Toplu Taşımada Taciz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çorlu'da bir gencin intiharıyla sonuçlanan bir ensest olay yaşandı, erkekti!
Çocuklar tecavüz edildi kadınlar edildi. Öldürüldü. Ben de gördüğümde hemen tepki gösteriyorum ama yetmez yetmiyor. Kanun koyamıyorum. Ben de kendimce çareler arıyorum. Arkadaşın biri pembe otobüs haremlik selamlık dedi ki ben buna karşıyım. Ama sanki aynı taraftaymışız gibi saldırdınız! Benim söylediğim sözleri farklı şekilde ifade edip bana karşı olarak söylüyorsunuz?? Senin yaşadığın yerde tepki gösteriyorlar ya da kimse taciz etmiyor diye bitti mi? Sorun ortadan kalktı mı? Ankara nın başka ilçesinde çocukluğum geçti herkes birbirine çocuğunu emanet edip başka ile giderdi şuan başka ilçesindeyim ve çocuk kadın demeden taciz oluyor. TOPLUMSAL AHLÂK TEKRARDAN KAZANILABİLİR YAPTIRIMLARLA AZALTILABİLİR AMA BU BİR ANDA OLMAZ! BU BİR SÜREÇTİR! BU SÜRECİ DE EN AZ HASARLA ATLATABİLMEK İÇİN BİRBİRİMİZİ GÖZETELİM SAHİP ÇIKALIM 'DEDİM NE BEYİNSİZLİĞİM KALDI NE NAMERTLİĞİM! BURAYI DA MAHALMESİNE ÇEVİRDİ BAZILARI! BİRAZ EDEP! DE Kİ 'ARKADAŞIM BENCE ŞÖYLE OLMALI SENİN DEDİĞİN GİBİ OLURSA BÖYLE OLMAZ MI?' Daha şurada kadın kadını rezil etme peşinde, küçük düşürme derdinde!

Çorlu'da bir gencin intiharıyla sonuçlanan bir ensest olay yaşandı, erkekti!
Çocuklar tecavüz edildi kadınlar edildi. Öldürüldü. Ben de gördüğümde hemen tepki gösteriyorum ama yetmez yetmiyor. Kanun koyamıyorum. Ben de kendimce çareler arıyorum. Arkadaşın biri pembe otobüs haremlik selamlık dedi ki ben buna karşıyım. Ama sanki aynı taraftaymışız gibi saldırdınız! Benim söylediğim sözleri farklı şekilde ifade edip bana karşı olarak söylüyorsunuz?? Senin yaşadığın yerde tepki gösteriyorlar ya da kimse taciz etmiyor diye bitti mi? Sorun ortadan kalktı mı? Ankara nın başka ilçesinde çocukluğum geçti herkes birbirine çocuğunu emanet edip başka ile giderdi şuan başka ilçesindeyim ve çocuk kadın demeden taciz oluyor. TOPLUMSAL AHLÂK TEKRARDAN KAZANILABİLİR YAPTIRIMLARLA AZALTILABİLİR AMA BU BİR ANDA OLMAZ! BU BİR SÜREÇTİR! BU SÜRECİ DE EN AZ HASARLA ATLATABİLMEK İÇİN BİRBİRİMİZİ GÖZETELİM SAHİP ÇIKALIM 'DEDİM NE BEYİNSİZLİĞİM KALDI NE NAMERTLİĞİM! BURASINI DA MAHALMESİNE ÇEVİRDİ BAZILARI! BİRAZ EDEP! DE Kİ 'ARKADAŞIM BENCE ŞÖYLE OLMALI SENİN DEDİĞİN GİBİ OLURSA BÖYLE OLMAZ MI?' Daha şurada kadın karını rezil etme peşinde, küçük düşürme derdinde!

O zaman senin istediğin tonda yazayım. Arkadaşım, bence senin şu noktada bir hatan var: Kadınlar birbirini gözetmeli. Ama erkeklere bizi gözetmeleri için eğitim vermek gibi bir yükümlülüğümüz olmamalı. Ben bir kadın olarak bir kadının tacize uğradığını gördüğümde sesimi çıkarıyorum. Ama etraftaki erkekleri ne biçim erkeksiniz diye yaftalamıyorum. Çünkü beni korumak veya bana yer vermek zorunda değiller. Zaten bence kadınlar bu konuda kendini geliştirmelidir. Nasılsa bir erkek bana yardım eder diye erkeklere bel bağlamaları onların toplumsal alandaki konumunu geliştirmez, aksine zayıflatır. Tam olarak demek istediğimiz budur. Kadının korunması ve güçlenmesi kadın üzerinden devam etmelidir. Erkek üzerinden değil.

