Türkiye de hayata devam etmek mi? Amerika da sıfırdan başlayarak yeni bir hayat mücadelesi mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
2,5 senedir cocuklar kucuk biri anaokuluna gidiyor. Alistilar evet. Cunku karar vermek zorundayiz Turkiyede ki is dolayisiyla
Ben olsam hayatta dönmem Türkiye artık yaşanılacak bir yer değil , üstüne üstün orda kalıyırsunuz , yeni gideceksiniz sandım , ne işiniz var burda Bana bir tek artı yönünü sayın ???

Ben ne olursa olsun vatanımdan ayrı bi yerde yaşamayı istemezdim... Gurbette yaşamak daha zor bana göre..
Ordaki insanların yaşayış tarzları örnek veriyorum sizin çocuklarınızı da etkiler ve bi zaman sonra onlara ayak uydurmak zorunda kalırlar Türk insanındaki temel değerleri ben yabancı insanlarda bulamam
Yetişme tarzları farklı çünkü.... Ha bazı konularda gelişmiş olabilirler ama herşey bu demek değil...yani sizin kararınız elbet ama kafanızı kurcalayan konular varsa içiniz %51 gitmemekten yanaysa yerinizde olsam riske atmazdım mesele eğitim iş o bu değil aslında en önemlisi orda burdakinden daha fazla huzur duyabilecekmisiniz bu..

Ay bide yurtdışında dışarlarda istediğin gibi bi yemek yeri bulamamakda can sıkıcı durum... Canın bi Türk yemeği çekse şahsen bu benim için ciddi bi sorun :) ayrıca bizdeki sebze ve meyveler orda satılmıyodur heralde pazar mazarda yok... Şöyle bi gezelim mis gibi tatil yerlerimize gidelim deseniz o da yok.... Yok ben yapamam ya Allah beni ülkemden ayrı yere düşürmesin

Ay bide yurtdışında dışarlarda istediğin gibi bi yemek yeri bulamamakda can sıkıcı durum... Canın bi Türk yemeği çekse şahsen bu benim için ciddi bi sorun :) ayrıca bizdeki sebze ve meyveler orda satılmıyodur heralde pazar mazarda yok... Şöyle bi gezelim mis gibi tatil yerlerimize gidelim deseniz o da yok.... Yok ben yapamam ya Allah beni ülkemden ayrı yere düşürmesin

Artik her yerde Türk restoran ve marketler var. Ayrica Türk sebze nedir? Sanki patlican salça çok ayricakli şeylermiş gibi. Her yerde var olan şeyler.

En azindan yurtdişinda millet maaşi ile alabiliyor. Türkiyede olup bir tere yağa 25 lira verdikten sonra ne anlar insan o işten?

Ve Türk insaninda o gördügün ve başkalarda görmediğin o üstün ahlakindan anlatirmisin biraz? Örnek verebilirmisin mesela?

Ülkesini cok fazla seven ve ailesinden ayrı kalmak istemeyen biri olarak yazıyorum. Su an imkanım olsa kesinlikle giderdim. Türkiye malesef artık yasanacak bir yer değil. Her gun yeni zamlar var. Hayat cok pahalılastı. Yaşam standartlarımz cok fazla düştü. Aslına bakarsanız bizim burada yaptığımız sey yasamak bile değil. Hayatta kalmaya çalışıyoruz sadece.
Sadece eğitim (tabiki cok önemli) olarak da dusunmeyin derim. Mesela kızınız var mı bilmiyorum ama burada şort giydi diye elin adamı tarafından tekmelenme riski var. Tacizler tecavuzler cinayetler.. Kız erkek farketmez aslında. Hepimiz korka korka yaşıyoruz. Umarım anlatabilmisimdir ne demek istediğimi.
Sizin orada zaten bi düzeniniz varmış. Yeni gidecek olsanız bi düşünün derdim ama bana sorarsanız sakın gelmeyin

diğer ülkeleri bilmem de Türkiye'de insanın kafayı yemesi an meselesi. iş sorunu, ulaşım sorunu, kpss gibi dandirik sınavlarla uğraş, erkek egemen toplumla uğraş, kendi ailenle uğraş, nasıl bi çıkmaz yol. her yer şiddet...

