Temizlik için yardımcı bulmanın aşırı zor olmasi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ya hu bir ulkenin gelecek neslini yetistiriyor bir öğretmen. Temizlikçiye hak gördüğünüzü nasıl öğretmene hak görmezsiniz ya. Anlamak mümkün değil.
İnşallah çocuklara da böyle tepeden bakmayı aşılamıyorsunuzdur. Bir meslektaşınız olarak söylüyorum, yetiştirdiğimiz nesile dikkat edelim. Sizin gibi olmasınlar.

Ya hu bir ulkenin gelecek neslini yetistiriyor bir öğretmen. Temizlikçiye hak gördüğünüzü nasıl öğretmene hak görmezsiniz ya. Anlamak mümkün değil.
Öğretmen maaşı ile temizlik için yardımcı alamiyorsanız demek ki siz iyi kazanmıyorsunuz. Sizin az kazanmanızın suçu temizliğe giden kadınların mı? Napsınlar öğretmen hanım indirimi uygulasınlar?
Bütçeniz yetmiyorsa kendiniz yapın işinizi. Hem kimseyi bulamiyorum diyorsunuz hemde gelenlerin işini beğenmiyorsunuz. Yarım günde nekadar iş olur onu düşünmüyorsunuz. Hem salona hem mutfağa girsin istiyorsanız hafta en az 2 gün tüm çağırmanız gerekir. Düzen otururduktan sonra haftada 2 gün yarım güne dönersiniz. Benim evime 13 senedir aynı yardımcım geliyor. Ev büyük, ütü vs derken haftada 3 yarım gün geliyor. Büyük temizlik cam, kapı, koltuk vs silinceksede 2 gün üst üste tüm gün geliyor. Gayetde elinden geleni yapiyor. Kadın 3 çocuğu ile çalışıyor, didiniyor. Asgari ücret ile çalışmak istese girer biryere çalışır, milletin pisliğini temizlemekle uğraşmaz. Emeğinin karşılığını alıyor evinide aldı arabasınıda. Okumadı yada daha az okudu diye bunlara neden hakkı olmuyor?

Evet benim eşim memur değil ama işinin ustası motor ustası memurdan fazla para kazanıyor

Millet Avrupa'da öyle yapıyor zaten. Oturuyor evini eğer çok üst kademeli bir çalışan değilse kendi temizliyor. Yok yapmak istemez ise çağırıyor, paşa paşa parasını veriyor ve dediğim gibi laf eden de yok. Evine düzenli kadın alabilen bir Alman öğretmen de yok kolay kolay. Bizim memlekette konu sahibi değil herkes öyle herkes başkası ile kıyaslıyor. Hastane de hemşire doktor maaşına göz dikiyor, adliyede katıp hakim maaşına, doktorlar desen herkes sürünsün en çook maaşı kendi alsın diyor. Beyaz yaka mavi yakayı köle görüyor. Öğretmenler desen en çok parayı onlar alsın ama kimse izinlerini günlük çalışma saatlerini konuşmasın istiyor ve bunu da ne hikmetse hep en azından üniversite okumuş insanlar yapıyor. Arkadaşım medeni memlekette kendi maaşına talep ederken kendini gidip senin ile hiç alakası olmayan ve kendine göre bir sürü farklı zorluğu ve sorumluluğu alan, eğitim ve mesleğe kabul şartları çok farklı ona başka bir meslek ile kıyaslayamazsın. Herkes maaşını insanların hayatını ne kadar zehir edebileceği ihtimalinden tem vurarak arttırma peşinde. Doktor bir neşter darbesi yeter der, öğretmen yok çocuğun psikolojisi bozulursa nesiller kurtulmaz der, hakim bir imza ile insan hayatı ile oynuyorum der, mühendis geçen depremleri örnek gösterir bir imzamın yanlışlığı ya da maddi açıdan zora düşmem insanların hayatı ile oynuyor diye zam ister. Hepsi meslekte yapmaları halinde ağır hukuki ve cezai sorumluluğu olan şeyleri tehdit unsuru olarak kullanıyor. Ancak hepsi beden işçisinin maaşına laf eder. Temizlik işçisine, bakıcıya sigorta yaptırmak zor gelir. Bu yüzden de meleket bir adım ileriye gidemiyoruz. Herkes insanca yaşayacağı kadar maaşı hak ettiğini bir anlamıyoruz. Ben eğer kendinden üst statüde çalışan adamın maaşına laf ederlerse madem o kadar kolaydı o mesleği olmak ve yapmak sen de olsaydın, kendinden alt statü olarak gördüğü temizlik işi hizmet sektörü gibi işlerde çalışanların maaşını diline dolayanlarada madem kolay diploma gerektirmiyor sen yapsaydın diyorum. Madem o kadar kolay ol ve yap yani. Bu bencillikten vazgeçmeden ülke olarak biz daha çok sürünür üzülürüz.

