Toplu Taşımada Taciz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Aslında buradaki kadınlar da haklı. Biraz mantıklı düşünün. Erkek çoğunlukla kimi taciz eder? Kadını. Kadını ortadan kaldırırsak erkeklerin taciz problemine çözüm bulur muyuz? Evet. O zaman çare kadınları tamamen ortadan kaldırmak. Kadınlar olmasaydı erkeklerin böyle bir problemi olmazdı. Kadınlara yazıklar olsun. Kadınları evde kilere vs koyabiliriz. Gerektiğinde çıkarır kullanırlar.

Bu bile çözmüyor ki.
Aile ici tecavuzu var,
Ensesti var,
Evliliginde sistematik tecavuze ugrayan var.
Hayvana tecavuz eden var.

Tek yönlü düşünmenin saçtığı anlamsız fikirler onlar. Ciddiye almaya bile değmez aslında ama insan kendine hakim olamıyor.

Cezaların caydırıcılığı konusunda ne yapabiliriz diyeceklerine yok kadınlara yer versinler, yok pembe otobüs yapsınlar, yok kadın yalnız çıkmasın dışarı.
Bu başlığı ben açtığıma göre (sen açmadığına göre) belli ki çözüm yolu arıyorum! Pembe otobüs/kadını eve tık vs bunlara karşı olmasam öyle bir başlık açar mıydım olayı sabote etmekte üstünüze yok!! Ben bir cumhuriyet kadınıyım!! Erkeklerin kadınlara yer vermesi konusunda bir gericilik görmüyorum!! Sırf muhalefet olmak için yazmayın!! Okuyun anlayın ve yazın! Ezbere yazıyorsunuz! Ben erkek beni korumak zorunda ' dedim mi? Erkek çocuklarına sahip çıkalım ' demedim mi? Gücüm yettiği sürece hayvanı, çocuğu ve savunulmaya ihtiyacı olanı savunurum! Savunuyorum da! Olayı anlamı dışına taşıyıp her konuda yazıyorsunuz! Kenara atılmış kadın cesetleri, sokak aralarında tecavüzedilen çocuk haberleri, ensest ilişkiler vs ama hala 'ben biliyorum, ben geliştim bunlar geri kafalı bık bık bık' haddini bil! Yazdığımı anla öyle yaz ! Ben farklı bir şey mi diyorum?? Taktınız yer vermeye! Ben yer veriyorum ve ölmedim! Kendimi ve çevremi koruyabiliyorum ama olmadığım yerler var haliyle! Buna karşı bir önlem alınmalı! Ben mi sunacağım kanun tasarısını? Benim yapacağım mağduru sorgulamadan yargılamadan yardım etmektir! Herkes de etmek zorunda! Bu benim fikrim. Bu kadını acizleştirmez! Ben güçlü bir kadınım! Ama güçsüz olanlar var ve sahip çıkılmalı!

Bu başlığı ben açtığıma göre (sen açmadığına göre) belli ki çözüm yolu arıyorum! Pembe otobüs/kadını eve tık vs bunlara karşı olmasam öyle bir başlık açar mıydım olayı sabote etmekte üstünüze yok!! Ben bir cumhuriyet kadınıyım!! Erkeklerin kadınlara yer vermesi konusunda bir gericilik görmüyorum!! Sırf muhalefet olmak için yazmayın!! Okuyun anlayın ve yazın! Ezbere yazıyorsunuz! Ben erkek beni korumak zorunda ' dedim mi? Erkek çocuklarına sahip çıkalım ' demedim mi? Gücüm yettiği sürece hayvanı, çocuğu ve savunulmaya ihtiyacı olanı savunurum! Savunuyorum da! Olayı anlamı dışına taşıyıp her konuda yazıyorsunuz! Kenara atılmış kadın cesetleri, sokak aralarında tecavüzedilen çocuk haberleri, ensest ilişkiler vs ama hala 'ben biliyorum, ben geliştim bunlar geri kafalı bık bık bık' haddini bil! Yazdığımı anla öyle yaz ! Ben farklı bir şey mi diyorum?? Taktınız yer vermeye! Ben yer veriyorum ve ölmedim! Kendimi ve çevremi koruyabiliyorum ama olmadığım yerler var haliyle! Buna karşı bir önlem alınmalı! Ben mi sunacağım kanun tasarısını? Benim yapacağım mağduru sorgulamadan yargılamadan yardım etmektir! Herkes de etmek zorunda! Bu benim fikrim. Bu kadını acizleştirmez! Ben güçlü bir kadınım! Ama güçsüz olanlar var ve sahip çıkılmalı!

