Toplu Taşımada Taciz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
19 yasindaydim, metrobuste taciz eden adami 2 kere uyarip, 3. De ittim. Tabi can havliyle normal bir itme olmadi, adam düştü, kafasini carpti.
Sucunu da bildigi icin, gozlerim karariyor falan diye rol kesti.
2 kere uyarırken kimsenin giki cikmamisti.
Adam kafasini carpinca beni sucladilar :)

Keske kafasini kirsaydim
Adam yerden toparlanamadan indim.
Muhtemelen suclu çıkacaktım.

14 yil falan oldu, toplu tasimayi sayili kullanmışımdır.
Adam bindigim duragi biliyor diye korktum o zaman.
Arabam var trafikte saatlerim gecse de raziyim 🤷🏻‍♀️

Tacizleri önlemek için çözüm, tüm ülkede uygulanacak haremlik selamlık sistemi mi? Böyle bir öneri mi okudum ben? Yanlış okuduğumu söylesin biriniz bana.
Gayet doğru okudun. Tacizlerden evden çıkmayarak, sürü halinde dolaşarak korunacağını sanan kişiler var.
Hanımefendi burnunu soktuğu kumdan çıkartıp etrafına bakabilse sırf bdv de bile ne kadar çok kadının aile içi tacize, tecavüze maruz kaldığını, gayet yolunda giderken hemcinsi tarafından bile tacize maruz kaldığını görebilecek ama kendisi ferd(!) üzerinden düşünmeyin dediği halde kendi doğrusunu genellemeyi ihmal etmiyor.

o ülkelerin bazı şeyleri yanlış uygulamalarını savunacak değilim. ama batılılara bakınca da durumları, bu konularda hiç te iç açıcı değil.

bu ülkede hemcinsi tarafından tacize uğrayan kaç kadın var acaba? istisnanın istisnasısınız.
Ben ben! Ünv 2.sınıftaydım, okul otubüsünde şöyle tombik bir kız popomu dolu dolu avuçlamıştı! Rengim şeklim attı, nefesim kesildi, kızı görünce anlamda veremedim ağzımı bile açamadım aklım durdu. 19 yaşındayım birde şimdiki gibi aklımda başımda değil.

Kadinlarin sözlü tacizine ugramiştim yaşim daha 16-17 idi. Etegimin kısalığından dolayi "alevlenmiş bu da" gibi sacma sapan seyler soylemişlerdi bagira cagira. :)
Etegim kisa da degildi diz kapagimin 2 parmak yukarisindaydi. Daha kisa da olabilirdi ve taciz etme haklari yok o ayri ama kadinlar da cok fena.

Tacizleri önlemek için çözüm, tüm ülkede uygulanacak haremlik selamlık sistemi mi? Böyle bir öneri mi okudum ben? Yanlış okuduğumu söylesin biriniz bana.

Tacizci zihniyetin oluşmasının en önemli sebebi zaten sözde 'taciz unsurunu' (yani kadın) ortadan kaldırarak tacizi durduracağını sanmak. Hayır efendim kadınlar ve çocuklar istediği gibi yaşayacak, tacizci olanlar sosyal linç ve sürdürebilir cezalar ile bunu yapmamayı öğrenecek demek yok, pembe otobüs gelsin kadınlar yanında biriyle dışarı çıksın demek var.
İnanılmaz gerçekten.

Kadinlarin sözlü tacizine ugramiştim yaşim daha 16-17 idi. Etegimin kısalığından dolayi "alevlenmiş bu da" gibi sacma sapan seyler soylemişlerdi bagira cagira. :)
Etegim kisa da degildi diz kapagimin 2 parmak yukarisindaydi. Daha kisa da olabilirdi ve taciz etme haklari yok o ayri ama kadinlar da cok fena.