Artik her yerde Türk restoran ve marketler var. Ayrica Türk sebze nedir? Sanki patlican salça çok ayricakli şeylermiş gibi. Her yerde var olan şeyler.

En azindan yurtdişinda millet maaşi ile alabiliyor. Türkiyede olup bir tere yağa 25 lira verdikten sonra ne anlar insan o işten?

Ve Türk insaninda o gördügün ve başkalarda görmediğin o üstün ahlakindan anlatirmisin biraz? Örnek verebilirmisin mesela?

Benim için o patlıcan salça ayrıcalıklıdır, bu benim fikrim, sizinle aynı düşünmek zorunda değilim. Herkesi kendi fikri alakadar eder. Söylediklerimi küçümser gibi yazmışsınızya size göre öyle olabilir benim için böyle. Öyle bi söylüyosunuzki sanki yurtdışında herşey bedavaymış gibi.. oralarda adım başı Türk restoran yoktur heralde varsa belli yerlerdedir az sayıdadır... mesela bizim insanımızdaki misafirperverlik, yardımlaşma dayanışma selam verme gibi özelliklerden bahsediyorum ben insanların en mükemmeli olan Peygamberimizin güzel ahlakından nasiplenmiş insanların ahlakından bahsediyorum anlatabildimmi...
Onun bunun hakkını yiyen saygısız tutarsız arsız hırsızlardan bahsetmiyorum

Benim söyleyeceklerimi yazmışsınız valla. Bende çok merak ettim Türkiye ‘de olan ana dünyada olmayan meyveleri,sebzeleri :)

Amerikan insanındaki misafirperverlik, medeniyet, nezaket, güleryüz, insana saygı Türk insanında yok. Doğruya doğru, kusura bakmayın. Bizim insanımız mis, bizim insanımız pırlanta... geçin Allah aşkına. 3 haftadır Türkiye'deyim. Zaten hem Türkiye'de hem Abd'de uzun yıllar yaşadım. Siz farkı bana sorun. :)

Hiç yurtdışında yaşamamış insanlar neyin kıyaslamasını yapıyor anlamadım.

Benim için o patlıcan salça ayrıcalıklıdır, bu benim fikrim, sizinle aynı düşünmek zorunda değilim. Herkesi kendi fikri alakadar eder. Söylediklerimi küçümser gibi yazmışsınızya size göre öyle olabilir benim için böyle. Öyle bi söylüyosunuzki sanki yurtdışında herşey bedavaymış gibi.. oralarda adım başı Türk restoran yoktur heralde varsa belli yerlerdedir az sayıdadır... mesela bizim insanımızdaki misafirperverlik, yardımlaşma dayanışma selam verme gibi özelliklerden bahsediyorum ben insanların en mükemmeli olan Peygamberimizin güzel ahlakından nasiplenmiş insanların ahlakından bahsediyorum anlatabildimmi...

Yurtdişina hiç gitmemişsiniz fakat fikir bile edinmişsiniz. O yardimlaşmak felan dönümü bitti. Istersen burdaki konulari oku. Insanlar kendi bile zor geçiniyor, kaldi ki başkalarini yardim etmek. Ki burda insan değil, devlet yardim ediyor.

O salça felan şeyler burdada var. Burda dünya mutfaği var. Istersem vietnam yemeği yaparim ve gidalari kolayca bulabilirim. Herşey bedava değil ama makul fiyatta. O salça için 2-3 euro harcarken sen orda 10-15 lira harciyorsun.

Ve her yerde Türk restorani var. Niye olmasin? Yillardir Türkler yurtdişina gidiyor. Her ülkenin mutfaği var, niye Türkün olmasin?

