Temizlik için yardımcı bulmanın aşırı zor olmasi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kimse yapmaz valla siz çok iyi birine denk gelmişsiniz demek ki.Bana gelenler yediği bulaşığı bile toplamıyor bulaşığa girmezlermiş mesela

Ya diyorum ya biz aile kabul ettim düzgünce soyledik artı eksi dengesi kurduk banyoda iyi değildir genelde ıslak kalır ama bunları önemsemedik biz
Yılların verdiği emek bu
Birtek kardeşim süpürgesi bozulunca uyarmıştı
Büyük kalemleri yapamıyoruz inatlaşma durumunda biz zararlı çıkardık
Benim dubleks evimi 1 günde bitirdi boya kazıdı ben dönüp banyo ıslak dermiyim oturdu kendin yap der

İlk kez temizliğe birini cagirmiyorum arkadaşlar. Yıllardır bir şekilde yardımcı çağırıyorum. Ama verdiğim yarım güne 400 ken birden bire ne oldu da bin oldu? Hadi 600-700 olsun 1000 nedir ya. Benim aklım almıyor bu fiyatı evet. Çünkü dediğiniz gibi kendilerini çok yorduklari bir iş yapmıyorlar. Temizlik bu hepimiz işin ne olduğunu biliyoruz. Kimseye de gücünün üstünde bir beklentiyle yaklastigim yok.

Asgari ücret olarak hesaplayıp teklif vermek mantıksız kıyasta edilemez yapılan iş ile. Nedeni ise asgari ücrette günlük sigorta 402 TL. Yol 56 TL. Yemek en az 105 TL. Bunları düşününce kişi sizin vereceğiniz saatlik 50.68 TL ev temizliğine gideceğine sigortalı işe girer daha mantıklı.

Bütçeniz kısıtlı olabilir. İş yoğunluğunuz fazla da olabilir ama bulamıyorsanız bu fiyatlara yardımcı kolaylaştırıcı çözümler arama yoluna bakın.

Aslında temizlikçinin maaşı normal ama biz memurların maaşı düşük kaldı zam alamadığımız için sıkıntı bizim maaşımızda. Ondan size fazla geliyor.

Yaşadığım şehirde tam gün 800 1000 arası 3 ay önce 600 du.
Demekki çağıran var siz 1200 vereyim bana gel derseniz artık herkesten 1200 ister buda bu toplumda genel birsey ztn her alanda yaşanıyor simdi temizlik ücretlerine sıra gelmiş

Simdi kiyafet katlamak falan denmis ama
Birincisi temizlikcilerin cogu zaten ince is yapmaz.yani cam kapi yer siler dolabın icini siler ama dolabin icini bosaltip silmez. Siz bosaltmis olarak teslim edersiniz o zaman siler . Kiyafet katlmak utu yaptirmak extra istir .bunun icin daha fazla ucret vermeniz gerekir. Daginik eve zaten çoğu temizlikci gitmiyor .biriyle duz temizlik diye anlastiginizda evi derleyip toplamaz camasirlari katlamaz,cocuk oyuncaklari i etractan toplamaz,camasir serip
kaldirmaz .sizin ona duzenli ve temizlenmesi gereken bir yer gosterirsiniz o sadece temizler derleyip toplamaz arkadaslar.aslinda temelde temizlikci ve hizmetci arasindaki fark budur .birj sadece temizlik yaoar oteki hizmet eder.
Bu devirde kimse kimseyede asgari ucrete temizlige gitmez her isin bir piyasasi var.insanlar ucreti begenmezse o iste calismaz ..beden gucuyle calisan insanlar beyaz yakalilardan esit veya fazla kazaniyorlar artik .

Fiyatlar aşırı yüksek diyorum. Makul olanın çok çok üstü. Yani etmeyecek ise isteniyor bu paralar. Neyle karsilastirabilirim başka. Milletvekili maaşıyla mi?
Arz talep diye basit bir ekonomi mantigi var hanimefendi ve arz talep diplomaya nitelige bakmaz.
piyasada bir isi yapan sayisi az ve talep fazlaysa o isi yapan insanlarin ucretleri yukselir . fazla isterler , bu kadar. Bir ogretmene bunu anlatmak gercekten cok uzucu .
Ben 3 kuruş para veriyorum niye gelip evimi temizlemiyolar diye buraya konu acmakta ne bileyim . Sizden baya baya fazla kazaniyorlar niye içinize sindiremiyorsunuz anlamiyorum .bide benim maasim artsinda bende birilerini calistirayim demissiniz . İste siz birini cakistirabilecek ekonomik yeterlilikte degilsiniz . Eve bir temizlikci almakla patron veya isveren olunmuyor .bu isin bedeli bu . Veesiginiz para azsa beğenmeyip calismazlar .

