Ülke resmen bölünmüş durumda.Etnik, dini, kültürel ve cinsiyet olarak tamamen bölündük.Herkes birbirinden nefret ediyor ve bu nefreti on dakkalık bi yere arabayla giderken bile hissedebiliyosun.

Güvenlik mevzusuna hiç girmicem bile, tamamen Allah'a emanet yaşıyoruz ülkenin teksastan farkı kalmadı.Giden gittiğiyle kalıyor insan hayatının hiçbi değeri yok.

Geleceksen de bunları iyi düşünerek gel.Ben kendimi burda kapana kıstırılmış gibi hissediyorum resmen.

Bende öyle düsünüyorum. Her zaman "orada yasayan insanlarda insan" diyorum, yani ben kesinlikle yasanmayacak bir yer oldugunu düsünmüyorum Türkiyenin. Aksine benim gözümde cok güzel bir ülke. Ve sizinde söylediginiz gibi heryer icin gecerli oldugu gibi türkiyede yasamanin güzel ve daha güzel olmayan yönleri var aynisi almanya icinde gecerli. Ve sonuc olarak hangi ülke bizim icin farkli acilardan daha avantajli olacak ise orada yasamaya karar verecegiz. Nisanlim icin fark etmiyor yani kendisi türkiyeden baska yerde yasamam düsüncesine sahip degil neresi olursa uyum sagliyacabileceginden eminim. Aynisi benim icinde gecerli. Sadece ben türkiyenin külürünü bildigim icin, türkceye hakim oldugum icin, nisanlimin orada isi oldugu ve türkiye beni gerek yasam tarzi gerek insanlarin sicakligiyla cektiginden dolayi sanki bizim icin daha "basit" olacagi gibi geliyor. Ama bu benim zorluklardan kactigim anlama gelmiyor tabikide, dedigim gibi gerekirse burdada bir sekilde onun adapte olmasi icin elimden gelen herseyi yapmaya hazirim

inan bana hangi ülke icin karar vericek olursaniz olun zor olucak. O Almanya ya gelse dil, uyum ve is s1k1ntisi olucak elbete, belki s1k1licak ben dönücem diyicek. Bunlar duydugum ve olagan seyler. Birbirinize hep destek olmaniz sart. Sen oraya gitsen yine ailenden uzak olucaksin (bayan icin daha zor genelde) uyum saglaman gerek. Benim baska bir arkadasimda yine sanirim önümüzdeki yil gidicek Denizliydi sanirim. Ne zaman yüzyüze geliceksiniz bilmiyorum ama geldinizde karar vermeden önce oturup iyice tartip karar verin en önemliside gercekci olarak. Sana özelden yaziyorum.

Ay sıcak insan diyorsunuz da benim kuzenim Avusturyada yaşıyor küçük bir ilde. Adam kimseyi tanımıyor ama azıcık gözünün içine baksa hemen selamlaşıyorlar. O cennet vatan bir tane vatan teraneleri burnunu başka ülkeye çıkarmayanlar için geçerli. Doğaysa emin olun Avusturya, Fransa ve İtalya'da alasıyla var zira doğaya sahip çıkıyor.
Bizim karadenize bir gidin her yer sıvasız betonerme çirkin yeni tip ev dolu, İstanbul güzel de ne oldu silüeti o saçma sapan rezidanslarla doldu. Tarihe de doğaya da saygı yok. Adamların ormanında hala geyikler yaşıyor önümüze çıktı, bizde olsa onları mangal yaparlar, saraylarında hala sincaplar koşuşturuyor insana gelecek kadar güvenleri var neden acaba. Bizde kediler insan görse yolunu değiştiriyor.
Komşuluk iyi niyet deseniz ilk taşındığımızda karşıdaki hacı teyze bana çay vereceğine neden ana babanız taşımadı sizi nikahlı değilmisiniz diye sordu direkt zart diye. İnsanlığını bile ahlak kumkumalığında yapıyor.
İnsanımız da memleketimiz de her geçen gün çirkinleşiyor birbirimizi de kandırmayalım bence. Hiç umudum yok cidden.

Anca bu kadar güzel anlatılabilirdi.Tebrikler.

Annem alman babamla orada tanışmışlar evlenmişler babam çalışmış para kazanmış annemi de almış gelmiş Türkiye'ye. Parasıyla çiftlik kurmuş, Allaha bin şükür üç çocuğunu da güzelce okuttu beni hala okutuyor, ben hep Almanyada olmak istedim ama babamın dediğine göre orada bu yüksek standartta yaşayamazmışız.