Dur ben de anlatayım bir tane. İzmirin göbeğinde kloş etekli kalın askılı diz üstü bir elbiseyle arabama yaslanmış sigara içip eşimin gelmesini beklerken, kadınların eve kapatılmasını uygun gören zihniyet tarafından “p.z..nkini mi bekliyorsun” diye sözlü taciz edilmiştim. Kadınlar taciz etmezmiş, peh...

benimki avrupa düşmanlığı değil, sadece ülkesinin ve kültürünün kıymetini bilmek diyelim...

erkeğe bağımlı olmayı ben de istemem. benim vurgulamaya çalıştığım AİLEYE MUHTAÇLIK. ve buna erkekte, kadında, çocukta muhtaç. sosyal toplumun çekirdeği aile dir. daha küçük bir parça olan 'birey'e küçültülemez. aile bir bütün olarak düşünüldüğünde her zorluğa göğüs gerebilir. birey ise süpermen bile olsa tek başına ezilir.

ayrıca tacizcilerin bu toplumdan silinmesi benim de temennimdir. ama bu ne yazık ki sadece bir hayal... neden hayal biliyor musunuz. çünkü bunu, farkında olmadan toplum(tüm dünya toplumları) olarak biz de besliyoruz. siz üstünüze alınmasanızda bu böyle malesef... örnek vereyim mi.

bir ünlünün konserini düşünün, ve şarkıcının seyircilerden birine (hemde mikrofondan) laf attığını düşünün,

kadın ünlü şöyle dese mesela; hey siyahlı yakışıklı, baklavalar muhteşem...

yada erkek ünlü şöyle dese; sen kırmızılı kız; vücudun muhteşem... yada buna benzer laflar... toplumun tepkisi ne olurdu?

tek kelime söyleyim. COŞARLARDI.

Türkiye çocuk istismarında dünyada 3. sırada. Çocuklar da tek başlarına geziyorlarsa demek...

100 erkekten belki 1'i belki 10'u tacizci diye ben neden her yere velimle gideyim?
30 yaşında kadınım, işe de mi babamla gideyim?
Ha pardon işe gitmeyeyim değil mi? Benim yerim evimdir kesin.

Peki her yere velimle gideceksem, arabamız da yoksa otobüs olayını nasıl çözeceğiz? Bireysellik tacize davetiye çıkarıyormuş, aileyle gezmek gerekiyormuş ama pembe otobüse de babamla/kocamla binemem :/
Mavi otobüsteki tek kadın olup ürkek bir ceylan gibi babamın/kocamın beni korumasını mı umayım, yoksa saatlerimizi ayarlayarak cinsiyetlerimizin elverdiği otobüslere binip ineceğimiz yerde mi buluşalım?
Bu kısmını pek çözemedim, kafam karıştı. Kadın olduğumdan galiba.
Siz aydınlatın beni lütfen. Tşk.

Son düzenleme:
Dur ben de anlatayım bir tane. İzmirin göbeğinde kloş etekli kalın askılı diz üstü bir elbiseyle arabama yaslanmış sigara içip eşimin gelmesini beklerken, kadınların eve kapatılmasını uygun gören zihniyet tarafından “p.z..nkini mi bekliyorsun” diye sözlü taciz edilmiştim. Kadınlar taciz etmezmiş, peh...

Bir de sadece kadinlarin tacize ugradigini saniyorlar. O da garip..
Sapik sadece bize yok. Hadi kadini eve kapattın ettin, erkekler erkeklerin tacizine de ugruyor.
Ozellikle 20 yas alti gençler, çocuklar..
Biz evlere kapancagimiza, cezalar agirlastirilsa da tecavuzcu tutuksuz yargilanmasa? 3 ay yatip cikmasa?
Daha yeni saldilar bir yigin tecavuz suclusunu.
Ustune de sokaga cikma yasaklariyla ailelerle, cocuklarla ayni evde tuttular. 😥

Bir de sadece kadinlarin tacize ugradigini saniyorlar. O da garip..
Sapik sadece bize yok. Hadi kadini eve kapattın ettin, erkekler erkeklerin tacizine de ugruyor.
Ozellikle 20 yas alti gençler, çocuklar..
Biz evlere kapancagimiza, cezalar agirlastirilsa da tecavuzcu tutuksuz yargilanmasa? 3 ay yatip cikmasa?
Daha yeni saldilar bir yigin tecavuz suclusunu.
Ustune de sokaga cikma yasaklariyla ailelerle, cocuklarla ayni evde tuttular. 😥

Tek yönlü düşünmenin saçtığı anlamsız fikirler onlar. Ciddiye almaya bile değmez aslında ama insan kendine hakim olamıyor.

Cezaların caydırıcılığı konusunda ne yapabiliriz diyeceklerine yok kadınlara yer versinler, yok pembe otobüs yapsınlar, yok kadın yalnız çıkmasın dışarı.