Her kelimemi üzerinize alınmasanız mı acaba? Polemiğe girmemek için cevap vermiyorum kaç kezdir.

Üstünlük kurmak, aşağılamaya çalışmak yerine daha yapıcı ve geliştirici yorumlar yapar mısınız? Bu da psikolojik şiddettir. Bilmiyor olabilir, öyle inandırılmış olabilir. Lütfen değerli fikirlerinizi saldırı şeklinde yok etmeyin.

Kimsenin yer vermesiyle çözülecek bir sorun değil. Maalesef tepki vermek de herkesin yapabileceği şey değil. Dönüp adamın bana sinirlenip bir yumruk sallayıp dişlerimi dökmeyeceğini bilemem. (ki bu yine iyi ihtimal, çıkarıp bıçak da sağlayabilir) sosyal medyada ve sokaklarda sesimizi çıkarmalı eylem yapmalıyız. Ki cezalar caydırıcı olsun. Onu yapamıyoruz. Eylem yapma hakkımız da yok. Anca sosyal medya. :işsiz:
Geçen gün istanbulda kadını öldürecekti adam. Yoldan geçen başka bir kadının çığlıklarıyla bütün mahalleli toplandı ve kadını kurtardı. Ben bireysel de tepki veririm ama toplu alanlarda topluca tepki verilirse BENCE caydırıcı olur. Bir erkeğin bir kadına yer vermesi ne kadar tepki topladı oysa birsürü can yakıcı şey yazmıştım🤷🏻‍♀️

Sanki şu anda bunu yapmıyorlarmış gibi :KK70:

Bu ülkede damacana bile tecavüze uğradı, bazıları hala sorunu kadında görüyor.
Ciddi bir meseleyi konuşup farkındalık yaratmaya çabalarken, mağdur ya da çaresiz insanları alaya alıp hemcinslerinizi yerdeleyip konuyu dağıtırsanız çözümsüz kalır elbette. Neden güzelce konuşup fikir tartışamıyorsunuz? Kadın dedi ki 'şuan güvenlik yok o yüzden ben çocuklarımı yalnız göndermiyorum kendim de yalnız çıkmıyorum' . Kendince tedbir almış. Ben anaokulu öğretmeniyim. Sabah ismi yazılı bilgileri kayıtlı kişi çocuğu bize teslim eder, çıkışta da çocuğun yakınları listesindeki kişilerden biri teslim alır. Keşke bütün çocukları (18 yaşına kadar) koruyabilsek. Keşke bizim çocukluğumuzdaki gibi çocuklar özgürce sokaklarda oynayabilse, kadınlar gençler sosyalleşebilse ama şuan böyle bir güvence yok. Adamı uyarıyorum 'ben kenara çekiliyorum yine yaklaşıyorsunuz!' diye, gülüyor. Hakaret ediyorum; gülüyor. Bunun yolu kaçmak değil, bağır, yine güldü ya da şiddet uyguladı, sonra? Polisi aradın, gelene kadar sana olan oldu, sonra? Dava ettin salıverildi, sonra? , ... Bilinçlenmek zorunda herkes. Diyelim ki daha çok biliyorsun, böyle mi öğretiyorsun? Öğretmenlerin bilmediğin her konuda sana 'cahil, geri kafalı, görgüsüz' muamelesi yapsa, onlardan öğrenmek ister miydin? Buna da 'psikolojik şiddet' denir. Fiziksel şiddeti kötülerken, psikolojik şiddeti kullanmak üstelik de mağdur kesime, ne kadar doğru? İnsanlar haklarını bilmiyor olabilir, incitmeden öğretin ya da lütfen gidin. Belki insanlara fayda sağlarız, birilerinin sesi oluruz.

