Toplu Taşımada Taciz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Buna cevap verirsem hem dine girecek hem siyasete hem polemik sayılacak. O yüzden susayım ben. Haremlik selamlık uygulaması olan bir sürü ülke var 😉
o ülkelerin bazı şeyleri yanlış uygulamalarını savunacak değilim. ama batılılara bakınca da durumları, bu konularda hiç te iç açıcı değil.
Hanımefendi sabah sabah akıl tutulması falan mı yaşıyorsunuz??
Namusa nereden geldi konu?
Haremlik selamlık olunca tacizin önüne mi geçmiş olacaksınız?
Ben hemcinsim tarafından bile tacize uğradım. Pembe otobüste ellensem orada da mı aranıyor olacağım?
bu ülkede hemcinsi tarafından tacize uğrayan kaç kadın var acaba? istisnanın istisnasısınız.

o ülkelerin bazı şeyleri yanlış uygulamalarını savunacak değilim. ama batılılara bakınca da durumları, bu konularda hiç te iç açıcı değil.

bu ülkede hemcinsi tarafından tacize uğrayan kaç kadın var acaba? istisnanın istisnasısınız.
Canım otobüsle iş bitmez. Yolda caddede vs tacize uğrayanlar ne olacak? Haremlik selamlık çözüm değil, çünkü ensest ilişkiler var. Erkek çocukları taciz tecavüz ediliyor. Bunun yolu elbetteki eğitim. Bu çok meşakkatli bir süreç. Elbette caydırıcı cezalar getirilmeli. Ama insanlar birbirine sahip çıkmalı.

Canım otobüsle iş bitmez. Yolda caddede vs tacize uğrayanlar ne olacak? Haremlik selamlık çözüm değil, çünkü ensest ilişkiler var. Erkek çocukları taciz tecavüz ediliyor. Bunun yolu elbetteki eğitim. Bu çok meşakkatli bir süreç. Elbette caydırıcı cezalar getirilmeli. Ama insanlar birbirine sahip çıkmalı.
işte ''insanlar birbirine sahip çıkmalı'' diyorsunuz ya... eskiler kızlarını ve çocuklarını yalnız göndermezlermiş çarşıya. sahip çıkacak birisiyle gönderirlermiş. iş dönüp dolaşıp, ailenin önemine geliyor...

işte ''insanlar birbirine sahip çıkmalı'' diyorsunuz ya... eskiler kızlarını ve çocuklarını yalnız göndermezlermiş çarşıya. sahip çıkacak birisiyle gönderirlermiş. iş dönüp dolaşıp, ailenin önemine geliyor...
Canım bu temiz bir toplum değildir. Temiz ahlâklı bir toplumda herkes cinsiyet yaş fark etmeksizin yaşamını sürdürebilmeli. Kimsenin kimsenin bedenine rızası olmadan dokunma hakkı yok, zarar verme diye zaten bir hak yok. Bunun önüne kaçarak geçilemez

Tepki verilmeli. Hatta tacize uğrayanı yalnız bırakmamalı. Araçta kim varsa tepki göstermeli bu sapıklara. Yoksa yavuz hırsız örneği üste çıkıyorlar

Bu konuda tacizciler kadar madalyonun öbür yüzü olan hazır linç kıtasından da korkuyorum ben.
Bu anlamda da çok tehlikeli bir toplum olduk.
Linç varsa ağzından salyalar akıtarak kontrolsüz hareket eden canavarlarla doluyor ortalık birden.
Aralarına katılan caniler var.
İnsanları kendi adaletini sağlamaya yönelten sistemin dehşet verici hediyesidir sebep de sonuç da.