Tek yönlü düşünmenin saçtığı anlamsız fikirler onlar. Ciddiye almaya bile değmez aslında ama insan kendine hakim olamıyor.

Cezaların caydırıcılığı konusunda ne yapabiliriz diyeceklerine yok kadınlara yer versinler, yok pembe otobüs yapsınlar, yok kadın yalnız çıkmasın dışarı.

Dunyada sadece bizde yok taciz.
Bunu kabul ediyorum ben. Hatta son zamanlarda yabanci dizilerde de bu konudan bahsedilmesi dikkatimi cekiyor.
La casa de papel deydi sanirim, kadinin tek basina istedigi saatte ozgurce dolasamamasi ile ilgili bir iki bir sey sıkıştırmışlardı araya.

Bizdeki sorun toplumun genelindeki algi.
Onlar sadece tacizciyle, sapikla uğraşıyor
Biz toplumun genel algisiyla.
Mini etek giydiyse hak etmistir diyen sarkici bozuntusu ceza almiyor mesela.
Bizde hep tacizciyi savunmaya odakli her sey.
O saatte yalniz orada ne isi vardi?
Adamin evine gitmeseydi.
Arabasina binmeseydi.
Rujunun rengi neydi?
Eteginin boyu kac cm Di?
Kuyruk sallamistir.
Ya kadin öldürülüyor,
Yanlis Adam seçmekle suclaniyor.
Adam yanlış olurken iyi, kadin suclu..

Kesinlikle cezalar cok hafif.
Insana da hayvana da tecavüzün/tacizin cezasinin en agir olmasi lazim
Cunku bu suclar tekrarlaniyor.
Cunku kendinden zayifa 'sahip' olmak gibi.bir guc gösterisini kendilerinde hak goruyorlar.
Evinde tecavüze ugrayip elleri kollari bağlanan üniversite öğrencisini cok cabuk unutuyor evden cikma diyenler.

Yok ben başka ülkelerde olmuyor demiyorum zaten. Dünyanın sorunu bu. Dizi deyince aklıma geldi Law & Order: Special Victims Unit izliyorum bu ara. Amerikadaki taciz tecavüz olaylarını konu alıyor. Dün akşamki bölümde bir adam sırf kendini başka biri olarak tanıttığı için tecavüzle suçlandı mesela. Sadece dizi, gerçek hayatta olmaz dememek lazım diziler filmler toplumun aynasıdır. Bizimkiler anca kadın dövüyor, kıskançlık krizine falan giriyor, tecavüze uğrayan kızını öldürüyor, ya da sevgilisi bakire olmadığı için terkediyor. Toplumu değiştirecek, ilerletecek hiç bir şey yok. Tv’de bunları yayınlayıp toplumun bilinçlenmesini bekliyoruz.

Kimsenin yer vermesiyle çözülecek bir sorun değil. Maalesef tepki vermek de herkesin yapabileceği şey değil. Dönüp adamın bana sinirlenip bir yumruk sallayıp dişlerimi dökmeyeceğini bilemem. (ki bu yine iyi ihtimal, çıkarıp bıçak da sağlayabilir) sosyal medyada ve sokaklarda sesimizi çıkarmalı eylem yapmalıyız. Ki cezalar caydırıcı olsun. Onu yapamıyoruz. Eylem yapma hakkımız da yok. Anca sosyal medya. :işsiz:

Burası küçük bir yer burda tacize uğrayan namussuz sayılıyor dediğiniz yer başkent Ankara mı? Umarım yanlış okumuşumdur. Bir öğretmenden duymak isteyeceğim en son şey taciz konusunda ‘burası küçük yer’ tarzı bir cümle. Çünkü ailede eğitimini tamamlayan çocuklar öğretmenlerin ellerine emanet ediliyor onlara toplu taşımada kadınlara yer verin diye akıl vermektense burda yazdığınız gibi, daha çok bu sapkınlığı önlemeye çalışmalısınız.

