Temizlik için yardımcı bulmanın aşırı zor olmasi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
aynen canım vasıfsız işçiyim yüksek mühendis olacağım seneye ağlayarak günlüğüne yaz
At yalanı seveyim inananı. Ha gerçekse o zaman sen asgari ücretle işe başlayınca yanında çalışan ustanın yarısını alırken ağlayarak günlüğüne yazacaksın. Piyasadan haberin yok galiba. Ama madem böyle düşünüyorsun o zaman helal olsun abime dersin inşallah

1000-1500 cok degil. Hep boyleydi. Maaşınıza oranla düşünün. Yillar once de ayni fiyatti aslında oransal olarak. Ama guzel yapanını bulmak cok zor. İnsan evine de herkesi alamiyor ki... bizim yardimcimiz da bizi bıraktı sigartali olarak bir yerde basladigi icin. Ondan sonra is basa dustu kendimiz yapiyoruz artik

Vaktiniz olsa herkesten alasını anca kendi evinizde yaparsınız tanımadığınız bir evde , huyunu suyunu bilmediğiniz insanın evinde yapamazsınız

Kadın harikaymış cidden Robin hood gibi ev sahibine ayrı kiracıya ayrı tarife

Her gün gelen sabit biri olmadığı sürece o yarım günlük veya tam günlük elemanlar baştan savma yapıp yapıp gidiyorlar. Ben yaptıkları işi beğenmediğim için çağırmıyorum günlük temizliğe. Günlük 1200 lira. Yarım günlük 4 saat 600 liraya geliyorlar. Her gün günde 8 saat gelen kişi 15bin artı sigorta istiyor. Fiyatlar bu şekilde,benim bütçem için makul. Annemin evine çağırıyoruz hatta o artık tek başına yapamadığı için. Benim her gün çağıracak kadar da ihtiyacım yok ,maddi olarak karşılayabilirim aslı da ama açıkçası 2 oda 1 salon evim var kutu kadar. Gündüz robot geziyor. Sabah erken uyanıp siliyorum. Tuvalet banyo her gün cifle ovuyor eşim. Ütüyü dönüşümlü yapıyoruz. Çamaşırları gece herkes uyuduktan sonra katlıyorum. Yemek işi bende salata cacık kek börek işi eşimde yuvarlanıp gidiyoruz. Siz de sabah erkenden uyanın işe koyulun karı-koca. O zaman birine ihtiyaç kalmaz.

Ben asgari ücret saati üzerinden hesap yapıp vermeyi teklif ediyorum ama herkes tok satıcı resmen. Kimseye kabul ettiremiyorum.
Ben anlamadım ki, nasıl asgari ücret teklif ediyorsunuz? Asgari ücretin saati 60 TL. Siz cidden hiç utanmadan "yarım gün gel, 240 lira al" mi diyorsunuz

Geçen yıl yarım güne 250-300 verirken şimdi bin ne demek ya.
Geçen sene Ocak ayinda asgari ücretin saati 20 liraydı, yarım güne 15 katını vermişsiniz.
Bu sene asgari ücretin saati 60 TL, insanlar 15 katını isteyince 'vay bu nedir' diyorsunuz.
Öğretmen olduğunuza emin misiniz?
Geçen sene 1/4 öğretmen maaşı 8 binliraymis, bir buçuk senede 3 kattan fazla artip 26 bin olmuş . Ama sizin maaş artarken tüm dünya aynı kalsın istiyorsunuz.
Böyle bir saçma bakış açısı olabilir mi? Yani yılların cimrisiyim ben bile böyle düşünmüyorum :)
Maaşın enflasyondan dolayı arttı, haliyle temizlikcilerin maaşı da enflasyondan dolayı artacak.

Arkadaşlar yarım güne 1000 tl yalnız. Gerçekten normal mi. Benim yaşadığım yerde tüm gün 850-1000 arası. Bana yarım gün için fazla geldi.
Yarım günde 3 küçük çocuklu ev ne kadar temizlenir, bu da var

Okumuş olmayı itibarsızlaştırın bir de aferin. Temizlikçi olsaydınız daha fazla kazanırdınız,ne harika bir yaklaşım. Sonra gelsin “okuyup da nolacak” yorumları. En kızdığım şey. Madem para çok önemli,uyuşturucu kaçakçısı olalım,silah kaçakçısı olalım,pavyon işletelim karı-kız satalım abi. Nolcak okuyup? Para önemli.

Şuan günümüzde okumuş olmanın gerçekten bir önemi kalmadı. Bu belki bizden 1 nesil öncesi içindi. Marketler üni mezunu dolu, pazarcılar. Memurluk torpile bakar olmuş, kolay kolay atama yok. Çalışsalar yine kendine idare edecek yetecek kadarı yok. Birde kendini kurnaz sanan iş verenler her türlü işi yıkıp en düşüğü verme derdinde. Onlarca üniversite var. Yüzlerce dandirik bölüm var. Okumaktan ziyade, iyi bir bölüm okumak önemli. Sadece okumanın hiçbir anlamı kalmadı artık.
Geçinmek için, yaşamak içinde para lazım. He kötü yola düşmek değil, ancak neden fazlasını kazanabilecekken sürünelim?

