Tesettür

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

herhangibirisiste

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
29 Eylül 2024
6
7
24
Merhaba öncelikle kafam çok karmaşık olduğu için ve tarafsız birilerine danışmaya ihtiyacım olduğu için bu siteye kayıt oldum ve buraya bu yazıyı yazıyorum ben 17 yaşındayım daha reşit bile değilim tesettüre gireli dört yıla yakın oluyor yedinci sınıfın ikinci döneminde annemin ısrarı üzerine girdim benim dedem (babamın babası) imamdır ve ben ergenliğe girdiğim zaman hızlı bir şekilde geliştiğim için tesettüre girmem konusunda hem bana hem anneme baskı yapıyordu "senin kızın eğitmesini bile bilmiyorsun" vb şeklinde çok ağladım çünkü yaşım küçük olmasına rağmen ne çok açık giyinirdim ne çok kapalı tişört pantolon şeklinde ve başımı örtmek bana mantıksız geliyordu hem daha küçüktüm örtmesini bile bilmiyordum arkadaşlarım alay ederdi nasıl örtüneceğimi bilmediğim için kötü giyinirdim aynı dönemde babam batmıştı maddi açıdan da bir anda çökmüştük ailenin en büyük çocuğuyum annemde babamda her konuda üzerime gelirdi çünkü onlarda ciddi bir bunalımdaydı sanırım sonra sekizinci sınıfta okul birincisiydim ve büyük hedeflerim vardı fakat dedemin önerisi üzerine ailem hafızlık yapmamı istedi bende biraz olsun onlara yaranma çabası ile bütün hayallerim ve hedeflerimi yok sayarak yaşadığım şehre çok uzak bir şehirde hafızlık yapmaya başladım on üç yaşında ailemden uzakta yaşamaya başladım her şey çok zordu her açıdan sonra üç yıl hafızlık yaptım Kur'an'ın çoğunu ezbere biliyorum ama son sınav dönemimde piskolojim artık çok ağır ve kaldıramayacağım bir seviyeye geldi bu yüzden iki ay kadar önce hafızlığı bıraktım ve okula döndüm açık öğretimden örgüne geçtim ve bu yüzden son sınıftan düştüm okul bana hayli zor geliyor yaşıtlarım ile aynı sınıfta değilim her neyse yaşadığım bu dönemi anlatma sebebim piskolojimin son üç yılda ağır olduğunu göstermek bu süre zarfında haksızlığa çok uğradım ailemden psikolojik bir baskı gördüm sürekli olarak herşeyim eleştirildi geniş ailemde genel olarak bu çok fazla oldu tesettürlü olmam ise şöyle benim için ben son üç yılda dinle çok haşır neşir oldum ama tesettürlü olmak bana çok saçma gelmeye başladı son zamanlarda özellikle bunu düşünmekten uyuyamıyorum giyinip süslenmeyi hep severdim bunu tesettürlü ikende yapardım yani düşününce tesettürlü olmak istememe sebebimi giyim kuşama çok yoramam ama saçlarımı hep çok sevmiş ve kendime yakıştırmışımdır son zamanlarda tesettürden çıkmayı çok düşündüm anneme bu fikrimi söyledim ve şiddetle karşı çıktı aile içinde çok linç edileceğimi söyledi günahı haramı iyi bildiğimi söyledi ve bu sabahta bana bu konuyu tekrar açtığım için bağırdı ne yapmam gerektiği hakkında bir fikrim yok tesettürlü olmak isteyip istemediğimi bile bilmiyorum ne yapmam gerekiyor buna anlamk veremiyorum bana önerebileceğiniz bir şey varsa merak ediyorum çünkü çevremde danışabileceğim birisi yok herkes kendi düşüncesini geçirmeye çalışıyor gibi hissediyorum ne yapmam lazım gerçekten bilmiyorum kafayı yemek üzereyim düşünmekten kendimi bulamıyormuş gibi hissediyorum diyeceklerim bu kadar

Dini konunun yasak olduğunu bilmiyordum ama anlayışınız için teşekkür ederim

Dini konular yasak o yüzden kısa bilgiler vermek istiyorum. Tesettür Allah'ın emridir insanlarin emri değil öncelikle bunu idrak edip çocuklarımıza öyle öğretmemiz lazım ne yazık ki toplum bu konuda çok bilinçsiz. Baskıyla kapanan kızlar muhakkak açılıyor. Tesettürün hakikatiyle ilgili ilmihaller okumanızı öneririm. Kötü niyetliydim değillerdir ama öğretme şekli yanlış

Durumunuza üzüldüm, eğer yaşınız biraz daha büyük ve ruh haliniz biraz daha dingin olsaydı size "içinizden geleni yapın, açılmak istiyorsanız açılın ve kim olursa olsun bir şey söyleyen olursa azğının payını verin, uysal olmayın" derdim.
Ancak bana kalırsa şu an böyle bir mücadeleye girebilecek ruh halinde değilsiniz.
Size tavsiyem şimdilik tesettür meselesini rafa kaldırın, açılayım mı sorularını düşünmeyin.
Örgün olarak eğitiminize dönmüşsünüz, şu anki odak noktanız bu olsun. Derslerinize odaklanın, üniversite sınavına girin ve farklı bir şehirde üniversiteye gidin.
Muhtemelen sizi şehir dışına göndermek istemeyecekler, şimdiden hazırlıklı olun. Asıl mücadele noktanız bu olsun, hiç kimseyi takmayın ve üniversiteye yerleşip başka bir şehre gitmeye odaklanın.
Bulunduğunuz toksik ortamdan çıktıktan sonra da "ne yapmak istiyorum, nasıl yaşamak istiyorum" sorusuna odaklanırsınız.
Şu an için açılma savaşına girerseniz kendinize ait bir hayat kurma şansını kaybedersiniz.
Unutmayın, sadece hangi çatışmaya gireceğiniz değil bu çatışmalara ne zaman gireceğinizin kararı da size ait.
Şu an muhtemelen kaybetme olasılığınız olan bir çatışmaya gitmek sizi asıl önemli olan savaşı kaybettirir: Kendi hayatınızı kırmak.
Odak noktanız bu olsun.

