Türkiye de hayata devam etmek mi? Amerika da sıfırdan başlayarak yeni bir hayat mücadelesi mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Cok az maasla postdoc ile

Ortalamanin uzeri. Aslinda buradaki en buyuk ikilem garanti iş. Burada herşey iyi güzel ama yarın ne olacağının garantisi yok.
Evet bu durum hakkaten ikilem yaratır haklısınız.
Bilmiyorum şu durumda galiba ben dönmeyi tercih ederdim yada iş şartlarını orada biraz daha zorlayıp mesleğimi yapmak için çabalamayı.
Zor seçim..

merhaba pintiminti :) ilk olarak havasıyla ,doğasıyla, ürün çeşitliliğiyle ülkemiz gerçekten Rabbimin büyük lütuflarına mashar... lakin, bunların hiçbiri ''herhangi'' bir ülkeyi yaşanır yapmak için yeterli değil ne yazık ki...önceliklerini belirleyip eksiler artılar hesaplaması yapabilirsin. 1 yıl öncesine kadar eşime Finlandiya'dan iş teklifi gelmişti. açıkcası çok soğuk olması, fince resmi dili öğrenmenin güçlüğü, aileye uzaklık gb sebeplerden ben istemedim ve eşimin kararında etkili oldum. şimdi dönüp bakınca neden böyle bir korku yaşadım, neden cesur davranıp eşime de destek olmadım, neden oğlumun geleceği için daha fazla düşünmedim diye hala kendime kızdığım olur. (malum eğitim konusunda dünyanın en iyi ülkelerinden birisi...) geçen bir yıla dönüp baktığım zaman görüyorum ki tekrar bir iş teklif edilse benim kararım olumlu olurdu...bunları yazmamın sebebi aynı ikilemde kalmış ve Türkiye'de kalmayı tercih etmiş olan birinin duygularını bilmen içindi... aileme düşkünlüğüm normal düzeyde yani yılda 1-2 ben giderim 1-2 de onlar gelirler. Farklı şehirlerde olduğumuz için zaten her gün görüşemiyoruz. farklı ülkede olsakta durum aynı olabilir yani uçağa atlamak tek mesele. bu nedenle önceliklerini belirlemek ''nasıl bir hayat yaşamak istediğine karar vermek'' tercihine doğru yön verecektir. umarım en mutlu olacağınız kararı verirsiniz :)

Ortalamanin uzeri. Aslinda buradaki en buyuk ikilem garanti iş. Burada herşey iyi güzel ama yarın ne olacağının garantisi yok.
Burada da iş garanti değilki
Aldığınız kuş kadar maaşla devlette iki çocuk okutmak artık çok zor
Düzeninizi bozmayın
En azından çocuklarınızın eğitim hayatıyla geleceklerini garantiye alın

saglik sistemi sosyal guvencesi olmayan icin cok iyi degil sanki. bildigimden degil de shameless dizisinde baya ağır saglik sistemi elestirisi vardi.

yalniz benim dikkatimi bisi cekiyor. orda da elestirel diziler filmler vs oluyor. bir tek torpil konusunda bir elestiri olmuyor. heralde diyorum yok. ben en cok bu farka uzuluyorum. bizdeki torpil zihniyeti ise osmanli doneminden beri nerdeyse her donemde var.

konuya yorum yapacak olursam amerika ve amerikalılar bana daha sicak gelse de uzun vadede sanki cok yasanilir bir yer gibi gelmez hic. avrupa daha yaşanılır sanki. en dogru yorumu her iki ulkede yasayanlar verecektir tabi.

Tecrübenizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Evet ülkemiz gerçekten cennet, ailemiz, sevdiklerimiz, anılarımız orda. Keşke şu imrendiğimiz eğitim sistemi, saygı, hoşgörü, kanun nizam ve medeniyet bizim ülkemizde olsa. Keşke biz de koşa koşa ülkemize dönsek. Ama işin içine evlat girince maalesef aynı endişeler. Belki sizin için hayırlısı böyle olmuştur belki önünüze bambaşka fırsatlar çıkar kimbilir, hakkınızda hayırlısı..