Ben hep tecrübe bilgidir diyorum. Tabii herkesin hayatı farklı

Ben de taksimden bir durak gerideki Osmanbey' de ikamet ediyorum persiş. Ama bence durum sandığından daha kötü. Özellikle iş hayatını öğrendiğinde usülsüzlük, torpil ve adam kayırmayı gözlerinle görüp göz yummak zorunda kaldığında daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bence sadece bu bile çileden çıkmak için yeterli.

Dürüst olmak gerekirse bir kaç şehir ve semt hariç Türkiye'de huzurla yaşanmaz ki...Taksimin dibinde Tophane'de sanat galerini taşla bastılar, hangi huzur? Sebep ama alkol alıyorlardı. Adamların resimlere bakıp içki içmesi mi huzur kaçırıyor Tekbiiiirr diye çivili sopalarla sanatçı kovalayanlar mı?
Yada turistik yerlerde sır iç kelime İngilizcesiyle kadınları taciz etmeye gidenlere ne demeli?Benim sarışın bir arkadaşım Antalyaya o azgın güruh yüzünden gidemiyor mesela.
Ya da yabancı olduğunu anlayınca direkt kazıklayan esnaf mı çok sıcakkanlı ve süper misfairperver acaba?
Hangi Güleryüz ve sıcakkanlılık acaba ben hiç görmüyorum da onu?
Benim taşınmamda nikahımı sorgulayanlar alt komşumun ayda en az bir kere dayak yemesine ses etmiyor mesela. Avrupa da sıkıyorsa karına kızına bir tokat at bakalım yada taciz et de görelim bakalım. En azından hukuk var. Bizde her gün bir sürü kadın öldürülüyor rızası var deniyor. Sevgiliyse tecavüz değildir, dar kot giydiyse hafiftir, bira içtiyse kaşınmıştır falan.
Kuzenimin yanına her gittiğimde yaşıyorlar bee diyor geri dönüyorum. Minicik nehirde her öğle arasında bisikletli kızlar tekbaşına sandviç yiyip iki yüzüyor giyinip işe gidiyor. A soyundu kesin aranıyor denmiyor çünkü devlet kadınını koruyor. Bizimkiler tecavüzü bir seferliğine mazur görüyor.
O kadar da değil diyen cidden pollyannadır gözümde. Zira bu ülke artık yaşanmaz

Dürüst olmak gerekirse bir kaç şehir ve semt hariç Türkiye'de huzurla yaşanmaz ki...Taksimin dibinde Tophane'de sanat galerini taşla bastılar, hangi huzur? Sebep ama alkol alıyorlardı. Adamların resimlere bakıp içki içmesi mi huzur kaçırıyor Tekbiiiirr diye çivili sopalarla sanatçı kovalayanlar mı?
Yada turistik yerlerde sır iç kelime İngilizcesiyle kadınları taciz etmeye gidenlere ne demeli?Benim sarışın bir arkadaşım Antalyaya o azgın güruh yüzünden gidemiyor mesela.
Ya da yabancı olduğunu anlayınca direkt kazıklayan esnaf mı çok sıcakkanlı ve süper misfairperver acaba?
Hangi Güleryüz ve sıcakkanlılık acaba ben hiç görmüyorum da onu?
Benim taşınmamda nikahımı sorgulayanlar alt komşumun ayda en az bir kere dayak yemesine ses etmiyor mesela. Avrupa da sıkıyorsa karına kızına bir tokat at bakalım yada taciz et de görelim bakalım. En azından hukuk var. Bizde her gün bir sürü kadın öldürülüyor rızası var deniyor. Sevgiliyse tecavüz değildir, dar kot giydiyse hafiftir, bira içtiyse kaşınmıştır falan.
Kuzenimin yanına her gittiğimde yaşıyorlar bee diyor geri dönüyorum. Minicik nehirde her öğle arasında bisikletli kızlar tekbaşına sandviç yiyip iki yüzüyor giyinip işe gidiyor. A soyundu kesin aranıyor denmiyor çünkü devlet kadınını koruyor. Bizimkiler tecavüzü bir seferliğine mazur görüyor.
O kadar da değil diyen cidden pollyannadır gözümde. Zira bu ülke artık yaşanmaz
Sapkınlık, çirkin zihniyet her ülkede var esasen. Üniversitede direkt isviçre, almanya kanunlarını ve amerikan ve ingiliz hukuk sistemlerini inceledim. Evet orada da tecavüz hırsızlık zart zurt olduğunun elbette farkındayım. Orada yaşarsanız tecavüze uğramazsınız diyemem. Söyleyebileceğim tek şey, hakkınızı sonuna kadar alacağınız olur. Bu bile her şeyi açıklıyor sanırım..