Canım bu temiz bir toplum değildir. Temiz ahlâklı bir toplumda herkes cinsiyet yaş fark etmeksizin yaşamını sürdürebilmeli. Kimsenin kimsenin bedenine rızası olmadan dokunma hakkı yok, zarar verme diye zaten bir hak yok. Bunun önüne kaçarak geçilemez
kaçarak olmaz diyorsunuz. iyi güzel söylüyorsunuz da... bunun önüne geçebilmiş bir ülke yada bir düzen, dünyada yok. hatta en medeni dediğimiz ülkeler, bu mevzularda hatta ensestte, bizden çok daha kötü durumdalar. o zaman (corona için bile maske takıp kendi önlemimizi kendimiz alıyorsak,) ben kendim; çocuklarımı ve kardeşlerimi yalnız göndermeyerek, yada bu tür durumlara düşebilecekleri durum ve ortamlardan uzak tutarak, kendi önlemimi kendim alırım.

Bu konuda tacizciler kadar madalyonun öbür yüzü olan hazır linç kıtasından da korkuyorum ben.
Bu anlamda da çok tehlikeli bir toplum olduk.
Linç varsa ağzından salyalar akıtarak kontrolsüz hareket eden canavarlarla doluyor ortalık birden.
Aralarına katılan caniler var.
İnsanları kendi adaletini sağlamaya yönelten sistemin dehşet verici hediyesidir sebep de sonuç da.
😔😔😔gündemde kalmalı ve insan yaşamını kısıtlayan bahanelerle suç hafifletilmemeli

kaçarak olmaz diyorsunuz. iyi güzel söylüyorsunuz da... bunun önüne geçebilmiş bir ülke yada bir düzen, dünyada yok. hatta en medeni dediğimiz ülkeler, bu mevzularda hatta ensestte, bizden çok daha kötü durumdalar. o zaman (corona için bile maske takıp kendi önlemimizi kendimiz alıyorsak,) ben kendim; çocuklarımı ve kardeşlerimi yalnız göndermeyerek, yada bu tür durumlara düşebilecekleri durum ve ortamlardan uzak tutarak, kendi önlemimi kendim alırım.

Avrupa düşmanlığınızın sebebini anlamamakla birlikte o kısımla ilgilenmiyorum.

Sadece çocuklar ya da genç kızlar mı tacize tecavüze uğruyor sanıyorsunuz. Çocukları, kardeşlerinizi korudunuz kendinizi nasıl koruyacaksınız? Yetişkin bireyler olarak yanımıza kocamızı ya da babamızı alarak mı çıkacağız sokağa? Bunun anlaşılabilir ya da tasvip edilebilir bir yanı yok. Hayır biz sokağa tek başımıza, istediğimiz kıyafetle ve istediğimiz saatte çıkacağız. Tacizciler o ya da bu şekilde toplumda silinecek. Kadını eve kapatmaya çalışan, erkeğe bağımlı hale getirmeyi amaçlayan zihniyeti kabul etmiyoruz.

Sadece çocuklar ya da genç kızlar mı tacize tecavüze uğruyor sanıyorsunuz. Çocukları, kardeşlerinizi korudunuz kendinizi nasıl koruyacaksınız? Yetişkin bireyler olarak yanımıza kocamızı ya da babamızı alarak mı çıkacağız sokağa? Bunun anlaşılabilir ya da tasvip edilebilir bir yanı yok. Hayır biz sokağa tek başımıza, istediğimiz kıyafetle ve istediğimiz saatte çıkacağız. Tacizciler o ya da bu şekilde toplumda silinecek. Kadını eve kapatmaya çalışan, erkeğe bağımlı hale getirmeyi amaçlayan zihniyeti kabul etmiyoruz.
benimki avrupa düşmanlığı değil, sadece ülkesinin ve kültürünün kıymetini bilmek diyelim...

erkeğe bağımlı olmayı ben de istemem. benim vurgulamaya çalıştığım AİLEYE MUHTAÇLIK. ve buna erkekte, kadında, çocukta muhtaç. sosyal toplumun çekirdeği aile dir. daha küçük bir parça olan 'birey'e küçültülemez. aile bir bütün olarak düşünüldüğünde her zorluğa göğüs gerebilir. birey ise süpermen bile olsa tek başına ezilir.