25 tl değil 45 di en son şimdi 50 olmuştur bılmıyorum.doğal değil yalnız rafıne urunu =D

Bende size birkaç yorumda bulunmak istiyorum. Bende yurtdışında yaşıyorum. Misafirperverlik ,dayanışmanın alası yaşadığım ülkede de var. Ki çoğu hiçbir dine inanmadıkları halde hırsızlık,cinayet,taciz ülkemize kıyasla daha az. İstediğinizi giyip dışarı çıkabiliyorsunuz. Göz ucuyla bile bakan,laf atan,rahatsız eden yok. Oysa Peygamber ümmeti olan ülkemizde yolda korka korka yürüyoruz. Kapkaça uğrarız,tacize uğrarız korkusuyla. Çocuğumuzu komşuya gönderemiyoruz yahu ülkemizde. Ayrıca kendi yaşadığım ülkeden bahsedecek olursam dünyanın her yerinden gelen meyveyi bulmak mümkün. Hatta Türkiye’de bulunmayan meyveler var. Herşey yiyecek sorunu değil.ülkemizde yaşamak birçok açıdan daha zor artık.Yani diyeceğim o ki ülkemiz insanlarını gözünüzde çok büyütmeyin. Gittikçe bozuluyoruz farkındaysanız.

Ayrıca burdada herkes maaşıyla alıyor meyvesini sebzesini... Türkiye eskisi gibi değil artık çevremizdede görüyoruz kimse açlıktan ölmüyor herkes geçimini temin ediyor
bu kadar vahimleştirmenin anlamı yok ülke gayet güzel kalkınıyor
Hırsızı tecavüzsücü bilmemnecisi onlar ayrı bi konu kişisel sorun onlar Allah'tan korkusu olmayan ipsiz sapsızların psikopatlığı....
bana göre daha ağır cezalar verilse başka türlü önlemler alınsa o sorunlarda azalır

Amerikan insanındaki misafirperverlik, medeniyet, nezaket, güleryüz, insana saygı Türk insanında yok. Doğruya doğru, kusura bakmayın. Bizim insanımız mis, bizim insanımız pırlanta... geçin Allah aşkına. 3 haftadır Türkiye'deyim. Zaten hem Türkiye'de hem Abd'de uzun yıllar yaşadım. Siz farkı bana sorun. :)

Hiç yurtdışında yaşamamış insanlar neyin kıyaslamasını yapıyor anlamadım.
Aynı sizin gibi düşünüyorum. Bende uzun yıllardır yurtdışında yaşıyorum. Yazlarımı Türkiye’de geçiriyorum. Türk insanındaki bozulmayı gözlerimle görebiliyorum. Bu yaz kaldırımda yürürken üzerimize bir araba hızla gelip kaldırıma parketti. Kibarca ‘beyefendi kaldırım yayalar için’ dedim. Demez olaydım Adam arabadan inip üzerimize saldırdı. Resmen kanım çekildi. Ülkemizde ne kadına,ne insana saygı var. Yurtdışında yaşayınca daha net görüyor insan. Ne yazıkki hakettiğimiz muameleyi,insanlığı ülkemizde göremiyoruz. Ve bunu normal birşeymiş gibi kabul ediyoruz.

Aynı sizin gibi düşünüyorum. Bende uzun yıllardır yurtdışında yaşıyorum. Yazlarımı Türkiye’de geçiriyorum. Türk insanındaki bozulmayı gözlerimle görebiliyorum. Bu yaz kaldırımda yürürken üzerimize bir araba hızla gelip kaldırıma parketti. Kibarca ‘beyefendi kaldırım yayalar için’ dedim. Demez olaydım Adam arabadan inip üzerimize saldırdı. Resmen kanım çekildi. Ülkemizde ne kadına,ne insana saygı var. Yurtdışında yaşayınca daha net görüyor insan. Ne yazıkki hakettiğimiz muameleyi,insanlığı ülkemizde göremiyoruz. Ve bunu normal birşeymiş gibi kabul ediyoruz.

Yanımda biber gazıyla geziyorum Türkiye'de. Düşün. :) Bana bahsettiğiniz gibi bir şey olmadı ama olursa Allah ne verdiyse sıkarım valla. :) İnsanlar barut gibi. Bir de farkettiyseniz Türkiyede her daim bir kavga, tartışma var. Yolda yürürüm arkamdakilerin kavgası, restoranda yan masanın kavgası, her tarafta çocuğunu azarlayan ebeveynler, girdiğim dükkanda müşteriyle esnafın kavgası... her yerde ama her yerde kavga, tartışma. Bu kadar geçimsiz bir toplum görmedim. Bana da saldıran olursa onu oraya gömeyim diye gaz taşıyorum işte.

