Türkiye de hayata devam etmek mi? Amerika da sıfırdan başlayarak yeni bir hayat mücadelesi mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet bir bozulma bar kabul ediyorum ama herkes için geçerli değil. Amerikalı ya da İngiliz, yabancı insanlar medeni ve Güleryüzlüler ama misafirperver olduklarına katılmıyorum. Nerde biz de o şahane sofralar, misafir ağırlamalar, ısrar kıyamet yemek yedirmeler En Büyük TÜRKİYE o yok. Misafirperverlik ve samimiyet yok onlarda

Misafirperverlik safece evde ağırlamak değil ki. Hiç mi demediler sana "ülkemize hoşgeldin" diye? Ben Türkiye'den Abd'ye yeni geldiğimizde bana hep derlerdi. :) Veya yeni girdiğim işlerde de derler. Seviyorum o insanları ya. :)

Aynen bide o tarafı var.... benim rahmetli dedem yıllarca gurbet elde çalışmış senede bir defa çocuklarını görüyormuş babalarına hasret büyüdüler sırf çocuklarım daha iyi imkanlarda yetişsin diye kendini feda etmiş bigün hastalanıp vefat etti:KK43: Allah rahmet eylesin ve annem son anında bile yanına gidememiş :KK43: ne acı bi durum... hayatta paradan puldan daha önemli şeyler var Allah o duruma düşürmesin kimseyi...
İnşAllah sizde kendiniz ve aileniz için en doğru kararı alırsınız Allah hakkınızda hayırlı olan neyse onu nasip etsin
Çok üzücü bir hikaye. Ne kadar fedakar bir insanmış. Amin hepimiz için hayırlısının en hayırlısı olsun.

Ay bitiyorum bu vatanımın patlicanı yok bilmem neyi yorumlarına, kendi vatanının dışında patlican yok sanki te allahım
patlıcanın anavatanı Türkiye değil, bizim ülkemize domates de patlıcan da çoook uzun seneler sonra geldi :) ama benim patlıcanım bir başka..."memleketimin koyunu bile bir başka bakıyor" demiş ünlü düşünür Nihat Doğan :KK45:

Ben 2 yıl önce Çeşme'de bir ara sokakta karşıdan karşıya geçiyorum. Hiç araba yok, yol boş. Zaten sokak dar, 5 adımda geçecem. Yolu ortalamışım, belki karşı kaldırıma 2 adım sonra varacağım. Arabanın biri geldi, daaat kornaya bastı. Hani fare gibi kaçışmamı bekledi galiba araba görünce. Böyle bir öküzlük görebilir misin yaşadığın yerde? Ben de göremem. Olduğum yerde durdum, bir bağırdım herife. Kan beynime sıçramış. Bir şey de yapamadı.

Aynı gün, bir umumi wcde herkes sıra beklerken uyanık gibi arkadan gelip boşalan wcye dalmaya kalkan bir kadına carlamıştım. Sokmadım o kadını oraya, sıra bizdeydi biz girdik.
Amerikan insanının gözünü seveyim ya. Her şey süt liman değil ama medeniyette onlara laf söyletmem. Sezarın hakkı sezara.
Sıra mi oda ne?diyor bizimkiler zaten hep
Sözde hak yemekten korkan milletiz..

Misafirperverlik safece evde ağırlamak değil ki. Hiç mi demediler sana "ülkemize hoşgeldin" diye? Ben Türkiye'den Abd'ye yeni geldiğimizde bana hep derlerdi. :) Veya yeni girdiğim işlerde de derler. Seviyorum o insanları ya. :)

Misafirperverlikte cok yalnis anlasiliyor. Ben Türk versiyonunu sevmiyorum acikcasi. Burdada okuyorum millet yok kekmis, yok bir tuzlu bir tatli atistirma felan yapiyor. Hele yemeklerde bir kus sütü eksik.

Ev sahibi canindan beziyor. Burdada konular aciliyor misafir yine memnun degil. Hayir yani market var bakkal var. Gerekirse bir pasta al, yaninda cay ve bol sohbet niye yetmiyor? Hele calisan kadinlarin bu izdiraba girmesini anlayamiyorum.

Dediler tabiiki, ama ben sözde değil özde misafirperverlikten bahsediyorum. Bikere insanlar çok bireysel ve çoğunlukla çok yalnızlar burada. Tamam kabul ediyorum bizdeki de normal değil aşırı samimiyetle herşeye burnunu sokma ama burada o slm verme ve hoşgeldin demenin altında benden sana zarar gelmez msjı yatıyor. Birine gerçekten maddi manevi ihtiyaç duysan yanında olmazlar. İnsanlar çok bireysel ve bencil bence

Bence donmelisin ne de olsa misafirperverlik yokmus oralarda
Niye bu kadar bozuldunuz ki. Doğruya doğru evet bizdeki gibi yok. Biz Akdeniz kültürü sıcakkanlı insanlarız. Ben yaşayarak gördüğüm birşeyi paylaştım. Nasıl bizdeki olumsuz şeyleri eleştiriyorsam bunu da eleştirdim. Amerika diye gözünüzde bu kadar büyütmeyin :)

Yurt disinda her sey bedava.. insan haklari bedava, adalet bedava, hukuk bedava.. bunlar icin tepelerden torpil aramiyorsunuz mesela.. patlican da eksik kalsin, patlican icin ulkede kalmak isteyen de kalsin zaten..

