Türkiye de hayata devam etmek mi? Amerika da sıfırdan başlayarak yeni bir hayat mücadelesi mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Burada insan I sana gulumsuyor, kadini erkegi birbirine tanimasa da slm veriyor, Cok insani Cok guzel. Turkiye de ben tanimadigim bir Adama slm versem yollu bu heralde der :)) Bizim insanımız hepsi olmasa da elbette güzel, sıcakkanlı, misafirperver. Ama toplumsal çöküş yaşadığımız ortada. Açıp haberleri izlemek yeterli.

Daha dün beşiktaştan iyi bi kasaptan etin kilosunu 45 Liradan aldım. Siz nerde yaşıyorsunuz ?

Çok uçmuş gerçekten kiralar. İstanbul damı yaşıyorsunuz? 10 bin lira çok büyük para ve nasıl geçinilmiyor? Asgari ücretli napıyor? ok

3 hafta önce Abdden geldiğim günün ertesi günü mü ne... Bir pastaneye girdim. Garson yanıma geldi, garsona " Merhaba nasılsınız" dedim. Amerikada böyle değil mi, tanıdık tanımadık herkes herkese hal hatır sorar mesela... Bu garip değildir. Şükürler olsun ki bu güzel kültürleri bana da geçti. Alışkanlık olmuş, ben de yaptım. Garson kısa bir şoktan sonra " iyiyim" dedi gitti. Sanırsın 3 yaşındaki çocuğa sormuşum. Abdde olsak o garson " merhaba, iyiyim, siz nasılsınız" diye karşılık verirdi. Kültür farkı işte... Amerikalıların güleryüzüne hayranım. Benim çocuklarım da böyle şeyler öğrensin, insan insana nasıl davranmalı, güleryüz, teşekkür etmek, özür dilemek, izin istemek nedir... Amerikan kültürü alsın isterdim yani çocuğum. Ben yerinizde olsam dönmem.

Böyle bir konuda duygusal değil mantıklı düşünüp karar almak zorundasınız.
Yani sevdikleri ailem eşim dostum Turkiyede çok özlüyorum diyerek almayın bu kararı.
Bende çok uzun yıllardır yurt dışındayım.Allah sağlık verdiği müddetçe ülkeme gidiyorum ailem gelebiliyor hasret gideriyoruz
Bunun dışında hayat standarti ülkemden kat kat yüksek olan bir ülkede yaşamak varken dönüşü düşünmek tamamen mantık dışı.
Insana saygı medeniyet görgü ahlak gibi konularda maalesef kıyas dahi yapamam.
Eğitim zaten çok çok iyi.
Çocukların geleceği ve eğitimi en önemli konu.
Neden dönüpte bunu riske atayım.
Yaşadığım ülkede benim için problem olan tek konu sağlık sistemi.Ama oda özel sigorta ile aşılmayacak dert değil.
Bence dönmeyin.

Teselli olduğunuz konu kimse açlıktan ölmüyorsa aslında söylenebilecek çok bişey yok. Hayattan beklentinin açlıktan ölmemek olduğu bir ülke olmak bilemiyorum.. ben insana yakışır bir şekilde yaşamak, beslenmek ve hukuka güvenmek, yarınıma inanmak, çocuklarımı işinde iyi ellere emanet etmek, iyi eğitim almalarını sağlayan bir ülkem olsun istiyorum. Herkes gibi..

Haha iyiki kendisine asıldığını düşünüp te öyle bir tavır almamış.
Benimde çok başına geldi bu tür olaylar.Insan alışıyor dediğin gibi.
Birde trafikte yaya geçidinden geçerken burada hemen bütün arabalar durur adımını atmadan yola.Kac kere ezilme tehlikesi geçirdim Türkiye de Allah bilir.Neden durmuyorsun kormusun diyince de birde haklı gibi cevap yetiştiriyorlar şaka gibi))

Hangi ülkedesiniz?

Güzel yurdumun birçok insanı malesef insan gibi yaşamak nedir bilmiyor, böyle bir şeye hakkı olduğunu kabul etmiyor. İnanılmaz bir şükürcülük artışı var. Standart düştükçe " olsun, bir kademe altta değiliz ya şükür" diyorlar. :) bugünün standardı açlığa yakın ya, şimdi " şükür, açlıktan ölmedik"... Gerçekten yazık. Batağa batsa " şükür ki hala batak boynumun seviyesinde, kafasına kafar batan da var" derler.
Arkadaşım şükredersin de, biraz da ilerlemeye, gelişmeye çalışsan, bunu istesen, beklesen?

