Türkiye de hayata devam etmek mi? Amerika da sıfırdan başlayarak yeni bir hayat mücadelesi mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet beni en Cok dusunduren konu cocuklar ve egitim. Burada yani amerika da universiteye kadar ucretsiz. Hayat standartlari daha yuksek Ama is hayati kapitalist duzen zorlayici.
İyi de muhtemelen orda da çocuklar çook iyi burs vs kazanmadığı sürece üni okuyamayacaklar yani bi meslekleri olur belki ama üni eğitimi orda çok pahalı ha burda okumuş üni diploması abdde yok sayılmış ha orda standart biri olmuş üni okuyamamış aynı kapıya çıkıyor tek artısı orda dil iyi öğrenirler yoksa lise eğitimi abdde de iyi değil. Ben orda doğmuş büyümüş bi türk olmaktansa lisansüstü eğitim için abdye gitmiş bi türk olmayı bin kere tercih ederdim sanırım. Mesela trde tıp diş hek veya iyi bi ünide mühendislik okumuş birinin diploması oralarda hiç de çöp olmuyor da tr mevzuatıyla uyumlu eğitim almış hukukçu muhasebeci işletme mezunu veya benzeri eğitimliler tabii ki boşa çıkacaktır. Bilemedim

Konu 4 sene öncesinin. 4 senede pandemi girdi. Türkiye Cumhuriyet tarihinin ekonomik olarak en kötü dönemlerini yaşıyor. 2022 sadece 3 ayında 30 bin esnaf iflas etmiş. İnsanlar gezmeyi, tozmayı, giyinmeyi bırak sofrasına domates, salatalık alamaz oldu. Bizden kötü anca Mozambik, gambiya, çeçenistan filan kaldı.
Ben Dünya en çok Amerika’da yaşamak isterdim. Gezmek için 4-5 defa gitmiştim. Özgürlükler ülkesi. Çok rahat, modern. Los Angeles taraflarını sevdim. Yukarları New York filan soğuk. Ama yurtdışına çıktığımda hiç bir yerde 1 aydan fazla kalmadım. Türkçe konuşamamak, aidiyet hissi…vs bir yerden sonra zor gelir mi bilmiyorum.

Eklentiler

• 021BAD31-E24E-499D-8ACB-0614CA8B3A41.jpeg
    021BAD31-E24E-499D-8ACB-0614CA8B3A41.jpeg
    109 KB · Görüntüleme: 34
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X