10 yıl önce üniversitedeyken toplum dersinde hocamız tam da bu konuyu işlemişti. Kadına şiddet nasıl son bulur demişti. Bizler erkekleri eğitmeliyiz demiştik. Hoca ise erkekler kendini eğitmeli, biz erkekleri eğitmek zorunda değiliz demişti. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Bu arada namert oldum diye mağdur rolü oynamadan önce insanlara yapıştırdığın etiketlere bir bakmalısın. Sen birini tutup taciz sevici, mağdurla dalga geçen üye diye yaftalarsan o üye de sana bunu göstermezsen namertsin der. Hala da dediğimin arkasındayım. İstediğini söyleyen istemediğini işitir.

O zaman senin istediğin tonda yazayım. Arkadaşım, bence senin şu noktada bir hatan var: Kadınlar birbirini gözetmeli. Ama erkeklere bizi gözetmeleri için eğitim vermek gibi bir yükümlülüğümüz olmamalı. Ben bir kadın olarak bir kadının tacize uğradığını gördüğümde sesimi çıkarıyorum. Ama etraftaki erkekleri ne biçim erkeksiniz diye yaftalamıyorum. Çünkü beni korumak veya bana yer vermek zorunda değiller. Zaten bence kadınlar bu konuda kendini geliştirmelidir. Nasılsa bir erkek bana yardım eder diye erkeklere bel bağlamaları onların toplumsal alandaki konumunu geliştirmez, aksine zayıflatır. Tam olarak demek istediğimiz budur. Kadının korunması ve güçlenmesi kadın üzerinden devam etmelidir. Erkek üzerinden değil.

10 yıl önce üniversitedeyken toplum dersinde hocamız tam da bu konuyu işlemişti. Kadına şiddet nasıl son bulur demişti. Bizler erkekleri eğitmeliyiz demiştik. Hoca ise erkekler kendini eğitmeli, biz erkekleri eğitmek zorunda değiliz demişti. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Bu arada namert oldum diye mağdur rolü oynamadan önce insanlara yapıştırdığın etiketlere bir bakmalısın. Sen birini tutup taciz sevici, mağdurla dalga geçen üye diye yaftalarsan o üye de sana bunu göstermezsen namertsin der. Hala da dediğimin arkasındayım. İstediğini söyleyen istemediğini işitir.
İsteyince terbiyeli bir şekilde de konuşabiliyormuşsun. Ben de laflarımın arkasındayım! Namert olan sensin. Senin fikrin ya da hocanın fikri bu diye değişmez gerçek değil, ayet değil, kanun değil. Ben bu erkek bana yardım etmesin, bu kadın yardım etsin' demem. Bu toplumsal bir sorundur. Erkekler de bu toplumun fertleridir. Sadece döverek, asarak vs burada sayılan yöntemlerle ıslah ederek var olmalarına müsade edemeyiz. Kadın güçlü olsun diye okusun ayaklarının üzerinde durabilsin diye ücretsiz üniversite sınavlarına hazırlıyorum. Hey girl mey girl bilmem. Hayatı yaşar öğrenirim.

İsteyince terbiyeli bir şekilde de konuşabiliyormuşsun. Ben de laflarımın arkasındayım! Namert olan sensin. Senin fikrin ya da hocanın fikri bu diye değişmez gerçek değil, ayet değil, kanun değil. Ben bu erkek bana yardım etmesin, bu kadın yardım etsin' demem. Bu toplumsal bir sorundur. Erkekler de bu toplumun fertleridir. Sadece döverek, asarak vs burada sayılan yöntemlerle ıslah ederek var olmalarına müsade edemeyiz. Kadın güçlü olsun diye okusun ayaklarının üzerinde durabilsin diye ücretsiz üniversite sınavlarına hazırlıyorum. Hey girl mey girl bilmem. Hayatı yaşar öğrenirim.

Sen kendin başlattın. Ben sana tek bir laf bile etmedim. Başka bir üye ile konuşuyordum ve senin hakkında da değildi. Sen kendin terbiyeyi öğren önce. Ha bu arada boş keseden salladın ve taciz mağdurlarıyla dakga geçtiğimi ispatlayamadın. Böyle yedirirler. Bu sebeple hem namert hemde şerefsiz laflarını sana aynen geri iade ediyorum. Her kuşun eti yenmez. İnsanları yaftalamadan önce adam olmayı öğreneceksiniz. Yoksa birisi böyle size hadi ispatla dediğinde mırın kırın eder ispatlayamaz kıvırır da durursunuz.