Ankara hangi semt? Ankarada piyasa tam gün 800 civarı. Yarım gün 400. En fazla tam güne 1000 tl duydum. Annem ümitköy incek civarında tam gğn 800, bir tanıdığım keçiörende tam gün 600-800 arası. Ama haklısınız temizlik için birini bulmak çok zor. Gelenler de Allah rızası için gelmiş gibi davranıyor ve çok nazlı oluyorlar maalesef. Profesyonellik yok. Eşime bazen diyorum benim mesleğim bu olsa çok iyi yapardım diyeDün bize bir abla geldi, öğleden sonra yoruldu (haklı bir şey diyemiyorum) 2 den sonra yaptığı yerleri çok üstün körü yaptı ve ben erken bitirirsen dolapların üstünü de alır mısın demiştim. Erken bitirdi ve dolapların üstünü alayım mı demedi ben de yoruldu gönlü de yok diye söylemedim. Ama onun arkasından iş yaptım. Biz mesaimizden erken çıkamıyoruz İnşallah gönlünüze göre bir yardımcı bulursunuz. Apartmandaki komşularınıza sordunuz mu onlara gelenler ne kadara geliuor

Mersin'de yaşıyorum bende yaşadığım sehirde ilanlara bakıyorum tüm gün fiyatı 1000 ile 1200 arasında çoğunlukla bu şekilde olmuş.

Yarım güne 1000 TL evet fazla,fakat sizin asgarî ücret üzerinden teklif etmenizde doğru değil.

Günlük ücretle çalışma,beden işi her zaman asgariden fazla olur.

Ne yapalım o zaman, okumuş olanlar olmamış olanları aşağılasın mı? Her şeyden önce şunu soylerim sosyal hayatta insan insandır kardeşim, herkes eşit saygiyı hak eder. Ben über okumuş biriyim ama bu çalışma hayatımda geçerli, koyduğum çabanın karşılığını maddi ve manevi olarak alıyorum, bu kadar. Onun dışında Türkiye imkanların eşit dağıldığı bir ülke degil, ailen fakirse, cahilse eğitimine önem vermiyor ünvye gidemiyorsun bitiyor. Konuya doneyim madem çok okumuşlar az okumuşlara tepeden bakabiliyor, ben de yapayım o zaman konu sahibesi eğitim fakültesi mezunu, adımı yazsam girerim ama havasına bakarsan kendisi sirket CEOsu.

Daha fazla kazanmak okumamaya bağlıysa okumayın tamam. Ben öyle düşünmüyorum. Okul çok diye,her köşede üniversite var diye,işsiz mezunlar var diye okumaktan vazgeçilmez. Yanlış bakış açısı olarak görüyorum. Çok okul olması bizi okumamaya teşvik etmemeli.

Okumuş olanlar okumamışları aşağılamasın ama okumamışlar da okumuşları aşağılamasın bir zahmet. Ben ortalama bir üniversiteden mezunum,benden daha iyisini okumuş birinin önünde ceketimi iliklerim şahsen. Amaaan okumuş da noolmuş eşeklik baki kalmış demem şahsen. Herkes yerini bilse,edebiyle davransa sorun kalmayacak.

Okumayın değil, iyi bölümlerde okuyun tavsiyesi verilmesi lazım. Neticede ne için okuyoruz? Daha iyi bir hayat için değil mi ? Ben şuan 2.üniversitemi okuyorum. İlkinden istediğim verimi alamadığım için. Günümüz şartları sadece okumuş olmayı kabul etmiyor

Sizi alıntı yaptım ama yorumum genel evet okumuş olmak hele bu ülkede itibarsızlaştırılabilir şu an aslında temelde ara mesleklere eleman yetiştirmediğimiz için en basitinden bu temizlikçi sıkıntısı yaşanıyor . Ülkecek ara meslekleri aşağılamaya bayılıyoruz ama bunlara da ihtiyacımız var su bayisi açar gibi her ile köye okul açacağımıza mesleki eğitime ağırlık versek mesela belki daha iyi olurdu kusura bakmayın ama adını bile bilmediğimiz okuldan allahın dağındaki yerleşkeden mezun olan insanın eğitiminin benim gözümde değeri yok .
Kör topala ver optiği kapat gözünü koklayarak işaretlesin yine o bölüme girer kapasitesindeki okullarda okuyup sonra ara mesleği küçümsersen kalk kendin yap derler okudun da ne oldu derler adama

Benim bahsettiğim şey “daha fazla para kazanmak için okumamış olsaydım madem” şeklindeki yanlış yaklaşım. Para için okumadım. Daha iyi bir hayatım olsun diye de okumadım. Para amacım olmadı. Araç oldu sadece.

Şartlar farklı gelişmiş olabilir.
Bizim bölüm 1.si arkadaşımız yokluktan okulu bırakıp fabrikaya girdi. Şahsen sırf elimde bir diploma var diye önümde ceket iliklesin istemem. Yıllar önce ölen bir usta vardı. Araba parçalarıyla çok ünlenmişti. Adamın okul konusunda hiçbir tecrübesi yok ancak adam gördüğü herşeyi taklit ederek aynısını yapabiliyor diye adamın araç fuarlarına girmesi yasaktı.
Yani olay okumak değil bakın, kendini geliştirmek. Kendini geliştirmeyen insan ODTÜden birincilikle mezun olsa ne olur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…