Diğer yorumlara gelince günümüzde kimse müdahale etmiyor da bu kadınların aileleriyle bir yerlere gitmesi gerektiği sonucunu da doğurmuyor. Kadınlar istediği saatte istediği kıyafetle ister yürüyerek ister toplu taşımayla ya da taksiyle istediği yere gidebilirler bu kimseye taciz edebilme hakkını vermez.

burda yazanlarımızın hepsi kadın, otobüste yer verme, atalarımızın haremlik selamlık olaylarından, Türkiye gibi çocuk tacizleri ve kadın cinayetlerinin, aile içi cinsel istismarın halay başı olduğu bir ülkede batıyı yuhalayıp kadınları köle olarak gören doğuyu göklere çıkarıyor. Ne güzel pırıl pırıl zihinler.

Ki okuduğumuz / yaşadığımız taciz olaylarının başı da aileden alınan eğitim. Yani siz kadınlar burada yazıp savunduğunuz ve toplumca mantıklı bulunmayan şeyleri yavrularınıza da aynen bu şekilde iletiyorsanız düzelmemiz im kan sız.

son söz: kadınlarda kadınları taciz ediyor illa bir şeyleri dokundurmasına gerek yok. Kimse istisnanın istisnası değil yani.

Arkadaşlar tepki vermeniz gereken kişi ben miyim!! Taciz eden ben değilim, TACİZCİ yetiştiren ben değilim, görünce tepkisiz kalan ben değilim!!! Ee??? Yer meselesi de 40 kişilik otobüse 120 kişi alan ben değilim!! Burası Ankara ve her saat aynı dolulukta! Sefer sıklaştırması gereken de ben değilim! Bana yapılmayınca, kendimi koruyunca diğer mağdurları görmezden gelecek hiç değilim!!!Bana neden atarlı cümle yazıyorsunuz???
Kimse size cinsiyetiniz sebebiyle yer vermek zorunda değil. Bu tacizci zihniyeti beslemektir zaten bir bakıma. Tepki vereceksiniz, herkes tepki verecek.

Yaşadığım yerden kaynaklı mı bilmiyorum ama ben tacize sessiz kalan insan görmedim. Yaşlı başlı teyzeler bile müdahale ediyor.

KudraAlobar çok güzel açıklamış. Cinsiyetiniz sebebiyle yer beklemek taciz kültürüne yağ sürmektir. Uzun uzun altında yatan anlamları feminizm çerçevesinde anlatamayacağım fakat bu konuda toplumsal cinsiyet kalıpları üzerine okuma yapmanızı önerim

başınıza gelene üzüldüm. dünya sizin etrafınızda dönseydi, sizi ve yaşadıklarınızı referans alırdık toplum olarak.

ama mantıklı olan genele bakmaktır. ferdlere değil. dünyadaki tüm kanunlarda genele göre çıkarılır. ferdlere göre değil. kaide şudur; ''istisnalar kaideyi bozmaz''

son yüz yıldır aşı olduğu için sakat kalan insanlar var bu dünyada... ne yapalım şimdi aşı olmayalım mı?

sırf emniyet kemeri takılı olduğu için aracından çıkamayıp yanarak can veren insanlar var bu dünyada. ne yapalım şimdi? kemer takmayalım mı?

yerinizde olsam başımı kaldırıp ufka bakardım. ayağımın ucuna değil.

Ad hominem yapıyorsunuz

Aslında buradaki kadınlar da haklı. Biraz mantıklı düşünün. Erkek çoğunlukla kimi taciz eder? Kadını. Kadını ortadan kaldırırsak erkeklerin taciz problemine çözüm bulur muyuz? Evet. O zaman çare kadınları tamamen ortadan kaldırmak. Kadınlar olmasaydı erkeklerin böyle bir problemi olmazdı. Kadınlara yazıklar olsun. Kadınları evde kilere vs koyabiliriz. Gerektiğinde çıkarır kullanırlar.

Aslında buradaki kadınlar da haklı. Biraz mantıklı düşünün. Erkek çoğunlukla kimi taciz eder? Kadını. Kadını ortadan kaldırırsak erkeklerin taciz problemine çözüm bulur muyuz? Evet. O zaman çare kadınları tamamen ortadan kaldırmak. Kadınlar olmasaydı erkeklerin böyle bir problemi olmazdı. Kadınlara yazıklar olsun. Kadınları evde kilere vs koyabiliriz. Gerektiğinde çıkarır kullanırlar.

Bence çözemeyiz. Taciz edecek kadın bulamayınca ya birbirlerini taciz ederler ya hayvanları falan.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X