Toplu Taşımada Taciz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşlar tepki vermeniz gereken kişi ben miyim!! Taciz eden ben değilim, TACİZCİ yetiştiren ben değilim, görünce tepkisiz kalan ben değilim!!! Ee??? Yer meselesi de 40 kişilik otobüse 120 kişi alan ben değilim!! Burası Ankara ve her saat aynı dolulukta! Sefer sıklaştırması gereken de ben değilim! Bana yapılmayınca, kendimi koruyunca diğer mağdurları görmezden gelecek hiç değilim!!!Bana neden atarlı cümle yazıyorsunuz???

Arkadaşlar tepki vermeniz gereken kişi ben miyim!! Taciz eden ben değilim, TACİZCİ yetiştiren ben değilim, görünce tepkisiz kalan ben değilim!!! Ee??? Yer meselesi de 40 kişilik otobüse 120 kişi alan ben değilim!! Burası Ankara ve her saat aynı dolulukta! Sefer sıklaştırması gereken de ben değilim! Bana yapılmayınca, kendimi koruyunca diğer mağdurları görmezden gelecek hiç değilim!!!Bana neden atarlı cümle yazıyorsunuz???

Erkeklik! algınıza tepki veriliyor.

Bütün büyükşehirlerde toplu taşıma kalabalıktır. Bunun çözümü şu anki demografik şartlarda yok. Seferleri sıklaştırmak demek hem belediyeye maddi yük hem trafiğe ekstra yük demek. Sabah trafiği zaten malum. Otobüsleri iki katına çıkartırlarsa bir yerden bir yere gidemeyiz, çakılır kalırız.

Tacizin çözümü caydırıcı cezalar ve tepki vermektir. Tepki verme olayını çözdük bence, sıra cezalarda.

Yer meselesi bakış açınız bana mantıklı gelmedi. Belediye sefer sayılarını sıklaştırmalı ama her saatte aynı yoğunlukta değil. Tacizcilere ses çıkarabilirsek toplu olarak tacizciler tekrarlamaya çekinebilirler çünkü yaptırımı olacağını bilirler. E o zaman pozitif yer verme ayrımcılığına da gerek kalmaz.

Kadınlar da susmasın sessiz kalmasın. Sizin kendinizi korumanız ile ilgili değil herkes kendini korumasını bilmeli. Erkeklere gelince erkekler konuşunca kadir şeker gibi olacaklarının korkusu ile susuyorlar. Kadınlar sessiz kalmayıp tepki gösterirse erkek de tepki gösterir. Burada iş taciz edilenden geçiyor. O sessiz kalırsa kimse onun için ses çıkarmaz.

Umarım toplum olarak tacize sessiz kalmaktan vazgeçer, en ufak bi taciz olayında tek ses olup tepki gösterebiliriz....

Kimse size cinsiyetiniz sebebiyle yer vermek zorunda değil. Bu tacizci zihniyeti beslemektir zaten bir bakıma. Tepki vereceksiniz, herkes tepki verecek.

Yaşadığım yerden kaynaklı mı bilmiyorum ama ben tacize sessiz kalan insan görmedim. Yaşlı başlı teyzeler bile müdahale ediyor.
Bunu bu iğrenç süreci atlatana kadar geçici bir tedbir olarak sundum. Çünkü otobüste hiç erkeği elleyen taciz eden kadın görmedim. Sizin orada olmuyor ya da tepki gösteriliyor diye yeterli mi bizim burada isteyen istediğini yapsın mı?? Ben genel bir tavır takınılması gerektiğini savunuyorum konuyu saptırıyorsunuz.

Erkeklik! algınıza tepki veriliyor.

Bütün büyükşehirlerde toplu taşıma kalabalıktır. Bunun çözümü şu anki demografik şartlarda yok. Seferleri sıklaştırmak demek hem belediyeye maddi yük hem trafiğe ekstra yük demek. Sabah trafiği zaten malum. Otobüsleri iki katına çıkartırlarsa bir yerden bir yere gidemeyiz, çakılır kalırız.

Tacizin çözümü caydırıcı cezalar ve tepki vermektir. Tepki verme olayını çözdük bence, sıra cezalarda.
Başından beri msjlarımı okuyup konuşur musunuz? Sencesi bencesi yok. Erkek düşmanı değilim! Farkındaysanız mağdur hariç belediye erkek şoför vs herkesi savunmuşsunuz neyse konuyu dağıtmayın ne demek istediğim belli

Bunu bu iğrenç süreci atlatana kadar geçici bir tedbir olarak sundum. Çünkü otobüste hiç erkeği elleyen taciz eden kadın görmedim. Sizin orada olmuyor ya da tepki gösteriliyor diye yeterli mi bizim burada isteyen istediğini yapsın mı?? Ben genel bir tavır takınılması gerektiğini savunuyorum konuyu saptırıyorsunuz.