O zaman keşke bizi de ailemiz okutmayip temizliğe gönderseymis bizde sıfır araba alabilirmisiz. Malum memur maaşıyla imkansız. Vasıfsız işçi olarak alırdık ..
Cidden böyle düşünüyorsanız hala şansınız var. Verin istifanızı hemen yarın temizlikçi olarak iş aramaya başlayın. Neden yapmıyorsunuz bu kadar parlak bir işse

Bende her lafa öğretmenler gelecek nesilleri yetiştiriyor geyiği ile başlayan öğretmenlerin özellikle beden gücü ile çalışan ve sigortası bile olmayan bakıcı ve temizlik çileri sömürmeye çalışmasından gına geldi. Temizlilçinin aldığı parayı diline dolar sigorta isteyen ve maaşını asgari ücret talep eden bakıcıyı insan sömürmek ile suçlar. Ancak bir aydınlanma da geldi şimdiki nesli yetiştiren öğretmenlerin kafa yapısı buysa bu nesillim bu kadar defo ile kurtulması bile bir mucize. Temizlikçi yine geçen sene 400 ile çağırıyormuşta bu sene nasıl 800 olurmuş eee sende grçen sene aldığın maaşın yarısını alıyordun ama 8000 seyannen zam artı oransal zamla aldığın maaş iki katına çıktı ama yetmediğini söylüyorsunuz her yerde yetmiyorsa o zaman neden kendine hak gördüğünü başkasına görmüyorsun. Üstelik o kadın serbest piyasada çalışıyor, fazla geldi ise çağırmazlar. Beden gücü yer yerde pahalı ve lükstür. Örneğin Almanya da en vasıfsız bir temizililçiyi yarım gün yani kesin olarak 4 saat evde çalıştırmaya kalksan en az 50 euro onada en fazla evi süpürür dağınıklık toplattırırsın öyle dolap sil cam kapı sil yaptıramazsın. Biraz daha nitelikli iş istiyorsan bu fiyat yarım gün için 75 eourya kadar çıkar.Tam gün iki katı. Çocuğa özel kişisel bakıcı desen asgari ücret ve sigortanın toplam bedelinin altında bir allahın kuluna çocuğuna baktıramazsın ki onda bile bu fiyata iyi nitelikli eğitimli birini bulamazsın . Ancak genel sigortalı resmi bir kurumda çalışan temizlik görevlileri aylık net net 1500- 2000 euro alır. Çünkü onların yaptıkları iş daha genel ve kolaydır, sorumluk azdır, güvenlik sıkıntısı yoktur Almanya'da ortalama bir öğretmenin aldığı maaş sigorta ve vergilerini kendi ödediklerinden yani bu bedelleri düştüğünde kalan 2500-3500 euro ki orada buradaki gibi günde 4 -3saat ders anlat eve gel olayıda yok gayet sıkı ve öğrenci ile birebir iletişimde kalan bir sistem var ve çalışma saatleri normal insanlar gibi ancak ben hiçbir almanın temizlikçinin aldığı paraya laf ettiği yok. Diğer Avrupa ve İskandinav ülkelerinde durum çook daha iyi beden gücü ile çalışanlar açısından.Beden işi zordur ve yıpratıcıdır. Temizlikçilik desen milletin pisliğini temizlediğin, bir sürü tanımadığın insanla muhattap olduğun ve tanımadığın insanların mahremine girmek zorunda olduğun için iki kat zordur. Siz üniversiteyi boşa okumadınız öncelikle kişisel gelişiminiz için okudunuz sonra beyin gücü ile milletin beden gücü ile aldığı parayı çook daha kısa saatler almak için okudunuz. En önemlisi sevdiğiniz işi yapmak için okudunuz. Genede beğenmiyorsanız kolay milletin evini temizlemek için diplomaya gerek yok, çıkın işten baaşlayın milletin evini temizlemeye. Sizde alın sıfır araba o kadar kolaysa. Ben burada bir avukat olarak o sömürücü dediğiniz temizlik işçilerinin geçirdikleri iş kazalalarını, yaşadıkları taciz ve şiddeti, sigortalı olmamalarından dolayı yaşlandıklarında yaşadıkları sorunları ve hikayeleri anlatsam roman olur ki dizisini bile yaptılar artık.
Biz daha neden Avrupa gibi olamıyoruz diye çook ağlarız. Öğretmenler en başta beden işçisine köle muamelesi yapmayı kendine hak görüyorsa onların yetiştirdiği nesilden çok da birşey beklememek lazım. Tüm medeni memleketlerde özel temizlikçi gibi kişiye özel hizmetler pahalı ve lükstür. Ancak adamlardan hiç biri kendi üniversite eğitimi aldı diye o hizmeti veren kişiye köle muamelesi yapmaz.üç kuruşa çalıştırabilme hakkını kendinde görmez. Bunu bile bilmeden eğitimci lik yapmanız cidden üzücü.

Son düzenleme:
Calisma saatlerinden, ekonomiden bagimsiz yaziyorum, eve temizlikci cagirmak bana hep asiri lüks gelmistir. Sadece para hesabi yapmayacak sevide insanlarin alabilecegi düzenli bir hizmet gibi.
Ama malesef insanlar bir sekilde evlerine vakit ayiramiyor ve buna mecbur kaliyor.
Secenek hep var bu durumda aslinda. Temizligi basitlestirecek bir yasam tarzi ve mükemmelliyetcilikten uzak, kadinla erkegin beraber eve destek olmasi temizlemesi..
Ben calismiyorum, o halde bile sürekli bir ev isi döngüsünün icindeyim.
Care minimalist bir hayat tarzi ve kücük bir daire. Konu sahibine pek katkisi olmaz bu yazdiklarimin ama yine de yazmak istedim,uzun süredir siteye girmemistim, costum galiba.

