Anket Terör, bölgeye yatırımla önlenebilir mi?

Terör bölgeye yatırımla önlenebilir mi?

• hiçbir fikrim yok

OY: 0 0,0%

• Ankete Katılan
    28

BenOzgurce

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2007
2.870
11
50
Arkadaşlar sizce terör bölgeye yatırımla önlenebilir mi?saygı çerçevesi içinde değerli yorumlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler.:enbuyukkk:

Kesinlikle ekonomik yatırım+eğitim.Bu ikisi de şart.Hakkaride iki yıl yaşadım.Bazen duyduklarım uykusuz kalmama sebep oldu.2002 de liseye giden komşu kızı birgün gelip ''okulumuzdan 16 kişi dağa çıkmış''deyince şok olmuştum.Eğitimsizliğe daha çarpıcı örnek var mıdır bilemem.Ekonomiye gelince,insanlar çok kırgın aslında devlete,zamanında yayla gibi yemyeşil bereketli topraklarda tarım ve hayvancılıkla uğraşırken terör nedeniyle köylerinden alınıp şimdiki yerine taşınmışlar. Etraf alabildiğine dağ,sudan çıkmış balığa dönmüşler.İşte bu anlamda da devletin istihdam yaratacak ekonomik yatırımlar yapması şart.

Çok teşekkürler canım.Evet ben de çevremde duyuyorum köylerin boşaltılmasından dolayı rahatsızlar.nedenini de anlayamıyorlar.Zor durumda kalmışlar onlar da.

evet bence önlenebilir. oralardan kaçmanın aksine doğuda yatırımların yapılması ve teşvik edilmesi + istihdamın artırılması teröre büyük bir engel olacağına inanıyorum.

evet ama yeterlı olmayabılır vatanı bolmek ısteyen acız ınsanların fıkırlerı keske bununla deısse ama onlara saraylarda verılse her turlu ımkanda saglansa onlar tırnaksızlıga devam edecekler

evet ama yeterlı olmayabılır vatanı bolmek ısteyen acız ınsanların fıkırlerı keske bununla deısse ama onlara saraylarda verılse her turlu ımkanda saglansa onlar tırnaksızlıga devam edecekler

Özellikle genç yaşta kaçırılıp dağa çıkarılan veya kandırılıp dağa çıkanlar için işe yarar mı diye düşünüyorum?

bence tek çözüm yatırım değil sağlık eğitim vb şeylerde şart a.s.

Teşekkürler canım:))Sağlık derken biraz daha açabilir misin.Bilmediğimiz şeyler varsa bilgilenmiş oluruz.Türkiyenin hiç bir bölgesinde devlet hastaneleri pek sağlıklı işlemiyor.

Yatırım ve eğitim konuları halledilmeden yasa çıkarılması pek mantıklı değil diye düşünüyorum.a.s

hayır önlenemez.

1-insan vatanını bölgesine yatırım yapıldığı için değil,hiç bir zaman satmamalı.
2-o bölgelere çook yatırımlar yapıldı zamanında.öğretmenler,doktorlar,eğitimli polisler gönderildi.okullar,hastahaneler yapıldı.oradaki halkın %90ına maaş bağlandı,yeşil kart verildi vs...
peki onlar ne yaptılar?hangi yolu seçtiler?öğretmenler,doktorlar öldürüldü,askerler tarandı,yapılan binalar yakıldı yıkıldı.insanlar ahırlarının bile ışığını açık bıraktı nasılsa devlet ödüyor diye...
diyeceksinizki bunları pkk yaptı,bölge halkıyla ne ilgisi var?
malesef var....bölge halkı belki takdir ettiğinden belki korktuğundan pkk ya yardım etti.
pkk mayın yerleştirdi her yere.ne hikmetse köylüsünden korucusuna hiç kimse günlerce sürmesi gereken bu hummalı çalışmayı görüp haber vermedi...
o bölgedeki her türlü kutlamada(nevruz vs..) pkk ve apo bayrağı açmakta sakınca görmedi...şimdi bile terörün meclisteki ayağı dediğimiz dtpnin oy aldığı,yerel yönetimler oluşturduğu yerlere bakın...
karadenizde misal dtp il başkanlığı açmaya bile zar zor cesaret edebilirken,doğuda bazı illerde söz sahibi.
buna halk izin verdi malesef...

işte bu yukarda yazdıklarımdanda anlaşılıyor ki oraya yapılan yatırımlarda bi işe yaramamış.

şimdi dağdakiler,onları affedip,tanık koruma programına alıp yüzünü gözünü değiştirme garantisi verdiğimiz,iş ve aş temin edip,belkide öldürdükleri askerin anne babasıyla yan yana ama güvende yaşama imkanı sunduğumuz için şükretmeli,daha fazlasınıda istememeli...

Buna tam olarak katılamıcam , zamanında ellerinden gelen yardım yapılmaya çalışıldı.. Sonuç degişmedi gene bir sürü suçsuz insanın hayatını kaybetmesine neden oldu...