Muhattap almayayım diyorum, bizim söylediğimizi anlamıyor diyorum ama yok. Zorla çıldırtıyor insanı. Bir de bu konuyu saptıranlara şerefsiz demiş gördün mü?

Şikayet edip göz ardı ettim ben, muhatap alınmaması gerek. Siz de gereksiz yere banlanacaksınız şimdi.

Fikirleri eleştirilince içindeki nefreti kusan insanlardan uzak durmak gerek.

Sen kendin başlattın. Ben sana tek bir laf bile etmedim. Başka bir üye ile konuşuyordum ve senin hakkında da değildi. Sen kendin terbiyeyi öğren önce. Ha bu arada boş keseden salladın ve taciz mağdurlarıyla dakga geçtiğimi ispatlayamadın. Böyle yedirirler. Bu sebeple hem namert hemde şerefsiz laflarını sana aynen geri iade ediyorum. Her kuşun eti yenmez. İnsanları yaftalamadan önce adam olmayı öğreneceksiniz. Yoksa birisi böyle size hadi ispatla dediğinde mırın kırın eder ispatlayamaz kıvırır da durursunuz.
Herkes yediğinden ikram edermiş; neyle beslendiğinizi görmüş olduk:) İroni yapmak nedir bayan çok bilmiş? İnce alay demektir! Ad hominem😏 üslubunuz konuşmalarınız insanları kışkırtır tarzda. Ben ne anlatıyorum konuyu nerelere getirdiniz; haliyle hakaretler sizde kaldı. Fark ettiyseniz sadece mahalle kavgası şeklinde cevaplarınız. Değindiğim konuları saptırıp ne hale getirdiniz🤨neyse buraya yazmayın muhatap olmayın artık adını ne koydugunuz fark etmez yeter ki trollemeyin BENCE önemli bir konu.

Son düzenleme:
Herkes yediğinden ikram edermiş; neyle beslendiğinizi görmüş olduk:) İroni yapmak nedir bayan çok bilmiş? İnce alay demektir! Ad hominem😏 üslubunuz konuşmalarınız insanları kışkırtır tarzda. Ben ne anlatıyorum konuyu nerelere getirdiniz; haliyle hakaretler sizde kaldı. Fark ettiyseniz sadece mahalle kavgası şeklinde cevaplarınız. Değindiğim konuları saptırıp ne hale getirdiniz🤨neyse buraya yazmayın muhatap olmayın artık adını ne koydugunuz fark etmez yeter ki trollemeyin BENCE önemli bir konu.

İBu kadar cahil olduğunuzu söyleseydiniz hiç tartışmaya girmezdim. Siz daha temelden çökmüşsünüz. Kullandığınız kavramları bilmiyorsunuz bile. Noldu? İspatlayamayınca zoruna mı gitti? İspatlayamadığın sürece sensin maalesef. Bir daha bilmediğin konulara atlayıp desteksiz sallama olur mu? Böyle kalıyorsunuz çünkü.

Bu son mesajım, göz ardı ediyorum. Sen kendi kendine çal ve oyna. :KK66:

Lütfen şu saçma konuşmaları görmezden gelip asıl konuya odaklanır mısınız🙏🏻
Çocuk istismarında ve mavi balina vardı ya çocuklar intihar ediyordu; bütün konuşmaları, haberleri, ses kayıtlarını inceledim ve hepsinde çocuklar ailelerine zarar verilmekle tehdit ediliyor. Çocuklar da ailesine zarar geleceğine kendisini kurban ediyor😔😔😔😔😔😔