Vaktiyle şöyle bir konu açmıştım. Türkiye'nin en büyük kadın platformu olarak belki bir farkındalık yaratırız demiştim. Ne oldu bilin ya da bilmeyin, açın konuyu bakın.

Ciddi bir meseleyi konuşup farkındalık yaratmaya çabalarken, mağdur ya da çaresiz insanları alaya alıp hemcinslerinizi yerdeleyip konuyu dağıtırsanız çözümsüz kalır elbette. Neden güzelce konuşup fikir tartışamıyorsunuz? Kadın dedi ki 'şuan güvenlik yok o yüzden ben çocuklarımı yalnız göndermiyorum kendim de yalnız çıkmıyorum' . Kendince tedbir almış. Ben anaokulu öğretmeniyim. Sabah ismi yazılı bilgileri kayıtlı kişi çocuğu bize teslim eder, çıkışta da çocuğun yakınları listesindeki kişilerden biri teslim alır. Keşke bütün çocukları (18 yaşına kadar) koruyabilsek. Keşke bizim çocukluğumuzdaki gibi çocuklar özgürce sokaklarda oynayabilse, kadınlar gençler sosyalleşebilse ama şuan böyle bir güvence yok. Adamı uyarıyorum 'ben kenara çekiliyorum yine yaklaşıyorsunuz!' diye, gülüyor. Hakaret ediyorum; gülüyor. Bunun yolu kaçmak değil, bağır, yine güldü ya da şiddet uyguladı, sonra? Polisi aradın, gelene kadar sana olan oldu, sonra? Dava ettin salıverildi, sonra? , ... Bilinçlenmek zorunda herkes. Diyelim ki daha çok biliyorsun, böyle mi öğretiyorsun? Öğretmenlerin bilmediğin her konuda sana 'cahil, geri kafalı, görgüsüz' muamelesi yapsa, onlardan öğrenmek ister miydin? Buna da 'psikolojik şiddet' denir. Fiziksel şiddeti kötülerken, psikolojik şiddeti kullanmak üstelik de mağdur kesime, ne kadar doğru? İnsanlar haklarını bilmiyor olabilir, incitmeden öğretin ya da lütfen gidin. Belki insanlara fayda sağlarız, birilerinin sesi oluruz.

Siz de ad hominem yapıyorsunuz.
Ben kimseyle dalga geçmedim. Hele mağdur kesimle asla. Hadi sizin anlayacağınız şekilde yazalım. Birisi kadınların resmen erkek himayesinde olmasından bahsetti. ( Bu arada kadınlara bunu yapmak da bir psikolojik şiddettir.) Yani sorunu erkeklerdr görmedi. Ben istersem popo altı şortla dolaşırım. İstersem gece 3te evime tek başıma dönerim. Ben dikkat etmekzorunda değilim. Erkekler taciz etmemek zorunda. Ben değil, erkekler. Eğer bazı üyelerin dediği gibi kadınları koruma altına aldık diyelim, erkekler üzerinde delik olan her şeye tecavüz etme eğiliminde. Bunlardan biri de damacanaydı.

Bu yukarıdaki mesajımdan da mağdurlarla dalga geçtiğim sonucunu çıkarmak ya çok kötü niyet gerektirir ya da ciddi bir okuduğunu anlamama özürü!

Son olarak izahı olmayan şeylerin mizahı olur. Siz benim ne demek istediğimi anlamayacak noktadasınız. Siz kendinizi erkeklerden korumak için başka bir erkeğe muhtaç ede durun (yer beklemek de buna dahil) ben bir okul öncesi akademisyeni olarak öğrencilerime kimseye muhtaç olmadan kendi ayakları üzerinde durmayı, kendi işlerini kendileri halletmeyi öğütlüyorum.

Son olarak tacize uğrayan mağdur kesime psikolojik şiddet uyguladığımı gösteren tek bir cümlemi buraya alıntılamayan namerttir !