Ben istediğim gibi ev, araç alabildiğim, yiyecekte içecekte hiç bir şeyde gözümün kallmadığı, insan gibi yaşayabildiğim yer dururken neden standardın açlıktan ölmemekle kaldığı bir yere gelmeyi isteyeyim? Ben de şükür ediyorum sahip olduklarıma. Ama işim bozulsa, durumum bozulsa, oturup şükretmek yerine gözlerimi açarım, kafamı çalıştırırım biraz.
Şükür başka şey, bunu her şeye kılıf yapmayın Allah aşkına ya.

O garson arkanizdan ya deli ya da bana asıldı bu demediyse ben de bi sey bilmiyorum. Ama guzel ulkemin guzel insani tabi, her sey muazzam her sey mukemmel (!)
Ben ne insanlarda guler yuz goruyorum artik ne misafirperverlik. Eskiden yolda kimle gozgoze gelsem gunaydin derdim iyi gunler derdim gulumserdim, mahallede adım cikacakmiş haberim yok. Ama annem bana boyle ogretmemişti, Turk insani boyle degildi.
Misafirperverlik zaten harika, taksiciler mesela aşiri misafirperverdir. Bayilirlar turiste, agirlamak icin ellerinden geleni yaparlar :)
Geçen gün dondurmacidayim dondurmanin topu 2 lira. Bi aile turist geldi. 3 top dondurmaya 15 euro aldi adam, bak misafir perverlige dimi, kimin ulkesinde var boyle guzellik.

Ay bitiyorum bu vatanımın patlicanı yok bilmem neyi yorumlarına, kendi vatanının dışında patlican yok sanki te allahım

Ingilteredeyim 20 yıldır.Cocuklar büyüdü artık zaten dönme durumu imkansız uyum sağlayamazlar. Benim için bile zor artık uyum sağlamak onlar için imkansız
İşte işin zor tarafı. Benim de endişe duyduğum. Eğer burada bir hayatım olursa ve birgün dönmek istersem çocuklarım dönemezse? Ne oraya ne buraya ait bir hayat.

Ben 2 yıl önce Çeşme'de bir ara sokakta karşıdan karşıya geçiyorum. Hiç araba yok, yol boş. Zaten sokak dar, 5 adımda geçecem. Yolu ortalamışım, belki karşı kaldırıma 2 adım sonra varacağım. Arabanın biri geldi, daaat kornaya bastı. Hani fare gibi kaçışmamı bekledi galiba araba görünce. Böyle bir öküzlük görebilir misin yaşadığın yerde? Ben de göremem. Olduğum yerde durdum, bir bağırdım herife. Kan beynime sıçramış. Bir şey de yapamadı.

Aynı gün, bir umumi wcde herkes sıra beklerken uyanık gibi arkadan gelip boşalan wcye dalmaya kalkan bir kadına carlamıştım. Sokmadım o kadını oraya, sıra bizdeydi biz girdik.
Amerikan insanının gözünü seveyim ya. Her şey süt liman değil ama medeniyette onlara laf söyletmem. Sezarın hakkı sezara.

Evet bir bozulma bar kabul ediyorum ama herkes için geçerli değil. Amerikalı ya da İngiliz, yabancı insanlar medeni ve Güleryüzlüler ama misafirperver olduklarına katılmıyorum. Nerde biz de o şahane sofralar, misafir ağırlamalar, ısrar kıyamet yemek yedirmeler o yok. Misafirperverlik ve samimiyet yok onlarda

Gurbette yasamak bazen zor evet bikere uzak Cok uzak. Allah korusun birine bisey olsa kalkip Helen gidemezsiniz.

Aynen bide o tarafı var.... benim rahmetli dedem yıllarca gurbet elde çalışmış senede bir defa çocuklarını görüyormuş babalarına hasret büyüdüler sırf çocuklarım daha iyi imkanlarda yetişsin diye kendini feda etmiş bigün hastalanıp vefat etti Allah rahmet eylesin ve annem son anında bile yanına gidememiş ne acı bi durum... hayatta paradan puldan daha önemli şeyler var Allah o duruma düşürmesin kimseyi...
İnşAllah sizde kendiniz ve aileniz için en doğru kararı alırsınız Allah hakkınızda hayırlı olan neyse onu nasip etsin

Bu sira bekleme olayi ve saygi kesinlikle takdire şayan. Keşke biz de de olsa dediğim şeylerden

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…