olur mu canım öğrenci yetiştiriyorlar onlar ennnn önemlisi sanırsın taş taşıyor. kendini üst düzey bir ceo olarak görüyor herhalde onun maaşı iyi olacak(ki kimse maaşa laf atmadı) o köle tutacak kendine. okumamış etmemiş nasıl kendisiyle aynı maaşı alabilir :) kimse onların maaşına laf etmesin ama onlar herkesin maaşına gözü diksin. bir de ihtiyacı yok kimsenin herhalde diyor. kibir çok kötü bir şey. benim annem de okumamış ona göre vasıfsız. ama iş yerinde üretimde ara yönetici olarak çalışıyor ve 45 bin maaş alıyor. aynı işe giren mühendise iktisatçıya asgari veriyorlar. inşaat şirketleri mimar mühendis çalıştırır ama en yüksek maaşı işçiye verir. bu her zaman böyleydi emek diplomadan değerlidir. Bir de işi öğrenci yetiştirmek bunu okudu. sanki lütuf gibi konuşuyor.

Son düzenleme:
Temizlik işi asla kolay bir iş değil ve herkes iyi bir temizlikçi bulmak istiyor. İyi temizlikçi dediğimiz de profesyonelleşmeye girmiş oluyor. Önceden temizlikçi çağırmak lüks iken, bir dönem herkes temizlikçi almaya başladı. Şu an ise yine eskiye dönüyoruz.
Konu sahibine şu açıdan katılıyorum. Düzenli haftalık temizliğe gelen yardımcım geçen yıl ocakta 350 alırken, temmuzda 450 oldu, ekimde temizlikçi değişti 650 istedi. Ocakta 850-900 olur diye tahmin ediyorum. Ben de asgari ücret zammına yakın artış yapmaya gayret ediyorum. Rakamlara alışamadık bence. Artık hiçbirşeyin istenilen ederde olup olmadığını anlayamıyoruz. Yine de hala en düşük memur maaşı alan bir çalışan ayda bir de olsa genel temizlik için yardım alabilir. Tabi o zaman 1000 ve üzeri ücret isteyeceklerdir.

İnsanların pisliğini temizlemek, en önemlisi de memnun etmek dünyanın en zor işi. Bak, olmuyorsunuz bir türlü memnun. Verdiğiniz parayı da geçmiş, alıp sattıklarına kadar gözünüzü dikmişsiniz. Bir de tuhaf tuhaf küçümsüyorsunuz bi şeyleri hak görmüyorsunuz. Pahalıysa çağırmayın sabah sabah amma söylendiniz yahu.

Annenizde ilk işe girdiğinde eminim asgari alıyordu ya da annenizin amiri konumunda çalışan mühendis olan yönetici annenizin iki katı alıyordur bu işler bölgedir. Özel sektörde tecrübe ve kendini yetiştirmek herşeydir. Eğitim diploma daha sonra. Mesela inşaatta yeri gelir bir demir ustasına ortalama mühendisten daha fazla para vermek gerekir ama bir demir ustası olmak içinde ön 15 sene emek vermen yeteneğin olması ve ve mesaide o mühendisin en azından iki katı efor sarf etmen gerekir. Benim kuzenim mühendis şuan da çok iyi bir pozisyonda üst düzey yönetici mesleğin yarısını okulda hocalardan yarısını sahada ustalardan öğrendim der. Çok değer verir. Zira ustalığı öğrene kadar senelerce asgari ücretle çalışman bu işi bilenlerin emir ve talimatı altında ezilmen gerekir. Bundan bir elli yıl önce herşey daha normaldi ya. Benim babam ilkokul işçi evini aldı bizi okuttu tek maaşla, kuzeni üniversite mezunu öğretmen, o da kızlarını okuttu evini arabasını aldı, bir kere amca dediğim kuzenin ağzından duymadım. Sen ilk okul mezunu adamsın benle aynı şartta yaşaya bildin diye, hatta babamın çalışma şartlarına üzülürdü Çünkü olması gereken bu diploma senin çalışma koşullarını ve ortamını iyileştirir. Hizmet sektörünü köle görme hakkı vermez. O yüzden medeni memleketlerde maaşlar arasında uçurumlar yoktur. Olması da beklenmez.

Fiyatlar aşırı yüksek diyorum. Makul olanın çok çok üstü. Yani etmeyecek ise isteniyor bu paralar. Neyle karsilastirabilirim başka. Milletvekili maaşıyla mi?
Ben hak veriyorum size , ben de memurum ve 18 de işten çıkıyorum , evladıma vakit ayrılmakta çok zorlanıyorum , temizleseler gerçekten hakkını vererek yapsa tamam istesin o parayı ama kırk nazla iş yapıyorlar triple yapıyorlar , anlamıyorum ben de
Çok değişikler
Sanki bedava iş yapıyorlarmış gibi lütufla gibi , ne zaman çağırsam hep bi hayal kırıklığı , hiç yoktan iyidir diye takmamaya çalışıyorum ama artık çağırmıyorum uzun zamandır