ayrıca tacizcilerin bu toplumdan silinmesi benim de temennimdir. ama bu ne yazık ki sadece bir hayal... neden hayal biliyor musunuz. çünkü bunu, farkında olmadan toplum(tüm dünya toplumları) olarak biz de besliyoruz. siz üstünüze alınmasanızda bu böyle malesef... örnek vereyim mi.

bir ünlünün konserini düşünün, ve şarkıcının seyircilerden birine (hemde mikrofondan) laf attığını düşünün,

kadın ünlü şöyle dese mesela; hey siyahlı yakışıklı, baklavalar muhteşem...

yada erkek ünlü şöyle dese; sen kırmızılı kız; vücudun muhteşem... yada buna benzer laflar... toplumun tepkisi ne olurdu?

tek kelime söyleyim. COŞARLARDI.

Ya yapan zaten yapıyor adam ben eşimin yanında taciz etti. Sonuç ben adama bağırdım eşimde adamı patakladı kavga çıktı adam sesini çıkarmadan bi sonraki durakta indi. Çünkü suçluydu. Tramvaydakilerde çekirdek kola dizi misali izledi.

Arkadaşlar ben bir öğretmenim. Bu konu çok mühim bir konu. Bu yüzden herkesin dahil olmasını istiyorum.
Pandemi öncesi, toplu taşımaya bindim. Toplu taşımada 40 kişilik otobüse 120 kişi binilir, erkekler(!) koltukları ve kenarları kapar, kadınlar, kızlar, ortada dikilir diğer erkek(!) yolcularla.Ben yaslanacak bir kenar buldum. Koltuklardan tutunan baba kız vardı. Kız 12-13 yaşlarında(daha o yaşta cinsiyet bile olmaz; ÇOCUK), 45-50 yaşında bir adam musallat oldu. Kıza sokuluyor ama temas yok.Baba utanarak kızını korumaya çalıştı. Uyardı kibarca. Sapık adam bağırarak ve sürekli konuşarak suç bastırıp babayı haksız çıkartıyor, baba özür diliyor mahçup, kızını diğer tarafına alıyor sapık o tarafa geçiyor. Baba baş edemedi, utandı. Ben müdahil olacağım, baba var diye duruyorum. Erkekçikler oturuyor ve hiç kimse ses çıkartmıyor. En sorunda müdahil oldum bağırış kavga, ilk durakta indi! Kimse ses çıkartmadı.En fazla yarım saat yol gidersin şehiriçi, erkeksin, fiziksel olarak daha güçlüsün. Ben kız olarak gidince ölmedim, sen de ölmezsin, ne olur yer versen de tacizden sakınsan?Erkeklik bu mu? Bu sapıklar senin komşun arkadaşın akraban. Evine geliyor, ailecek gelsin fark etmez eşin,annen, kızın ikramda bulunuyor, sapık misafir nerelere bakıyor?Dışlamıyor kimse, arkadaşı var, işi var, bakkal ekmek su veriyor!Ev sahibi ev veriyor! Kızınız markette çalışıyor, ya da öğretmen(geçen de velinin tacizine uğrayan öğretmen kızcağız 'ne yapabilirim?) diye yardım istiyordu, hemşire, ev hanımı, anne, kız kardeş ki erkek çocuklarına da yapılıyor; Çorlu olayını hatırlarsınız😔Sosyal medyada bu sapıklar 'tepki vermeyin suçlu çıkarsınız 'diye insanları pasifize ediyorlar. Tepki zaten topluca olmalı. İstanbul'da nasıl kurtardılar kadını🙏🏻bütün mahalle seferber oldu. Savunmasızı taciz tecavüz etmek erkeklik isbatı değildir. Ya o sapıklar birinin kocası, oğlu, eşi, kardeşi,..Tiksinmiyor mu kimse?Lütfen tepki gösterin; taciz mağduru korkuyor, utanıyor, çekiniyor olabilir, hasta olabilir, ses çıkartamayabilir, lütfen birbirimize sahip çıkalım.
Üniversiteye gittiğim dönemde bende yaşadım. Her gün aynı adam nasıl oluyosa benim arkamda. 3. gün bastım cırladım. Tabi kimsede tepki yok. Bi dahada rastlamadım ona.