Eğer çok pahalı bir eyalette değilseniz, postdoc maaşı ile hayat devam ediyor ucu ucuna tabi ki kesinlikle borcunuz olmamasi kaydıyla. Tabi Amerikan rüyası tabir edilen bir hayat olmuyor ama yine de surunmuyorsunuz. Postdoc dediğin Amerika ortalaması sayılacak bir maaş alıyor zira. Eğer orda kalacaksaniz yapılacaklar bellı. Ne pahasına olursa olsun en hizlisindan Green card işini halletmek. Eşiniz Postdoc sa en kötü ihtimal National Interest Waiver denilen kategoriden işveren desteği olmadan başvurabilir. Sonrası gerçek bir iş bulmaya geliyor ki Green card olunca çok daha kolay bir süreç. Yine de kabul ediyorum çanta da keklik değil ama yapılmayacak birsey de değil. Amerika da akademisyen olarak ilerlemek çok çok zor. Dunyanin en iyileri ile yarisiyorsunuz. Yine de teaching ağırlıklı küçük bir college de iş bulmak da cok zor değil. Bu arada siz de ingilizce olayını çözmüş olursunuz.
Gelelim bizim hikayeye (belki bir faydası olur diye). Cocuklarimizdan birinin ogrenmeyle alakali özel bir durumu var. Turkiye de hem devlet, hem özel okul denedik fakat ikisi birbirinden kötüydü. Başka ülkede özel okul denedik, eh işte bile denmeyecek gibiydi.
Karı koca çok iyi maaş aliyorken, çeyrek maaş sayılacak bir rakama postdoc bulunca topladık valizleri geldik. Eşim çok uzun bir süre işsiz gezdi. Daha kat etmemiz gereken başka mesafeler de var ama yine de cocugumla devlet okulunda her seferinde el bebek gül bebek ilgilendiklerinde iyi ki gelmişiz diyoruz. Bir daha dönüp arkamiza bakmayacagiz sanırım. Türkiye bundan sonra bize ancak yazlık ziyaret yeri.
Tabi sartlarimiz aynı değil. Biz karı koca dil problemi hiç yaşamadık ama yaşayan nice insanlar gördüm. 5 yıl kadar dişini sıkan tanıdığım herkes eninde sonunda topladı durumu. Gurbet zor ama sanırım biz kendi kendimize takilip, idare edebilen bir aileyiz. Bir de sürekli çalışınca zaman akıp geçiyor. Ben Türkiye'de de kimseyi goremiyordum zaten. İş ahlakıni karsilastirmayacagim zaten. İsteyen taşlasın serbest. Tabi ki bilgim genelde kendi tecrubem kadar ama ulkemizde ne iş ahlakı var, ne etik, ne insanlik. İstisnalar var tabi. Bir de Türkiye de ki ekonomik gerçekler var. Gönülden inanıyorum ki hep böyle kalmaz, üretimi guclendirirsek ülke de guclenir ama bu iki ay mi, 2 yıl mı, 10-20 yıl mı sürer muamma. Çok uzattım ama benim şahsi fikrim donmemenizden yana.

Türkiyede ki garanti iş ne kadar süreyle garanti? Ona göre orada birşeyler yapmaya başlarsınız. Dener, çabalarsınız. Baktınız olmuyor dönersiniz. Buradaki maaşınızın ortalama üstü olması artık birşey ifade etmiyor. Alım gücü çok azaldı. Hergün yeni zamlarla uyanıyoruz güne. Ve yediğimiz, içtiğimize güvenemiyoruz. Sadece eğitim değil mesele. Düşünsenize çocuğunuza et yediremiyoruz şuan gönül rahatlığıyla. Parklarda çocuklara ateş ediyorlar ya var mı daha iğrenç bir durum? Orayı sadece eğitim açısından iyi diye düşünmeyin. Şuan çok farkına varamıyoruz ama ciddi bir güvenlik problemide var ülkemizde.