Öğretmenim diyorsunuz ama kusura bakmayın üç ay tatil yapıp para kazanıyorsunuz. Başka hiç bir işte bu kadar tatil yapıp maaş alan yok. Tamam çok yorucu işini güzel yapan için kutsal bir meslek ama bana göre şu anki maaşlar gayet normal. Eşler çalışıyorsa ya birlikte evi temizleyecek ya da benim eş kişisi gibi paşa paşa oturmak istiyorsa pamuk elini cebine sokacak. Evime temizlikçi geliyor arkadaş gibiyiz ve benden daha kokoştur kendisi hiç bir şeyi beğenmez deterjanlari hep marka ister almazsak yapamam diyor gönlünü yapmaya çalışıyoruz ne yapalim başka çare yok.

Gerçekten çok zor.Kızım da kaç temizlikçi değiştirdi,hiçbiri düzgün temizlik yapmadı.Hatta birisine güvendi bir kaç hafta geldi kadın evden yavaş yavaş para ve eşya götürmeye başladı.Güvenilecek ve işini doğru yapan temizlikçi bulmak çok zor.O kadar nefret etti ki şimdi kendisi yapıyor.Pek çok tanıdığım da acı tecrübelerden sonra kendileri yapmaya başladılar.Tabii bu durum büyük şehirler için özellikle İstanbul için geçerli,diğer şehirlerde farklı olabilir.

Ögretmen hanım temizlik ücretlerinden şikayetiniz varsa kendinize süpürüp silen süpürgeler, robot süpürge gibi temizligi kolaylastiran aletler alabilirsiniz. Birisi size tatiliniz çok oturdugunuz yerde maas aliyosunuz basınızda çati var, yarim gün calisiyosunuz dese ne hissedersiniz? Bu emeğinizi kücümsemek ve kibirle maruz kalmak eziklenmek değil midir? İşte sizin temizlikcilere yaptiginiz bu. Evet isini iyi yapan zordur her meslekte oldugu gibi. Beden gücü isteyen işler ile kendi isinizi kiyaslayamazsiniz. Ancak diger meslektaslariniz ile kiyaslayabilirsiniz. Ben saglikciyim kendimi sizle kiyaslayip sizi kücümsesem ne hissedersiniz? Hissi gectim profosyonel degil. Eve temizlikci çagarmak lükstür, ihtiyac degil bu yuzden lükslere fiyati hizmet veren belirler ama onlar okumadi biz boşa okuduk herkes temizlikci olsaydi vs diye sızlanmayin.Demek ki bu lükse giremiyorum neden acaba diye bir düsünün, sorumlu olan fiyat belirleyen mi yoksa bu fiyati veremeyecek duruma düsürenler mi? Mesleginizi, emeginizin hakkini kim vermiyorsa ona ağlayin emekci insanlardan ego kasmayın bir egitimciye yakismiyor.

Yarım gün için bin çok fazla , normali tam gün 850 semtine göre +150 -50 olarak oynayabilir.
Bu rakamı nasıl buldun derseniz son beş yıl çağırdıklarımın fiyatı günlük ücreti o günkü yarım gram altına tekabül ediyor

Temizlikçi konusu şu sıralar benim de gündemimde. Umarım düzgün birini bulabilirim gerçi henüz tam bir arayışa girmedim. Ben de Ankara da yaşıyorum benim duyduğum hep tam günler 900-1000 civarı idi. Bu arada merak ettim yarım güne 1000 isteyen tam güne ne istiyor acaba? Bir de acaba bu temizlik işlerinde de yarım gün ücreti demek tam gün ücretinin yarısı mı demek yoksa mesela servislerdeki gibi toplam ücretin 2/3 ü mü demek?

Maaş kıyaslaması yapmak, asgari ücretten dem vurmak doğru değil ama yarım gün bin lira cidden fazla. Ben İstanbul'dayım tam gün o kadar.
Hiç yarım günü bin lira veren duymadım.
Birde temizlik için düzenli gelindiği zaman daha iyi oluyor. İş anlamında da, ücret konusunda da. Arada bir yardım alanlar daha çok sıkıntı yaşıyorlar gördüğüm.

Ahaha siz vasıfsız işçisiniz diye bu işleri yapanların dünyayı hak ettiğini düşünüyorsunuz. Şu an hedef kitle sizsiniz ve binbir şakşakla avuca geliyorsunuz. Tabii doktoru aşağılat, öğretmeni dövdürt geldiğimiz nokta bu. Eskiden insanlar okuyamadıkları için üzülürler, keşke imkanlarımız olsaydı derlerdi. Şimdi herkes gurur duyuyor vasıfsızlığıyla. Bu gidiş iyi gidiş değil, sonuçlarını yıllar sonra göreceğiz. Gelsin beğenmedimler…

aynen canım vasıfsız işçiyim yüksek mühendis olacağım seneye ağlayarak günlüğüne yaz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…