benimki avrupa düşmanlığı değil, sadece ülkesinin ve kültürünün kıymetini bilmek diyelim...

erkeğe bağımlı olmayı ben de istemem. benim vurgulamaya çalıştığım AİLEYE MUHTAÇLIK. ve buna erkekte, kadında, çocukta muhtaç. sosyal toplumun çekirdeği aile dir. daha küçük bir parça olan 'birey'e küçültülemez. aile bir bütün olarak düşünüldüğünde her zorluğa göğüs gerebilir. birey ise süpermen bile olsa tek başına ezilir.
Evet cunku ulkemizde tecavuze uğrayan kizlarini olduren aileler yok, kizina kardesine tecavuz eden erkekler yok, tacize uğrayan kizini kardesini sen kuyruk sallamissindir diye döven anneler babalar abiler yok, karisini tek basina markete bile gondermeyen kocalar yok. O yuzden aile mikemmel bir koruma mekanizmasi.

Hepimiz basimizda erkek hatta aile bireyi yoksa sokaga çıkmamalıyız. Ben mesela senelerce tek yasadim, sokaga cikmamaliydim cunku taciz edilirsem yanimda ailem olmadigindandi o.

13-14 yasimdayken yanimda annem varken edildim ama o kadarcık da olur. Basima erkek olsaydi olmazdi.

Evet cunku ulkemizde tecavuze uğrayan kizlarini olduren aileler yok, kizina kardesine tecavuz eden erkekler yok, tacize uğrayan kizini kardesini sen kuyruk sallamissindir diye döven anneler babalar abiler yok, karisini tek basina markete bile gondermeyen kocalar yok. O yuzden aile mikemmel bir koruma mekanizmasi.

Hepimiz basimizda erkek hatta aile bireyi yoksa sokaga çıkmamalıyız. Ben mesela senelerce tek yasadim, sokaga cikmamaliydim cunku taciz edilirsem yanimda ailem olmadigindandi o.

13-14 yasimdayken yanimda annem varken edildim ama o kadarcık da olur. Basima erkek olsaydi olmazdi.
başınıza gelene üzüldüm. dünya sizin etrafınızda dönseydi, sizi ve yaşadıklarınızı referans alırdık toplum olarak.

ama mantıklı olan genele bakmaktır. ferdlere değil. dünyadaki tüm kanunlarda genele göre çıkarılır. ferdlere göre değil. kaide şudur; ''istisnalar kaideyi bozmaz''

son yüz yıldır aşı olduğu için sakat kalan insanlar var bu dünyada... ne yapalım şimdi aşı olmayalım mı?

sırf emniyet kemeri takılı olduğu için aracından çıkamayıp yanarak can veren insanlar var bu dünyada. ne yapalım şimdi? kemer takmayalım mı?

yerinizde olsam başımı kaldırıp ufka bakardım. ayağımın ucuna değil.

başınıza gelene üzüldüm. dünya sizin etrafınızda dönseydi, sizi ve yaşadıklarınızı referans alırdık toplum olarak.

ama mantıklı olan genele bakmaktır. ferdlere değil. dünyadaki tüm kanunlarda genele göre çıkarılır. ferdlere göre değil. kaide şudur; ''istisnalar kaideyi bozmaz''

son yüz yıldır aşı olduğu için sakat kalan insanlar var bu dünyada... ne yapalım şimdi aşı olmayalım mı?

sırf emniyet kemeri takılı olduğu için aracından çıkamayıp yanarak can veren insanlar var bu dünyada. ne yapalım şimdi? kemer takmayalım mı?

yerinizde olsam başımı kaldırıp ufka bakardım. ayağımın ucuna değil.
Dediginizin dedigimle alakasi yok ama haklisiniz insan cevap vermek istiyor :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X