Arkadaşlar ben bir öğretmenim. Bu konu çok mühim bir konu. Bu yüzden herkesin dahil olmasını istiyorum.
Pandemi öncesi, toplu taşımaya bindim. Toplu taşımada 40 kişilik otobüse 120 kişi binilir, erkekler(!) koltukları ve kenarları kapar, kadınlar, kızlar, ortada dikilir diğer erkek(!) yolcularla.Ben yaslanacak bir kenar buldum. Koltuklardan tutunan baba kız vardı. Kız 12-13 yaşlarında(daha o yaşta cinsiyet bile olmaz; ÇOCUK), 45-50 yaşında bir adam musallat oldu. Kıza sokuluyor ama temas yok.Baba utanarak kızını korumaya çalıştı. Uyardı kibarca. Sapık adam bağırarak ve sürekli konuşarak suç bastırıp babayı haksız çıkartıyor, baba özür diliyor mahçup, kızını diğer tarafına alıyor sapık o tarafa geçiyor. Baba baş edemedi, utandı. Ben müdahil olacağım, baba var diye duruyorum. Erkekçikler oturuyor ve hiç kimse ses çıkartmıyor. En sorunda müdahil oldum bağırış kavga, ilk durakta indi! Kimse ses çıkartmadı.En fazla yarım saat yol gidersin şehiriçi, erkeksin, fiziksel olarak daha güçlüsün. Ben kız olarak gidince ölmedim, sen de ölmezsin, ne olur yer versen de tacizden sakınsan?Erkeklik bu mu? Bu sapıklar senin komşun arkadaşın akraban. Evine geliyor, ailecek gelsin fark etmez eşin,annen, kızın ikramda bulunuyor, sapık misafir nerelere bakıyor?Dışlamıyor kimse, arkadaşı var, işi var, bakkal ekmek su veriyor!Ev sahibi ev veriyor! Kızınız markette çalışıyor, ya da öğretmen(geçen de velinin tacizine uğrayan öğretmen kızcağız 'ne yapabilirim?) diye yardım istiyordu, hemşire, ev hanımı, anne, kız kardeş ki erkek çocuklarına da yapılıyor; Çorlu olayını hatırlarsınız😔Sosyal medyada bu sapıklar 'tepki vermeyin suçlu çıkarsınız 'diye insanları pasifize ediyorlar. Tepki zaten topluca olmalı. İstanbul'da nasıl kurtardılar kadını🙏🏻bütün mahalle seferber oldu. Savunmasızı taciz tecavüz etmek erkeklik isbatı değildir. Ya o sapıklar birinin kocası, oğlu, eşi, kardeşi,..Tiksinmiyor mu kimse?Lütfen tepki gösterin; taciz mağduru korkuyor, utanıyor, çekiniyor olabilir, hasta olabilir, ses çıkartamayabilir, lütfen birbirimize sahip çıkalım.
Istanbulda bu durumlar malesef cok yasaniyor hamileyim virus yuzunden 4aydir ise gitmiyorum artik azaldı diye gitmeye baslamistim herkes oturuyor insanlar normallesmis itis kakis 1allahin kulu yer vermedi vermesinde zaten istemem. Onu gectim yanima biri oturdu resmen adamin poposu bacagimda bağırdım dayak yedim sofore zorla polis cagirttim darp raporu aldim sikayetci oldum dolmus tiklim tiklim ama bir allahin kulu kadini dovdu demedi kamera vardı allahtan. Nereye gidiyoruz allah yardimcimiz olsun

Lütfen şu saçma konuşmaları görmezden gelip asıl konuya odaklanır mısınız🙏🏻
Çocuk istismarında ve mavi balina vardı ya çocuklar intihar ediyordu; bütün konuşmaları, haberleri, ses kayıtlarını inceledim ve hepsinde çocuklar ailelerine zarar verilmekle tehdit ediliyor. Çocuklar da ailesine zarar geleceğine kendisini kurban ediyor😔😔😔😔😔😔
Ee?

Istanbulda bu durumlar malesef cok yasaniyor hamileyim virus yuzunden 4aydir ise gitmiyorum artik azaldı diye gitmeye baslamistim herkes oturuyor insanlar normallesmis itis kakis 1allahin kulu yer vermedi vermesinde zaten istemem. Onu gectim yanima biri oturdu resmen adamin poposu bacagimda bağırdım dayak yedim sofore zorla polis cagirttim darp raporu aldim sikayetci oldum dolmus tiklim tiklim ama bir allahin kulu kadini dovdu demedi kamera vardı allahtan. Nereye gidiyoruz allah yardimcimiz olsun
😔😔😔😔😔😔😔 o kadar üzüldüm ki anlatamam😔😔😔😔Bugün sana bana kör olanın yarın kendi yakınlarına kör olunacak. Herkes canı yanınca mi feryat edecek 😔😔😔😔

Babası neden utanıyo ki ben onu anlayamadım?!?!? Agzına bi tane yumruğu indirseydi ya oracıkta.. ordan oraya kızını kaçırcağınaaa...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X