Ben kimseyle dalga geçmedim. Hele mağdur kesimle asla. Hadi sizin anlayacağınız şekilde yazalım. Birisi kadınların resmen erkek himayesinde olmasından bahsetti. ( Bu arada kadınlara bunu yapmak da bir psikolojik şiddettir.) Yani sorunu erkeklerdr görmedi. Ben istersem popo altı şortla dolaşırım. İstersem gece 3te evime tek başıma dönerim. Ben dikkat etmekzorunda değilim. Erkekler taciz etmemek zorunda. Ben değil, erkekler. Eğer bazı üyelerin dediği gibi kadınları koruma altına aldık diyelim, erkekler üzerinde delik olan her şeye tecavüz etme eğiliminde. Bunlardan biri de damacanaydı.

Bu yukarıdaki mesajımdan da mağdurlarla dalga geçtiğim sonucunu çıkarmak ya çok kötü niyet gerektirir ya da ciddi bir okuduğunu anlamama özürü!

Son olarak izahı olmayan şeylerin mizahı olur. Siz benim ne demek istediğimi anlamayacak noktadasınız. Siz kendinizi erkeklerden korumak için başka bir erkeğe muhtaç ede durun (yer beklemek de buna dahil) ben bir okul öncesi akademisyeni olarak öğrencilerime kimseye muhtaç olmadan kendi ayakları üzerinde durmayı, kendi işlerini kendileri halletmeyi öğütlüyorum.

Son olarak tacize uğrayan mağdur kesime psikolojik şiddet uyguladığımı gösteren tek bir cümlemi buraya alıntılamayan namerttir !
'Aslında buradaki kadınlar da haklı. Biraz mantıklı düşünün. Erkek çoğunlukla kimi taciz eder? Kadını. Kadını ortadan kaldırırsak erkeklerin taciz problemine çözüm bulur muyuz? Evet. O zaman çare kadınları tamamen ortadan kaldırmak. Kadınlar olmasaydı erkeklerin böyle bir problemi olmazdı. Kadınlara yazıklar olsun. Kadınları evde kilere vs koyabiliriz. Gerektiğinde çıkarır kullanırlar''
Burada dalga geçtiğinizi anlayamayacak kadar beyninizden bağımsız mi yazıyorsunuz? Neden erkeklere düşmanlık besleyeyim? Kadın erkek birbirini tamamlar. Bunu etiket boyutunda düşünmek ne kadar gelişmişlik oluyor? Siz benim yazdıklarımı ne kadar anladınız? Sadece sosyal mecraların tartışmalarından ezberlediklerinizi yazar gibisiniz. Namert sizsiniz! Sizin gibi, faydalı konuları savsaklayanlar. Nereni açarsan aç, nerede açarsan aç! Kadın diyor ki 'kocamın yanında tacize uğradım'!! Yani olay feminist gruplarda, dergilerde yazdığı gibi değil. Birsürü araştırma yaptım, bilgi paylaşmak istedim. Sayenizde 'erkek yer vermez' e takıldık bekliyoruz. Bu da devenin kulağındaki tüy. Asıl konuya geçemedik! Madem beğenmedin kendi çözümünü sun! Kanun yaptırım ceza olsa zaten bu sıkıntılar olmaz ya da azalır; tamam o zaman gece çıkartayım kanunu yürürlüğe koyayım! Burada birsürü insan yaşadığı tacizi anlattı. Sürekli sabote edip konuyu dağıtan şerefsizdir. Konuya sadık kalın ya faydalı bir şey söyleyin ya da gidin!!!

Burası küçük bir yer burda tacize uğrayan namussuz sayılıyor dediğiniz yer başkent Ankara mı? Umarım yanlış okumuşumdur. Bir öğretmenden duymak isteyeceğim en son şey taciz konusunda ‘burası küçük yer’ tarzı bir cümle. Çünkü ailede eğitimini tamamlayan çocuklar öğretmenlerin ellerine emanet ediliyor onlara toplu taşımada kadınlara yer verin diye akıl vermektense burda yazdığınız gibi, daha çok bu sapkınlığı önlemeye çalışmalısınız.