Böyle bir imkanım olsa asla düşünmezdim. Vatan yine sizin, siz vatanınızı sevin. Sevmekle şartlar değişseydi ah :) şartlar o kadar zorlaştı ki, şuan ülke olarak ortamız kalmadı maalesef ve daha da kötüye gideceğiz. 10 bin liraya standart hayat yaşar olduk, paramızın değeri yok, her şey çok pahalı. 5 bin liranın altında gelirin varsa yaşam savaşı veriyorsun bana göre. Yaşadığım varoş semtte sokak arası dairenin kira ücreti 1500 lira olmuş, bildiğimiz sokak, bir ayrıcalığı yok. Ülkemin asgari ücret sınırı belli iken her şey orantısız artış göstermekte.
Sonra bir de gelirler halimiz de ne var, hala peynir yiyebiliyorsak iyiyiz derler. :KK14:

Bende size birkaç yorumda bulunmak istiyorum. Bende yurtdışında yaşıyorum. Misafirperverlik ,dayanışmanın alası yaşadığım ülkede de var. Ki çoğu hiçbir dine inanmadıkları halde hırsızlık,cinayet,taciz ülkemize kıyasla daha az. İstediğinizi giyip dışarı çıkabiliyorsunuz. Göz ucuyla bile bakan,laf atan,rahatsız eden yok. Oysa Peygamber ümmeti olan ülkemizde yolda korka korka yürüyoruz. Kapkaça uğrarız,tacize uğrarız korkusuyla. Çocuğumuzu komşuya gönderemiyoruz yahu ülkemizde. Ayrıca kendi yaşadığım ülkeden bahsedecek olursam dünyanın her yerinden gelen meyveyi bulmak mümkün. Hatta Türkiye’de bulunmayan meyveler var. Herşey yiyecek sorunu değil.ülkemizde yaşamak birçok açıdan daha zor artık.Yani diyeceğim o ki ülkemiz insanlarını gözünüzde çok büyütmeyin. Gittikçe bozuluyoruz farkındaysanız.

Hala anlamıyorsunuz ben bu ülkenin arsızı hırsızı pisliğini mi savunuyorum sanıyorsunuz siz yaşadığınız ülkede mutluysanız ne ala beni ilgilendirmez memnunsanız banane ben kendi fikrimi dile getirdim. Buranın güvenilmez insanlarından ve bazı sıkıntılarından bizde memnun değiliz heralde ama doğup büyüdüğüm ve yaşadığım çevreden uzaklaşmak bana göre değil bu benim fikrim o sizin. Türkiyede bilhassa büyük şehirlerde o sıkıntılar oluyor ama küçük yerlerde öyle sorunlar yok örnek vereyim benim eşim balıkesirli ailesi orda bir ilçede yaşıyorlar ve oraya her gidişimde gördümki insanlar kapılarının üstündeki anahtarları bile almazlar o derece güven ve huzur hakim demekki sizin dedikleriniz Türkiyenin her yerinde geçerli olan bişey değil genelleme yapmayın ayrıca oralarda öyle bereketli topraklar varki markete gitme ihtiyacı bile duymuyorlar herşeylerini kendileri yapıyolar ben onlar kadar olmasada en azından yaşadığım yerden memnunum huzurluyum alışkınım en azından. Herkes nerde nasıl mutlu oluyorsa orda yaşamalı zaten

Ben ne olursa olsun vatanımdan ayrı bi yerde yaşamayı istemezdim... Gurbette yaşamak daha zor bana göre..
Ordaki insanların yaşayış tarzları örnek veriyorum sizin çocuklarınızı da etkiler ve bi zaman sonra onlara ayak uydurmak zorunda kalırlar Türk insanındaki temel değerleri ben yabancı insanlarda bulamam
Yetişme tarzları farklı çünkü.... Ha bazı konularda gelişmiş olabilirler ama herşey bu demek değil...yani sizin kararınız elbet ama kafanızı kurcalayan konular varsa içiniz %51 gitmemekten yanaysa yerinizde olsam riske atmazdım mesele eğitim iş o bu değil aslında en önemlisi orda burdakinden daha fazla huzur duyabilecekmisiniz bu..
Gurbette yasamak bazen zor evet bikere uzak Cok uzak. Allah korusun birine bisey olsa kalkip Helen gidemezsiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X