öğretmen ama işçinin işverene maliyetinden habersiz tam güne 300 tl teklif ediyor asgarî ücrete göre. bir de kuruş yukarısını hak etmiyorlarmış. bazı insanların ne kadar kaba ve kibirli olduğu çok net anlaşılıyor. çok kolay bir iş gibi bahsediyor temizlikten. öğretmenler zamanım yok diye ağlıyorsa üstüne biz ölelim buna hiç girmiyorum. bize gelen abla öğretmenlere gitmekten nefret ettiğini söylemişti bir kere. nedenini anladım.

Bulmak çok zor oluyor evet. Hem ücretler çok yüksek hem çok nazı niyazı olan var.
Arıyorsun mesela diyor ki 6. katta cama çıkamam, ki çıkmasını talep etmem zaten mopun yettiği kadar silinmesi ok benim için ama baştan temizliğe dair işlerde onu yapamam bu olmaz sevmiyorum. Kendi yapmadığımı zaten istemem atıyorum yerleri elle silelim, camın dışını aşırı parlatalım falan gereksiz yani.
Mesela benim balkonlarım büyük, ekstra ücret istiyorlar. Bahçe mobilyası vs olsa istesin evet ama düz balkon. Bu mevsimde masa sandalye bile yok neyin ekstrası o yani.

Çok şükür bir abla buldum. 600 liraya geliyor. Yarım gün diye anlaştık ama 9 gibi geliyor 12 gibi gidiyor. 8'de gelmek istiyor ama uyuyoruz biz gerek yok 3 saat yeterli diyorum. Bütün halıları kaldırıp koltukları falan bile çekip 3 saatte yapıyor. Ben 3 günde yapamam. Hatta 2 saatte iş bitirip kalan zamanda eline bez alıp duvarları falan siliyor. Asla mola vermiyor. Kahve kahvaltı vs hiçbirini istemiyor. (İstese de sorun edecek değilim ama çalışma şekli bu) Mutfak için ayrı bir gün alıyorum. Cam için ayrı bir gün. Çalışma odam çok dağıldıysa (etiketler/numuneler/makineler vs var) topladığında ekstra veriyorum talep etmemesine rağmen. Kendi halılarımı yıkarken onunkileri de aldırdım ve ücretini ben ödedim çünkü hem memnunum hem ücretini aslında düşük buluyorum. Yükseltmeyi kabul etmiyor kiracı olduğum için, ev sahibi olanlardan 1000 TL alıyor yarım güne kira vermiyorlar diye

Allah nasip ederse doğumdan sonra haftada 3 yarım güne çıkaracağım ablayı, arada temizlik, arada yemek, arada bebe pışpışlama, arada büyüğü okula götürme getirme vs şeklinde konuştuk. İşimi çok kolaylaştıracağını düşünüyorum.

Ben çok memnunum ama bulması cidden çok zor. Ben de aylarca süründüm. Bu abla da resmen halime acıdı da kabul etti yani.

O zaman keşke bizi de ailemiz okutmayip temizliğe gönderseymis bizde sıfır araba alabilirmisiz. Malum memur maaşıyla imkansız. Vasıfsız işçi olarak alırdık ..
Vasıfsız? Vasıfsızlık olarak görüyorsanız kendi pisliğinizi kendiniz temizleyin. Ne kadar terbiyesizce. Hem sizin pisliğinizi temizlensin istiyorsunuz hemde çok para istemesin istiyorsunuz.

bakin sorun burda iste, herkes temizlikcilere sizin gibi tepeden bakiyor.Eskiden bu insanlarin kiymetleri bilinmezdi, essek gibi calistirilirlardi.O kadar kolaysa, parasi size cok geliyorsa, kendiniz yapin.Zaman en degerli seydir, size o yogunlugunuzda nefes aldiracak zamani verecek kisilere bu kadar tepeden bakmayin.

Eviniz hastane de değil restoranda değil. Sizin kişisel alanınızı temizlemek lükse girer. Lüksünüzden de kesinti mi yapacaksınız ?
Sigorta yapacak mısınız? Sizin aldığınız gibi bayram primi falan verecek misiniz ki siz asgari ücretle çalıştırın? Sizden çok kazanmalarına şikayetçiyseniz eğer memurluğu bırakın gidin? Arabanızı da alırsınız.
Kolay mı sanıyorsunuz başkasının tuvaletini temizlemeyi başkasının çamaşırını yıkamayı?
Ne kadar hoş gözüküyor dışardan yaa.
Bazı insanlar var evde kendi yapmadığı işi yaptırıyor gelene. Yok halı sil, yok duvar sil, yok yerleri elinle sil. Gelene k.pek gibi davranıyor sonra vay efendim asgari ücret alsın vasıfsız onlar. Kimin vasıfsız olduğunu çok net görebildim :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…