Diğer yorumlara gelince günümüzde kimse müdahale etmiyor da bu kadınların aileleriyle bir yerlere gitmesi gerektiği sonucunu da doğurmuyor. Kadınlar istediği saatte istediği kıyafetle ister yürüyerek ister toplu taşımayla ya da taksiyle istediği yere gidebilirler bu kimseye taciz edebilme hakkını vermez.

burda yazanlarımızın hepsi kadın, otobüste yer verme, atalarımızın haremlik selamlık olaylarından, Türkiye gibi çocuk tacizleri ve kadın cinayetlerinin, aile içi cinsel istismarın halay başı olduğu bir ülkede batıyı yuhalayıp kadınları köle olarak gören doğuyu göklere çıkarıyor. Ne güzel pırıl pırıl zihinler.

Ki okuduğumuz / yaşadığımız taciz olaylarının başı da aileden alınan eğitim. Yani siz kadınlar burada yazıp savunduğunuz ve toplumca mantıklı bulunmayan şeyleri yavrularınıza da aynen bu şekilde iletiyorsanız düzelmemiz im kan sız.

son söz: kadınlarda kadınları taciz ediyor illa bir şeyleri dokundurmasına gerek yok. Kimse istisnanın istisnası değil yani.
Evet doğru okudunuz Ankara'dayım. Maalesef yaşadığım ilçede sürekli taciz yaşanıyor. Bir teyze var 60lı yaşlarda. Sabahları aynı otobüse biniyoruz. Kadını 3 defa taciz ettiler bağırdı çağırdı. Ben o kadar gördüm. 3 ayrı gün🤷🏻‍♀️ Bence de isteyen donsuz gezsin isteyen her yerini kapatsın. İsteyen istediği saatte istediği yere gitsin. Tabii bu ütopya🤷🏻‍♀️Gelişmiş toplum, haklıyı darp ederek olmuyor. 'Tacize tecavüze karşı bilinçlenelim, birbirimizi gözetelim' temalı paylaşımımda sadece bir cümleyi okuyup cımbızlayıp saldırmayı mücadele sanıyorsunuz. Bu toplumu geliştirene bilinçlendirene kadar geçici güvenlik önlemlerinden biri bence. Geçen otobüste 90 kg civarı iri bir adam rahatsız etmeye yeltendi. Bağırdım tepki gösterdim güldü. Erkekler müdahale etti. Zira beni otobüsün içinde ordan oraya vurup daha ileri gidebilecek cüssede. Bana yardım ettiler diye erkeklerin himayesine giren erkeğe muhtaç kadın mi oldum?

Poponun altındaki şortuna giyimine saatine karıştığım kısıtladığım msjı göstermeyen NAMERTTİR!

Bu tarz şeylerde önerilebilecek en ideal yol "Sosyal Medyanın gücünü kullanın, ifşalayın" olabilir.
Yer değiştirerek, kadınları eve kapatarak, başına bekçi dikerek vb. olmaz. Telefonunuzun kamerasını açın, bağırın, kaydedin, sosyal medyada ifşalayın-ilan edin. Ne kadar çok ses-direniş-göze göze sokmak, o kadar sonuç.
Böyle sessiz sakin yer değiştirerek, kaçarak bir şeyi değiştiremezsiniz.