Erkeği taciz eden erkeklerde var ama. O zaman erkekleri de korumalıyız. Kimi nasıl pozitif ayıracağız peki? Bu taciz edilebilir bu edebilir diye? Size yerini veren 15-16 yaşında bir erkek çocuğu taciz edilirse ne olacak?

Pozitif ayrımcılıkla sorunlar çözülmez. Aksine bu davranışları yaygınlaştırırsınız. Yer verilmemiş ya da ayakta gitmekten hoşlanan bir kadına tacizi hak ediyor gözüyle bakılır bir süre sonra. Tehlikeli kodlamalar bunlar. Oldu olacak pembe otobüse de onay verin. Farkı yok çünkü.

başta eğitim. kız çocuklarının yetiştirilme şekli önemli yani.
ses çıkarmaya korkmayacak şekilde büyütülmeliler.
istanbulda yaşıyorum. toplu taşıma tacizlerinin alasını gördüm.
ilk ortaokula giderken minübüste yaşadım mesela ama çocuk halimle bile susmadım. muavin müdahale etti hemen.

Çocukken annem 19 Mayıs gösterilerine götürmüştü beni
10 yaşında falandım
Biri popomu elledi çimdik attı o kalabalıkta
Döndüm bir adam kocaman kıro
Sustum birşey diyemedim
Annem saldırırdı çünkü
Anneme birşey yapar diye korktum o küçücük halimle
Bu pislik pedofiler gözetim altında tutulmalı
Akıl hastanesine mi kapatırlar hapse mi atarlar benzin döküp yakarlar mı orasını bilemem
Geberseler keşke

Kadın olsun erkek olsun, insanlar sessiz, saygılı tiplerin sırtına binmeyi seviyor. Deli taklidi yapmamız lazım. Üst kat komşum, kapıcı, diğer komşular evde tek yaşayan bir kadın olarak beni sindirmeye çalıştılar bu yıl. Hem gürültü yapıyorlar, hem de biz birbirimizi tanırız, polis çağırma diye bana akıl verdiler. Burada da anlatmıştım. O an yalnız olduğum için korktum, başıma bir şey gelse kimsenin beni korumayacağını fark ettim. Şikayetlerimi de geri çekmiştim. Gerçekten polis de karşı tarafın eli yüzü düzgün diye onlara inanmıştı.

Daha devamı var da, şu an yaptıpım şey 'kapıcıyı savcılığa gitmekle tehdit etmek', gürültü olduğu zaman camları açıp bağırmak. Bu insanlar bundan anlıyormuş. Eğitimci bir de bunlar. Gel de toplumu düzelt.

Not: Öğretmenlere laf attığım sanılmasın, öğretmen çocuğuyum.

Erkeği taciz eden erkeklerde var ama. O zaman erkekleri de korumalıyız. Kimi nasıl pozitif ayıracağız peki? Bu taciz edilebilir bu edebilir diye? Size yerini veren 15-16 yaşında bir erkek çocuğu taciz edilirse ne olacak?

Pozitif ayrımcılıkla sorunlar çözülmez. Aksine bu davranışları yaygınlaştırırsınız. Yer verilmemiş ya da ayakta gitmekten hoşlanan bir kadına tacizi hak ediyor gözüyle bakılır bir süre sonra. Tehlikeli kodlamalar bunlar. Oldu olacak pembe otobüse de onay verin. Farkı yok çünkü.
Bu kadar manipüle edilebilirdi tebrik ederim