Her gün ben mi yoksa ailem mi zarar görecek diye düşüneceğin bir yere gelmek istiyorsan buyur.
Herkes iyi yönü kötü yönü demiş de teraziye ölümü koyunca hepsini bastırıyor. Sakın birkaç patlamayı abartma demesin kimse bana, tekrarlanmayacağının garantisi olmadığı gibi olmuş olanlar da geçmiş değil.
Vatan kavramı kutsaldır bizde, evet geçmişte de istiklal için çok kayıp verildi. Fakat şimdi durum bunla aynı değil. Vatanımızı hala seviyoruz, ülkemiz evimiz. Fakat dedim ya sivil halkın ölümü bende ağır basıyor.
Biraz daha ilerletirsek eğitim, ekonomi gibi alanlarda da ne halde olduğumuz ortada. Yakında 4 milyonu bulacak olan mülteciler de işin cabası.
Heh şimdi şu paragrafta olumlu tek bir şey bulun, hadi olumsuz bakmayıncılar.

Ahh ah keşke vatan eski vatan olsa.Bırak bombayı falan yolda adamın arabasına çarptın bankada sıra tartışması çıktı ya da

gece arkadaşlarınla vakit geçırmek istedin evine geç döndün.Bunlar yüzünden bu ülkede herğün insanlar ölüyor.Hak yok

hukuk yok.İnsanca yaşayabilmek için herşeyi her hizmeti (okul, sağlık, güvenli bir ev v.s.) yüksek bedellerle almak

zorundasınCehalet oranı her geçen gün artıyor.Cahillikten kastım okul değil görgü ve aile terbiyesi.Bunlar bugün yarınlar

daha kötü gibi.Heryer Suriyeli daha yeni geldiler.Çoğalacaklar kendilerine yer edinecekler ve sorunları büyüyecek.Hepsi

sokaklarda.Sizlerin çoğu hatırlamaz.Bulgaristandan Türkler sınırdışı edilmiş ve bayağı sığınmacı gelmişti.Ben sokakta

dilenen hiç Bulgar göçmeni görmedim.Hepsi mücadele etti çalştı çabaladı düzen kurdu.Kültür farkı.Bugün hiç

tanımadığı bir ülkede çocuklarını sokağa salıp 3 5 yaşında dilendirenden, o yaşta sokaklarda yetişenlerden yaşanacakları

varın siz düşünün.Gelecek daha çok sorunlara gebe bizim ülkemiz için.

Onun için oturun oturduğunuz yerde.Tatile gelin özlem giderin dönün.İnsan olduğunuzu hissettiğiniz vatandaş olarak

duruma karşınızdaki kişiye göre değişmeyen haklarınızı bilerek yaşayın.

Bu arada bu ülkede tek bi bomba daha patlasın ekonomi de batmanın eşiğine gelecek.
Avmlerin cirosu yüzde altmış ve yetmiş arasında düşmüş.Turizm zaten bitti.Zincirleme etkiyle ekonomi de çökecek.

Her gün ben mi yoksa ailem mi zarar görecek diye düşüneceğin bir yere gelmek istiyorsan buyur.
Herkes iyi yönü kötü yönü demiş de teraziye ölümü koyunca hepsini bastırıyor. Sakın birkaç patlamayı abartma demesin kimse bana, tekrarlanmayacağının garantisi olmadığı gibi olmuş olanlar da geçmiş değil.
Vatan kavramı kutsaldır bizde, evet geçmişte de istiklal için çok kayıp verildi. Fakat şimdi durum bunla aynı değil. Vatanımızı hala seviyoruz, ülkemiz evimiz. Fakat dedim ya sivil halkın ölümü bende ağır basıyor.
Biraz daha ilerletirsek eğitim, ekonomi gibi alanlarda da ne halde olduğumuz ortada. Yakında 4 milyonu bulacak olan mülteciler de işin cabası.
Heh şimdi şu paragrafta olumlu tek bir şey bulun, hadi olumsuz bakmayıncılar.

Aslında durum vahim.. 5 yıl önce ayrıldığım ülke bu değildi, gittikçe kötüye gidiyor karamsar olmak istemiyorum ama haberleri izlemek bile istemiyorum.

Bu arada bu ülkede tek bi bomba daha patlasın ekonomi de batmanın eşiğine gelecek.
Avmlerin cirosu yüzde altmış ve yetmiş arasında düşmüş.Turizm zaten bitti.Zincirleme etkiyle ekonomi de çökecek.

Ammaan kimin umrunda.Rusya krizi olduğunda, ihracatçıları düşünmek yerine en azından portakal ucuzladı bak diyenler buna da olsun artık avm ve oteller ucuzladı sonuçta diyecekler. Ucuzlayan insan yaşamı ama olsun ucuz

X