ağzını opeyim kro a.s

siz hiç karadenizin köylerine gittiniz mi?
yolunuz hiç anadolumun, egemin köylerinden geçti mi?
buralarda yok mu sefalet?
basın yayın organları göstermiyor diye herşey güllük gülistanlık mı sanıyorsunuz?
açlıksa açlık sefaletse sefalet...
ben karadenizin bir köyünde dünyaya geldim ve 8 yaşına kadar orda yaşadım...
bizim köyümüze kışın 1,5 metre kar yağar dış dünyayla tamamen ilişkimiz kesilirdi
1. sınıfı orada okudum
camları kırık, muşamba çakılmış soguk girmesin diye
aynı sınıfta 1,2,3,4,5. sınıflar karışık okurduk
ne bir sağlık ocagımız vardı ne hemşiremiz
o karda kışta kıyamette Allah muhafaza birine acil birşey olsa kasabaya gitmek neredeyse imkansız...
insanların ayaklarına giyebilecek 2. bi karalastiği yoktu
fakat hiçbiri dağa çıkmayı, devlete başkaldırmayı aklının ucundan dahi geçirmedi, geçirmez de!
hepsinin evinde en baş köşededir Türk bayrağı
geçen seneye kadar evlerinde suları bile yoktu da mahalle çeşmesinde sıra bekliyorlardı
o da suyun kaynağı iki de bir kesilir insanlar kendi imkanlarıyla çözüm bulmaya çalışırdı...
buna rağmen "Allah devletimize zeval vermesin" diyebilme yüceliğini gösterirler...
tutturmuşlar bi doğu
ya yerim doğunuzu :mymeka:
adamın bankada cuvalla parası var ama hala elektriği kaçak kullanıyor, devletten yiyecek giyecek yardımı alıyor
bu da yetmiyor kızını okula yollamıyor (son derece keyfi nedenlerden ötürü) ee hadi bakalım "hayden kızlar sukula!" kampanyası düzenleyip kardelencikler yetiştirelim şirinliği yapılıyor
peki ya benim köyümdeki gülten???
ona neden kimse "haydi gülten okula" demedi??
neden kimsenin umrunda olmadı hiç bir gelir kaynağı olmayan hasta babasının o zeki kızı okutamaması?
üstelik gülten okusa mastırlar yapsa "entel terörist" de olmazdı ki...!
öğretmen olup cocukların zihinlerini "ermeni soykırımı, azınlık safsatası" ile de doldurmazdı...
bu ülkenin ekmeğini yiyip, kudurmuş köpek gibi bayrağa vatana Atatürke saldırmazdı!
şimdi bana kimse kalkıp "doğuya yatırım yapılmadıgı için dağa çıkıyorlar:a015:" teranesi okumasın.
yemezler
Söz Konusu Vatansa, Gerisi Teferruattır!

aynen canım katılıyorum. bende aslen rizeliyim. bi dağın tepesinde kurulu köyümüzde baba ocağı hala durur. bu insanlar yazın çaylarını keser. tüm yıl onunla geçinirler. 9 ay hiçbir iş yok yani. geçenlerde en son haber aldık kar dolayısıyla köy yolu kapanmış ve elektrikler kesilmiş. köyümüde okul yok,çocuklar karşı dağda bulunan bir okula gider.dediğin gibi kimse hadi ülkeyi bölelim çabasına girmiyor.

diyarbakırdan tayinle gelen bi arkadaşım anlatıyordu oraların nasıl olduğunu.pkk tarafından esnafa broşür dağıtılıp şu gün kepenkleri kapatacaksınız deniyormuş. ve o gün tüm dükkanlar kapatılırmış...

yatırımla olacağını bende zannetmiyorum. yerel halkın bilinçli ve kasıtlı katkısı olduğu sürece bu değişmez bence....

Arkadaşlar doğuda terör estirenlerin bilmediği şeyler bunlar.Karadenizi iyi bilirim AMA DOĞUDAKİLER BİLMEZ.Anlatılmaz zaten.Onlara Türklerin çok iyi şartlarda olduğu ve sadece kendilerinin fakir bırakıldığı öğretilir.Sırtları sıvazlanır küçücük çocukların komutansın ,kahramansın denilir.Yaşlı adam kanar mı hayır gençler kandırılır.Ailesi de bir şekilde sempatizan olur işte.Bazıları da korku belasına boyun eğer alçaklara.Yazdıklarınızdan, benim bunlara hak verdiğimi düşündüğünüzü sanıyorum.Benim hak verip alma gibi bir fonksiyonum yok sadece gerçekleri, oradaki insanların düşünce tarzını anlatmaya çalışıyorum.Eğitim üniversitede verilen mesleki bilgiler değil,vatan millet,ulus ,tarih bilincinin verilmesidir,bu ülke nasıl kazanıldı bunların ayrıntısıdır,dost görünen dış güçlerin aslında amaçlarının anlatılmasıdır.

yok hayır ben hak vediğin gibi bir hisse açıkçası kapılmadım....

geçenlerde gazete yazan haberi okumuşsunuzdur. hani şu 8 asker esir alındı olayındaki bir askerle ilgili olan. daha önce bilmem kaç tane bombalama olayına karışmış, pkk ya yardım ve yataklıktan yargılanmış eylemlerde adı geçen biriymiş. hayretler içinde haberi okudum...

ne kadar vahim...

ben doğma büyüme karadenizliyim.kendi köyümüde bilirim,komşu köyleride.babamın mesleği dolayısıyla çok dolaştım köyleri.
hakikatende öyle hayatlar gördüm ki.
ev yerine ahırda yaşayan genç gelinler ordada vardı.
soğuktan donan tir tir titreyen çocuklarda.
ama buralarda köylünün birine kazara teklif etsin bakalım bi terörist yataklığı.polise teslim edilmeden önce hayatının dayağını yer..
o yüzden karadenizde terörist barınamaz...
yani ne sefalet,ne yokluk ne başka bişey.
hiç bir şey vatanı satmaya kılıf olamaz...

100 yıl sonra karadenizde aynı oyunların oynanmayacağını nerden biliyoruz.Bu yüzden bölge karşılaştırması yapmayı pek doğru bulmuyorum.pkk biter bu sefer alevi sünni ayrımı kışkırtılır yine birşey elde edemezlerse başka yerler kaşınır.Zaten şimdiden başladılar bile alttan alttan mezhep çatışması için zemin yaratmaya.Ama pek başarılı olamıyorlar şimdilik.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…