Son düzenleme:
Ailen seni Allah için değil millet için kapatıyor, hoş okudukları kitapta kapanma emri de yok zaten fakat oralara banlanmamak için girmiyorum. Mesleğini eline alana kadar dayanmaya çalış, sonra da evden ayrılır kendi yoluna bakarsın. Konuşarak anlaşabileceğin yapıda insanlar değiller, bu yüzden şimdilik susmak dışında yapabileceğin bir şey yok.

Şu an için bence tesettürden çıkma. Eğer çıkarsan ailen okuldan alabilir. Şu anlık onların suyuna git okula devam edebilmek için.

Şuanda o ortamda olduğunuz için sağlıklı dusunemediginiz fikrindeyim. İleride pişman olmaniz bile olası. Şuanda okulunuza odaklanin ailenizle çok catismayin bu defa okulla ilgili tehdit edilebilir siniz.

Şu an için bence tesettürden çıkma. Eğer çıkarsan ailen okuldan alabilir. Şu anlık onların suyuna git okula devam edebilmek için.
Anlıyorum ne demek istediğinizi ama ben kendimi bildim bileli onların suyuna gitmeye çalışıyorum bu yüzden Küçük yaşımda ağır bir piskoloji ile uğraşmak zorundayım annem arkamda durmasa bile babam karışmayacağı için açılırsam okuluma karışılabilirmi bilmiyorum ama yiyeceğim hakaretler ve damgalara hazır hissetmiyorum sanırım ve bu yüzden rafa kaldırmak okuduğum diğer yorumlardanda anladığım kadarıyla en iyisi yorumlarınız için teşekkür ederim

Son düzenleme:
Önce bir meslek sahibi ol, bu çok önemli, meslek edinmeden istediğini rahatça yapma şansın olacağını hiç sanmıyorum. Kendi paranı kazandığında evden ayrılma şansın doğar o zaman istediğini yaparsın. Evlenip yaparım diye düşünme sakın, evlenmene izin verecekleri aile de seninkine benzeyeceğine göre öyle bir şansın olamaz. Şimdi açılabilirsin tabi ama ailenle gireceğin mücadele seni çok yıpratır.

Okudukları kitaptan bizde okuyoruz nisa suresi 31. Ayete bakabilirsiniz

Hiç bir Zaman evlilik düşüncesi kafamdan geçmedi ailem akademik başarıya çok takıntılıdır istesem bile kaldıki istemiyorum başvuracağım bir konu değil evlilik daha reşit bile değilim zaten derslerime odaklıyım genel olarak ama tesettürle yaşam bana saçma geliyor hayatımda artık kimse için bir şey yapmak istemiyorum bencil olmayı öğrenmek istiyorum bu hayatı bizler yaşıyoruz bizim yerimize karar verenler değil sonuç olarak bu şekilde mutlu hissetmiyorum ama yorumunuz için teşekkür ederim

Dini konunun yasak olduğunu bilmiyordum ama anlayışınız için teşekkür ederim
Bu dini bir konu değil aslında. Ailesi tarafından psikolojik şiddete maruz bırakılan bir gencin yardım çığlığı.

Dilerim bir gün işini gücünü eline aldığında yaşamak istediğin hayat için mücadeleni kazanmış olursun..

Çok üzüldüm. Ben kapanmandan ziyade 3 yıl sırf hafız olman için eğitimini bıraktırıp seni bir binaya hapsetmelerine çok üzüldüm. Tabi ki hafız olabilirsiniz ama bunun yükü çok ağır. Akıl alır gibi değil.
Ne yaparsınız bilmiyorum ama öncelikle okulunuzu okuyun derslerde destek vs alabiliyorsanız alın. Kimse kimseye zorla bir şey yapamaz ya. Aile bile olsa.

Ben senin yerinde olsam maddi olarak ailemden bağımsızlaşana ve eğitimimi tamamlayana kadar bu konuyu rafa kaldırırdım kendi içimde.
Ailenle mücadele edebilecek kuvvetin yok gibi duruyor.
Evet linç yiyeceksin ama seni de kabullenecekler seni koşulsuz sevmeyi öğrenecekler belki bir zaman. Ama önce eğitim ve meslek diyorum..

Dinde zorlama yoktur.Zorla yapılan içten gelmeyen hiçbir ibadetin de kabulü yoktur.Bu nedenle ibadetde gizli kabahatde halk dilinden bir misal bu.Gösteriş için kul istedi diye yapılan her şey beyhudedir.İnanan inanmayan ibadet eden etmeyen kişinin kendi tasarrufudur.Bu manada kişiyi zorlamak İlahiye şirk koşmaktır onun yerini almaya çalışmaktır Kişi kendi okur arastirir düşünür son karar kendinindir.Tipki irade gibi buna karisilmadiysa insan kimdirki herşeye karışır.Banlanacağım şimdi dini konu yasak hakkınızda hayırlısı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…