Yaşadıklarınızı çok iyi anlıyorum. Zorluklar aynı, endişeler aynı. Çok teşekkür ederim paylaştığınız için. Benim gönlümden geçende kalmak açıkcası ama bir taraftan korku var tabii ki kalırsak başarabilir miyiz burada hayata tutunabilmek miyiz diye. Ama beni cesaretlendirdiniz. Söylediğiniz gibi Amerikan rüyasını yaşamıyoruz ucu ucuna yaşıyoruz bir göz oda da minimum giderlerle. Ama bunlar aşılabilecekse elbette sabrederim. Maalesef ülkemiz için yaptığınız eleştirilere sonuna kadar katılıyorum.

Saglik konusu cok iyiymis derken saglik sistemi mi?
Abd'de saglik hizmetleri(hastaya ilgi, hastane kosullari vs) cok iyidir, sistemi ise(odeme, sigorta vs) surekli elestiri konusudur

Güvenlik problemi evrensel bir problem artık. Burada da silahla okul basan bir çok ruh hastası var. Allah tüm kötülerden çocuklarımızı korusun. Ama arkadaşlarımla konuştuğumda onlar da hayatın çok pahalandığından yakınıyorlar. Ne kadar üzücü. Biz burada bir hayat kurabilsek dahi ailelerimiz arkadaşlarımız orada. Dolayısıyla orası ne olursa olsun bizim vatanımız. Her gün biraz daha kötüye gidişi çok can acıtıcı. Hayatın pahalılığını geçtim en son geldiğimde insanların birbirine saygısızlığı ve tahammülsüzlüğü çok zorlayıcıydı.

Saglik konusu cok iyiymis derken saglik sistemi mi?
Abd'de saglik hizmetleri(hastaya ilgi, hastane kosullari vs) cok iyidir, sistemi ise(odeme, sigorta vs) surekli elestiri konusudur
Genel olarak bir kaç örnek vereyim ben de madem buradaki hayata dair :) insanlar birbirine saygılıdır. Donla çıkıp kafanı yeşile boyasan kimse umursamaz (Amerika’nın her yerinde değil bazı eyaletler çok muhafazakar mesela) arabalar seni görünce yavaşlar ve durur yol verir. Trafikte korna pek duymazsın, insanlar öfkeye pek takılmaz en fazla o filmlerde gördüğünüz orta parmağını gösterir. Alış veriş olayı süperdir. Tüketici hakları sonuna kadar sizinledir. Bir ürünü ayakkabı beyaz eşya oyuncak ne olduğu farketmez günlerce kullanıp geri iade edebilirsiniz paranızı geri alırsınız. Araba, benzin ucuz. Biz dört kişilik aile olarak et, süt, yumurta, peynir sebze kuruyemiş aklımıza ne gelirse alıp aylık ortalama 600 dolar harcıyoruzdur. Bunu 600 tl gibi düşünün Türk parası değil :) sakın! Onun dışında sağlık sistemi çok berbat o beğenmediğiniz Türkiye ti mumla ararsınız. Kuaförler berbat. Sebzeleri bizim ki gibi lezzetli değil.

Sağlık sistemi çok kötü. İyi bir sigortan yoksa hiç hastaneye gitme kendin iyileşmenin yolunu bul. O kesinlikle doğru.

Ne acı ki haklısınız. Burada 6 bin alsanız yani paranın mantığı aynı Türk lirasıyla karşılaştırmayın, 6 bin liraya burada çok rahat geçinir ortalamanın üzerinde yaşarsınız.

Güvnlik konusunda Doğru diyorsunuz ama ardaki fark şu orada çok ağır ceza alıyor bunu yapanlar burada serbest bırakılıyorlar. Caydırıcılık hiç yok. Ceza olmadığını bildikleri için bu durumun gün geçtikçe kötüye gitmesinden korkuyorum açıkçası. Hakkımızda hayırlısı diyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…