'Aslında buradaki kadınlar da haklı. Biraz mantıklı düşünün. Erkek çoğunlukla kimi taciz eder? Kadını. Kadını ortadan kaldırırsak erkeklerin taciz problemine çözüm bulur muyuz? Evet. O zaman çare kadınları tamamen ortadan kaldırmak. Kadınlar olmasaydı erkeklerin böyle bir problemi olmazdı. Kadınlara yazıklar olsun. Kadınları evde kilere vs koyabiliriz. Gerektiğinde çıkarır kullanırlar''
Burada dalga geçtiğinizi anlayamayacak kadar beyninizden bağımsız mi yazıyorsunuz? Neden erkeklere düşmanlık besleyeyim? Kadın erkek birbirini tamamlar. Bunu etiket boyutunda düşünmek ne kadar gelişmişlik oluyor? Siz benim yazdıklarımı ne kadar anladınız? Sadece sosyal mecraların tartışmalarından ezberlediklerinizi yazar gibisiniz. Namert sizsiniz! Sizin gibi, faydalı konuları savsaklayanlar. Nereni açarsan aç, nerede açarsan aç! Kadın diyor ki 'kocamın yanında tacize uğradım'!! Yani olay feminist gruplarda, dergilerde yazdığı gibi değil. Birsürü araştırma yaptım, bilgi paylaşmak istedim. Sayenizde 'erkek yer vermez' e takıldık bekliyoruz. Bu da devenin kulağındaki tüy. Asıl konuya geçemedik! Madem beğenmedin kendi çözümünü sun! Kanun yaptırım ceza olsa zaten bu sıkıntılar olmaz ya da azalır; tamam o zaman gece çıkartayım kanunu yürürlüğe koyayım! Burada birsürü insan yaşadığı tacizi anlattı. Sürekli sabote edip konuyu dağıtan şerefsizdir. Konuya sadık kalın ya faydalı bir şey söyleyin ya da gidin!!!

Lütfen beyninizi kaldırdığınız raftan alın ve kullanın. Kadın demiş ki kocamın yanında tacize uğradım. Bakın ne güzel demişsiniz. Yani kadınları erkeklere mahkum etmek çözüm müymüş? DEğilmiş.

Bana mağdurlarla dalga geçtiğimizi söylemişsiniz. Ama gösterdiğiniz örnek bir ironi. Kadını güçlendirmek yerine erkeklere mahkum edenlere yönelik bir ironi. Ama siz okuduğunuzu ve yazdığınızı anlamadığınız için ironiyi de anlamamanız kuvvetle muhtemel. :KK66:

Kısacası hala bir örnek gösterebilmiş değilsiniz. Tekrar daha basit bir cümleyle soruyorum. Mertsen iddia ettiğin gibi taciz mağdurlarıyla dalga geçtiğim cümlemi ortaya çıkar. Ama bu konular senin boyunu aşıyor belli ki.

Poponun altındaki şortuna giyimine saatine karıştığım kısıtladığım msjı göstermeyen NAMERTTİR!

Bakın ne kadar çelişkilisimiz. Ben size kıyafetime karışıyorsunuz gibi bir iddia da bulunmadım ki ispatlayayım. Ama siz bana taciz mağdurlarıyla dalga geçiyorsun dediniz. Bende size ispatlayın o zaman diyorum. :KK66:

Bir de utanmadan sıkılmadan mesajında şerefsiz demişsin buradaki sadece bana değil, erkek kadınlara yer vermek zorunda değil diyen tüm üyelere. Sadece erkeklerden değil senim gibi zihni körlerden de korumak lazım kadınları. En acısı da senin kişilik gelişimini henüz tamamlamamış olan okul öncesi grubu eğitiyor olman. Yazık o öğrencilere. Öğrene öğrene senin zihniyetini öğrenecekler. İnşallah aileleri daha etkili olur da kurtarırlar o çocukları. Çünkü sen okuduğunu anlamaktan fersah fersah acizsin.

Tek yönlü düşünmenin saçtığı anlamsız fikirler onlar. Ciddiye almaya bile değmez aslında ama insan kendine hakim olamıyor.

Cezaların caydırıcılığı konusunda ne yapabiliriz diyeceklerine yok kadınlara yer versinler, yok pembe otobüs yapsınlar, yok kadın yalnız çıkmasın dışarı.

Muhattap almayayım diyorum, bizim söylediğimizi anlamıyor diyorum ama yok. Zorla çıldırtıyor insanı. Bir de bu konuyu saptıranlara şerefsiz demiş gördün mü?

Bir şey daha eklemek istiyorum.

Feminist dergi veya gruplar demişsiniz... Ben genelde feminist teorileri ve teorisyenleri okuyorum veya bu alanda yapılan akademik çalışmalara bakıyorum. Siz HiGirl gibi dergileri okuyorsanız veya facebook whatsapp gruplarını okuyorsanız bizi anlamamanız normal :KK66:

Yukarıda bir okuma önerisi daha vermiştim. Bu da ikincisi olsun...

Sonra belki tartışabiliriz..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X