Konu sahibi, gelelim mi kalalim mi sorusunu gecip nasil kalabilirim diye arastirmalisiniz bence.. cunku ogrenci vizesini calisma vizesi ve gc a cevirmek imkansizdan hallice.. bence sizin icin h1b alacak bir firma bulun ve once oturumunuzu alin.. ha donelim mi diye kafanizda soru isareti varsa da donun.. sarbonlu etlerden yemek, rezil bir egitim sisteminde cocugunuzu egitmek, her gun degisen fiyat etiketleriyle alisveris yapmak, yakita, dogal gaza, elektrige maasinizi bayilmak ve bunun yaninda tacize ugrasaniz tacizcinizin salinmasini izlemek sizin de hakkiniz :)

Dipsiz not: uzuuuun seneler kaldim, simdi de vize sirasindayim.. bana abd yi anlatip kendinizi yormayin diye notumu da duseyim:)

Yurt disinda her sey bedava.. insan haklari bedava, adalet bedava, hukuk bedava.. bunlar icin tepelerden torpil aramiyorsunuz mesela.. patlican da eksik kalsin, patlican icin ulkede kalmak isteyen de kalsin zaten..

Konu sahibi, gelelim mi kalalim mi sorusunu gecip nasil kalabilirim diye arastirmalisiniz bence.. cunku ogrenci vizesini calisma vizesi ve gc a cevirmek imkansizdan hallice.. bence sizin icin h1b alacak bir firma bulun ve once oturumunuzu alin.. ha donelim mi diye kafanizda soru isareti varsa da donun.. sarbonlu etlerden yemek, rezil bir egitim sisteminde cocugunuzu egitmek, her gun degisen fiyat etiketleriyle alisveris yapmak, yakita, dogal gaza, elektrige maasinizi bayilmak ve bunun yaninda tacize ugrasaniz tacizcinizin salinmasini izlemek sizin de hakkiniz :)

Dipsiz not: uzuuuun seneler kaldim, simdi de vize sirasindayim.. bana abd yi anlatip kendinizi yormayin diye notumu da duseyim:)
Offf, offf!

Yurtdişina hiç gitmemişsiniz fakat fikir bile edinmişsiniz. O yardimlaşmak felan dönümü bitti. Istersen burdaki konulari oku. Insanlar kendi bile zor geçiniyor, kaldi ki başkalarini yardim etmek. Ki burda insan değil, devlet yardim ediyor.

O salça felan şeyler burdada var. Burda dünya mutfaği var. Istersem vietnam yemeği yaparim ve gidalari kolayca bulabilirim. Herşey bedava değil ama makul fiyatta. O salça için 2-3 euro harcarken sen orda 10-15 lira harciyorsun.

Ve her yerde Türk restorani var. Niye olmasin? Yillardir Türkler yurtdişina gidiyor. Her ülkenin mutfaği var, niye Türkün olmasin?

Bazı şeyleri bilmek için illa gitmek gerekmez. Ben yardımlaşma derken sadece maddiyatı kastetmedim zaten gönül zenginliği diye bişey vardır bilirmisiniz.. işte onunla çoğu şey mümkün olur. Ayrıca ben salçaya para vermiyorum dolayısıyla benim yaptığım benim için daha makul. Kim nerde mutlu oluyorsa orda yaşar bende hamdolsun yaşadığım yerde mutluyum mevzu bundan ibaret zaten. 3 kuruş az kazanayım ama vatanımda olayım bana yeter
O insani değerlerde insanına özgü bişeydir, ülkeye değil.

Yurt disinda her sey bedava.. insan haklari bedava, adalet bedava, hukuk bedava..
Hah iste bu
Ben bunlarsiz yasayamiyorum. Yasayabilenleri gorunce sasiriyorum. Onlar da bana bakip sasiriyor zaten. Anlattiklarimi ilk kez duyuyormus gibi ruyalar alemindeler.
Ama patlicansiz yasayabilirim,soylemeden gecemedim :KK66:

Ülkemizin durumundaydı o off.. deminden beri yorumları okuyorum hep olumsuz, herkes mutsuz. Yazık gerçekten çok yazık. Ne diyeyim.

Ya bak soyle yazayim.. ben su an abd deki bir firmada ust duzey yoneticiyim.. ben gc asamasindayim ve yemin ederim buradaki her sabah lanet olsun diye uyaniyorum.. ne kadar zamandir yoksun bilmiyorum ama gram gelecegini dusunuyorsan buranin uzerinden gecen ucaga bile binme!

Ya bak soyle yazayim.. ben su an abd deki bir firmada ust duzey yoneticiyim.. ben gc asamasindayim ve yemin ederim buradaki her sabah lanet olsun diye uyaniyorum.. ne kadar zamandir yoksun bilmiyorum ama gram gelecegini dusunuyorsan buranin uzerinden gecen ucaga bile binme!
Anlamadım Amerika damısın? Üzerinden geçme dediğin ülke Türkiye mi?

Siz su an Abd'de misiniz?

Konu sahibi, Abd'ye ne kadar kalsan da (alissan bile) tam uyum saglayamayacagini, aklinin bi kosesinde hep Tr olacagini, hep ozlem duyacagini ve Abdye ait hissetmeyecegini dusunuyorsan don.
Insan ne olursa olsun, kim ne derse desin mutlu oldugu yerde yasamali.

Anlamadım Amerika damısın? Üzerinden geçme dediğin ülke Türkiye mi?

Hayir tr deyim malesef, ozel sebeplerden oturu donmek zorunda kaldim.. ama sirkette calismaya devam ediyorum ve geri donmek (gc alarak) inanilmaz zor.. okul sonrasi opt hakkinizi kullanin, devlet kurumlari basta olmak uzere her yere basvurun ve bir sekilde oturum alin..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X