Arkadaşlar ben bir öğretmenim. Bu konu çok mühim bir konu. Bu yüzden herkesin dahil olmasını istiyorum.
Pandemi öncesi, toplu taşımaya bindim. Toplu taşımada 40 kişilik otobüse 120 kişi binilir, erkekler(!) koltukları ve kenarları kapar, kadınlar, kızlar, ortada dikilir diğer erkek(!) yolcularla.Ben yaslanacak bir kenar buldum. Koltuklardan tutunan baba kız vardı. Kız 12-13 yaşlarında(daha o yaşta cinsiyet bile olmaz; ÇOCUK), 45-50 yaşında bir adam musallat oldu. Kıza sokuluyor ama temas yok.Baba utanarak kızını korumaya çalıştı. Uyardı kibarca. Sapık adam bağırarak ve sürekli konuşarak suç bastırıp babayı haksız çıkartıyor, baba özür diliyor mahçup, kızını diğer tarafına alıyor sapık o tarafa geçiyor. Baba baş edemedi, utandı. Ben müdahil olacağım, baba var diye duruyorum. Erkekçikler oturuyor ve hiç kimse ses çıkartmıyor. En sorunda müdahil oldum bağırış kavga, ilk durakta indi! Kimse ses çıkartmadı.En fazla yarım saat yol gidersin şehiriçi, erkeksin, fiziksel olarak daha güçlüsün. Ben kız olarak gidince ölmedim, sen de ölmezsin, ne olur yer versen de tacizden sakınsan?Erkeklik bu mu? Bu sapıklar senin komşun arkadaşın akraban. Evine geliyor, ailecek gelsin fark etmez eşin,annen, kızın ikramda bulunuyor, sapık misafir nerelere bakıyor?Dışlamıyor kimse, arkadaşı var, işi var, bakkal ekmek su veriyor!Ev sahibi ev veriyor! Kızınız markette çalışıyor, ya da öğretmen(geçen de velinin tacizine uğrayan öğretmen kızcağız 'ne yapabilirim?) diye yardım istiyordu, hemşire, ev hanımı, anne, kız kardeş ki erkek çocuklarına da yapılıyor; Çorlu olayını hatırlarsınız😔Sosyal medyada bu sapıklar 'tepki vermeyin suçlu çıkarsınız 'diye insanları pasifize ediyorlar. Tepki zaten topluca olmalı. İstanbul'da nasıl kurtardılar kadını🙏🏻bütün mahalle seferber oldu. Savunmasızı taciz tecavüz etmek erkeklik isbatı değildir. Ya o sapıklar birinin kocası, oğlu, eşi, kardeşi,..Tiksinmiyor mu kimse?Lütfen tepki gösterin; taciz mağduru korkuyor, utanıyor, çekiniyor olabilir, hasta olabilir, ses çıkartamayabilir, lütfen birbirimize sahip çıkalım.
O nasıl babaymış öyle???

aslında otobüs fikri fena değil. kimin namuslu kimin namussuz olduğu alınlarında yazmıyor ne yazık ki. hatta elit görünümlü olanlardan, daha fazla şübheleniyorum ben... atalar haremlik selamlık mevzusunu boşuna düşünmemiş. binlerce yıl geçse de, insanlar aynı, değişmiyor.

Babaya da sinir oldum. Hadi ilk sefer yaklasa diye kibarca uyardin diyelim ama kizini kenara cektigi halde adam bir daha kizin tarafina geciyorsa artik mahcup olacak ne varmiş? Kucucuk kizini kendi bile koruyamiyorsa ne diyeyim...

aslında otobüs fikri fena değil. kimin namuslu kimin namussuz olduğu alınlarında yazmıyor ne yazık ki. hatta elit görünümlü olanlardan, daha fazla şübheleniyorum ben... atalar haremlik selamlık mevzusunu boşuna düşünmemiş. binlerce yıl geçse de, insanlar aynı, değişmiyor.

Buna cevap verirsem hem dine girecek hem siyasete hem polemik sayılacak. O yüzden susayım ben. Haremlik selamlık uygulaması olan bir sürü ülke var 😉

Çok yoruluyordum bazen yol parası gitmesin diye yürüyordum. Bazen otobüse biniyordum. Yaşlı, hamile görünce yer verdim. Kapının oradaki direkler var ya onlara tutunurken uyuduğumu bilirim. Benim kültürüm böyle. Yaşlı ve hamile görürsem yer veririm. Kendini savunamayan görünce müdahil olurum. Ölmedim 30 dk ayakta gittim diye. Bütün otobüs ağır işte çalışan yorgun ya da 16 yaşındaki tacize uğrayacaklardan oluşmaz. Bu imkansız. Konu belli saptırıp manipüle edip durmayın. Sana yapılmadı diye yok değil. Siz de konu aç 'erkeklere yer verelim, mini giyen tacizi hak eder vs' artık neyse düşünceniz. Benim görüşüm olaylar kontrol altına alınana kadar, ortadan kalkana kadar pozitif ayrımcılığın sorun yaratmayacağıdır. 15-16 yaşındaki erkek çocuğu da pozitif ayrımcılığa dahildir! Lütfen sabote etmeyin

Hanımefendi sabah sabah akıl tutulması falan mı yaşıyorsunuz??
Namusa nereden geldi konu?
Haremlik selamlık olunca tacizin önüne mi geçmiş olacaksınız?
Ben hemcinsim tarafından bile tacize uğradım. Pembe otobüste ellensem orada da mı aranıyor olacağım?

Buna cevap verirsem hem dine girecek hem siyasete hem polemik sayılacak. O yüzden susayım ben. Haremlik selamlık uygulaması olan bir sürü ülke var 😉
o ülkelerin bazı şeyleri yanlış uygulamalarını savunacak değilim. ama batılılara bakınca da durumları, bu konularda hiç te iç açıcı değil. ülkeleri baz alacaksak...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X